Skocz do zawartości
m4rkiz

Wymiana termopadów w RTX 3090 AORUS WF Xtreme

Rekomendowane odpowiedzi

Blend a med rysuje powierzchnię krzemu...nutella jest lepsza, rozpuści się i lepiej "scala" radiator i rdzeń

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, mutissj napisał:

To pewnie wina tego szmelca bloka od alphacoola, ponieważ jest to blok uniwersalny dla 20-30 referentów i od strony backplate jak widać nie do końca pasuję pomimo tego że na liście kompatybilności znajduję się moja grafika ZOTAC RTX3090 Trinity,

 

Generalnie po pierwszym montażu na fabrycznych termosach od alphacoola sam backplate był minimalnie krzywy, były nawet malutkie prześwity na termo-padach dla 4 kostek... I jeszcze jeden termo-pad dla 1-kostki bezczelnie nie pasował, pewnie się pomylili i dali za cienki bo miał jeszcze inny kolor, wtedy dołożyłem jakiś mały 1mm.

g3HT1xB.png

 

A gdy montowałem lepsze gelidy ultimate to były jeszcze większe prześwity! i musiałem podłożyć jeszcze więcej termo-padów m.in tam gdzie fabrycznie miało być 2mm to dałem 2,5mm lub 3mm.... tak aby wszystko stykało i nie było prześwitów... Nic to nie dało temperatury wyszły prawie te same i się tylko bardziej krzywy backplate zrobił

 

Nie wiem teraz co mam zrobić - zmienić na jakiś dedykowany blok dla tego ZOTACA albo może poczekać na ten dwustronny blok od EKWB - podobno w tym miesiącu ma ruszyć pre-order.

1. jeszcze raz rozłożyć chłodzenie i zmienić pastę na GPU ze zwykłej na ciekły metal TG Conduktonaut.

2. nie nakładać thermopadów o grubości 3mm, tylko kupić miedziane blaszki o grubości 1.5mm/2mm i termopady o grubości 0.5mm/07mm.

Na kostkę pamięci nałożyć termopad, na niego założyć blaszkę  i na blaszkę termopad.

Taka kanapka lepiej przeniesie ciepło niż gruby termopad 3mm.

Taka kanapka musi być dociśnięta przez radiator, żeby blaszka nie uciekła !!

Blaszki: https://allegro.pl/oferta/aab-miedziana-blaszka-podkladka-15x15x1-5-401w-mk-7486862597

Termopady sobie dobierzesz w zależności od grubości blaszki.

 

EDIT: te kanapki nie stosować od strony ścieżek, bo termopad może zostać przebity przez wystające spoiwa i będzie zwarcie !!

Kanapki stosowac od strony górnej kostek pamięci, tam gdzie są plastikowe !!

Edytowane przez leven
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak bo jak już stracił gwarę to można nakładać metal jak zeżre napisy na czapie to nic :E ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak jest po gwarancji, to można testować.

Daj pady, ciekły metal, blaszki.

Całość do piekarnika na 220 stopni, koniecznie z termoobiegiem. I pamiętaj, by kondensatory były skierowane w dół.

 

Edit:

Wywierć jeszcze ze dwie dziury,

 

Ku.wa,  taka karta potraktowana jak śmietnik. Szkoda słów.

Edytowane przez ahaed

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio....Coraz lepsze te "pomysły".. kanapki z miedzi i termopadów...a poźniej przynoszą karty z backplatem jak dachówka falowana,  pęknięte pamięci vram itp ?

Edytowane przez Babski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to ja na swojej 2070S też 2 tygodnie po zakupie straciłem gware na początku przesmarowałem 4 różnymi pastami sprawdzić czy poprawię fabrykę :E a skończyło się na tym że oderwałem naklejkę z numerem seryjnym z backplate bo mi wizualnie nie pasowała :lol2: ?

PS. No ale Gelidem gc-extreme poprawiłem fabrykę o 2-3c :E na wcześniejszych 3 - 0 różnicy, GCE jest bardzo gęsta i zrobiła robotę ?

Edytowane przez Send1N
  • Like 1
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Send1N napisał:

Jak zrobisz UV i własną krzywą to są :E 

mam gruntownie przetestowane obie karty i dalej twierdzę, że do ciszy im daleko. Tyle że kupując tak energochłonne karty trzeba się z tym liczyć :D Of course można pokusić się o silent bios w suprim x, ale temperatury wtedy są dla mnie nieakceptowalne. 

Co do ciszy, to po prostu słyszałem cichsze karty. Ale też duużo mniej wydajne.

Z drugiej strony odkąd trzymam komputer w salonie, to praktycznie go nie slyszę, więc wszystko zależy od otoczenia w którym znajduje się komputer :)

Nadal ukłony w stronie autora, że kombinuje. Obyś tylko nie przedobrzył, ale nie mój hajs, więc co ja się będę odzywać ;D 

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, kowallosu napisał:

mam gruntownie przetestowane obie karty i dalej twierdzę, że do ciszy im daleko

Jednakże na gigabyta 2800 RMP to juz jest rezonans i to juz jest masakra a msi nie tego efektu nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, jurekk napisał:

Jednakże na gigabyta 2800 RMP to juz jest rezonans i to juz jest masakra a msi nie tego efektu nie ma

2800 RPM to wynik nie do osiągnięcia w żadnej grze.  Mi najmocniej wyła 2200-2300 RPM i to jeszcze podkręcona i były to sporadyczne sytuacje. Najczęściej przedział 1700-2000 RPM.  Tak samo suprim x. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi tak tyle kręciło na vision.Przedział 340 Wat.Pomijam ze wentylator chyba jest 90 a nie 100tka jak w msi.TORX FAN 4.0 jednak lepszejszy w RPM

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co Ty mówisz? Z drugiej strony ja visiona trzymałem odrobine niżej, bo na 320W. 
Wiesz co było w mojej visione irytujące? Wentylatory startowały od 50 stopni, a ta karta czesto w idle tyle osiągała. I przy starcie wentylatorów było słychać charakterystyczny trzask. Niby mała rzecz, a irytowała. W msi cisza w idle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.02.2021 o 17:51, Send1N napisał:

W jaki sposób położyłeś pastę? bo miałem coś takiego kiedyś na starym radeonie, było gorzej niż na wyschniętej fabrycznej po 3.5roku... rozebrałem drugi raz i rozsmarowałem dosyć grubą warstwę równomiernie zamiast klasycznego ziarnka grochu i zbiłem -6 względem fabrycznej, na gpu warto dać więcej pasty + najlepiej dać coś gęstego jak np gelid gc-extreme zamiast rzadkiej jak np arctic mx2 ? 

Znając życie powód jest prosty i prozaiczny, na moje oko nowe pady są za grube względem fabrycznych, stąd chłodzenie sprężynuje i nie ma właściwego docisku do rdzenia.
Patentu z wycinaniem otworu w bloku nawet nie komentuje, pozbawiać się gwarancji tylko dlatego żeby mniej śrub odkręcać. Cóż w tym wypadku głupota może być wybaczona, trzeba tylko polować w przyszłości na samo chłodzenie do tej karty. :E

PS. Zanim komuś zaczniecie doradzać zabawę w ciekły metal, to najpierw wspomnijcie aby przykryć lakierem/taśmą kondensatory odprzęgające na GPU, bo jeden nie właściwy ruch i PUFF. ?

Edytowane przez DisconnecT
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 godzin temu, DisconnecT napisał:


Patentu z wycinaniem otworu w bloku nawet nie komentuje, pozbawiać się gwarancji tylko dlatego żeby mniej śrub odkręcać. Cóż w tym wypadku głupota może być wybaczona, trzeba tylko polować w przyszłości na samo chłodzenie do tej karty. :E

?

Oj tam, oj tam. Wystawi się na Alledrogo z dopiskiem "biały kruk", w opisie da, że dziurę wyżarły komputerowe korniki - czyli krzemniki i już cyk +3k zł do ceny końcowej.:rotfl::rotfl::rotfl:

12 godzin temu, DisconnecT napisał:

 

PS. Zanim komuś zaczniecie doradzać zabawę w ciekły metal, to najpierw wspomnijcie aby przykryć lakierem/taśmą kondensatory odprzęgające na GPU, bo jeden nie właściwy ruch i PUFF. ?

I wszystko się jara.:szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat temperatur pamięci w nowych RTXach, podzielę się z Wami spostrzeżeniem - mam 2 Gigabajty, 3080 i 3090 w wersji z blokiem wodnym:

a) Pamięci w 3080 lecą @22,5GHZ i temperatura wynosi ok. 82-84*C i uważam to za super wynik :)

b) Pamięci w 3090 lecą @22,3GHZ i temperatura wynosi ok. 99-103*C - takie temperatury w tak drogiej karcie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, DisconnecT napisał:

Patentu z wycinaniem otworu w bloku nawet nie komentuje, pozbawiać się gwarancji tylko dlatego żeby mniej śrub odkręcać.

