Skocz do zawartości
akirwa12

Update kompa 5k

Rekomendowane odpowiedzi

Siema, minelo 5 lat od czasu kiedy kupilem komputer wiec mysle ze czas wymienic troche czesci w nim. Jestem totalnie zielony w temacie wiec mam nadzieje ze doradzicie cos :D
Komputer ma byc glownie do grania.
Monitor- BenQ ZOWIE XL2411P 24 Inch 144Hz PC Gaming Monitor

 

1432403 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache (ST1000DM003)

DVD -/+ R/RW 24x SH-224DB BLACK - SATA BULK - BEZ SOFTu BA (SH-224DB/BEBE)
B85-G43 Sc LGA1150 Intel B85, 4xDDR3, VGA, GbLAN, ATX HASWELL
Core i5-4590 3.3GHz LGA1150 BOX (BX80646I54590)
Savage 8GB 1600MHz DDR3 CL9 (HX316C9SR/8)
R1, USB 3.0, Czarna (R1)
MX200 250GB 2.5' SATA III (CT250MX200SSD1)
VPF 550W - Bronze - (554857)
GeForce GTX 970 SSC ACX 2.0+ 4GB GDDR5 256 Bit HDMI, DVI, 3xDP (04G-P4-3975-KR)

 Procesor raczej nie do podkrecania bo sie na tym nie znam :D 

Mam na celu ogolne podlepszenie wydajnosci komputera, nie wiem czy przydaloby sie dodac ramu? Moge dolozyc nieco wiecej kasy jesli bedzie taka koniecznosc, ogolnie nie orientuje sie w cenach wiec podalem  5kzl w ktorych fajnie byloby sie zmiescic.
Mieszkam w Uk (1k funtow=5k zl okolo).
https://www.box.co.uk/ 
Strona na ktorej mozna zobaczyc obecne oferty. Wiem ze jest problem z dorwaniem kart graficznych...
Dzieki za pomoc i pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Obecnie jest bardzo zły okres na ulepszenie kompa. Kart graficznych nie ma, więc ciężko coś wyczarować.

Chyba, że chcesz ulepszyć CPU i resztę, a grafike dokupić w przyszłośc (to może być nawet jesień czy końcówka roku). Tylko że taki upgarde za wiele na ten moment nie da gdy masz GTX 970.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie wyjscie jest lepsze, komponenty ida w gore z tego co sie orientuje, wiec mysle zeby kupic to co moge na ten moment a karte wyhaczyc pozniej. Wiadomo w pudelkach moze sobie lezec dopoki wszystkiego nie bede mial. 
Do tego jak wyglada sytuacja z dostepnoscia tego jak juz pokaza sie te karty? Chodzi mi glownie o to jak szybkim trzeba byc zeby wyrwac jedna?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie sytuacja na rynku kart graficznych jest w opłakanym stanie, zarówno nowego jak i używanego sprzętu. Mało tego, żeby kupić nową kartę to trzeba mieć bota(janusze wykupują) albo przepłacać i to grubo. Jeszcze mało? Zapowiedziane zostały podwyżki cen kart graficznych oraz płyt głównych. Za rogiem premiera nowych CPU Intela. Ogólnie zaleca się być cierpliwym i czekać.

Nie myślałeś może nad zmianą hobby?:szczerbaty:

Edytowane przez Frigus1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy myslalem nad zmianna hobby haha? W UK obecnie nie ma co robic przez lockdown :D
Zdaje sobie sprawe jak nieciekawa sytuacja obecnie panuje ale nie zanosi sie na to zeby bylo lepiej, prawda? :D 
Wole chyba juz teraz robic cos w tym kierunku i nie przeplacac za reszte sprzetu w przyszlosci bo z tego co sie orientuje wszystko idzie w gore?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak chcesz to zamów i jak dojdzie to się dokupi resztę bo z tym nie ma problemu. No ale budżet przekroczysz dość sporo z tą kartą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wlasnie chcialbym wiedziec ile mniejwiecej mnie wyniesie wszystko znim zdecyduje sie na jakies zakupy.
Czy potrzebna nowa obudowa, nowy zasilacz. 
Plyta glowna, ram, procek itp itd. 
Bylbym wdzieczny za pomoc z tym :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I chyba zacznij myśleć nad monitorem albo nad aktywnym adapterem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No można by wziąć przykładowo coś takiego:

