Skocz do zawartości
ThePunisher

Project "BEHEMOT"

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

 

beznazwygpjgs.png

img_20210815_1302009jk4o.jpg

 

Stało się 

Moja miłość do COSMOSa jest tak duża, że nie wyobrażałem sobie przesiadki na inną budę o czym wielokrotnie rozmawiałem z @ELDER. Ilość prac jaką w nim wykonałem i roboczogodziny na nią poświęcone w przeciągu 5 lat przyprawić mogą o zawrót głowy, a o kosztach nawet nie wspominam. 

Niestety rozbudowuję układ i pozostałe elementy już tak bardzo, że w środku zrobiło się niesamowicie ciasno, dostać się do czegokolwiek i zrobić cokolwiek to dzień wyjęty z życia, a stopień kurw**y jaki mnie przy tym łapie jest odwrotnie proporcjonalny do ilości wolnej przestrzeni jaka mi w środku została. 

Po dyskusjach ze Sławkiem doszliśmy obaj do wniosku jedynego słusznego. Mój dostęp do wykonawców i różnego rodzaju materiałów i maszyn stwarza mi warunki do zrobienia własnej budy o których inni  użytkownicy mogą tylko zapomnieć. 

Do tego niesamowicie korzystne ceny, świetna lakiernia proszkowa. Co stoi na przeszkodzie? Prosta odpowiedź... NIC :D

 

Przeglądając różne obudowy do których mógłbym się przeprowadzić natknąłem się na jeden egzemplarza o którym nie słyszałem wcześniej, było to jakieś pół roku temu. 

Nie podobało mi się w nim jednak wszystko i uznałem, że jeśli mam płacić 2000 zł za obudowę którą i tak przerobię ostro to trochę bez sensu, ale z drugiej strony... Przecież ta obudowa to tylko kilka pogiętych i skręconych ze sobą blach, koszt zrobienia jej u moich wykonawców to w stosunku do tego co musiałbym zapłacić za nową jest wręcz komiczny. Do tego mogę wszystko zaprojektować pod siebie, usunąć to co mi się nie podoba, przeprojektować kilka elementów, prosta decyzja:

LETS DO THIS!

 

Tak, więc wystartował projekt BEHEMOT. Dlaczego BEHEMOT? Bo będzie to buda jakiej jeszcze na tym forum nie było. Pomieści 2 chłodnice 560, 1 chłodnice 480 oraz chłodnice MORA 420... w środku. Tak, wszystko będzie zamontowane wewnątrz. 

Obudowa ogromnych rozmiarów, prawdziwy BEHEMOT :)

 

Ostatnio posucha na forum, odkąd PCLab się zamknął to nasze forum jest jakieś ciche, mało kto moduje, mało kto robi LC, a ja działam cały czas i to bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, wiec wpuszczę tu trochę świeżości. Jeszcze dzisiaj podrzucę fotki tego co spocznie w środku. 

Główną inspiracją do zrobienia tego był ten projekt. Prezentuje się genialnie i będę się na pewno wzorował na niektórych elementach, chociażby na chromowanych rurkach i sposobie połączeń. 

Obudowa na której będę się wzorował to Raijintek Eris Evo, ale z wieloma innymi rozwiązaniami. 

beztytuuqyk0l.png

 

Edytowane przez ThePunisher
  • Like 3
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki i czekam na fotki. Pamiętam jak trafiłem na to forum lata temu, codziennie w kilku worklogach jakieś posty, teraz wpis raz na dwa, trzy dni. Moje oczy potrzebują Twoich pomysłów :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie, sterylno-kosmicznie. Będziesz dążył do podobnej kolorystyki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Ocho napisał:

Ładnie, sterylno-kosmicznie. Będziesz dążył do podobnej kolorystyki?

Tego jeszcze nie wiem. Na razie zrobię surowy szkielet, koncept, taki egzemplarz roboczy do wstępnych prac i poprawek. Kiedy uznam ze wszystko już gotowe wtedy pomyślę nad kolorem ale raczej gun metal, chrom, nikiel, czerń. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, poskładane i potestowane. 

Sprzedałem swoje graty na Z390 ponieważ trafiłem na świetna okazję na nową X299 DARK. 

