Skocz do zawartości
bartosz92

GIGABYTE RTX 3090 AORUS XTREME WATERFORCE WB

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wam!

W internecie nie ma praktycznie żadnych informacji o tej karcie, a mi udało się nabyć taką nową w ubiegły poniedziałek w sklepie xkom.pl.

Przeznaczenie:

a) Robię projekty budowlane i wykonawcze w Revicie, wizualizacje 3D w budownictwie w programach Twinmotion, Enscape (BIM) - zapraszam na PW, pomogę w takich tematach

b) Po pracy komputer kopie kryptowaluty

1. W pudełku znajduje się karta gwarancyjna (4 lata GW), zabawka-robocik, strzykawka z pastą thermo (chyba tak na przyszłość, to chyba "zgoda" producenta na rozbieranie karty i samodzielną wymianę pasty :D) i dwie ulotki reklamowe. Tyle. Na karcie jest folia zabezpieczająca, a sama karta jest zabezpieczona bardzo solidnie. Generalnie jedno z lepszych opakowań z jakim się spotkałem. 

55gqaYj.jpg

 

2. Wizualnie karta prezentuje się elegancko, podświetlenie RGB bloku robi robotę, myślę jeszcze o umieszczeniu karty prostopadle do obecnego ułożenia w taki sposób, by móc oglądać przez okno podświetlenie, które obecnie świeci od "spodu" karty. Chłodzenie to nowej generacji blok wodny, nie widziałem w poprzednich generacjach tylu finów umieszczonych we wnętrzu.

g1yoGT2.jpg

R3WQ6gT.jpg

Z6wVhyG.jpg

3. Karta trafia do układu opartego na mocnej pompie D5 z dużym rezerwuarem 25cm. Płyn z pompy trafia do RTX3080, następnie do RTX3090 do chłodnicy MORA3 9x120mm. W moim komputerze jest drugi obieg - pompa (Laing) obsługuje Monoblock na procesorze, chłodnica MORA3 pozwala bezpośrednio podłączyć nawet 3 obiegi cieczy.

4. Karta utrzymuje boost w okolicach 1950-2000MHz. Wydajność w grach będzie dopiero testowana.

5. Przy temperaturze w pokoju +23*C na karcie w spoczynku jest +28*C, po 30min benchmarku NiceHashMiner rdzeń RTX3090 osiągnął 52*C, GTX3080 miał +50*C, a procesor 7820X @4.6GHz obsługiwał tylko karty i miał ok. 55*C. Maksymalny pobór prądu samej karty bez OC/UV- widziałem w HWMonitor na poziomie 430W, a całego zestawu 1100W. Wszystko odbywa się generalnie w niesamowitej ciszy, 9 wentylatorów typu ultra-silent ustawione na 500RPM doskonale przedmuchuje tę 9-kilogramową chłodnicę (bo tyle waży napełniona płynem).

6. Rewelacyjna nowa funkcja w przypadku karty AORUS XTREME WATERFORCE WB to wykrywanie wycieków - w przypadku jakiegokolwiek najmniejszego zawilgocenia kolorowy blok karty miga białym i czerwonym światłem, mrugają diody przy wtyczkach zasilania 8PIN, a sama karta nie podaje obrazu i ma to stanowić zabezpieczenie przed spaleniem karty i innymi zjawiskami, które mają miejsce jak jest nieszczelność. Od 2008 roku zwodowałem 2 karty GTX260, 3 karty GTX480, 1 karte GTX 970, 2 karty GTX 1080Ti i teraz kupiłem RTX3080 gotowca z blokiem i tydzień później RTX3090 - na te 9 kart miałem 4 reklamacje gwarancyjne spowodowane samodzielnym przypadkowym zalaniem kart i liczę, że dzięki czujnikowi wycieków nigdy więcej nie będę czekać 3 miesięcy na serwisowe RMA :) Ogólnie nie dawała obrazu od kolacji do śniadania, aż cała bezpiecznie wyschła, trochę się denerwowałem :D

RhC2UoU.jpg

zpTDXIH.jpg

7. Kartę RTX3090 mogę bezpośrednio porównać  do RTX3080 od GIGABYTE (bo akurat taką posiadam obok). Konstrukcje są identyczne, różnią się tylko brakiem złącza SLI NVLink w modelu RTX3080.

Wydajność w Ethereum: RTX3090 - 110MH/s, RTX3080 - 90MH/s - na obu rdzeń "-300MHz" oraz pamięci @ 21GHz, pobór samych kart w sumie 590W.

Ogólnie kartę oceniam pozytywnie. Według producenta powinna kosztować 1499$ MSRP co po dodaniu podatku i narzutu daje mniej więcej 7200 zł. Ja swój egzemplarz nabyłem za 8900 zł i uważam, że cena jest z kosmosu ze względu na opłacalność kart w kopaniu - powinna się zwrócić po 150-180 dniach. Postaram się podać kilka screenów z testów Crysis:Remastered i innych gier, jeśli chcecie konkretne tytuły to piszcie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność RTX3090 AORUS XTREME WATERFORCE WB w Cyberpunk 2077 v1.10 na mojej platformie: ustawienia MAX w rozdzielczości 1440p z RT i HDR.

Gra potrzebuje 11,5GB RAMu, natomiast VRAMu zjada 8GB.

Dla mnie wygrywa ustawienie nr 2) DLSS: QUALITY :) 

1) DLSSOFF = 40FPS

9HFCRsF.jpg

img%5D

2) DLSS: QUALITY = 66FPS

zBlhMZV.jpg

BLBKqQU.jpg

3) DLSS: BALANCED = 74FPS

UvB83ED.jpg

M2q0FcL.jpg

4) DLSS: PERFORMANCE = 84FPS

FaD4RYb.jpg

Edytowane przez bartosz92

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podaj temperature pamieci w poszczegolnych testach i kopaniu

ja bede mial taki sam set 3080 + 3090 + mora ale na "normalnych" kartach, a bloki bede montował sam, ciekawe jaka roznica bedzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załączam screena z temperatur kart 3080 oraz 3090 w wersji Gigabyte z blokiem wodnym (Aorus Xtreme Waterforce WB) :)

3080 chłodniejsza, da się dotkąć backplate, w 3090 nie da się i chłodzę backplate wentylatorem 120mm ;)

Obie mają zegary "-300MHz" na rdzeniu i 22,35GHz na pamięciach, TDP na 85%. Poniżej temperatury z 2 dni pracy: 

XwalMvy.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...