Skocz do zawartości
kryspinek

Intel Core i9-10850K cały czas pracuje na min 5Ghz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,mam ten procesor z płyta gł. msi meg 490 ace i nie wiem dlaczego cały czas chodzi na min.5ghz,nawet gdy dosłownie nic nie robię na komputerze.Acga zacznę że nie bawiłem się w podkręcanie itp,nie wydaje mi suę też żebym coś zmienił w biosie (chyba że przypadkowo).Jak to odkręcić ,bo irytują mnie kręcące się głośno wentylatory na chłodnicy ,nawet gdy oglądam tylko neta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakiś program  obciąża procesor.

Sprawdź w menadżerze zadań - procesy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Roberto78 napisał:

Może jakiś program  obciąża procesor.

Sprawdź w menadżerze zadań - procesy

Użycie procesora jest małe,chodzi mi oto że od początku chodzi z częstotliwością 5 Ghz,a chyba nie powinien,tak jakby był podkręcony czy ustawiony odrazu na 5 ghz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Windowsa przełacz na zrównoważone w opcjach zasilania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, jurekk napisał:

To Windowsa przełacz na zrównoważone w opcjach zasilania

Czytając takie rady to może odechcieć się pytać o co kolwiek.

  • Confused 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź w opcjach zasilania czy plan zasilania jest na zrównoważony (powinno pomóc) .

Ewentualnie ''oszczędzanie energii''  możesz ustawić ale to spowolni procesor do jakiś małych taktowań nie wiem jak to będzie na Intelu u mnie na R7 5800X jest to 1,7GHz... i to obniża nieco wydajność bo procesor wolniej się przełącza na wyższe zegary pod obciążeniem.

Sprawdzić w biosie czy jest włączone Intel SpeedStep Technology to pozwala  procesorowi na obniżenie taktowania i napięcia zasilającego

Pisząc o  tym czy jakiś program nie obciąża procesora miałem na myśli to, że procesor cały czas boostuje  tak jak było z  Epic Games Launcher gdzie program obciążał procesor w ~4% cały czas i dla tego procesor nie obniżał zegarów i napięcia zasilającego i na pulpicie miałem temperatury rzędu 50 C :)
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.01.2021 o 19:54, Roberto78 napisał:

Sprawdź w opcjach zasilania czy plan zasilania jest na zrównoważony (powinno pomóc) .

Ewentualnie ''oszczędzanie energii''  możesz ustawić ale to spowolni procesor do jakiś małych taktowań nie wiem jak to będzie na Intelu u mnie na R7 5800X jest to 1,7GHz... i to obniża nieco wydajność bo procesor wolniej się przełącza na wyższe zegary pod obciążeniem.

Sprawdzić w biosie czy jest włączone Intel SpeedStep Technology to pozwala  procesorowi na obniżenie taktowania i napięcia zasilającego

Pisząc o  tym czy jakiś program nie obciąża procesora miałem na myśli to, że procesor cały czas boostuje  tak jak było z  Epic Games Launcher gdzie program obciążał procesor w ~4% cały czas i dla tego procesor nie obniżał zegarów i napięcia zasilającego i na pulpicie miałem temperatury rzędu 50 C :)
 

Zrobiłem tak:z tyłu na płycie gł. zresetowałem bios i teraz  chodzi na 4800 ghz,ale to i tak cosik za dużo,bo jego taktowanie to 3.6 GHz (5.2 GHz w trybie turbo)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, kryspinek napisał:

Zrobiłem tak:z tyłu na płycie gł. zresetowałem bios i teraz  chodzi na 4800 ghz,ale to i tak cosik za dużo,bo jego taktowanie to 3.6 GHz (5.2 GHz w trybie turbo)

 Czym sprawdzasz taktowanie?

U mnie w menadżerze  zadań taktowanie skacze od 3.98 do nawet 4.5GHz przy 1-2% użyciu CPU.

Nominalne taktowanie to 3.8GHz. Boost jest normalny nawet na pulpicie... Jakie masz temperatury bo pisałeś o hałasujących wentylatorach włącz w biosie sterowanie wentylatorami Smart Fan Mode i ewentualnie pobaw się krzywą  możesz jeszcze zmienić czas reakcji domyślnie to jest 0.1s. Musisz pokombinować :]

18122461e0ae.png 5bfe59293d31.jpg

 

edit

Oczywiście krzywą od tego złącza  gdzie są podpięte wentylatory / pompa :]

 

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, jurekk napisał:

 

 

U mnie działa

 

Jak masz ustawiony plan zasilania?  pewnie na ''oszczędzanie energii''

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na ''zrównoważonym'' i ''najwyższej wydajności'' jakie masz taktowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3.6 zrównoważony ,4,9 wysoka wydajność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, jurekk napisał:

3.6 zrównoważony ,4,9 wysoka wydajność

No to już wszystko wiadomo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...