 

Do tego udało mi się upolować 9940x, nowy z 3 letnią gwarancją poniżej 2000 zł. Dla zainteresowanych to w Euro była promocja i sprzedawane byłu 4 sztyki po... 946 zł... Jak mogłem to przegapić... Ta którą kupiłem pochodzi od kogoś kto właśnie zdążył przede mną, ale okazja i tak fajna, niemalże połowa ceny rynkowej :)

 

Do tego kostki viper 4000 cl19, 4X8GB. BDIE, będą kręcone. 

 

Hx1200i od @zawisztheblack

 

Do tego skoro wszedłem na HEDT to wypadało zmienić też blok na lepszy i wleciał Heathkiller 4 Pro. 

Koszty zwodowania ram na gratach bykski wyszły tak minimalne, że aż szkoda było nie wykorzystać okazji a do tego bloczki są świetne i bardzo dobrze się prezentują. 

Vipery nie mają standardowo czujników temp, więc dorobiłem sobie jeden i wystarczy do podglądowego monitorowania temp kostek. 

 

Wszystko na razie zostaje w Cosmosie i zabieram się za projektowanie customa. 

 

img_20210201_2210422pkab.jpg

img_20210202_2011592xjiv.jpg

img_20210203_16443654jo6.jpg

img_20210203_171517cdkgj.jpg

img_20210203_171522ysjj0.jpg

img_20210204_13005327jfu.jpg

img_20210204_163352thjtf.jpg

img_20210204_18525169kww.jpg

img_20210204_19190394k7r.jpg

img_20210204_191910oqkbs.jpg

img_20210204_195532t5jgz.jpg

img_20210204_212143loj8d.jpg

img_20210204_211916yakin.jpg

img_20210204_21402210kx1.jpg

img_20210204_214017s6jx7.jpg

img_20210205_2003542qknp.jpg

img_20210205_200402rikzd.jpg

img_20210205_20040731jab.jpg

 

Zostało jeszcze najgorsze... Dawno nie miałem takiego makaronu :/ Któregoś pięknego dnia to ułożę, ale w Cosmosie jest już tak cholernie ciasno, że mam ochotę to zostawić do momentu zrobienia nowej budy... 

 

Wszyscy pokazują piękną stronę, więc ja pokaże tą mniej urodziwą.

 

img_20210205_000739scj4g.jpg

img_20210205_000931r8j14.jpg

 

Edytowane przez ThePunisher
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie zrobisz kabli pod wymiar do tego Corsaira?  Sledze z przyjemnością ten temat bo faktycznie ostatnio forum trochę ucichło. Co to za kable od RAM'u? jakiś czujnik czy RGB? Projekt budy który pokazałeś na wzór fajnie wygląda ale moim zdaniem (które i tak nie ma znaczenia) dziwne jest ułożenie podzespołów w pionie zamiast poziomie, rozumiem ze pewnie to wymuszone jest tym by zbiorniki na ciecz były w pionie oraz ten dolny wyświetlacz, panel w poziomie.

Druga sprawa nie myślałem o adapterach kątowych by praktycznie pozbyć się kabli z widoku ?  akurat w twojej płycie miało by to duże szanse powodzenia, tym bardziej ze oryginalnie EVGA świetnie zaprojektowała złącze ATX czy USB, nie wiem czemu reszta producentów ciagle wali te złącza wejściami do góry
http://cm90degree.jpg

Edytowane przez KamilRomaniuk
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, KamilRomaniuk napisał:

Czemu nie zrobisz kabli pod wymiar do tego Corsaira?  

Bo nie wiem jeszcze jakie będą potrzebne, nie zaprojektowałem jeszcze obudowy, a może i pod wymiar zrobię, nie wiem tego. 

2 godziny temu, KamilRomaniuk napisał:

Co to za kable od RAM'u?

Patrioty Viper Steel nie mają czujników temp wbudowanych jak np Tridenty od GSKILL, więc dorobiłem swój własny, włożyłem końcówkę czujnika między kośc ram, a termopad i ułożyłem go na samym rogu kostki żeby nie zakłócał odbierania ciepła, daje wystarczający odczyt żeby wiedzieć czy kostki się grzeją czy nie. 

2 godziny temu, KamilRomaniuk napisał:

Druga sprawa nie myślałem o adapterach kątowych by praktycznie pozbyć się kabli z widoku ?
 

Przyznam, że lubię ładne widoczne customowe kable, do tego aluminiowe klamry to miodzio dla oczu ❤️ Ale wszystko siedzi w Cosmosie na razie bo musi, potem będę ogarniał detale i projektował wszystko. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na raize mam poroblem z jej ciągłym włączaniem się. 

Kiedy wyłączę komputer z poziomu windowsa lub wprowadzę go w stan uśpienia to włącza się po 2s, od razu, nie muszę niczego dotykać. Jedynym sposobem na wyłączenie go jest przytrzymanie przycisku zasilania przez 4s, wtedy gaśnie i włącza się dopiero gdy ponownie nacisnę przycisk POWER. Grzebałem w różnych ustawieniach windowsa, wyłączyłem wszystkie możliwe opcje wybudzające pcta, przejrzałem cały bios w szerz i wzdłuż, nic to nie daje, ciągle to samo, odłączałem też przycisk myśląc że może jakieś zwarcie na kablach wybudza komputer, też zero reakcji, brakuje mi już pomysłów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak u Ciebie wygląda sytuacja z temperaturą na procku przy tym napięciu z podpisu + do tego mesh ? x49/30 ? OS postawiony od nowa ? 

 

Edytowane przez MrTooth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, MrTooth napisał:

A jak u Ciebie wygląda sytuacja z temperaturą na procku przy tym napięciu z podpisu + do tego mesh ? x49/30 ? OS postawiony od nowa ? 

 

Cytat

 

Tak, wczoraj stawiałem system od zera i to samo. Już nie mam pomysłów przyznam szczerze. 

 

Mesh 30, napięcie mesh 1.125V. Vcore 1,26V. 

Edytowane przez ThePunisher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie dość głupie pytanie może coś jest z kablami od zasilania/resetu pomiędzy płytą główną a obudowa? Zasilacz używany/nowy ? Moze gryzie się z płytą główną ? Nie raz miałem taką sytuację że podłączam swój stary zasilacz do rozruchu płyty głównej a tam zonk nie uruchamia sie daje lepszą zasilke od strzała leci i wyłącza. Co mi jeszcze przychodzi do głowy to może piny na sokiecie są jakieś krzywe ? Może pady z pod spodu proca przetrzyj spirytem/wacikiem.

Edytowane przez MrTooth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tak od nowości. Jak będę jeszcze dłubał i zmieniał parę rzeczy to muszę pogrzebać, przetrzeć wszystko, sprawdzić dobrze o co chodzi. Dziwne ze wyłącza się normalnie i nie włącza ponownie jak przytrzymam przycisk power, a jak zamknę normalnie z poziomu systemu to zonk, startuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem dawno podobny problemik na z87 i powodem był krzywy pin w sockecie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oddałem na razie procka do delidowania i pod custom ihs więc okaże się przy wkładaniu co jest problemem, będę wyciągał też całą płytę i sprawdzał kilak rzeczy to wyjmę baterie biosu itp. Ale obstawiam coś z prockiem w sockecie, chyba najczęstszy problem w takich sytuacjach. Nie jest to problem poważny ale wybitnie irytujący.

Edytowane przez ThePunisher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Razem z majstrem robiliśmy małe zamieszanie bo wleciał custom IHS miedziany i temp o wiele wiele lepsze, do tego procek też stabilniejszy :)

 

Budka w trakcie projektowania. 

 

img_20210213_000835mtkwt.jpg

 

img_20210212_234947n7jvx.jpg

 

img_20210213_0021517ak67.jpg

 

 

  • Like 7
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po długich bojach w końcu mogłem zabrać się za projektowanie obudowy bo jak do tej pory to walczyłem z MOBO. 

PC sam się włączał, nie trzymał ustawień biosu, a wczoraj już w ogóle nie dał się włączyć. Co okazało się przyczyną? 

Wadliwa bateria BIOSU. W końcu po wymianie wszystko lata jak madka po 500+ i można zająć się testami platformy i projektowaniem obudowy, wstępne szkice poszczególnych elementów już mam, ale to na potem. 

Na razie jak ktoś chce to wysyłam cóż na tapetę :D

img_20210215_232125tjj8p.jpg

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po małych przygodach z płytą, których winowajcą okazałą się wadliwa bateria CMOS, w końcu mogłem zabrać się za sprawdzanie możliwości mojego procka i ile dam radę z niego wyciągnąć na EVGA DARK.

 

wleciał delid i miedziany ihs oraz ciekły metal na ihs pod blokiem.

