Skocz do zawartości
lukasz_cichon1

Ryzen 3600X problem z zasilaczem

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem gdzie skierować swój problem, więc opiszę go krótko i dość szczegółowo. Od kilku dni podczas grania wyłączają się albo gry albo cały komputer się resetuje. Dzisiaj postanowiłem przetestować sprzęt programem OCCT. I tak, obciążenie karty graficznej, pobór prądu około 260W - test przeszedł bez błędów. Test RAM, również bez błędów. Test CPU, i tutaj zaczęły się sypać błędy, ale test trwał dalej, nie przerwał się. Natomiast jak tylko uruchomiłem test power supply od razu BSOD i komp się zresetował. Generalnie karta podczas obciążenia pobiera najwięcej prądu, ale podczas jej testu komputer działał bez błędów. Czy faktycznie zasilacz może już zdychać? Chyba że macie jeszcze jakiś pomysł by coś dodatkowo sprawdzić. Mimo to zamówiłem na jutro nowy zasilacz i sprawdzę czy problem zniknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz zrzucasz wine na zasilacz jak sypia sie bledy na CPU ?.

Jakie masz ustawienia testu dla procesora ? . AVX ? small czy large data ?.

Ustaw wszystko na default. Zresetuj bios do ustawien fabrycznych a potem mozesz mowic ze to zasilacz ...

Jak dalej bedzie ci sypal procesor to cegla do reklamacji u producenta ....

Poza tym ze  ten zasilacz nie jest najwyzszych lotow. Przy duzym obciazeniu ladnie mu siada napiecie na lini 12V ...

Edytowane przez grayman_1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestabilny cpu też może dać objaw zwykłego restartu maszyny, jeżeli zamiast błędów wywala restart to jest już spora niestabilność.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, obniżyłem zegar do 4000MHz, test CPU z AVX duży pakiet danych. Proces idzie bez błędów, uruchomiłem test PSU i komputer się nie wyłączył. Więc już jakiś postęp. Obniżyłem detale w Horizon Zero Dawn na średnie tak by nie obciążać systemu i gra działała ponad godzinę aż sam jej nie wyłączyłem. Ale odpaliłem RE3 również z małym obciążeniem, pół godziny i restart kompa. Zaznaczę, że wcześniej na GTX 1070 nie było takich rzeczy, raz na jakiś czas wyłączyła mi się jakaś gra, ale sądziłem że może być to przez niestabilny  UV karty. Teraz zdarza się reset lub wyłączenie gry notorycznie. RTX 3070 raczej też nie uszkodzony, bo miałem przez chwilę 3070 X Trio i tam też wysypywały się gry.

Co do procesora to 4200 przy 1.35V mam ustawione od początku zakupu tj sierpień 2019. I dopiero od kilku dni dzieją się takie cyrki.

Edytowane przez lukasz_cichon1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw wszystko na auto i dopiero wtedy testuj ....

Zobacz jakie zegary osiaga i przy jakim napieciu .Ile masz teraz na SOC ?

Niestety mozesz byc kolejna ofiara degradacji procesora .... Za duze napiecie  ... Dajesz 1.35V ale i rzeczywiscie pokazuja ci programy monitorujace przy obciazeniu ?

Procek kupiony nowy ? BOX ?  Jak tak i bedzie niestabilny na ustawieniach fabrycznych to RMA i wysylaj do AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SOC mam 1.05, inaczej RAMy wywalały się. Procek był nowy, prawdopodobnie był z pierwszych produkcji a słyszałem już że te z początku mają problemy. słabo się kręcił dlatego miał 1.35v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedź: wszystko w BIOS na auto, a potem testuj. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, severall napisał:

Podpowiedź: wszystko w BIOS na auto, a potem testuj. 

Na auto też crashe. Zegar domyślny 3800 i wywalanie w grach. Na auto napięcia skaczą nawet do 1.45V. Od jakiegoś czasu zaczął mi się również mocniej grzać. Pasta była zmieniana z pół roku temu na Kryonaut.

Edytowane przez lukasz_cichon1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, lukasz_cichon1 napisał:

Na auto też crashe. Zegar domyślny 3800 i wywalanie w grach. Na auto napięcia skaczą nawet do 1.45V.

RAM też zmieniłeś na Auto/XMP albo XMP off. ? :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również. Próbowałem każdy profil i na auto. I testy w OCCT niby bez błędów, ale w grach wywalanie albo do pulpitu, albo BSOD albo reset kompa.

Edytowane przez lukasz_cichon1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiecia moga skakac do 1.45V to jest obciazenie jednego rdzenia.

Ok czyli sztuka padla ...

Wyglada to tak ze wsadziles sobie ladny grzejniczek do obudowy wiec temperatury procesora tez podskoczyly.

Chlodzisz Fera 3 wiec wyniki nie beda rewelacyjne a Misiu jako pasta to nie najlepszy pomysl ... ale to tak na boku.

Do tego chlodzenia trzeba bylo brac MX-4 ...

To teraz procedura RMA AMD ...

A na przyszlosc napiecia powyzej 1.3V ze stalym mnoznikiem to slaby pomysl ...

Wiem zaraz tu sie zbiegna nastepni spece ale jak kiedys napisalem na forum ze napiecia powyzej 1.3V ze stalym mnoznikiem moga skonczyc sie degradacja procka to sie ludzie smiali ....

 

Edytowane przez grayman_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i szybko sciagaj chlodzenie wyczysc paste i sprawdz stan procka ...

Misiu lubi ostatnio ludziom zjadac chlodzenie ... ?

Jak masz tez IHS procka zatarty/ mocno porysowany to nici z RMA u AMD .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kryonaut ponoć najlepszy z past :wow:

Mogę pożyczyć 5600X na próbę czy będzie wszystko grać, ale ostatni stabilny BIOS do płyty był w czerwcu 2020r a w grudniu pojawiła się BETA. A z tymi betami to różnie bywa.

Rozumiem że z zasilaczem powinno być wszystko w porządku?

Edytowane przez lukasz_cichon1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beta dziala ... Sam mam ostatnia bete od MSI ...

Co do Misia moze i najlepszy ale roznice sa naprawde male w porownaniu np. do mx-4 czy past z Aliexpress  (np. Snowman). Nie ma co przeplacac.

Sa z nia jakies niezle jaja teraz. Chyba nie potrafia utrzymac jednakowej jakosci przy takim wolumenie i ludziom chlodzenia sie rysuja ... ? Cholera wie co tam sie dzieje ... Mam nadzieje ze nie uszkodzilo ci IHS ...

Malo prawdopodobne ale sprawdz koniecznie. AMD odrzuci reklamacje jak czapka bedzie porysowana.

Procesor musi isc na reklamacje skoro jest niestabilny an auto. Wysylaj na RMA do AMD nie przez sklep.

Patrzyles ile tak naprawde dawala na niego plyta przy ustawionym 1.35V ?.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W BIOSie pokazywało około 1.354V tak mniej więcej.

Na auto w OCCT nie pokazuje błędów. I test zasilacza też idzie. Tylko w grach się wysypuje komp więc myślałem że jednak to wina zasilacza.

Edytowane przez lukasz_cichon1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A TM5 i pamieci ?

Odpal TM5 z profilem i zobacz czy pamieci ci sie nie wysypuja ...

OCCT z AVX ?. Jakie taktowanie utrzymuje przy OCCT i jakie napiecie wtedy jest ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Co to za gówno za przeproszeniem PSU: THERMALTAKE SMART SE 530W z twojej sygnaturki . Kupujesz GPU  za kilka tysięcy zł  i jakiś gówniany zasilacz za 230zł  :E

Do tej grafiki minimum 650W  jakieś porządnej firmy  taki zasilacz kosztuje  w okolicach 500 -600zł

 

 

 

Edit

Na Twoim miejscu komputer bym wyłączył i nie odpalał do wymiany zasilacza chyba, że chcesz coś pościć z dymem :E

