Skocz do zawartości
Triairii

Zestaw komputerowy do renderingu (3ds + Corona) budżet 8000zl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

jak w temacie, szukam zestawu komputerowego do pracy przy renderingu 3d, bez softu. Do tej pory pracowałem na laptopie, ale przy bardziej złożonych scenach praca jest mało komfortowa. 

Korzystam z 3ds + Corona, renderowanie na CPU. Nie będę na nim grał. Zależy mi na cichej pracy, bo "biuro" mam w salonie. Jeśli chodzi o podkręcanie, jestem za, jeśli ma to faktycznie wpływ na kulturę pracy, ale nie kosztem wielkich strat na rachunkach za prąd. 

Panowie, polecicie jakiś zestaw, ew nakierujecie jakie firmy i modele warto brać pod uwagę. Ostatni komputer składałem 12 lat temu i wypadłem już trochę z tematu. Zakup planuję luty/marzec, wiem, że teraz jest marny okres z dostępnością, ale wszystko zależy od wypłaty środków na otwarcie działalności i rozdysponowanie ich w ciągu miesiąca. 

 

 

Edytowane przez Triairii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być problem ze złożeniem takiego sprzętu z uwagi na tragiczną dostępność kart graficznych. Jak z dofinansowania, to pewnie wszystko musi być nowe ze sklepu i chyba na jednej fakturze?

Myślę, że lepiej jak wrócisz przynajmniej za miesiąc, może się coś powoli zacznie poprawiać, choć na razie się na to nie zanosi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź. Dokładnie, wszystko muszę mieć na fakturze, ale czy na jednej to dopytam w urzędzie. Ew. czy jest sens zakupu zestawu z kartą minimum lub zintegrowaną, a późniejsze dokupienie karty za własną gotówkę? 

Muszę wstępnie oszacować wydatki, bo sam soft będzie mnie kosztował drugie tyle. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze kwestia czy ten budżet 8k jest sztywny, czy można wydać więcej? Bo pewnie przydałby się tu procek w stylu 16-rdzeniowego Ryzen 9 3950X, no ale sam CPU to prawie 3.5k, więc przy budżecie 8k może brakować kasy na całość.

Chyba, ze tak jak piszesz - na razie zrezygnujemy z GPU / kupisz jakąś używkę w stylu GTX 1070 za te 900-1000 zł, a później skoczy się na coś lepszego jak sytuacja się ustabilizuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, załóżmy, że kartę sfinansuję z osobnych środków i jeśli będzie trzeba dorzucę do budżetu własne środki. Czy budżet +/- 10 000zł będzie wystarczający na zestaw bez karty graficznej? Jeżeli warto i jest to opłacalne zwiększę jeszcze ten budżet. Zależy mi, żeby sprzęt wystarczył na kilka lat komfortowej pracy, ew żeby to była dobra baza do rozbudowy w przyszłości. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy budżecie 10k bez karty widziałbym to jakoś tak:

https://www.morele.net/inventory/info/96bd9bbb/

Najnowszy 16-jajowy Ryzen, wydajne i ciche chłodzenie AIO, 128 GB RAM, pojemna, fabrycznie wyciszona obudowa, zasilacz z zapasem mocy, SSD 1TB na system + soft. 

Oczywiście kwestia dysków to już pod własne preferencje, mozna dokupić jeszcze jakiś drugi SSD czy tam HDD na dane.

W ramach ewentualnych oszczędności można zejść do 64 GB RAM i najwyżej w przyszłości dobić do 128GB.

Edytowane przez Dirian
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tu dużo mówić, rewelacyjnie to wygląda. Jeszcze przemyślę kwestię 64 GB RAM i dodatkowego 1TB SSD na dane. 

Dziękuję za pomoc. Wrócę jeszcze do tematu bliżej wypłaty środków. 

Pozdrawiam

 

Edytowane przez Triairii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Triairii napisał:

 

Korzystam z 3ds + Corona, renderowanie na CPU. Nie będę na nim grał.

 

 

 

Czy nie rozważałeś przesiaść się na V-Ray lub na D5 Render?

V-Ray od wersji 3.6 wykorzystuje renderowanie hybrydowe na CPU i GPU jednocześnie a teraz również jest wsparcie dla Nvidia Real Time Ray Tracing.

D5 Render też wspiera RTX i DLSS.

Na laptopie w V-Ray jpg renderował  mi się 20 minut przy użyciu 4 rdzeniowego Intela. 

Edytowane przez santaclous

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu przesiadłem się z Vray'a na Coronę. Głównie ze względu na moje potrzeby, Corona wydaje mi się wygodniejsza (Robię głównie wnętrza) i zdecydowanie szybciej mi się na niej pracuje. Jeszcze ostatecznej decyzji nie podjąłem, co do silnika. Mimo wszystko mocny procesor się przyda i w późniejszym etapie mocna karta graficzna do ogarnięcia sceny z  "ciężkimi" teksturami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz sobie też zerknąć na bardziej otwarte na powietrze obudowy jak SIlent Base 802 czy Enthoo Pro 2. Gdyby jeszcze wrzucić AiO 420 mm to już w ogóle baja. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

wracam do tematu, prawdopodobnie w drugiej połowie marca będę miał środki na zakup sprzętu. Coś się zmieniło ciekawego w branży przez miesiąc? 