https://www.box.co.uk/Intel-Core-i5-10500-10th-Gen-Processor_2939888.html

https://www.box.co.uk/MPG-Z490-GAMING-PLUS-MSI-MPG-Z490-GAMING-PLUS-Motherboard_2942724.html

https://www.box.co.uk/Corsair-Vengeance-LPX-16GB-(2x-8GB)-3600_2741139.html

https://www.box.co.uk/CP-9020132-UK-Corsair-TX650M-650W-80-PLUS-Gold-Semi-Mo_2100990.html

https://www.box.co.uk/RR-212E-16PK-R1-Cooler-Master-Hyper-212-Evo-CPU-Cooler_1147678.html


Obudowę mozna by zmienić na coś lepiej wentylowanego:

https://www.box.co.uk/PH-EC400ATG_BK01-Phanteks-Eclipse-P400-Air-Tempered-Glass_2708361.html

Przy czym jeśli chciałbym wykorzystać możliwie w pełni potencjał tego RTX 3070 na posiadanym monitorze no to przydałby się jakiś mocniejszy procek, np. i7 10700F a najlepiej Ryzen 5 5600X - no ale to już dużo drożej i też problemy z dostępnością. Ew. pomyśl w przyszłości nad przesiadką na jakiś lepszy monitor 1440p 144 Hz, wtedy jak masz wyższą rozdzielczość to procesor spada na drugi plan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Caps napisał:

I chyba zacznij myśleć nad monitorem albo nad aktywnym adapterem. 

Co masz na mysli z monitorem? Kurcze kupilem go doslownie miesiac temu haha...
Co do procesora to dostal bym na ten moment obydwa. Ryzen okolo 350 funtow intel nieco tanszy :P 
w Takim wypadku calosc wyniesie mnie okolo 1500 funtow. 

Kolejne pytanie laika to czy ktores z tych czesci obecnych ktore posiadam moge wykorzystac? Slyszalem kiedys (pewnie nie prawda) ale ze ram mozna dodawac. 
Czy teorytycznie to co mi podales to wszystko co potrzebuje do zlozenia zupelnie nowego komputera?
Bardzo dziekuje za pomoc :) Swoja droga swoj obecny komputer skladalem z pomoca tego forum:D  dzialal mi swietnie przez 5 dlugich lat. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wróć, masz P więc z DP więc ok ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, akirwa12 napisał:

Co masz na mysli z monitorem? Kurcze kupilem go doslownie miesiac temu haha...
Co do procesora to dostal bym na ten moment obydwa. Ryzen okolo 350 funtow intel nieco tanszy :P 
w Takim wypadku calosc wyniesie mnie okolo 1500 funtow. 

Kolejne pytanie laika to czy ktores z tych czesci obecnych ktore posiadam moge wykorzystac? Slyszalem kiedys (pewnie nie prawda) ale ze ram mozna dodawac. 
Czy teorytycznie to co mi podales to wszystko co potrzebuje do zlozenia zupelnie nowego komputera?
Bardzo dziekuje za pomoc :) Swoja droga swoj obecny komputer skladalem z pomoca tego forum:D  dzialal mi swietnie przez 5 dlugich lat. 

Aż tyle to nie ma co do Ryzena dokładać wg mnie. Zawsze można na razie wziąć i5 a kiedyś zrobić przesiadkę na i7 nowej generacji która wyjdzie gdzieś w marcu.