nie chodziło o samo odkręcanie śrub, tylko żeby cokolwiek poprawić z backplate musiałbym za każdym razem zdejmować blok

temperatury się unormowały, teraz po lekkim oc mam max 46 (dwa razy delikatnie dokręciłem śrubki na gorącej karcie)

Bez-nazwy.jpg

jak dla mnie jest wystarczająco dobrze

Edytowane przez m4rkiz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, m4rkiz napisał:

nie chodziło o samo odkręcanie śrub, tylko żeby cokolwiek poprawić z backplate musiałbym za każdym razem zdejmować blok

Tylko co tam poprawiać? ;) Chłodzenie należy zamontować poprawnie raz i nie ruszać póki pasta nie zmieni się w kamień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, DisconnecT napisał:

Tylko co tam poprawiać? ;) Chłodzenie należy zamontować poprawnie raz i nie ruszać póki pasta nie zmieni się w kamień.

jak kiedyś przyłożysz coś prostego do backplate na gigabyte (przynajmniej na aorusach) to zobaczysz co mam na myśli, one po wyjściu z fabryki mogłyby robić za banany a co dopiero po dalszym grzebaniu :D

Edytowane przez m4rkiz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, m4rkiz napisał:

jak kiedyś przyłożysz coś prostego do backplate na gigabyte (przynajmniej na aorusach) to zobaczysz co mam na myśli, one po wyjściu z fabryki mogłyby robić za banany a co dopiero po dalszym grzebaniu :D

Nie musisz mi tłumaczyć jak to wygląda, bo doskonale sobie zdaję sprawę jak wygląda jakość produkcji masowej, dziwię się po prostu że chcesz ciągle grzebać w tej karcie zamiast poprawić fabrykę raz, a porządnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nieco odkopię temat, bo mam wersję 3080 - kupiłem pady 3mm i  1.5mm. (15 mkw)

Zabrakło mi tych 3mm, więc wymiana połowiczna, jedynie dodałem pomiędzy backplate - tam nie ma ani jednego pada (nic nie wierciłem, backplate odkręca się normalnie) . . . ale efektu nie było  żadnego . . . ?  Tempy ok 96-98 . . .z oc +200.

Jednakże moje dodatkowe przypuszczenia okazały się słuszne. Ze względu na AIO nic kompletnie nie przedmuchuje radiatorów ani pamięci, dołożyłem 2 wentylatory skierowane w stronę backplate i  teraz +800 / 88stopni max / 95MHs.

We wtorek już na spokojnie wymienię resztę padów. 

Więc w przypadku  chęci  kopania powyższe koniecznie, w przypadku grania nie ma tematu bo pamięci  nie dobijają do 90 stopni.

Ogólnie wymianę robiłem  1 raz -  uważajcie przy sklejaniu. Termopad mi zjechał  z pamięci  - coś mnie natknęło, aby  zdjąć chłodzenie raz jeszcze ;)

Wypięcie wtyczek  z karty graniczy z cudem lub jest niemożliwe, więc żadna znana mi metoda nie zadziałała . . .raz odpiąłęm 1 z 3 kabelków, za 2 razem już ugrząsł na stałe -  więc trzeba nieco  się nagimanstykować :D

 

Finalnie dam zanć w połowie tygodnia ile udało się realnie zbić. A już jutro  zabawa z  3090 FE :D 

Edytowane przez zozolek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłeś gelidy ultimate 15W/mk zapewne? oby za twarde nie były :E lepsze są gp-extreme 12w/mk bo są jeszcze w miarę miękkawe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.05.2021 o 08:13, Send1N napisał:

Kupiłeś gelidy ultimate 15W/mk zapewne? oby za twarde nie były :E lepsze są gp-extreme 12w/mk bo są jeszcze w miarę miękkawe.

Korekta :

Gelid GP-Extreme Thermal Pad 1.5mm 80x40mm 12W/mK  1 opakowanie + Gelid GP-Extreme Thermal Pad 3mm 80x40mm 12W/mK  2 opakowania

+ instrukcja :

https://imgur.com/a/ffyjAZe

Za pierwszym  razem wymieniłem, a bardziej dodałem te pomiędzy backplate a płytką -  efekt znikomy. Dziś wymieniłem  wszystkie - rewelacja

+1000 mem  / 97 Mhs / 88-90 stopni ( 0  nawiewu  na kartę a dziś upalnie . . .Na Hive będzie spokojanie robić 100mh/s + dodatkowy nawiew )

Temperatura rdzenia bajka, kultura pracy świetna, możliwości OC ( po modyfikacji ) spore.

 

 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...