Skocz do zawartości
H4rvey

Ryzen 5 5600x wysokie temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Wczoraj  po aktualizacji do najnowszego biosu  wymieniłem procesor z ryzen 5 2600 na 5 5600x. Procesor uruchomił się, lecz pojawił sie problem z temperaturami. Sprawdzane w kilku różnych programach podczas:
idle wzrost z 30-40 do 50-60
gry wzrost z 55-65 do 90-95
cinebench R23 temperatura ~80 napiecie 1.12 taktowanie rdzenia ~3.8/3.9
sekcja zasilania na płycie z ~60 do 67

Założone jest stockowe chłodzenie, płyta ze stopki. Zauwazyłem, że w grach prawdopodobnie przez wysoką temperaturę procesor podkręca się tylko chwilowo a pózniej taktowanie oscyluje w granicach 3.7 max 4 przy napięciu ~1.2

Co dziwne podczas idle nawet podczas ruszenia myszką napięcie skacze z 0.965 do ~1.4.

Co polecacie zrobić? Zamontować lepsze chłodzenie czy wymienić płytę główną czy może procesor jest wadliwy oraz ostatecznie może to problemy z biosem?

Pozdrawiam

Edytowane przez H4rvey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stock cooler do tego cpu mozesz na smietnik wyrzucic. Skoki napiecia to cos normalnego kiedy masz auto napiecie, niezaleznie od ryzena. Przy obecnym chlodzeniu pozostaje ci recznie ustawic zegar i jakies niskie napiecie na sztywno. wbij mu 4.6Ghz i 1.2v na sztywno i potestuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wentylatory w obudowie z jaką prędkością się kręcą? Chłodzenie BOXowe też lepiej zmienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"gry wzrost z 55-65 do 90-95" Na box-ie?  Sprawdź czy jest poprawnie zamontowane.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Phoenixsuple rozumiem, że mogę to zrobić w ryzen master w zaznaczonych sekcjach tak? Przepraszam, za może trywialne pytanie lecz w OC/Undervolting nigdy się nie zgłębiałem.
https://ibb.co/51Ks8vx

Chłodzenie pokroju Fortis 3 wystarczy czy lepiej inwestować w coś pokroju Grandis 3.

@Bochenende 3 wentylatory z przodu kręcą się ze stałą prędkościa, podpięte są przez przejściówke pod molex od zasilacza. Tylny wentylator w IDLE kręci się z prędkością 840RPM a CPU około 2000RPM.

7 minut temu, Flik napisał:

"gry wzrost z 55-65 do 90-95" Na box-ie?  Sprawdź czy jest poprawnie zamontowane.

 

 

Tak sprawdzałem, założyłem nawet stare chłodzenie od ryzen 5 2600 ponieważ chciałem wyeliminować uszkodzenie fabryczne tego nowego i niestety nie przyniosło to poprawy.

Edytowane przez H4rvey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wzrasta temp procesora to wentylatory w obudowie też szybciej się kręcą? Wymiana chłodzenia tak cie nie ominie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest możliwe, by nowy bios tak negatywnie wpływał na temperatury procesora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bochenende Wentylator CPU zwieksza obrony do około ~2500 przy temp 80 podczas benchmarku.
Wentylatory z przodu obudowy kręca się ze stałą prędkościa, ponieważ nie mam możliwości sterowaniem tym ustawieniem. Wentylator tylny podpięty pod sysfan zwiększa swoje obroty lecz marginalnie, może po kilkanaście.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bochenende dostają 12V. 

@Phoenixsuple Po wprowadzeniu taktowania na 4.5 oraz napięcia 1.2 temperatury podczas grania przeważnie wynoszą 75-85 z tym, że taktowanie current rzadko przekracza 4Ghz oscyluje w granicach 3.7/3.9. Zmianie uległa jedynie wartosc maximum z 4.6 na 4.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli z max prędkością działają. Zastanawia mnie jeszcze ta sekcja zasilania. Jak miałem tą płytę i R5 3600 to sekcja nie przekraczała 50 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co mają wentylatory w budzie do tego? Niech nawet bok zdejmie, dalej będzie gorąco bo nie w tym rzecz.

Kup normalne chłodzenie, Fortisa/Gelida, ustaw CPU na sztywno albo pobaw się tym PBO2 i krzywą i będzie ok. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To po co są te wentylatory w obudowie? Zobacz jeszcze czy chłodzenie jest gorące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boxowe chłodzenie jest słabe , u mnie na Fortis 3 w idle też są takie skoki powyżej 50 stopni , ale przy obciążeniu nie przekracza 75 , więc myślę że musisz po prostu zmienić Cooler 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli najpierw wymienie chlodzenie, jest fortis 3 uzywany za 100. Czy lepiej doplacic do czegos 2 kolumnowego pokroju grandis?

Jesli to nie pomoze to pewnie problem lezy w plycie glownej(slaba sekcja zasilania) i lub bios.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoki temperatury to i na AIO bedziecie miec i nie ma czym sie przejmowac ...

Fortis 3 calkowicie wystarcza ... Tylko jak Silentium montuje dalej do zwyklej wersji stara Sigme to polecam odrazu kupic wersje RGB/ARGB z nowym wiatrakiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkąd używam ClockTuner for Ryzen nie mam problemu z temperaturami. Na dniach wychodzi nowa wersja i polecam z niej skorzystać bo to must have dla każdego posiadacza Ryzenów 3000/5000.

Zabawa w ręczne OC wówczas nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie chlodzenia zdecyduje sie na grandisa 3 aby miec pewnosc, ze temp beda w normie. Pytanie bo w przypadku fortisa i grandisa sa wersje z wentylatorami argb oraz zwykle. Te zwykle z tego co widze maja miedziane podstawki wraz z przewodami a drugie posiadaja niklowane. 

Czy wplywa to jakkolwiek na wydajnosc?

Edytowane przez H4rvey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może Mugen 5? Mam i sobie chwalę, tylko parę zł droższy od Grandisa a jak dla mnie ładniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem po montażu grandis 3 evo argb.
Stock vs grandis temp:

50 vs 30 idle
70 vs 50 cinebench
95 vs 69 gry.

Rozumiem, że 70 stopni to już powinna być akceptowalna temperatura. Nie ukrywam ze wentylatory chodzą na około 1400-1600 RPM i do takiego szumu nie byłem przyzwyczajony :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...