Skocz do zawartości
oldpcet

Projektowanie sieci w nowym budynku

Rekomendowane odpowiedzi

Chce zaprojektować sieć lokalną w nowym budynku (parter + poddasze (piętro)), będzie obejmowała ona access pointy (może jeden, może dwa) wszystko zależy od tego ile wystarczy (bo budynek nie jest dużych rozmiarów, ale chciałbym pokryć zasięgiem część działki z przodu oraz z tyłu budynku, ale o tym później, pewnie będę wrzucał jakieś fotki i prosił o rady), monitoring za pośrednictwem kamer ip poe, gniazdka w każdym pomieszczeniu m.in. do tv, konsoli, może jakiegoś kompa stacjonarnego. Chciałbym, aby to było jakoś bardziej profesjonalnie zrobione i myślałem o zamontowaniu szafy rackowej (no najlepiej 19", ale zależy na ile mi fizycznie miejsce pozwoli, o uziemieniu też będę pamiętał, jeszcze trochę czasu nim elektryk wejdzie),.

1. Czy polecacie jakiś program do projektowania sieci? Czy po prostu dla własnych potrzeb zrobić to chociażby w paincie ?

2. Czy dobrym pomysłem będzie zamontowanie szafy rackowej w garażu? Czy raczej to bardzo kiepski pomysł? Budynek będzie połączony razem z garażem. Obawiam się tylko czy temperatura cały czas będzie odpowiednia, bo jak wiadomo, garaż będzie otwierany także zimą (wjechać/wyjechać autem jakoś trzeba, a czasem pewnie i podłubać przy samochodzie) i trochę obawiam się dać tam sprzęt, zwłaszcza ze w szafce będzie rejestrator, może jakiś mały NAS. Ewentualnie gdzie w nowych budynkach najlepiej daje się szafę rackową? Dodam, ze w tym budynku będzie parter + poddasze (piętro). Nie chciałbym dawać gdzieś na korytarzu, obawiam się o hałas od urządzeń, stąd pomysł na garaż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad1. Draw.io Ale tu bardziej potrzebny jest obraz rozmieszenia kabli i gniazdek.
Ad2. Zastanów się czy w ogóle potrzeba jest Ci szafa rackowa 19". Co chcesz w niej umieszczać? Modem, router, switch i patchpanel? A, jeszcze rejestrator. A garaż ogrzewany? Gdzie będzie szafa elektryczna? Robisz coś ze smart home?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz poprostu naniesc na plany mieszkania? Powinno byc prosciej. Pamietaj zeby ci kabli nie ciagneli wzdloz przewodow elektrycznych tylko (w sesie ze razem).

Jezeli temperatura w garazu nie bedzie spadac ponizej 0 stopni to bedzie ok, podgrzewanie by sie przydalo no ale oczywiscie nie musi byc do temp pokojowej. Urzadzenia te same w sobie ciepla troche produkuja, szczegolnie poe wiec jak razk bedzie jakos w miare osloniony od wychladzania to nie bedzie problemu, oczywiscie nie radze ocieplac bo w lecie ugotujesz sprzet. Mysle ze to jest jedna z najczesciej wybieranych opcji ze wzgledu na oszczednosc miejsca w domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Qwinto

W dniu 11.02.2021 o 20:57, Qwinto napisał:

Ad2. Zastanów się czy w ogóle potrzeba jest Ci szafa rackowa 19". Co chcesz w niej umieszczać? Modem, router, switch i patchpanel? A, jeszcze rejestrator. A garaż ogrzewany? Gdzie będzie szafa elektryczna? Robisz coś ze smart home?

szafa elektryczna również będzie w garażu.

No może pomyślę o 10", ale obawiam się wtedy czy mi rejestrator ip tam wejdzie i przyszłościowo NAS. Więc myślałem, ze może zamiast 10", to lepiej jakaś niższa 19"? Nie wiem sam.

Tak, garaż będzie ogrzewany.

@Sheeneek

W dniu 12.02.2021 o 14:04, Sheeneek napisał:

Mozesz poprostu naniesc na plany mieszkania?

 

@Sheeneek , tak też chciałem zrobić, ale myślałem, że jest jakiś prosty program na którym bede mógł sobie to zrobić. Zeskanuje projekt i na nim sobie narysuje w paincie mniej więcej jak to będę chciał. W razie pytań lub wątpliwości pozwolę sobie zamieścić na forum z prośbą o doradzenie.

