Skocz do zawartości
kozdroman

Nowy monitor 32" 1440p(27") jako zastępstwo za Eizo Foris Fs2331.

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, szukam monitora dla siebie jako zastępstwo za 9 letnie Eizo Foris fs2331 23" na matrycy MVA. Kryteria:
- zależy mi żeby ten nowy monitor był tak samo solidny jak poprzedni. Dobrze żeby nie miał wad w postaci bad pikseli czy sporego BLB, nierównomierności podświetlenia.. Coś czytałem, że Dell pod tym względem są dobre? (mój po 9 latach wciąż nie ma ani jednego bad piksela, a BLB naprawdę minimalne, kolory nawet ładne...przeszkadza mi jedynie niestabilne podświetlenie matrycy co po dłuższym czasie męczy oczy, słaba maksymalna jasność, brak regulacji, jedynie pochylenie). Mile widziany g sync compatible i flicker free.
- 32 cale 1440p na matrycy VA bądź pochodnej, ewentualnie od biedy 27 cali 1440p na tym samym typie matrycy, jeśli nie będzie nic godnego uwagi z 32" (co prawda teraz mam GTX 1050 ti i ona będzie się na teraz męczyć przy wyzszej rozdziałce, ale być może w niedalekiej przyszłości zmienię na mocniejszą kartę. Bardzo rzadko gram w gry, a jeśli już to te kilkuletnie więc nawet jak pogram na średnich detalach to dla mnie no big deal..)
- odświeżanie najlepiej powyżej 75hz
- najlepiej płaski, nie chce zakrzywionego bo, choć nigdy nie miałem, jakoś nie mogę się przekonać.. jeśli nie będzie żadnej godnej propozycji z płaskich to jak najmniejsza krzywizna...
- możliwie jak największy zakres regulacji (wysokość, na boki, pochylenie, pivot nie musi być, ale mile widziany)
-  dobre kąty widzenia (czasem może obejrzę jakiś film z drugą osobą) i względnie szybki czas reakcji (jak najmniejsze smużenie jak się da...)
- ładne kolory, naprawdę czarna czerń, dobry kontrast. Mam w Eizo tę matryce i nawet mi pasuje. IPSa jakoś nie chce... Jestem w stanie pogodzić się z ciut większym smużeniem i ciut gorszymi kątami widzenia.
- Fajnie żeby też jasność była dość wysoka bo słońce mocno oświetla pokój w lecie, a i dość niska gdy oglądam wieczorem/w nocy przy minimalnym świetle.
- sporadycznie gry (raz na ruski rok w coś gram, głównie starsze gierki), ale nie jakieś super szybkie, głównie montuje filmy na kompie, bardzo często oglądam filmy/seriale/YouTube, czasem w dzień, ale najczęściej wieczorami/w nocy
- cena to myślę maks 2k, ale mile widziane dużo tańsze i wciąż solidne propozycje.

Macie jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sprawdź ten wariant Gigabyte ---> VA, WQHD na 31.5", 165Hz, pokrycie sRGB na poziomie 124%, certyfikat HDR 400, obsługuje FreeSync Premium Pro, bogaty zestaw portów, zbiera pozytywne opinie, na plus również regulacja wysokości;

Gigabyte G32QC czarny Curved HDR

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Postaram się skrócić najbardziej jak się da :

Według tego co zaobserwowałem, backlight bleeding najczęściej występuje w matrycach VA. Do tego, często pojawia się w monitorach z bardzo cienkimi ramkami, więc jest ogromna szansa, że nowy monitor będzie posiadała blb. Polecam zainteresować się matrycami NanoIPS - mega dobre kolory i szybki czas reakcji, chociaż nie sądzę, aby ci się to przydało. Z 32 cali nie polecę nic, bo to nie moja bajka, ale z 27 już tak. Np masz takiego LG na wyżej wspomnianej matrycy, który ma opcję regulacji https://www.x-kom.pl/p/502255-monitor-led-27-lg-27gl850-b-nanoips-hdr10.html

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dell S3220DGF. Co prawda małe zakrzywienie ale spełnia wszystkie twoje oczekiwania. Jeżeli może być IPS to zostaje na tą chwilę chyba tylko 1440p nanoIPS. Przykładowo polecany wyżej LG lub Dell S2721DGF lub inne modele na tej matrycy których nazw nie pamiętam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@BTPOTW

Myślałem o nim. Ona ma chyba krzywiznę 1500R..nie wiem czy to nie za dużo dla mnie. Nigdy nie miałem do czynienia z zakrzywionymi...poza tym czytałem, że ma spore problemy z BLB i z bad pikselami.. 

@wompierz

Czytałem, że jest problem z dłuższym korzystaniem. Podobno męczy oczy? To prawda? To jakie tam podświetlenie? Nie ma antiflicker? Hmm.. nie wiem sam, mój Eizo trochę męczy ślepia, nie chciałbym z deszczu pod rynnę.. poza tym też chyba spory BLB, plus losowa jakość matryc...

Co tu kupić..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No twój eizo jest na świetlówkach i miał niski poziom migotania.

Ja na Dell S3220DGF nie odczuwam. W testach też jest flicker free.

Jak ja miałbym wybierać to skłaniałbym się do nanoIPSów ale 27 cali są tylko do 2tys zł.

32 cale nanoIPS 1440p dopiero zaczęły wychodzić i zaczynają się od 3300zł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystko spoko, też myślałem o nano IPS z racji na lepsze kolory, responsywność panelu i lepsze kąty widzenia, ale trochę się obawiam słabej czerni i IPS GLOW, a także BLB.

Z drugiej strony często coś oglądam chodząc po pokoju i wtedy VA mimo lepszego kontrastu i czerni ma gorszy obraz pod kątami...

Cholerka co tu wybrać..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy spamowałem już tutaj swoim LG?
Zawsze jakaś opcja do rozważenia poza popularnymi Dellami/LG na IPS oraz krzywym Gigabyte/Samsungiem (1000R!) na VA.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Zas

No nie spamowałeś. Możesz coś więcej o nim napisać? Szczerze to myślę o nim... Ale nie wiem jak się sprawdzi płaski panel przy 32. Masz jakieś wady jak np spory BLB czy jakieś bad piksele? Czy smużenie jest duże?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie bardzo rozumiem do takich wymagań sensu polecania nanoIPS, zwłaszcza że gość przesiada się z VA.

S3220DGF spełnia wszyskie Twoje wymagania poza tym, że smuży. Ale skoro za bardzo nie grasz to kiedy to będziesz odczuwał? Krzywizna jest minimalna a jasność maksymalna bardzo duża, ja na co dzień mam ustawione 12%.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie mam BLB, do tego matryca nie ma dużego gamma shiftingu w porównaniu z innymi VA, a minimalna jasność jest bardzo niska (dlatego siedzę na 15-25% przy czytaniu i 25-35 przy grze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi