Skocz do zawartości
ThePunisher

Project "BEHEMOT"

Rekomendowane odpowiedzi

Podjąłem się ciekawych testów. 

Zawsze mój procek latał na 4.8Ghz na 1.255V co jest uznawane za bardzo bardzo dobry wynik i fajną sztukę cpu. 

Konrad z Extreme Hardware jednak mnie namówił żebym potestował każdy rdzeń osobno z osobnymi napięciami i dostosował je dla każdego rdzenia. 

Efekty mnie mega zaskoczyły. 

Normalnie dla 4.9Ghz ustawiałem 1.31V i wtedy procek był stabilny. 

Okazuje się jednak, że 11! Rdzeni może bez problemu pracować na 1.255-1.265V z zegarem 4.9Ghz i jest mega stabilnie! 2 rdzenie wymagają już 1.28V a jeden jest taki kapryśny że potrzebuję 1.31V i to on destabilizował wszystko! 

Wyniki są świetne i temperatury również, zaraz będę robił testy ile fsktycznie rdzenie potrzebują do 5Ghz. Ten jeden zostawie na 4.8, dwa na 4.9 i potestuje pozostałe. 

Nie pomyślałem nigdy żeby każdy rdzeń osobno ustawić. Dużo pracy, ale efekt fantastyczny. 

Edytowane przez ThePunisher
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jakiś tajemniczy sposób wyłaniania 'kapryśnych' rdzeni? Czy po prostu trzeba każdy z osobna ustawiać i sprawdzać co i jak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Ocho napisał:

Jest jakiś tajemniczy sposób wyłaniania 'kapryśnych' rdzeni? Czy po prostu trzeba każdy z osobna ustawiać i sprawdzać co i jak.

Testuje każdy po kolei. Niestety trwa to już tydzień, bo czasami po 6h testów jakiś potrafi się wykrzaczyć, wtedy podnoszę napięcie o 0.005V i testuje od nowa. Każdy rdzeń musze tak przetestować, więc jest to bardzo czasochłonne, ale można świetnie wykręcić i skalibrować procka żeby działał jeszcze lepiej. 

Ogólnie jakieś 2 rdzenie dziennie udaje mi się przetestować taką sekwencją:

1h R20 multi

1h R23 multi

1h testmem5 pod quad chanel

1h forza 5

1h God of War 

1h realbench 

1h Cyberpunk 2077

1h blender classroom 

 

Jeśli rdzeń się nie wykrzacza po takiej sekwencji to zostawiam na danym ustawieniu i testuje następny. Dobrze się to sprawdza. Po takiej sekwencji nie zdarzyło mi się nigdy zaliczyć crasha w codziennym użytkowaniu, graniu, renderowaniu jeśli jakiś procek ją przeszedł. 

Na koniec jeszcze dla totalnej pewności np podnoszę delikatnie napięcie i już mam większą gwarancję że na pewno się nie wykrzaczy. Jak wszystko zaliczone np na 1.26V to podnoszę na 1.265V i święty spokój :)

 

Oczywiście przy większych częstotliwościach trzeba też pilnować napięcia dla MESH i VIN bo też może wymagać podbicia. 

 

 

 

Edytowane przez ThePunisher
  • Thanks 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy takie kapryśne/odbiegające od reszty rdzenie to rzadkość. Jeśli tak to można by stestować po połowię procka. Jeśli jedna połowa wyszła by niestabilnie wtedy nie tracimy czasu na drugą połowę. Potem tą 'wadliwą' połowę podzielić na kolejne dwie części itd. itd. Wydaję mi się, że w taki sposób szybciej można by wyłonić gorsze rdzenie. Oczywiście ma to sens jeśli zdarzą się pojedyncze takie rdzenie. Ale pewnie loteria to loteria..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i po tygodniu testów, które trwały po kilkanaście godzin dziennie, bo testowałem całą kilku godzinną procedurą każdy rdzeń, otrzymałem niesamowite wyniki.

 

- 5 rdzeni bez problemu leci na 4.9 Ghz na 1.255V cxyli bez żadnych zmian względem 4.8Ghz 

- 5 rdzeni do 4.9 Ghz potrzebuje odrobinę więcej bo 1.26V

- 2 rdzenie potrzebują do 4.9 Ghz 1.265V

- 1 rdzeń musi na 4.9 GHz 1.27V

- 1 rdzeń do 4.9Ghz potrzebuje 1.31V

 

Także 13 rdzeni lata świetnie na 1.255-1.27V i tylko jeden nicpoń potrzebuje napięcie rzędu 1.31V żeby działać stabilnie na 4.9Ghz i to on wymuszał stabilność dopiero na takim napięciu. No tego się nie spodziewałem, że 13 rdzeni może na tak niskim V latać przy 4.9Ghz 

 

Siadam niedługo do testów na 5 Ghz i zobaczymy ile jeszcze można z nich wycisnąć.

 

Średnie temp skoczyły o 2C, z 65C na 67C, więc jest świetnie, a wyniki w r20 poprawiły się o 10%!

 

Świetny tip żeby ustawić każdy rdzeń osobno, ale czasochłonne to niesamowicie.

 

Także obecnie 9940x lata na:

13x 49/31 1.255-1.27V

1x 48/31 1.255V

  • Like 4
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miśki, trochę się zmienia i prawdopodobnie będę sprzedawał swoje MOBO i selecta 9940x na którym pobilem kilka rekordów, więc jeśli ktoś byłby zainteresowany to piszcie na prive :) Procek z racji zabiegów jakie były na nim robione to nie ma już gwarancji, ale na mobo jest jeszcze 9 lat :)

Edytowane przez ThePunisher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wjezdza 5950X czy Threadripper? :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E tam, szykuje miejsce pod nowy HEDT na Sapphire Rapids

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może SR3.. ostatnio zniknęła jedyna aukcja na alllllegro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Ocho napisał:

A może SR3.. ostatnio zniknęła jedyna aukcja na alllllegro

Ona była nawet tutaj, na forum, w dziale sprzedam. ALE! SR3 jest tak totalnie bez sensu xD

 

Edytowane przez Dagedy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Dagedy napisał:

jest tak totalnie bez sensu xD

tak naprawdę to każdy HEDT nie ma za bardzo sensu, ale nie o to w tym chodzi przecież, prawda? :E 

  • Like 2
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haha, ale dyskusja :D Nie nie, już mi po prostu znudziły się zabawy z metalem, Direct Die, HEDT i szukam czegoś co faktycznie lepiej spełni moje oczekiwania i nie wykluczone, że w ogóle nie będzie to żaden top of the top tylko np z690 na ddr4 i 12700kf gdzie ustawie 5.0 GHz, memki na stocku i będzie sobie tak to użytkował :D Czas pokaże :D Na razie szukam chętnych na procka i mobasa :P Na pewno nie będize to SR3, to faktycznie dla mnie totalny bezsens. O ile X299 miało jeszcze jakiśsens bo zawsze chciałęm spróbować tej platformy to SR3 absolutnie WTF. 

Oczywiście behemot., mora i wszystko inne zostaje, chłodzenie jest prima sort i LC na bank będę się dalej bawił, zmieniał, testował :P Dual loop też w końcu zrobię, bo dlaczego nie? 

Edytowane przez ThePunisher
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procka wysłałęm na zrobienie delidu bo znudziło mnie już Direct Die i trochę zmęczyło, więc zakłądam IHS i tak już zostanie. 
NA czas kiedy czekam aż wróci zrobiłem sobie fajne rozwiazanie tymczasowe :D
ROG ZEPHYRUS G14. 
TEMP GPU 20C w dół
TEMP CPU 25C w dół
Hałas? pierdylion Decybeli w dół :)

275279622_648853926322681_72955410211027

 

275445614_3141475032847441_7908342366448

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjąłem DirectDie i założyłem IHS miedziany z metalem. Dobrze zrobiony Delid i praktycznie różnic nie ma. 

2 rdzenie ustawiłem na niższą częstotliwośćbo jeden potrzebuje dużo V do poprawnego działania a drugi lubi byćcieplejszy. 

50/49/48
1.23-1.31V
MESH 32
1.225V

Memki 4000 15-15-15-28-280-1T
1.485V

 

Temp na direct die były o jakieś 1-2C lepsze i tyle, a babrania z tym przy rozbióce zawsze było dużo. Smarujesz rdzeń, skąłdasz 1h wszystko, zalewasz, odpalasz test i co? Jeden rdzeń cieplejszy o 30C, bo się metal szanowny żle ułożył.... I rozbieraj znowu. Wystarczy. 

Była to fajna zabawa ale wracam do tradycyjnych rozwiązań. 

Jak widać wyniki mówią za siebie :)

 

275948407_31293174839g2jbv.jpg

 

Tutaj już wyższe ustawienia

51/50/49
1.27-1.37V
MESH 32
1.25V

Memki 4000 15-15-15-28-280-1T
1.485V

275333636_3129570837229k6e.jpg

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, amsztel napisał:

Przeplyw 200l/h - grubo :) 

Przy takich chłodnicach i takiej ilości elementó to faktycznie grubo ale mam 2 pompy :) Najciekawsze że na 2 pompach mora nie robi żadnego wrażenia. niby bardzo restrykcyjna chłodnica a po odpięciu mory przepływ wskakuje na 215 L/h :D Mora im nie straszna i jeszcze dwie dodatkowe by pociągnęło pewnie :D

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mam more z dualtopem D5 i kiedy odpalilem obie na max rpm to przeplyw mi wskoczyl na 260l/h :E 

Jak to Zawisza mi kiedys napisal: na dwoch D5 to juz mozna male CO robic :D 

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dual Loop na razie w planach, ale wprowadziłem inną zmianę która chodziła mi po głowie już od jakiegoś czasu. 

Wracam do węży. 

Przyczyniło się do tego kulka rzeczy. 

Bardzo często i dużo grzebie, a przez ryrki dostanie się gdziekolwiek to horror. Nawet wyjecie kostki ram czy dysku ssd to pół dnia roboty... Jednocześnie chciałem wrócić do czarnego koloru ale malowanie rurek odpada bo ich nie chce, będą węże, ale barwik w płynie potwornie syfil w bloku CPU. Co zostaje? 

Czarny Tygon :)

Sławek podesłał zalegające mu w szafie odcinki, dosyć długie i to zdecydowanie to czego szukam. 

Wyglądają bardzo dobrze, nie wyglądają jak wąż. Jest czarny kolor, łatwo będzie wyjąć bloki itp bez spuszczania płynu. 

Jedynie do grafiki muszę jeden odcinek zrobić po prostu ze złączek i dać do GPU prosty kawałek węża bo nie uda się samym wężem zrobić takiego prostego kąta,. 

Złączki zamówione, pewnie za około 2 tygodnie przyjdą. 

Następny etap to właśnie dual loop i kilka zmian aby ułatwić demontaż jeśli będzie konieczny w jakimś celu. 

 

received_55194272302ubkf0.jpeg

 

received_44859526702s2kbb.jpeg

received_363469985743nk9w.jpeg

 

Edytowane przez ThePunisher
  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie lepiej niż rurki te węże wyglądają XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Włąśnie dlatego utwierdziłem się w przekonaniu że czarny błyszczący TYGON będzie dobrym rozwiazaniem. Czarny kolor bardzo pasuje do całego projektu, ale barwnik odpada bo syfi niesamowicie po czasie i bardzo hamuje przepływ. 

Sprawę załątwi właśnie czarny wąż i destylka :) Problem z głowy. Wilk syty, owca cała. 

Tygona bardzo odbrze wygląda i można zrobić w połaczeniach CPU i RAM taki sam kąt wężem jaki zrobiłem rurkami, więc nie będzie karkołomnych kombinacji :) 

Edytowane przez ThePunisher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, ładne te węże. 

Chyba sam zmienię z przeźroczystych na czarne, ale w wersji matowej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary Tygon R3400 czarny w połysku nie robił super ciasnych łuków jak żelek clear Tygon R3403 ale daje radę.

 

6_550px.jpg

 

Inna sprawa że takie węże Tygona to stare dzieje i bardzo trudno je teraz kupić (eco gamonie wymusili w EU wycofanie ich z oferty i zastąpienie E series Tygon mydlinami).

Czarne niby matowe węże nie są w pełni czarne a wpadają w grafit,a łuki robią kiepskie...badałem temat,

bez rewelacji te gumiaki ZMT nie ważne EKWB,Watercool czy inne firmy.