No właśnie tak jak wyżej wspomniałem, garaż będzie ogrzewany, ale myślę, że w razie coś to wstawie tam jakiś wentylator z czujnikiem temperatury, ewentualnie jak będzie problem to po prostu otworze szafkę rackową z wszystkich stron i zostawie sam stelarz.

Dzięki panowie za opinie. Tematu proszę jeszcze nie zamykać, ponieważ na etapie projektowania tej sieci być może nasuną mi się jakieś pytania, a w zasadzie co do jednej sprawy już na tym etapie mam wątpliwości.

Niedługo w pobliżu nowego budynku ma się pojawić opcja podłaczenia światłowodu. W przypadku np. neostrady orange adsl w innym mieszkaniu mam puszkę na zewnątrz budynku i kabel telefoniczny pociągniety do domu. A jak to jest w przypadku światłowodu? Rozumiem, ze też powinienem sobie taką puszkę zostawić na zewnątrz budynku i do szafy rackowej pociągnąć przewód. Tylko jaki? Czy to powinien być utp drut kat. 6 czy jakiś inny przewód pod światłowód? Chodzi mi o przewód od puszki na zewnątrz budynku do szafy rackowej.

Dodam, że światłowód będzie puszczany linią napowietrzną, jest jakaś zasada czy taką puszkę lepiej zrobić gdzieś wysoko i pojechać przewodem w dół i do szafy rackowej czy po prostu zrobić ją nisko (tak bym wolał wydaje mi się to rozsądniejsze), a potem dogadywać się już na etapie podłączania światłowodu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, oldpcet napisał:

szafa elektryczna również będzie w garażu.

No może pomyślę o 10", ale obawiam się wtedy czy mi rejestrator ip tam wejdzie i przyszłościowo NAS. Więc myślałem, ze może zamiast 10", to lepiej jakaś niższa 19"? Nie wiem sam.

No to postaw w pobliżu szafy elektrycznej. Ale rejestrator będzie w obudowie rack? Bo NASa w obudowie rack jest dużo droższy niż w normalnej obudowie.

7 minut temu, oldpcet napisał:

Dodam, że światłowód będzie puszczany linią napowietrzną,

Przeprowadź mikrorurkę od miejsca przyczepienia linki nośnej na elewacji aż do szafy ze sprzętem w garażu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam visio do moich schematow, ale to glownie schematy sieci samej. Instalacji da sie tez w sumie.

Tez autocada dawno temu do projektow uzywalem ale to lata temu.

Co do wentylacji to sa tez szafy z wentylatorami, osobiscie ciezko mi cos konkretnego polecic bo nie wiem co jest w pl i mam raczej do czynienia z 48u. No i skoro garaz cieply to nie ma sie co zastanawiac nad inna lokacja. Zawsze lekko skrecisz ogrzewanie jak bedzie duzo ciepla sprzet wydalal, ale o to bym sie nie martwil, chyba ze jakas bestie server wsadzisz. 

Co do swiatlowodu zrob tak jak Qwinto radzi, poprowadz rurke i pozniej mozesz nia swiatlowod pchnac, zostaw w srodku kabel lub cos zeby latwiej pozniej przeciagnac jezeli dlugosc bedzie znaczna.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 17.02.2021 o 17:28, Qwinto napisał:

Przeprowadź mikrorurkę od miejsca przyczepienia linki nośnej na elewacji aż do szafy ze sprzętem w garażu.

Tak tylko to nowy budynek, a światłowód jest dopiero na etapie projektowania na tej ulicy. Więc nie bardzo wiem jak to w praktyce będzie wyglądało. Mam rozumieć że mikrorurka to pełni podobne zadanie jak peszel/rura karbowana, z tym, że mikrorurka jest typowo z przeznaczeniem dla światłowodów tak? Więc teoretycznie jakbym tą mikrorurke podzielił na dwa odcinki - od garażu do puszki na dole budynku, a potem drugi odcinek dał mikrorurke od puszki na dole do puszki na górze to tez by było dobrze? No wiadomo wtedy troszkę gorzej bo ta mikrorurka by była w tej puszce na dole "przecięta", wiec temat jeszcze bym musiał przemyśleć czy bawić się w dwie puszki. Ale jakbym tak zrobił to by było źle?

 

W dniu 17.02.2021 o 19:56, Sheeneek napisał:

Co do swiatlowodu zrob tak jak Qwinto radzi, poprowadz rurke i pozniej mozesz nia swiatlowod pchnac, zostaw w srodku kabel lub cos zeby latwiej pozniej przeciagnac jezeli dlugosc bedzie znaczna.

 

Ok rozumiem, że wtedy jak będa podłączać światłowód to oni sami go w tą mikrorurke wrzucą ? Czy jest opcja abym sam kupił światłowód i dał go od razu w tą mikrorurkę?

