Skocz do zawartości
Stryfe

Pomoc z zestawem komputerowym.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem nowy na forum i po przeczytaniu kilku postów, kilku recenzji, obejrzeniu kilkunastu filmików zebrałem parę podzespołów pod budowę mojego 1 PC. Jako kompletny laik chciałbym aby ktoś ogarnięty w temacie wyraził swoje zdanie czy podane rzeczy będą współgrać ze sobą. Na komputer mogę i nie chciałbym przeznaczyć więcej niż 5000. Nie szukam rzeczy topowych, w zupełności wystarczy mi lepsza średnia półka, aczkolwiek jestem w stanie dopłacić do czegoś co będzie lepsze. A zatem przejdę do listy podzespołów.

1. Obudowa 
https://www.x-kom.pl/p/514669-obudowa-do-komputera-be-quiet-pure-base-500-window-black.html

2. Płyta główna (jestem zmuszony zakupić płytę z wbudowanym modułem wifi) Niestety nic nie mogłem znaleźć o tej płycie może ktoś ma/wie/słyszał coś o niej.
https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-b550-aorus-elite-ax-v2-7348454/

3. Zasilacz
https://www.x-kom.pl/p/401003-zasilacz-do-komputera-be-quiet-straight-power-11-550w-80-plus-gold.html

4. Procesor
https://www.x-kom.pl/p/500085-procesor-amd-ryzen-5-amd-ryzen-5-3600.html

5. Chłodzenie
https://www.x-kom.pl/p/423303-chlodzenie-procesora-be-quiet-dark-rock-pro-4-120-135mm.html

6. Dysk SSD
https://www.x-kom.pl/p/431142-dysk-ssd-samsung-500gb-m2-pcie-nvme-970-evo.html

7. RAM 
https://www.x-kom.pl/p/510858-pamiec-ram-ddr4-hyperx-16gb-2x8gb-3200mhz-cl16-fury.html

8. Monitor
https://www.x-kom.pl/p/553926-monitor-led-24-acer-predator-xb253qgxbmiiprzx-czarny-hdr.html

9. Karta graficzna. Wiem jak obecnie wygląda sytuacja na rynku kart dlatego wstrzymam się z zakupem do kwietnia/maja lub dłużej jeśli zajdzie potrzeba. Celuję raczej w RTX 3060TI.

Komputer głównie służyć mi będzie do grania w FPS CS Go, BTFV, Rainbow Six jak i również gry typu Wiedźmin, GTA, Cyberpunk, itp.

Chciałbym jeszcze dodać, że nie jestem komputerowym freakiem i nie mam manii wymieniania podzespołów gdy wyjdzie coś lepszego. Chciałbym aby to starczyło na jakieś 3-4 lata.

Także byłbym wdzięczny za jakąś fachową analizę tych komponentów względem siebie. Dziękuje z góry i pozdrawiam. ;)

 

 

Edytowane przez Stryfe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Stryfe napisał:

jestem zmuszony zakupić płytę z wbudowanym modułem wifi

Ponieważ? W WIFI można doposażyć każdą płytę odpowiednią kartą rozszerzeń.

20 minut temu, Stryfe napisał:

Wiem jak obecnie wygląda sytuacja na rynku kart dlatego wstrzymam się z zakupem do kwietnia/maja lub dłużej jeśli zajdzie potrzeba.

Biorąc zestaw z ww. ryzenem nie możesz wstrzymać się z zakupem karty, bo PC nie będzie się nadawać do użytku ze względu na brak jakiejkolwiek karty graficznej.
Wyjścia wideo na płycie działają tylko w połączeniu z procesorami "G".
Najnowsza generacja APU AMD (ta, która obejmuje 6 i 8 rdzeniowe jednostki) jest problematyczna do dostania.

Jeżeli Twoją obecną perspektywą jest się przemęczyć na integrze, to pewnie skończy się na platformie intela. No chyba, że masz zapasowe dedykowane gpu ;)

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, MitycznyJeż napisał:

Ponieważ? W WIFI można doposażyć każdą płytę odpowiednią kartą rozszerzeń.

Biorąc zestaw z ww. ryzenem nie możesz wstrzymać się z zakupem karty, bo PC nie będzie się nadawać do użytku ze względu na brak jakiejkolwiek karty graficznej.
Wyjścia wideo na płycie działają tylko w połączeniu z procesorami "G".
Najnowsza generacja APU AMD (ta, która obejmuje 6 i 8 rdzeniowe jednostki) jest problematyczna do dostania.