Względem węży Tygona R series marnie to trzyma się w złączkach,na dwie łapy nie szło ze złączki R series wyrwać dokręconego w opór czy nawet nowsze węże jak EK DuraClear super trzymają

a gumiaki jedną ręką szarpniesz i wyleciał.

 

20210318_112637whjnl.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ELDER Jakie węże (czarny mat) byś sugerował? 

Najciaśniejsze łuki mam przy GPU, jednak nie jest to tak ciasno jak na pierwszym obrazku z postu wyżej. 

 

Przyznam szczerze że Alphacool AlphaTube TPV 10/16 - Black Matte mam już w koszyku :x 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka

Ten czarny tygon od Sławka pozwala zrobić ciaśniejszy łuk niż clear od masterkleera :)

Czekam na złączki i działam :)

W końcu coś podłubię, bo niby mnie to męczy, ale żyć bez tego ciężko :D

2 złote adaptery 90 od barrow już miałem, więc zostały przedłużenia do filportu. Musi być 75mm + złączka 90 (25mm) aby doprowadzić prosty odcinek węża do GPU. Powinno być ok. 

screenshot_20220509-03jjat.jpg

 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę tutaj więcej fotek czarnych matowych węży wstawiać i śmiecić Arkowi w worklogu.

Miałem doświadczenia z takimi wężami opisać ponad rok temu w worklogu o projekcie Obsidian 2020 ale chyba nigdy nie zbiorę się aby go zrobić.

Ten build pożarł setki godzin pracy i opisanie całości prac/modyfikacji wymagało by grubo ponad 100 fotek i tony tekstu więc byłby to worklog gigant.

 

20210318_112859ifkv2.jpg

 

W skrócie.

1) EK ZMT Matte Black 15.9mm/9.5mm czarny mat. Jest pierwszy od dołu na fotce.

ZMT ma zbyt grubą ściankę do złączek Bitspower 10/16 Carbon Black. Do połowy długości gwintu złączki jeszcze idzie to skręcać potem tragedia.

Skręciłem na siłę złączkę Bitsa do oporu co skończyło się zdarciem lakieru wewnątrz nakrętki na większości zwojów więc ZMT odpada bo nie ma sensu niszczyć złączek Bitspower psując na nich lakier.

Trzyma bardzo mocno wąż ale po dłuższym szarpaniu złączki jednak wyrwałem wąż,montaż złączki to katorga,zbyt duży opór od połowy długości gwintu.

 

2) Watercool EPDM 16/10 pół połysk czarny Jest w środku na fotce.

Wąż nie jest matowy ma połysk i to już go skreśla...kiepsko to wygląda względem mat wersji w EK i Alphacool,nie podoba mi się.

Złączki skręca się na nim bez niszczenia lakieru. Trzyma tak jak Alphacool mimo że ścianka wydaje się masywniejsza ale jest śliski w porównaniu do matowych wersji

więc wyrwanie go ze złączki nie wymaga użycia siły większej jak przy Alphacool.

 

3) Alphacool 16/10 Matte Black Jest pierwszy od góry na fotce.

Najgłębsza czerń z tych trzech rodzajów węży i bardzo ładna satyna na powierzchni węża...najładniejszy mat i najgłębsza czerń.

Złączki skręca się na nim bez niszczenia lakieru. Dokręciłem do oporu złączkę i trzyma wąż,nie wyjątkowo mocno bo jak szarpiesz na boki to wyrwiesz go ze złączki ale wyboru nie ma i zostaje Alphacool.

Nie ma opcji rozszczelnić układ w normalnym użytkowaniu...piszę o szarpaniu się z wężem nie o normalnej pracy w loop gdzie będzie ok.

 

Po testach tych trzech węży z EPDM widzę wyraźnie że guma po prostu zachowuje się inaczej po skręceniu w złączce niż węże PVC.

PVC kleszczy w złączce,klei się do złączki jak żelek dlatego bardzo trudno wyrwać wąż PVC ze złączek.

EPDM czy dasz wąż z grubszą czy cieńszą ścianką nie klei i nie blokuje się w złącze po skręceniu więc wyrwiesz go na siłę poruszając na boki wężem 6-8 razy.

To bez znaczenia,w zmontowanym układzie nikt nie szarpie węży i nie podnosi za nie kompa z podłogi. Zostawiłem w projekcie wąż od Alphacool.

 

  • Like 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...