Jest szansa na zakup karty graficznej w najbliższym czasie, czy zostać przy zakupie zestawu bez niej? 

 

Widzę, że cena zestawu w ciągu miesiąca skacze ok 500-1000zł. Ciężkie czasy na zakup sprzętu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znacząco podskoczyła cena procesora + jest on niedostępny na ten moment w morele, ale mają go np. w media expert w "pierwotnej" cenie - https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/procesory/procesor-amd-ryzen-9-5950x-16-core-3-4ghz-am4-zen3

W kwestii kart graficznych nic się nie zmieniło.

Edytowane przez Dirian
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje uwagi do zestawu - dysk Samsung 970 EVO zamiast PNY. Najlepiej dwie sztuki (drugi jako brudnopis).

Płyta MSI B550 Tomahawk wystarczy w zupełności, X570 doda obsługę dwóch dysków M.2 PCI-E 4.0 zamiast jednego, tyle że w zestawie nie ma żadnego... 

Obudowa jest może względnie cicha, ale bardzo gorąca w środku, polecam beQuiet! silent Base 802 - jest nieco większa za to pomieści 360mm chłodnicę nawet na górze. Aletrnatywnie mniejsza i tańsza be quiet! Pure Base 500DX i chłodnica na przód.

Co do chłodnicy - Arctic Liquid Freezer II 280mm lub 360mm. Wydajne, ciche i dobrze wycenione. Ryzeny nie są bardzo prądożerne, starczy nawet mniejsza.

A gdy nie uda się dostać Ryzena 5950X to brać 5900X - ze względu na wbudowane ograniczenia w poborze mocy różnica w wydajności wielowątkowej między tymi procesorami jest stosunkowo nieduża. Oba są niemal non stop niedostępne.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, kalderon napisał:

Co do chłodnicy - Arctic Liquid Freezer II 280mm lub 360mm. Wydajne, ciche i dobrze wycenione. Ryzeny nie są bardzo prądożerne, starczy nawet mniejsza.

Tylko że Freezery mają problemy z kompatybilnością z AM4, bodajże w tych przystawkach do mocowania pompy coś tam nie do końca pasuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzecia rewizja tego coolera ma poprawione mocowanie na AM4.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy zakup karty RTX 3060 12GB w cenie +/- 3000zł ma obecnie sens?

 

Jeśli chodzi o samą kartę, to czy ten model będzie dobrym rozwiązaniem do ww. zastosowań?

Zależy mi na dużej ilości pamięci i obsługą monitora 4k. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie nie ma sensu, przy obecnej dostępności ma sens o ile jest od ręki i o ile czas nagli. Corona siedzi na CPU wiec GPU jak najbardziej może być. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Co sądzicie o karcie AMD Radeon Pro W5500 8GB? AMD Radeon Pro W5500 8GB GDDR6 (100-506095) w Morele.net

znalazłem porównanie, że delikatnie jest lepsza od RTX quadro 4000, cena o połowę niższa. Te karty to dobre rozwiązanie, czy lepiej polować na konsumenckie wersje? 

 

Edit  Jednak testy pokazują coś innego, pomyliłem p4000 z rtx p4000 AMD Radeon Pro W5500 Review & Benchmarks for Content Creators (cgdirector.com)

 

Tak czy inaczej, warto wgl rozważać te karty ?

 

Edit 2 Po Waszych sugestiach złożyłem coś takiego: Zestaw

Przemyślałem kwestię płyty głównej i X570 wydaje się bardziej przyszłościowy. Czy ten model MSI MAG X570 Tomahawk będzie ok? 

Zmieniłem dysk na PCI-E x4, polecacie jakiś model warty rozważenia, wstawiłem do zestawienia Samsung 980 PRO 1 TB,  jako drugi tymczasowo posłuży mój PNY CS3030 1TB z laptopa z czasem dokupię coś szybszego.

Zmieniam RAM na 64GB, dokupię resztę jak kiedyś sytuacja z cenami się unormuje. O ile wgl nie zacznę od 1 kości 32GB. Warto zmienić na kości z taktowaniem 3600mhz? 

Alternatywnie rozważam chłodzenie Arctic Liquid Freezer II 360 proponowane wcześniej, na razie zostawiam to od be quiet.

Procek najtaniej w sieci 5k... więc już nie liczę, że uda mi się kupić go w cenie sprzed tygodnia. Co do karty, to kupię coś "na tymczasem" i poczekam na lepsze czasy. 

 

Co sądzicie o takim zestawie? 

 

 

Edytowane przez Triairii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie ramy można jeszcze brać pod uwagę do tego procka, żeby wyciągnąć max z tego zestawu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o obudowie Fractal Design Meshify 2? Jak się ma w odniesieniu do bq quiet! Silent Base 802? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...