Ta mikrorurka to coś takiego 7/3.5mm ? https://allegro.pl/oferta/mikrorurka-fg-p-7-3-5mm-doziemna-z-pilotem-100m-10110454459

I w to by wchodził taki kabel światłowodowy o średnicy 3x2mm?? https://allegro.pl/oferta/kabel-swiatlowod-fo-ftth-2c-9-125um-d-lan-1m-8334712279

 

Dzięki Panowie bo troszkę mi rozjaśniliście w głowie, nie miałem wcześniej styczności z światłowodem

Edytowane przez oldpcet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, mikrorurka to taki peszel dla światłowodu. Tylko po co to chcesz dzielić na dwa? Można tak zrobić tylko nic nam to nie daje. Światłowód i tak musi być w jednym kawałku.

Jak będziesz miał mikrorurkę to operator weźmie swój światłowód (tzw Fiber optic pigtail) i sam go przeciągnie. Oczywiście światłowód sobie możesz kupić, ale i tak będzie do wyrzucenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

dzieki panowie z rady, co do szafki zdecydowałem sie na 19" 12U w garazu, tak aby spokojnie wszedl tam rejestrator hikvision bo 10" bylaby za mala. Troche pozno pisze w tym temacie, ale juz jestem na etapie zakupow - ta mikrorurke to jaka powinienem kupic ? 12/8mm https://allegro.pl/oferta/mikrorura-doziemna-200m-12-8-mm-pilot-10555355074 czy 7/3.5mm  https://allegro.pl/oferta/mikrorurka-fgg-7-3-5mm-doziemna-mdpe-100m-8374655207 ??

i czy polecacie jakas strone na ktorej moge kupic ta mikrorurke na metry? bo na allegro to po 100 i 200m sprzedają a aukcji tego typu niewiele, albo zle szukam a ja moze z 30m potrzebuje xd

Edytowane przez oldpcet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Witam, zamierzam sam zainstalować sobie monitoring wokoło domu i mam pytanie, ponieważ jestem laikiem. Czy można tak połączyć kamery za pomocą tych extenderów? 
    • Postaram się podrzucić następnym razem, jak będę na miejscu. Jak byłem ostatnio, to tyle pamiętam, że łapało LTE2100 z przekaźnika na odległości niecałych 4 km, a moc sięgała niżej niż -90dBm. Ogólnie tragedia z wczytaniem najprostszej strony internetowej, u 3 operatorów podobnie.   Powiem tak - została ta antena wybrana i zamontowana przez "fachowca" na zlecenie innych domowników. Ja się na tym tak nie znam, ale zanim się dowiedziałem jeszcze co tam w ogóle zostało zamontowane, to czułem już, że to będzie bubel, bo co innego może taki "fachowiec" zamontować. No i widzę, że moje przypuszczenia się potwierdzają. Żadnej poprawy to nie da? Bo trochę teraz ciężko będzie to zdjąć i rozmontować, nie wspominając już o poniesionych kosztach i ewentualnych następnych kosztach zakupu nowej anteny. Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na resztę pytań dotyczących routera? Na przykład takie złącza to pewnie i tak zawsze będą te same, więc niezależnie od anteny router chyba można wybrać już teraz (mogę się mylić!). Chciałbym szczerze mieć coś ogarnięte przez majówką, o ile jest to osiągalne.
    • Witam po rocznej przerwie ; -). Odnawiam temat. Jak można łatwo odgadnąć, w poprzednim roku nic nie wyszło z kupna PC. Nic jednak straconego, gdyż jestem aktualnie gotowy do kupna gotowego zestawu lub zbudowania własnego PC. Budżet za samą jednostkę z softwarem (OS + Office) +/- 10000zł. Mogę dołożyć, o ile będzie miało to sens. Na początek, znalazłem taką oto promo w X-KOM: https://www.x-kom.pl/p/1220819-desktop-g4m3r-hero-i7-14700f-32gb-1tb-rtx4070s-w11x.html?sm=lowcygier Czy to dobra oferta? Czy też lepiej zbudować własną maszynę od zera?    
    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało. Zrobisz ja uważasz, ale osobiście uważam taką zmanię za kompletnie bezsensowną, bo obecna kara Ci wystarczy do tej rozdzielczości, a jak zmieniać to na 4090, żeby faktycznie poczuć różnicę, teraz dostaniesz 10% to wydajności. Jedyna opcja to sprzedaż obecnej karty za dobrą cenę i niewielka dopłata.
    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...