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro to TT smartse to kaszana na grupowej regulacji napięć, wcześniej nie doczytałem jaki masz psu i jak najbardziej tu zapewne jest problem. Masz multimetr :> wepnij się sondami w przewody od zasilania grafiki pod obciążeniem ciekawy jestem czy jest solidny drop poniżej 12v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Roberto78 napisał:

 

Co to za gówno za przeproszeniem PSU: THERMALTAKE SMART SE 530W z twojej sygnaturki . Kupujesz GPU  za kilka tysięcy zł  i jakiś gówniany zasilacz za 230zł  :E

Do tej grafiki minimum 650W  jakieś porządnej firmy  taki zasilacz kosztuje  w okolicach 500 -600zł

 

 

 

Edit

Na Twoim miejscu komputer bym wyłączył i nie odpalał do wymiany zasilacza chyba, że chcesz coś pościć z dymem :E

Zasilacz kupiłem przy składaniu kompa ponad 2 lata temu gdzie miałem GTX 1070 i tam wszystko śmigało. Być może to wina PSU, ale procek chyba też miałem przetaktowany bo w OCCT przy 4,2GHz i 1,35V wysypywał błędy, a na 4000MHZ i 1.3V już nie.

34 minuty temu, Send1N napisał:

Skoro to TT smartse to kaszana na grupowej regulacji napięć, wcześniej nie doczytałem jaki masz psu i jak najbardziej tu zapewne jest problem. Masz multimetr :> wepnij się sondami w przewody od zasilania grafiki pod obciążeniem ciekawy jestem czy jest solidny drop poniżej 12v

Jeśli tak mówicie to biore dzisiaj zasilacz z roboty i sprawdzę czy się coś zmieni.

Na próbę SilentiumPC 750W Supremo GOLD wystarczy?

Edytowane przez lukasz_cichon1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, lukasz_cichon1 napisał:

Zasilacz kupiłem przy składaniu kompa ponad 2 lata temu gdzie miałem GTX 1070 i tam wszystko śmigało. Być może to wina PSU, ale procek chyba też miałem przetaktowany bo w OCCT przy 4,2GHz i 1,35V wysypywał błędy, a na 4000MHZ i 1.3V już nie.

Jeśli tak mówicie to biore dzisiaj zasilacz z roboty i sprawdzę czy się coś zmieni.

Na próbę SilentiumPC 750W Supremo GOLD wystarczy?

Chłopie na bank zasilacz.  CPU i GPU jest zasilane liniami 12V  w grach ta linia dostaje ostro w kość a ten zasilacz do słabszych konfiguracji może być OK

Ale nie do twojej.  Z filmu wynika że nie przechodzi testu na 12V

Sam mam  600W be quiet  przy dużo słabszym GPU GTX 1660TI.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, czyli jest nadzieja że procesor jest ok. Ale i tak bezpieczniej zejść z tych 1,35V?

Edytowane przez lukasz_cichon1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Na twoim miejscu nie odpalał bym gier nie robił żadnych testów procesora do wymiany zasilacza !

 Do RTX 3700 zalecany jest zasilacz 650W  dobrze jak zasilacz ma ''zapas''.    Zasilacze   największą sprawność mają  przy ~50% obciążeniu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Roberto78 napisał:

 Na twoim miejscu nie odpalał bym gier nie robił żadnych testów procesora do wymiany zasilacza !

 Do RTX 3700 zalecany jest zasilacz 650W  dobrze jak zasilacz ma ''zapas''.    Zasilacze   największą sprawność mają  przy ~50% obciążeniu .

Ten Supremo 750w gold na sprawdzenie wystarczy? Taki mogę dzisiaj pożyczyć od ręki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, lukasz_cichon1 napisał:

Ten Supremo 750w gold na sprawdzenie wystarczy? Taki mogę dzisiaj pożyczyć od ręki. 

Na ''papierze'' wygląda OK   '' 62 A (744 W) na pojedynczej linii +12 V, ''

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...