Skocz do zawartości
speed3r

Procesor do montażu video

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Rozglądam się za procesorem do nowego PC do montażu video. Jak obecne ceny procesorów 5800x mają się do początkowych cen w dniu premiery? Czy teraz jest dużo drożej, niż kilka miesięcy  temu?

Rozważam zakup między 3600 / 3600x / 3900x / 5900x (różne pułapy cenowe z uwagi na aktualną sytuację na rynku). ;)

Co obecnie najbardziej opłaca się w relacji cena/wydajność? Jakieś konkretne modele płyt głównych, chłodzeń i ramów są polecane do poszczególnych procesorów?

Budżet na całą skrzynkę to max 6000zł (nie mam żadnych części wybranych póki co). Dotychczas miałem i5-3570k, więc niezależnie, co bym wybrał z powyższych opcji, to skok będzie duży, ale chciałbym, by komputer wystarczył na kilka lat.

Proszę o pomoc i podzielenie się swoją wiedzą. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Cenowo i wydajnosciowo 3900X jest optymalnym wyborem na ten monent. Przy wyborze 5900X zyskasz niewiele a różnica w cenie jest spora. Lepiej dolozyc do GPU i SSD na projekty. 

Musisz pamiętać że równie ważne w montażu wideo jest GPU i VRAM.  Szczególnie w programie Adobe Premiere który potrafi zaprzegnąć do renderu niemal wszystkie rdzenie CUDA.  Procesor CPU nie ma szans z GPU w tym zakresie. Przyklad 3900X jest o prawie polowe wolniejszy niż render GPU na najtańszym Turingu GTX 1650.  Wiec najlepszym rozwiazaniem jest tutaj połączenie obu elementow - dobrego wielowatkowego CPU + przyzwoity GPU. Przyzwoite minimum stawialbym tutaj na GTX 1660/RTX2060 6GB. Optimum to coś w rodzaju 2070/3070 8GB.  Lub jakikolwiek GTX/RTX z 8GB. 6GB VRAM pozwoli. juz w miare swobodnie renderowac filmy 4K. 

12 rdzeni rowniez przyda ci sie podczas pracy w timeline.  Minimum to 32GB RAM. 

Uzywki GPU tez bralbym pod uwagę (szczególnie w tych czasach). 

Edytowane przez lukas108

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, lukas108 napisał:

Cześć

Cenowo i wydajnosciowo 3900X jest optymalnym wyborem na ten monent. Przy wyborze 5900X zyskasz niewiele a różnica w cenie jest spora. Lepiej dolozyc do GPU i SSD na projekty. 

Musisz pamiętać że równie ważne w montażu wideo jest GPU i VRAM.  Szczególnie w programie Adobe Premiere który potrafi zaprzegnąć do renderu niemal wszystkie rdzenie CUDA.  Procesor CPU nie ma szans z GPU w tym zakresie. Przyklad 3900X jest o prawie polowe wolniejszy niż render GPU na najtańszym Turingu GTX 1650.  Wiec najlepszym rozwiazaniem jest tutaj połączenie obu elementow - dobrego wielowatkowego CPU + przyzwoity GPU. Przyzwoite minimum stawialbym tutaj na GTX 1660/RTX2060 6GB. Optimum to coś w rodzaju 2070/3070 8GB.  Lub jakikolwiek GTX/RTX z 8GB. 6GB VRAM pozwoli. juz w miare swobodnie renderowac filmy 4K. 

12 rdzeni rowniez przyda ci sie podczas pracy w timeline.  Minimum to 32GB RAM. 

Uzywki GPU tez bralbym pod uwagę (szczególnie w tych czasach). 

Jedna mała uwaga R7 5800X   będzie ciut szybszy  od R9 3900X zarówno w konwersji jak i renderowaniu na co wskazują te testy :

https://www.purepc.pl/test-komputera-msi-meg-aegis-ti5-z-procesorem-intel-core-i9-10900k-karta-graficzna-geforce-rtx-3080-i-128-gb-ram?page=0,9

https://www.purepc.pl/test-komputera-msi-meg-aegis-ti5-z-procesorem-intel-core-i9-10900k-karta-graficzna-geforce-rtx-3080-i-128-gb-ram?page=0,8

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Roberto78 napisał:

Racja panie, w niektórych zastosowaniach dodatkowe IPC mocno nadrabia mniejszą ilość rdzeni. Różnica jest niewielka ale jest. Cena CPU podobna, troche może wyższa. 

Niemniej jednak różnice zależą od programu jaki chcemy wykorzystać: https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Adobe-Premiere-Pro-AMD-Ryzen-5000-Series-CPU-Performance-1960/

 

Nie optuje tutaj za jednym i za drugim, oba CPU będą podobnie sprawde w tych zastosowaniach. Skupiłbym tutaj uwagę na GPU, aby tutaj nie było wąskiego gardła. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi! ;)

Mam budżet 6000zł do wydania na całą nową jednostkę. Nigdy nie miałem procesora AMD, ale z tego co czytam inne tematy, to dużo ludzi zwraca uwagę na wysokie temperatury. 

Czy jesteście może w stanie polecić jakiś sensowny zestaw z nowych/użwanych części w tym budżecie?

Konkretnie chodzi o:

- procesor (3900x / 5800x)

- płyta główna (zależy mi na ethernet 2.5, obsłudze minimum 2 dysków nvme m2 w max prędkościach, bardzo dobrej sekcji zasilania, nie musi mieć wifi)

- zasilacz

- chłodzenie procesora

- ramy

- obudowa

- gpu

Zdaję sobie sprawę z tego, że najgorzej będzie z GPU i tu oczywiście najbardziej jestem otwarty na używany wariant. Dotychczas miałem GPU Radeon R9 380 4GB.

Dyski SSD będę brał z poprzedniego komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...