 

Mój ukłąd na razie złożony z 360+420 xt45 jest na razie za słąby żeby schłodzić procka na max ustawieniach ale do użytku dziennego wystarczy.

 

Każde ustawienie testowałem w następujący sposób:

Cinebench R20 MULTI 5 pełnych renderów

BLENDER Classroom 9500x5700 2h renderingu

AIDA64 12h testu stabilności

 

Dopiero po takim secie uznawałem że to stabilny konfig do moich potrzeb i zastosowań. Pewnie na codzień będę mógł obniżyć te napięcia bo w życiu takiego kopa procek nie dostanie w ciągu normalnego użytku :)

 

i9 9940X

Uzyskałem następujące profile:

 

►RENDER:

Profil który ogarnia rendering i inne poważniejsze zadania z ostrym AVX. układ daje rade go schłodzić bez żadnego problemu na wysokich obrotach wentylatorów (około 1200 rpm)

 

47/31

VIN: 1.900V

VCORE: 1.225V

MESH: 1.100V

Pobór: 400W

 

►GAMING:

Profil do codziennego użytku do grania i normalnej pracy. Używam do niego opcji addaptive voltage żeby nie grzać proca cały czas. W grach max zanotowane temp to 60C. żeby to schłodzić potrzeba już zima cooling bo dobija do 95-100c bez tego i nie przechodziło testów stabilności. Po otwarciu okien było 80c i wszystkie testy zaliczone.

 

49/31

VIN:1.900V

VCORE: 1.315V

MESH: 1.165V

Pobór: 490W

 

►BENCHMARK:

Najwyższy profil stabilny jaki udało mi się uzyskać. Jak dojdzie finalna konfiguracja czyli 2x 560x60 + MORA420 to pewnie wejdę wyżej i nawet taki profil schłodzę bez problemu ale tutaj zima cooling była absolutnie konieczna i musiałem zdjąć boczny panel z kompa żeby nie przekraczało 90C. Musiałem też mocniej podbić napięcia VIN i MESH bo bez tego nie przechodziło testów.

 

50/31

VIN: 2.000V

VCORE: 1.360V

MESH: 1.200V

Pobór: 600W

 

To moje pierwsze doświadczenia z HEDT i pierwsze OC na tej platformie. Chyba nie jest źle.

Metal też pierwszy raz nakładałem :)

 

Do ostatnich 2 profili w celu sprawdzenia stabilności ciecz musiała być utrzymywana na poziomie około 25C dla GAMING i około 20C dla BENCHMARK. Bez tego nie dało rady :P

 

Procek na szczęście randomowy kupiony po taniości nówka za 2300 zł okazał się też całkiem fajny i nie jest selectem, ale też nie paździerzem, raczej bardzo dobrą standardową sztuką.

 

Teraz biorę się za OC pamięci :) Zobaczymy ile wycisnę.

 

Screeny z R20 nie są przerabiane, cały czas pokazuje mi wynik 7700 w tabeli bez względu na to jakie ustawienia mam wklepane i jaki wynik zrobię, nie wiem czemu, może jakaś inna wersja :)

 

Wychodzi na to, że w HWBot zająłbym 4 miejsce i niewiele zabrakło do trzeciego :)

 

151644116_18354410646qajle.jpg

 

r20478zkot.jpg

 

 

r2049oejxk.jpg

 

r2050ujjot.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do takich ustawień udało mi się dzisiaj zjechać na swoich kostkach. Wszystko stabilne, zero błędów. Jestem w szoku co ta płyta potrafi. 

 

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pokaz jak mozesz HWinfo z zakresu napięc : > przy ustawieniach ramu na 4000 mhz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

pokaz jak mozesz HWinfo z zakresu napięc : > przy ustawieniach ramu na 4000 mhz

Potem pokażę tylko powiedz mi o które dokładnie chodzi żebym dobre wstawił.

