Skocz do zawartości
pandzik

siec w domu, router dostawcy, switch i coś z wifi na piętro

Rekomendowane odpowiedzi

W domu zbudowałem siec 15 gniazdek napędzanych tanim switchem tp-link TL-SG1016D, zlokalizowanym na pietrze w pracowni.  Przez kilka miesięcy miałem do switcha podpięty router z T-mobile.  Miałem na pietrze wifi i siec po kablu  w całym domu.
Obecnie mam podpięty internet po światłowodzie o przepustowość 500/100 Mbitów. To router dostawcy ZTE f680 wpięty do wolnego gniazdka w wiatrołapie, po kablu do switcha i reszty gniazdek. 

Wifi mam tylko na parterze z racji  żelbetowego stropu. 

Potrzebny mi router bądż repeater do wifi na piętrze.  Tak aby można było znaleźć, w tej samej sieci co komputery, urządzenie wielofunkcyjne działające tylko po wifi na piętrze.
Mam jeszcze pytanie odnośnie posiadanego switcha, czy nie jest aby za wolny?  Nie mogę na nim uzyskać więcej niż 80 Mbitów gdy po wifi w 5G mam do tych 400Mbitów. 

Edytowane przez pandzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pandzik napisał:

Mam jeszcze pytanie odnośnie posiadanego switcha, czy nie jest aby za wolny?  Nie mogę na nim uzyskać więcej niż 80 Mbitów gdy po wifi w 5G mam do tych 400Mbitów. 

TL-SG1016D to switch gigabitowy, więc on nie jest tutaj ograniczeniem. Wartości które podajesz sugerują że mówisz o prędkościach po WiFi,  okolice 80Mbps to właśnie max prędkość dla pasma 2,4GHz podobnie jak ok 400Mbps dla 5GHz.

Nie napisałeś jaki masz budżet na sprzęt na piętro, czy ma być to nowy czy używany. Z nowych np. Archer C6 ma tryb AP, ma AC1200, z używanych każdy z WiFi w klasie co najmniej AC1200 lub szybszej, w zeszłym roku były niedrogo R6220 na znanym portalu aukcyjnym, ale się chyba skończyły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Qwinto napisał:

Nie napisałeś jaki masz budżet na sprzęt na piętro, czy ma być to nowy czy używany. Z nowych np. Archer C6 ma tryb AP, ma AC1200, z używanych każdy z WiFi w klasie co najmniej AC1200 lub szybszej, w zeszłym roku były niedrogo R6220 na znanym portalu aukcyjnym, ale się chyba skończyły.

 Czy ten nowy router na piętrze połączyć poprzez to gniazdko z  routerem ZTE dostawcy i dalej na switch, czy bezposrednio do switcha?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia czy połączysz kablem bezpośrednio z routerem czy switchem, to jest cały czas ten sam segment sieci (jeden LAN).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reasumując.

Na dole mam router dostawcy internetu podłączony do jednego z gniazdek. W ten sposób internet dostaje sie do switcha na pietrze i jest rozdzielony do pozostałych 15 gniazdek. Aby uzyskać wifi na pietrze wystarczy nowy router podłączyć do jednego z portu switcha.

W ten sposób na pietrze powstanie jeden lan, za pomocą którego połączę komputery wpięte w gniazdka z urządzeniem wielofunkcyjnym  wifi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden LAN masz teraz. Ten nowy router traktuj tylko i wyłącznie jako bezprzewodowy punkt dostępowy (Access Point), który umożliwia bezprzewodowy dostęp do istniejącego LAN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Qwinto napisał:

Jeden LAN masz teraz. Ten nowy router traktuj tylko i wyłącznie jako bezprzewodowy punkt dostępowy (Access Point), który umożliwia bezprzewodowy dostęp do istniejącego LAN.

Aha. takie coś wystarczy , czy jednak coś lepszego kupić do napędzenia drukarki i telefonów na pietrze?
https://allegro.pl/oferta/router-tenda-n301-ruter-wifi-do-wisp-11n-300mbps-8117935925?fromVariant=8743062975

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wystarczy Ci Wi‑Fi 4 (802.11n) jakie ma ta Tenda to może być. Co do jakości tego sprzętu się nie wypowiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta sama klasa WiFi co wymieniona wyżej Tenda. Codo jakości się nie wypowiem, bo nie znam urządzenia.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie macie jakis pomysł odnośnie tej prędkości po kablu?  Internet 500/100 ,  a po kablu, przez switch, nie mogę na komputerach wyjść poza 90 Mb. 

Router dostawcy podpięty jest do najbliższego gniazdka skrętką, dalej na tp-link TL-SG1016D i rozesłany do reszty, 15 gniazd w domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widocznie uplink (skrętka) do switcha ma FastEthernet (100Mbps) zaiast GigabiEthernet (1000Mbps)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to sprawdzić?  Ten kabel był dokładany, nie pamietam czy był 5e.

Taki kupiłem

NEKU Kabel skrętka drut UTP kat.5e 100% miedź   przepustowosc do 1Gb

Może to kwestia zaciśnięcia złączki?

 

Edytowane przez pandzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, pandzik napisał:

Jak to sprawdzić?  Ten kabel był dokładany, nie pamietam czy był 5e.
Może to kwestia zaciśnięcia złączki?

Zamiast switcha podepnij jakiegoś laptopa z Gigabitowy ethernetem i zobacz czy się gigabit zapnie. Z opisu kabla wnioskuje, że jeśli jest drożny w 100% czyli wszystkie żyły mają ciągłość, to problem mogą stanowić wtyczki. Sam je zarabiałeś?  Jakiego standardu użyłeś?

Możesz jeszcze sprawdzić kontrolki na switchu:

Screenshot_2021-02-21 7106508931_UnmanagedEasy Smart Rackmountable Switch_IG pdf.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wszystko sam w domu podłącząłem. 1 Raz. Samo w sobie działało każde gniazdko ale na jakiej predkosci nie wiem bo miałem najpierw ruter LTE wpiety a tam max to 30Mb :)  
Jutro podłącze laptopa

6 kontrolek na switchu delikatnie pulsuje na zielono, jedna pali się ciągle. teraz jeden komputer włączony i router

Takimi wtyczkami kable zarobiłem https://allegro.pl/oferta/neku-wtyki-koncowki-rj45-ftp-5e-drut-ekran-50szt-5627230454?snapshot=MjAyMC0wNS0xNFQxMDo0MzoyNS4xOTNaO2J1eWVyO2UzNGU5OGRmY2M4NjY1NTY4MDlkODQ2ZDZiMWRjZTIyZWZlMTlkNmZjMDAzNWNiNjY1OTEzYjAxMTI5NjViNmU%3D
 

Edytowane przez pandzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a testowales kazde gniazdko? bo 4 poprawne zyly to 100mbit a zeby byl gbit to musi byc ich troche wiecej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy te komputery maja 1Gb karte sieciowa? 5e powinno bez problemu obgonic 1Gb. Jak podepniesz do kompa sprawdz jaka ci podaje predkosc linii najpierw, zanim bedziesz testowal predkosc programami. Masz w statusie polaczenia sieciowego.

 

Edytowane przez Sheeneek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Wszystkie mają kartę sieciowe 1Gb.  Laptop niestety ma kartę 100Mb
Tak czy siak jedyne co mogę wymienić to kabel od routera do gniazdka.

Edytowane przez pandzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...