RAM-u nie przełożysz bo masz DDR3 a trzeba DDR4. Ze starego PC w sumie to można zostawić tylko dysk SSD. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem. 
Moglbys zerknac jeszcze na te komponenty co wyslalem i powiedziec co myslisz o takim zestawie? 
Karte juz zamowilem, zastanawia mnie czy dam rade to sam wszystko z youtubem poskladac czy gdzies do sklepu dac haha... :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw byłby spoko, ale przydałby się jakiś wentylator 120 mm na tył do obudowy, bo Phanteks z jakiegoś głupiego powodu go tam nie daje - a wyciąg jest ważny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy sie tylko obudowa Twoim zdaniem do wymiany, ta co podales i bedzie spoko? :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam was ponownie :D sprzet dojechal, oprocz karty graficznej... Musialem zamowic nowa. 
wybralem taka karte (mam nadzieje ze dobry wybor?) 
https://www.box.co.uk/RTX-3070-GAMING-X-TRIO-MSI-GeForce-RTX-3070-Gaming-X-Trio-8GB-G_3207615.html

Ok a co do obecnego problemu. Zlozylem kompa, wsadzilem stara karte graficzna gtx 970 zeby tylko ogarnac windowsa itp itd. 
Moj problem polega na tym ze dzwiek jest tragiczny, czy to podlacze glosniki, czy sluchawki. Sterowniki dzwiekowe pobralem ze strony msi Realtek HD  Audio... 
Nie mam pojecia co moge jeszcze zrobic... jakies sugestie? 
Edit. dziwek po prostu mega trzeszczy

Edytowane przez akirwa12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarówno na przednim panelu obudowy jak i z tyłu jest problem z tym dźwiękiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oddalem kompa do kogos kto sie bardziej zna, zasugerowal zeby wymienic plyte glowna. Powiedzial ze rowniez czasami nie czyta procesora cokolwiek to znaczy. Komputer czasami nie chce sie zrestartowac. Czy mozna obstawiac plyte glowna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jeśli na jednym i drugim gnieździe jest problem, a najnowsze sterowniki nie pomagają, to może faktycznie płyta trefna. Z tym procesorem to nie wiem o co chodzi, że nie czyta - komputer się nie włącza czy co?

Spróbuj jeszcze zaktualizować BIOS na płycie głównej, ale pierw sprawdź jaką masz wersję. Jak jest jakaś nowsza na stronie MSI, to wgraj. Tu masz napisane co i jak: https://pl.msi.com/blog/jak-zaktualizowac-bios-w-plytach-glownych-msi

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Objawy juz zaczely sie na poziomie biosu. Instalacja windowsa nie poszla tak gladko, mimo wszystko sie udalo. Zdarzaja sie jakies “bledy windowsa” i wylacza komputer. Podczas wgrywania sterowninow zawsze karze “uruchomic ponownie” no coz. Moj komputer sie wylacza, pozniej na nowo odpala jak to podczas restartu, wszystkie fany w kompie normalnie odpalaja, rgb tez ale nie wysyla sygnalu na monitor, na myszcze czy klawiature. Musze wylaczyc komputer przyciskiem power i odpalic przyciskiem power zeby zalapal. Do tego po wgraniu sterownikow audio jest tragiczne. Takie sa objawy. Teraz pytanie, jesli plyta glowna jest wadliwa, jaka jest szansa ze uszkodzila reszte podzespolow? Kurde nie wiem czy nie powinnienem odeslac calego zestawu... kupe kasy wydalem i w sumie mam tylko miesiac gwarancji w sklepie. Chyba ze zostaje jeszcze producent pozniej? Ale w tym to sie juz nie orientuje. 
Edit. Bios zaaktualizowal mi znajomy, nie pomoglo. System wgrywany pare razy, nie pomoglo.

Edytowane przez akirwa12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no raczej nic innego się nie uszkodziło. Może faktycznie plyta jest lipna. Jak masz możliwość zwrotu to po prostu ją zwróć i zamów inną. Ew. jak masz jakiś serwis komputerowy w pobliżu to zanieś tam kompa na dokładniejszą diagnozę. Czasem niestety tak się zdarza, to tylko elektronika i zawsze coś może się zepsuć.

Gwarancję masz normalnie po 2-3 lata zależnie od podzespołu. W tym czasie i tak realizujesz gwarancje przez sklep w którym zakupiłeś, chyba że jakiś producent oferuje gwarancję door-to-door to wtedy można bezpośrednio przez producenta załatwiać. Natomiast przy zakupie przez sieć masz ileś tam dni na zwrot bez podania przyczyny, w Polsce jest to 14 dni, nie wiem jak w UK po wyjściu z Unii bo chyba tam kupowałeś.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...