Na razie mam screeny z BIOSU DARK, które wcześniej zrobiłem jeszcze przed zejściem z tREFI na 380. Co jeszcze można poprawić? Nie wiem co to jest tRC, na Z390 nie miałem nigdy takiej wartości, więc nie ruszałem :P 

Może być zdjęciem przedstawiającym ‎tekst „‎44'C CPUTEMP FREQUENCY 4000 MHz TOTAL SIZE 32 32GB GB VOLTAGE 1.518V MEMORY 1.314V CPUVCORE EVGA 4.90 90 CPUCLOK 49 100.0 EXTRAS OC ×16 3.0 tCL RCD MEMORY ADVANCED 15 PCI-EXPRESS BOOT 15 SAVE & EXIT tRRD_ tRTP Latency, Valid values ange 24 16 tCWL tRC tCMD 24 16 24 16 1N 1N 16 68 1N Second Timing Conga CH2 CH3 420 32767 tREFI WT_S WTR_L tCKE Auto 420 و 7 9 7 Third Timing Cogn CHO CH1 CH2 F1 General Help F5 Opized Defauts F7/8 Save/Load Profile :Last Saved Setting F10 Save Exit Setup ESC/Right Click Exit CH3‎”‎

Może być zdjęciem przedstawiającym ‎tekst „‎CPUTEMP FREQUENCY 4000 MHz TOTAL SIZE 32 GB ل VOLTAGE 1.506V MEMORY 1.314V CPUVCORE EVGA 4.90 90 CPUCLOK 49 100.0 BCLK EXTRAS OC ×16 3.0 tCKE MEMORY ADVANCED BOOT PCI-EXPRESS CH1 SAVE & EXIT CH2 CH3 5 Cog 5 tRRDR tRRDD tWWDR tWWDD tRWDR tRWDD tWRDR tWRDD RWSR tCCD tCCD_L 13 13 5 Auto Auto Auto Auto 13 13 Auto Auto 13 Auto Auto 13 13 13 13 12 Force Memor Retraining 12 Auto Auto F1 Û” RTL/IOL Û Enabled General Help Optiized Defaults F7/8 Save/Load Profile F9 :Last Saved Setting F10 Save Exit Setup ESC/Right Click Exit‎”‎

Edytowane przez ThePunisher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz pokazc z biosu zakladke gdzie sa wszystkie napiecia to wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, zimek123456 napisał:

mozesz pokazc z biosu zakladke gdzie sa wszystkie napiecia to wystarczy

To masz na myśli? Teraz latają na 1.5V pod testy, jak już dopieszczę wszystko to będę UV robić, ale przy takich timmingach to nie wiem czy jest sens UV robić :P 

210218211607p6j8e.png

210218211613adjtl.png

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było gadania że nic się z budą nie dzieje to powstają rysunki elementów. Tutaj akurat wstępne zarysu Mobotray. 

img_20210213_1927063tk8h.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4000 CL 15 15 15 1T i procek 4.9GHz all core dla SKL-X 2-gen to są bdb wyniki i tylko cieszyć się że tak dobra sztuka CPU z dobrym IMC się trafiła.

Owszem Dark ma potencjał i mobo miało fajne promki (moje za 220$ w Black Friday kupione) więc cena/potencjał do OC sztos jak dla mnie i nie zmieniał bym go na nic innego

dodatkowo za marne 50$ gwara przedłużona do 10 lat.

Co tu więcej wymagać,dwa lata z tego korzystam i nie widzę alternatywy w HEDT bo Intel zlał temat inwestowania w HEDT i nic nowego prędko nie wprowadzą.

Jak temperatury Viperów w long term testach 4000 CL15?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, ELDER napisał:

4000 CL 15 15 15 1T i procek 4.9GHz all core dla SKL-X 2-gen to są bdb wyniki i tylko cieszyć się że tak dobra sztuka CPU z dobrym IMC się trafiła.

Owszem Dark ma potencjał i mobo miało fajne promki (moje za 220$ w Black Friday kupione) więc cena/potencjał do OC sztos jak dla mnie i nie zmieniał bym go na nic innego

dodatkowo za marne 50$ gwara przedłużona do 10 lat.

Co tu więcej wymagać,dwa lata z tego korzystam i nie widzę alternatywy w HEDT bo Intel zlał temat inwestowania w HEDT i nic nowego prędko nie wprowadzą.

Jak temperatury Viperów w long term testach 4000 CL15?

Z racji, że ja też dorwałem zarówno płytę jak i procek w śmiesznych cenach to dlatego wybrałem hedt Intela a nie np ryzena. Nie żałuję, bo jestem bardzo zadowolony z wyników. 

Temp w long term max 40,5C przy przepływie na poziomie 60L/h. Woda działa prawidłowo na Ram :) Koszt zwodowania kostek na gratach bykski wyniósł mnie 250 zł :E

 

Edytowane przez ThePunisher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...