Skocz do zawartości
War_MachinE

Temperatury RTX 3080 /3090 core , vram

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, leven napisał:

 

Blaszki dałeś pomiędzy memki BGA, a radiator ?

bez blaszek - same pady

koparka na strychu gdzie jest cieplej - dzis zwolniła (33*C powietrze na zewnątrz) to na strychu lekko ponad 40*C - gpu 63*C mem nie wiem ale z 96 spadlo dzis na 93mhash

nie ma co sie przejmowac takimi groszami bo upałow jescze tydzien i koniec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat.

U mnie po 2-óch godzinach grania na EVGA RTX 3080 w Metro Exodus EE temp. pamięci 82 st.C, temp. hotspot to 86 st.C.

WQHD wszystko na maksa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Odgrzebię nieco temat zapytaniem.

Co sądzicie o karcie MSI SUPRIM X 3090? czy tu też warto by wymienić termopady?

Mam otwartą obudowę, na backplate położone dwa radiatory po jakichś tam 15 czy 20 letnich AMD, i na nich pracują dwa wiatraczki.80mm

Same radiatory nie są na termopadach ale na nie przewodzącej prąd paście termo.

Rozsmarowana pasta i na niej radiatory, troszkę to mało estetycznie ale sprawia to, ze temp spada mi dobre 8 stC

Dopiero kombinuję jak to wszystko zebrać " w kupę" aby schować do obudowy Corsair 4000D airflow

już kupiłem dodatkowe wiatraki 14 i 12cm :)  całe 5 szt. i razem z 2 zastanymi mam nadzieję, że poradzą sobie z nawianiem powietrza i odprowadzeniem.

Szkoda że temat uchichł....

Chciałbym wiedzieć jasno np jakie  są temp jeszcze bezpieczniej pracy .

Na obecną chwilę mam 90stC przy PowerLimit 82% , pamięci +1480MHz i wiatraki karty na 72% a napięcie obniżone do 1185.

Daje mi to 120-122MH/s

 

Warto w mojej karcie grzebać w termopadach????

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście,  @duniek w temacie mining pisal to po wymienie zjechał z 100c do ~80 w suprimie 

"zmienilem pady dzis w 3 sztukach suprim X 3080 

na gelidach extreme spadek ze 100 na 72*C
na gellidach ultimate spadek ze 100 na 68*C"
 

https://forum.pclab.pl/topic/1227604-mining-kopanie-gpu/?do=findComment&comment=16594635

Edytowane przez TheEnter
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki spadek temperatury jak kolega wyżej dał info to jest jakiś totalny żart... te karty są tak drogie a pakowane są termopady o przewodności cieplnej kleju termoprzewodzącego AG :E :boink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co lepsze, mam 3080 trio z (metalowy backplate) i mam max 92c, a to model przed topowym suprimie.  Karta z października,  ale watpie aby zmienili termopady od czasów premiery.  Tylko gigabyte poszlo po rozum do głowy, jednak nie obyło się bez wielkiej wtopy kiedy jako jedyni nie dawali nawet termopadow pod backplate. 

 

Swoja droga ciekawe, czy gigabyte zmienił by pady na "akcji serwisowej"

 

Ps. Producent nie przewidział najwidoczniej ze karty beda "katowane" na wydobyciu krypto. W grach myślę że pamieci nie dobija do 80c

Edytowane przez TheEnter
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, TheEnter napisał:

Co lepsze, mam 3080 trio z (metalowy backplate) i mam max 92c, a to model przed topowym suprimie.  Karta z października,  ale watpie aby zmienili termopady od czasów premiery.  Tylko gigabyte poszlo po rozum do głowy, jednak nie obyło się bez wielkiej wtopy kiedy jako jedyni nie dawali nawet termopadow pod backplate. 

 

Swoja droga ciekawe, czy gigabyte zmienił by pady na "akcji serwisowej"

 

Ps. Producent nie przewidział najwidoczniej ze karty beda "katowane" na wydobyciu krypto. W grach myślę że pamieci nie dobija do 80c

Z tego co pamiętam na TUF do 86c pamięci dobijały w niektórych grach po czasie..

A gb to jeszcze wpadkę miało z wtyczkami ale to swoją drogą xd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te wtyczki to by się nadawały do kanału "capitains workspace" nikt wcześniej by chyba nie pomyślał że to jednak może być prawda ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, MSF Koi napisał:

Z tego co pamiętam na TUF do 86c pamięci dobijały w niektórych grach po czasie..

A gb to jeszcze wpadkę miało z wtyczkami ale to swoją drogą xd

Tuf akurat ma problem z odprowadzeniem temperatury z pamięci,  ponieważ jak dobrze pamiętam tam jest całkiem oddzielny radiator który nie jest połączony z tym głównym który odprowadza cieplo z gpu. Przegladajac kogos ofertę wymiany pisal, że we wszystkich kartach jest poprawa oprocz tufa, w którym nie ma poprawy po wymienie padów.

Swoja droga.. msi w trio x/z  tez dalo ciała, gdzie pamięci nie maja styku bezpośrednio z cieplowodami

     20211027_174414.jpg.1fb206fb2a21134114e0b20dd7c4ccf8.jpg

20211126_205133.jpg radiator  tufa

Edytowane przez TheEnter
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, TheEnter napisał:

Co lepsze, mam 3080 trio z (metalowy backplate) i mam max 92c, a to model przed topowym suprimie.  Karta z października,  ale watpie aby zmienili termopady od czasów premiery.  Tylko gigabyte poszlo po rozum do głowy, jednak nie obyło się bez wielkiej wtopy kiedy jako jedyni nie dawali nawet termopadow pod backplate. 

 

Swoja droga ciekawe, czy gigabyte zmienił by pady na "akcji serwisowej"

 

Ps. Producent nie przewidział najwidoczniej ze karty beda "katowane" na wydobyciu krypto. W grach myślę że pamieci nie dobija do 80c

w grach 80*C , tak  ale z lespzymi padami byłoby 60*C i żywotnosc karty napewno by sie wydłużyła, koszt padów na 10 kostek ram to koszt w detalu max 10-12$ a w hurcie pewnie jeszcze mniej
 

najbardziej jestem ciekawy jaką przewodnosc maja te oryginalne pady bo pewnie nie wiecej jak 4W

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, mam dylemat z SuprimX 3090, 

jest oto rozpiska ponoc przez MSI podana o wymiarach padów.do suprime x3090

https://www.youtube.com/redirect?event=video_description&redir_token=QUFFLUhqbWFUVFNuSTdzRHFXNmh0QjJvTFI1cGFYeUtMZ3xBQ3Jtc0ttbDZqWDk0eDM0ZW5PWEVhNWJ1MTdHdkN0WjllQzc3NlM3QlFGRnBNcXprc25FejduQ3RwMHJzSURlX3NnNE9KTnBTTFVQMGZNelBHUk9IdjJUV0hGdF9TNnloX2p0Z2Z0YmoxWXJZV0tQY1BaRmF2dw&q=https%3A%2F%2Fi.imgur.com%2FSImF509.png

Ale tam sa "dziwne" grubości jak 3,5mm  1.75mm  1.25mm

Patrząc na rysunek jakie polecilibyscie grubości dobrać?

zakładam ze miękki termopad "uśredni" w dół. róznicę 0.25mm a czy da radę 0.5mm?

Słyszałem o "kosmicznie drogich" termopadach które kosztują nawet i 600zł komplet, ponoć specjalne jakieś do koparek sprzetu high end.

Ale ja znalazłem tylko o wydajności 17W/mKw i one faktycznie, paczuszka 2x12x0.2cm 450zł :) no nieźle:) Czy są lepsze?  tak z ciekawości zapytam.

 

W planach mam najpierw wymienic pady pod backplate bo to tam jest "wąskie gardło", no i sprawa gwarancji, nie zrywam plomby a stare pady zachowam na wypadek reklamacji i bym je potem wymienił z powrotem.

Jeśli ciągle będzie coś nie tak to zmieniłbym również od środka.

Teraz mam po prostuy dylemat jakie pady zastosowac.

Oczywiście kupię Gelid  15W/mkw   tylko jakie gruboiści i gdzie???

Może ktoś podpowiedzieć na bazie juz zrobioneej wymiany ?

Dzięki za info :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup lepiej gelid gp-extreme 12w/mk zamiast tych ultimate bo są konkretnie twarde i mogą robić problem jak coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Send1N napisał:

kup lepiej gelid gp-extreme 12w/mk zamiast tych ultimate bo są konkretnie twarde i mogą robić problem jak coś.

O! dzieki za info, termopadów uzywałem raptem kilka razy, przy NVMe 

nie mam z tym doświadczenia

czyli uwazasz że mogę dac przy miękkim extreme delikatnie grubsze?

a tam gdzie rozmiar jest OK uzyć już ultimate?  czy te 2-3w/mkw raczej nie zrobi już różnicy?

Co zrobić z padem który ma 3.5mm? mozna skleic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zostań przy wersji extreme, trzeba rozebrać kartę i dokładnie np suwmiarką pomierzyć dana grubośc w danym miejscu bo jak zle dobierzesz to inny element może dobrze nie stykać itp, pady można łączyć na kanapkę np 2mm + 1.5mm ale tracą juz wtedy ciut na wydajności względem jednego.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Send1N napisał:

zostań przy wersji extreme, trzeba rozebrać kartę i dokładnie np suwmiarką pomierzyć dana grubośc w danym miejscu bo jak zle dobierzesz to inny element może dobrze nie stykać itp, pady można łączyć na kanapkę np 2mm + 1.5mm ale tracą juz wtedy ciut na wydajności względem jednego.

Piękne dzięki :)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokusze sie, aby zmienic termopady pod backplate w 3080 trio z. Pamieci trzymaja temp. ~90-92*C  a backplate jest lekko cieplejszy niz temperatura ciala, takze mysle ze kilka stopni jest do ugrania. 

 

@duniek w tych suprimach zmieniales tylko pady na pamiatkach czy pod backplate rowniez? jakie pady polecasz(3mm)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, TheEnter napisał:

Pokusze sie, aby zmienic termopady pod backplate w 3080 trio z. Pamieci trzymaja temp. ~90-92*C  a backplate jest lekko cieplejszy niz temperatura ciala, takze mysle ze kilka stopni jest do ugrania. 

 

@duniek w tych suprimach zmieniales tylko pady na pamiatkach czy pod backplate rowniez? jakie pady polecasz(3mm)

w 3080 zmienalem tylko na pamieciach, pod backplatem nie wiem czy jest sens

pady tylko GEILD lub THERMALRIGHT (innych nie tykam)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Send1N napisał:

zostań przy wersji extreme, trzeba rozebrać kartę i dokładnie np suwmiarką pomierzyć dana grubośc w danym miejscu bo jak zle dobierzesz to inny element może dobrze nie stykać itp, pady można łączyć na kanapkę np 2mm + 1.5mm ale tracą juz wtedy ciut na wydajności względem jednego.

Wybacz że zawracam gitarę :/ 

Ciągle mam problem z wyborem padów.

chcę kupić właściwe pady ale nagle nie widzę nic 2.5mm grubości, 

Bo jedyne co mi do łaba przychodzi "na wymiar"  to 1.5,  2.0, 1.0   2.0+1.5,   1.0+1.5

Gdzie potrzebne mi 1.5,  2.0,  2.5,   3.5

Ale jakoś wolałbym nie łączyć w kanapkę przynajmniej na samych pamięciach.  wszak walczę o każdy stC

Co Ty byś zrobił? Podane grubości pochodzą z netu, ponoć od samego MSI

kanapki czy zawyżenie wszystkich lub konkretnych? np skrajnych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak coś ma nietypowe wymagania wymiaru pada to dobrze to skorygować blaszkami miedzianymi https://allegro.pl/listing?string=blaszka miedziana termoprzewodząca z tego co pamiętam to duniek na jednej ze swoich kart użył takiego sposobu, robisz kanapkę z pada i blaszki zamiast z dwóch padów 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Send1N napisał:

Jak coś ma nietypowe wymagania wymiaru pada to dobrze to skorygować blaszkami miedzianymi https://allegro.pl/listing?string=blaszka miedziana termoprzewodząca z tego co pamiętam to duniek na jednej ze swoich kart użył takiego sposobu, robisz kanapkę z pada i blaszki zamiast z dwóch padów 

OK, rozumiem

a blaszka ma być od strony pamięci czy radiatora?  ma być jeszcze pasta jak sądzę?

 

zerknij na rysunek:)  wspomniane 2.5 to będzie jazda:)  pewnie sam takie blazki sobie porobie

https://imgur.com/SImF509

Edytowane przez Pete67

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, duniek napisał:

w 3080 zmienalem tylko na pamieciach, pod backplatem nie wiem czy jest sens

pady tylko GEILD lub THERMALRIGHT (innych nie tykam)

No nie wiem, Gelidy nie wypadly najlepiej(Reference to na wykresie pady od Alphacoola) - Thermalright pewnie taki sam shit bo nawet opakowanie wyglada tak samo(sam mam Thermalright ale 70 stopni na chlodzeniu wodnym wyglada podejrzanie)

02-Final-bars.png

Edytowane przez srekal34

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzanie to ten wykres wyżej cały wygląda :E ?gelidy to sprawdzone i wydajne pady.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj mi spokoj z alphacoolem, kupiłem komputer na 3080 non lhr na ich bloku - składany ponoc przez fachowców od wodnego itp

odpalam kopanie - po 5 sekundach 110 stopni mem ?

zmienilem pady na gelida i................... TO SAMO :E:E:E 

musiałem dołożyc blaszki miedziane, niestety innych jak 0,3mm nie mialem - okazaly sie one za grube wiec temp rdzenia +15-20*C

musialem 2 raz karte rozebrać i wcisnałem duuuzo pasty i dzieki temu nie jest + 20 a +5 i tak zostawiłem chwilowo bo i tak karta jest na poddaszu gdzie mam +5-7 stopni wiecej niz na zewnatrz wiec core w tej chwili 28-32 



na forum alphacoola wiele osob ma ten problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


 

W dniu 16.04.2021 o 11:34, amsztel napisał:

U mnie dobija do 96C przy szybkosci pamieci 20.6Gbps. Nawiew na backplate wentylatora z obudowy. Przy niekreconych pamieciach ~88C.

Pozwole sie z tym nie zgodzic. To bajeczki rozprowadzane po internecie bez pokrycia z rzeczywistoscia. Z tym ze ja pisze o degradacji dlugoterminowej - spowodowanej elektromigracja i dyfuzja - poprzez overheating pamieci 24/7 oraz 100% obciazeniu kontrolera pamieci. W ogole trzeba by sie bylo dowiedziec jak wygladaja sprawy gwarancyjne zwiazane z tym tematem.



 

Nie kopię .... ale od zwykłego gamingowego używania
(gdzie nigdy nie zdarzyło mi się aby HWInfo64 zarejestrował wartość pow do 90C
na temperaturach: Memory Junction lub Hot Spot)
zauważyłem, że po czasie ok 6 m-cy
nie jestem w stanie osiągnąć OC RAM - tak wysokiego jak sprzed wyjęcia nowej karty z pudełka.

W moim egzemplarzu 3090 początkowo osiagałem stabilną pracę przy ponad 24 400 MHz
obecnie (w tej samej konfiguracji napięcia, chłodzenia) przy tak wysokich wartościach wali karta błędami,
stabilnie pracuje dopiero przy ok. poniżej 24 000 MHz


Tak się zastanawiam czy taki pomiar nie byłby dobrą miarą podczas kupowania używki ... tzn. ocena jak karta jest wymęczona ? 
(ale z drugiej strony to wszystko też zależy od wielu innych parametrów/warunków ... to znaczy - nie ukrywam:
nie osiągnę ok 24 400 MHz i temp. poniżej 90C  BEZ dodatkowego wsparcia fabrycznego chłodzenia)

Tym nie mniej - zaobserwowałem - u mnie coś się zdegradowało.


Czy ktoś zaobserwował, podobne zjawisko?... nie wiem co to?  degradacja : pamięci?   kontrolera pamięci ? 
a może ktoś nie osiąga deklarowanego przez producenta taktowania ram 19 500 MHz ?  (lub fabrycznego OC?)


Pozdrawiam!

 

Edytowane przez tgrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, tgrz napisał:


 



 

Nie kopię .... ale od zwykłego gamingowego używania
(gdzie nigdy nie zdarzyło mi się aby HWInfo64 zarejestrował wartość pow do 90C
na temperaturach: Memory Junction lub Hot Spot)
zauważyłem, że po czasie ok 6 m-cy
nie jestem w stanie osiągnąć OC RAM - tak wysokiego jak sprzed wyjęcia nowej karty z pudełka.

W moim egzemplarzu 3090 początkowo osiagałem stabilną pracę przy ponad 24 400 MHz
obecnie (w tej samej konfiguracji napięcia, chłodzenia) przy tak wysokich wartościach wali karta błędami,
stabilnie pracuje dopiero przy ok. poniżej 24 000 MHz


Tak się zastanawiam czy taki pomiar nie byłby dobrą miarą podczas kupowania używki ... tzn. ocena jak karta jest wymęczona ? 
(ale z drugiej strony to wszystko też zależy od wielu innych parametrów/warunków ... to znaczy - nie ukrywam:
nie osiągnę ok 24 400 MHz i temp. poniżej 90C  BEZ dodatkowego wsparcia fabrycznego chłodzenia)

Tym nie mniej - zaobserwowałem - u mnie coś się zdegradowało.


Czy ktoś zaobserwował, podobne zjawisko?... nie wiem co to?  degradacja : pamięci?   kontrolera pamięci ? 
a może ktoś nie osiąga deklarowanego przez producenta taktowania ram 19 500 MHz ?  (lub fabrycznego OC?)


Pozdrawiam!

 

Tak - sporo osob nawet na forum zaobserwowalo podobna degradacje jak u Ciebie. Za pol roku o 24Gbps tez bedziesz mogl zapomniec.

Jest to normalne zjawisko przy tak ekstremalnym OC -  pamieci beda sie z czasem degradowac (taka sama sytuacja jak z procesorami). Dlatego nikt komu zalezy na zywotnosci jego karty nie robi 24+Gbps. Twoja karta jest w gorszym stanie niz gdyby kopala caly rok 24/7 na delikatnie podkreconych pamieciach :P 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • ASUS jeszcze piszczy jak go wyłączysz. w standby jest okej, ale po wyłączeniu wyje
    • Obejrzałem tylko dla walorów Sydney Sweeney. Komedia romantyczna jak z szablonu. Ten motyw był grany wiele razy. Słaba chemia pomiędzy bohaterami, a rodzinka dość denerwująca. Najlepszy był klon Haalanda.
    • Tylko najtansze wersje maja zablokowane aktualizacje. https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/alienware-aw3225qf  
    • Ja tam wychodzę z założenia, żeby trochę dołożyć do mobo i nie kupować tych najtańszych, jak ktoś siedzi trochę dłużej na podstawce, żeby poniżej jak zajdzie potrzeba móc tam wsadzić coś naprawdę mocnego, mimo że na ten moment kupujemy coś pokroju 7500F. Nie raz widziałem, że ktoś na słabszej płycie, która była tylko 150-200zł tańsza od dużo lepszej, po latach wsadził coś mocniejszego z większą ilością rdzeni i nagle sekcja zamiast 50 stopni ma ponad 80. Więc jak już ktoś się przenosi z AM4 na AM4 to niech aż tak bardzo nie oszczędza na tej płycie, bo później sobie tam wsadzi jakiegoś 8800X3D i nie będzie miał żadnych problemów.  Sam też jak Ty kupiłem 4 lata temu MSI Gaming Plus z tym, że X570 i był to jeden z tańszych X570 z sekcją pewnie gorszą niż wypasione B550 i dałem za nią równo 725zł, ale miała już ALC1220. Siedziałem tam do niedawna na starym Ryzenie 3700X i też mnie trochę kusiło przejście na AM5. Ale do mojego grania stwierdziłem, że wykrzesam jeszcze co się da z AM4, pewnie mnie co niektórzy zjecie, ale kupiłem 5800X3D chyba niecałe dwa tygodnie temu. Na starego 3700X już jest chętny za 450zł na wtorek po świętach, więc potraktujmy to, że dopłata to 750zł. Temperatury na sekcji podczas Cinebenchu mam w okolicach 49-50 stopni, w grach to nawet nie mówię, a widziałem jak niektórzy na płytach 200zł tańszych mieli ponad 80 i jestem zadowolony. Tak więc jak na pewno nie ma co dzisiaj polecać komuś "martwej" podstawki jak ktoś składa zestaw od nowa, ale nie do końca za wszelką cenę trzeba od razu iść w AM5, gdy komuś zależy żeby tanio zrobić upgrade samego procka, no i wszystko zalezy ile ta dopłata wyniesie. Ten 5800X3D w rozdzielczości i fpsach jakich gram starczy mi jeszcze na dość dług, mimo, że ma dwa lata jest naprawdę spoko i dopiero jak mi zacznie brakować mocy ze strony CPU zmienię na AM5 i jakiegoś dobrego X3D. Na ten moment przesiadka z dopłatą 750zł moim zdaniem całkiem w porządku, patrząc na ile zyskałem w grach.
    • Ja się dziwie tym młodym PiSiorom, co dostali posadki w ministerstwach. Ja rozumiem, że jak się kradnie to tak aby nikt nie mógł nas połączyć z tym faktem. Oni podpisywali różne dokumenty swoim nazwiskiem, łamali własne regulaminu/ustawy itd. Przecież te wałki z tym funduszem są tak oczywiste, że głowa mała. Taki Woś czy ten śmieszny Harry Potter z MF byli tylko pionkami w grze.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...