Jeżeli Twoją obecną perspektywą jest się przemęczyć na integrze, to pewnie skończy się na platformie intela. No chyba, że masz zapasowe dedykowane gpu ;)

Właśnie ze względu na brak kart graficznych wstrzymuje się z zakupem całego zestawu, ale zapytałem o podzespoły teraz żeby wiedzieć czy mniej więcej dobrze to dobrałem sobie.

Tak, wiem, że można dokupić zewnętrzne karty sieciowe, aczkolwiek chciałbym aby jakość połączenia była na dosyć wysokim i stabilnym poziomie (nie twierdzę, że z zewnętrznym modułem tak nie będzie) ale myślę, że włożona fabrycznie w płytę główną będzie lepsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie nie najgorzej aczkolwiek obudowę można wziąć bardziej przewiewna. Pod fhd warto rozważyć szybszy ram chyba że chcesz go krecic. Ewentualnie naciągając budżet procka 5600x (kozak w fhd)

Edit: albo 10600kf na z490 cenowo wyjdzie niewiele więcej jak za R5 3600

Co do płyty b550 to dobra płyta poszukaj recenzji bez dopisku ax który oznacza w tym przypadku wifi.

Zasilacz dla świętego spokoju wziąłbym 650w

Np. https://proline.pl/koszyk/d52d7129 za 100pln więcej masz procka z Integra (10600k bez f) co pozwoli korzystać z kompa w oczekiwaniu na gpu

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Stryfe napisał:

ale myślę, że włożona fabrycznie w płytę główną będzie lepsza.

A to producent płyty ma wyłączność na dobre karty czy co? ;)
Jak weźmiesz tą AX200 i zamontujesz ją sobie sam (wolny slot M.2 keyE, albo przez adapter na x1) efekt będzie taki sam.
Płyty z gotowym WIFI są wygodne, bo producent to zmontował i okablował za Ciebie - to wszystko. Ale nie ma sensu ograniczać się do tych płyt, jeżeli sama dopłata za WIFI byłaby dużo większa niż samodzielne montowanie, albo interesuje nas płyta, która akurat w wersji z fabrycznym wifi nie występuje.

Zamiast 240Hz brałbym 120/144 w wyższej rozdzielczości. No chyba, że wiesz, że widzisz różnicę.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stryfe

Zasilacz zmień na 650W, jak zaczniesz wszystko podkręcać to 550W może być na styk, GPU często mają "chwilowe peaki mocno powyżej ich TDP". 650W a 550W to 70-80zł dopłaty (zasilacz kupuje się na kilka lat i lepiej mieć zapas, tak samo nie wiadomo jaką kartę kupisz czy 3060Ti a może ceny runą i w dół i za tą samą cenę kupisz rtx3070 albo 3080? i lepiej mieć zapas mocy w zasilczu)

Pamięci poszukaj coś z 3600-3733MHz, np: IRDM 3600-17 są po 379zł ale może znajdziesz lepsze w Xkom

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, MitycznyJeż napisał:

A to producent płyty ma wyłączność na dobre karty czy co? ;)
Jak weźmiesz tą AX200 i zamontujesz ją sobie sam (wolny slot M.2 keyE, albo przez adapter na x1) efekt będzie taki sam.
Płyty z gotowym WIFI są wygodne, bo producent to zmontował i okablował za Ciebie - to wszystko. Ale nie ma sensu ograniczać się do tych płyt, jeżeli sama dopłata za WIFI byłaby dużo większa niż samodzielne montowanie, albo interesuje nas płyta, która akurat w wersji z fabrycznym wifi nie występuje.

Zamiast 240Hz brałbym 120/144 w wyższej rozdzielczości. No chyba, że wiesz, że widzisz różnicę.

Liczę, że zobaczę różnicę po przesiadce z laptopa z matrycą 60hz. Ale tak jak wspomniałem chciałbym jakąś niezłą matrycę do szybszych fpsów.  Poza tym obawiam się, że 27 cali może być za duży. Odległość od monitora do siedzenia 60-70cm

13 godzin temu, Bobson89 napisał:

Ogólnie nie najgorzej aczkolwiek obudowę można wziąć bardziej przewiewna. Pod fhd warto rozważyć szybszy ram chyba że chcesz go krecic. Ewentualnie naciągając budżet procka 5600x (kozak w fhd)

Edit: albo 10600kf na z490 cenowo wyjdzie niewiele więcej jak za R5 3600

Co do płyty b550 to dobra płyta poszukaj recenzji bez dopisku ax który oznacza w tym przypadku wifi.

