Skocz do zawartości
CaliforniaRepublic

Upgrade zestawu w rozsądnych pieniądzach

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam już dość leciwą platformę opartą o chipset Z97 i RAM DDR3, chciałbym się przerzucić na coś nowszego w rozsądnych pieniądzach, ale w taki sposób abym naprawdę odczuł wzrost wydajności w produkcji muzyki (czyli kładziemy tutaj mocno na procesor). Obecna platforma robi mi także dziwne problemy z urządzeniami na USB, nie wiem czym to jest spowodowane, ale to mniej ważne.

Mam też jedno zasadnicze pytanie:
Nie zależy mi na tym aby ulepszyć zestaw już teraz. Warto czekać na nowe płyty z pamięciami DDR5, tak abym miał wszystko najnowsze? Kiedy to wejdzie to użytku dziennego?

Ze starego zestawu chciałbym zostawić jedynie grafikę, dyski i obudowę.


mój obecny zestaw:
MSI Z97 Gaming 5 (MS-7917)

Intel i7 4790k podkręcony do 4.7 + jakieś chłodzenie od SPC

16GB RAM DDR3 1600Mhz CL11 Kingston (2x8GB) w nowym zestawie chętnie widziałbym szybkie pamięci 2x16GB =32GB

Gigabyte GTX 1080

SSD M2. SiliconPower 1TB + TOSHIBA HDD 2TB (chociaż myślę że chciałbym zmienić SSD na PCIe Gen4 i może zmienić HDD na 4TB) :)

Zasilacz Thermaltake Smart SE 700W, ale też chciałbym go zamienić na coś lepszego bo nie jestem go pewien ?

Obudowa SilentiumPC Signum

 

Chciałem zapytać czy jest w ogóle sens kombinować? 4790k to jakby nie patrzeć na ten moment i tak dość mocny procek, jest opłacalność takiego upgrade-u?
Podczas produkcji głównie procesor łapie zadyszkę no i od zawsze mam te problemy z urządzeniami na USB, klawiatura sama wciska guziki (klawiatura w 100% sprawna), myszka czasem się przytnie (chociaż po podłączeniu do laptopa działa super), interfejs audio nie zawsze się włączał i powodował bluescreeny, musiałem wymienić na inny i już bluescreenów nie ma. Słyszałem że ogólnie na chipsecie Z97 była bieda z USB3.0 i takie cyrki się działy.

Edytowane przez CaliforniaRepublic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na DDR5 bym się tak szybko nie nastawiał, szczególnie w obecnych koronawirusowych czasach. Raczej nie prędzej, niż przyszły rok, może końcówka tego debiut, ale zanim się to upowszechni...

Za 700 zł masz 6-rdzeniowy i5 10400F, płyta B460 to koszt ~ 440 zł, RAM DDR4 16 GB to ~ 300 zł. Przyrost wydajności będzie zauważalny, ilość wydanej kasy po odsprzedaży tego co masz - niewielka.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję, a jakbym jeszcze chciał delikatnie drozszy procek + odblokowany mnożnik to jaki? I rozumiem że wtedy plyta na lepszym chipsecie? Jaka minimum? Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i5 10600KF jeśli chcesz podkręcać, płyta Gigabyte Z490 Gaming X / ASUS Prime Z490-P.

Wtedy też szukaj jak najszybszego RAM-u w sensownej cenie, bo Z490 nie limituje prędkości RAM w przeciwieństwie do B460 gdzie wyciągniesz max 2666 MHz przy Core i5 lub 2933 MHz przy Core i7.

 

Można też rozważyć Core i7 10700KF na płycie B460 lub Z490 zależnie od budżetu. i7 ma 2 rdzenie więcej.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, wczoraj trochę się doedukowałem i zdecydowałem że mogę szarpnąć się na ten droższy procek i wyszedłem z czymś takim, ma to sens? Taki procek i taka płyta ze względu że ta płyta nie ogranicza poboru mocy procesora i można sobie odblokować i będzie działał na Turbo nawet cały czas, to możliwe? Dodatkowo jakbym chciał procesor K to muszę jeszcze droższą płytę i bawić się w podkręcanie i szukanie stabilnych nastaw, a na takim cpu i plycie odblokuje sobie TDP i będzie "prawie" to samo jakbym podkręcił K tyle że 100% stabilnie. Dobrze rozumuję? Czy jak już tyle dokładam to warto rozejrzeć się za platformą Ryzen? przepraszam za kombinację, ale chciałbym wyjść na tym w miarę najlepiej jak to możliwe. :)

MSI MAG TOMAHAWK B460

INTEL CORE i7-10700F S1200 2.9GHz BOX

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2

Adata XPG Gammix D10 DDR4 16GB CL16200

 

Edytowane przez CaliforniaRepublic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek z "k" wykręcisz wyżej niż Turbo na Z490, no ale przy obciążeniu 8-rdzeni ten i7 będzie śmigać przy 4.6 GHz na każdym jaju, więc chyba nie ma co narzekać i przepłacać za 300-400 MHz więcej, zabawę w OC i problemy z temperaturami. Z tym ustawieniem na sztywno to w sumie nie wiem czy się tak da na B460, nie interesowałem się tematem. Z drugiej strony po to jest to Turbo by procek sam sobie regulował taktowania wraz ze wzrostem obciążenia - grunt to mieć nie byle jaką płytę która pozwoli to Turbo utrzymać - Tomahawk na pewno da radę z palcem w nosie ;)

Przewagą płyt Z490 jest jeszcze możliwość wrzucenia szybszego RAM-u, no ale kwestia tego czy przy twoich zastosowaniach zrobi to jakąś różnicę - raczej nie.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Dirian napisał:

więc chyba nie ma co narzekać i przepłacać za 300-400 MHz więcej, zabawę w OC i problemy z temperaturami

Dokładnie tak samo wywnioskowałem, dzięki wielkie za pomoc. Zostanę więc przy częściach z mojego poprzedniego posta.

Mógłbym wsadzić Z490, ale zaraz by mnie kusiło żeby wsadzić procek z K i jeszcze droższe ramy, potem bym spędził dnie na podkręcaniu i testowaniu...a idź pan. Wolę spokój i stabilność. :) Co do prędkości RAMu to tak czy inaczej na pewno poczuję przeskok z DDR3 1600 a DDR4 2933Mhz więc znów myślę że nie ma co wariować. I tak za 2-3 lata będę budował całkiem nowy zestaw już oparty o DDR5.

Dzięki raz jeszcze, ostateczny wybór pada na B460 Tomahawk + 10700F, pozdrawiam

Jakby ktoś był zainsteresowany kupnem którychś z moich starych części to prosze o kontakt, będe je wystawiać niedługo w sieci.

Edytowane przez CaliforniaRepublic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...