Zasilacz dla świętego spokoju wziąłbym 650w

Np. https://proline.pl/koszyk/d52d7129 za 100pln więcej masz procka z Integra (10600k bez f) co pozwoli korzystać z kompa w oczekiwaniu na gpu

Dzięki za odpowiedź. Zestaw ciekawy aczkolwiek trochę wybiegający za moja granicę wydatków. Liczyłem na 5tyś razem z grafiką. Poza tym mam jedno ale co do tej obudowy. Cenię sobie sprzęt od be quiet! ze względu na brak ledów tak niestety ta obudowa je ma. A chciałem raczej w całkowitej czerni bez lampek złożyć.  :D 

9 godzin temu, RyszardGTS napisał:

@Stryfe

Zasilacz zmień na 650W, jak zaczniesz wszystko podkręcać to 550W może być na styk, GPU często mają "chwilowe peaki mocno powyżej ich TDP". 650W a 550W to 70-80zł dopłaty (zasilacz kupuje się na kilka lat i lepiej mieć zapas, tak samo nie wiadomo jaką kartę kupisz czy 3060Ti a może ceny runą i w dół i za tą samą cenę kupisz rtx3070 albo 3080? i lepiej mieć zapas mocy w zasilczu)

Pamięci poszukaj coś z 3600-3733MHz, np: IRDM 3600-17 są po 379zł ale może znajdziesz lepsze w Xkom

Tak zrobię. Dziękuje za radę ! Myślisz, że taki spadek cen jest możliwy? :D 

Edytowane przez Stryfe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Stryfe napisał:

Tak, wiem, że można dokupić zewnętrzne karty sieciowe, aczkolwiek chciałbym aby jakość połączenia była na dosyć wysokim i stabilnym poziomie (nie twierdzę, że z zewnętrznym modułem tak nie będzie) ale myślę, że włożona fabrycznie w płytę główną będzie lepsza.

To zależy, ale zazwyczaj dodatkowa karta na PCie + antenka zewnętrzna da lepsze rezultaty. Zwłaszcza jak router masz daleko od komputera.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Stryfe napisał:

Dzięki za odpowiedź. Zestaw ciekawy aczkolwiek trochę wybiegający za moja granicę wydatków. Liczyłem na 5tyś razem z grafiką. Poza tym mam jedno ale co do tej obudowy. Cenię sobie sprzęt od be quiet! ze względu na brak ledów tak niestety ta obudowa je ma. A chciałem raczej w całkowitej czerni bez lampek złożyć.  :D 

Patrząc na to co wrzuciłeś też ci będzie ciężko się zmieścić.

Obudowę zobacz sobie jeszcze ta https://proline.pl/obudowa-phanteks-eclipse-p400a-tempered-glass-czarna-p1378030

Tyle dark rock 4 pro tu nie wejdzie

Bądź meshify c to wejdzie to chłodzenie, ale długość GPU do 315mm bodajże. 3060ti i większość 3070 wejdzie, ale z 3080 może być różnie.

Ewentualnie klocek sg7v dobra cena, dużo miejsca, 4 wentyle fabryczne.

Patrząc na AMD i Ryzen 3600 to Fortis 3 na spokojnie wystarczy nie ma co płacić za dr 4 pro, a taniej wyjdzie płyta b450 z antenka wifi niż to b550

U mnie w wymagających grach 48-53 stopnie średnio. (Na stocku +10)

Edytowane przez Bobson89
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Stryfe napisał:

Tak zrobię. Dziękuje za radę ! Myślisz, że taki spadek cen jest możliwy? :D 

Tak naprawdę nic nie wiadomo co się wydarzy

- czy ceny polecą jeszcze bardziej w kosmos i nigdy nie wrócą do sensownego poziomu

- czy to gruchnie (pandemia się skończy, kurs krypto zaryje o glebę) i ceny wrócą do normalnego poziomu

- czy ceny spadną ale już nie do poziomu "sprzed gorączki krypto" (sami producenci "od siebie" podnieśli ceny, asus, zotac, itd)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...