Skocz do zawartości
Frugo86

Ryzen 5800x B450 Msi problem z podkręceniem pamięci

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od paru godzin walcze z jakimkolwiek podkręceniem pamięci, złożyłem zestaw z Ryzenem 5800x płytą b450 MSi Gaming Plus Max i pamięciami patriot viper 4 dokładnie (PV416G373C7K), w biosie dostępne są 2 profile xmp, po wczytaniu komputer się nie uruchamia na płycie głównej świeci się dioda cpu, pomaga tylko restart biosu zworką, manualne oc również nie przynosi efektu, system udało się uruchomić przy 3000mhz i dużych opóźnieniach.

Bios zaktualizowany do ostatniej wersji beta, karta to rtx3080, zasilacz xpg core reactor 750w.

Do manualnego oc ustawienia brałem z DRAM Calculator for Ryzen.

Poniżej wysyłam zdjęcia z biosu:

https://imgur.com/a/GH8UQIF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci włóż w sloty 2 i 4 czerwone :E  jak  przykazali w instrukcji obsługi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jest taka sprawa albo zapomnieli napisać bo ja tu nie widzę profilu 3733 

1866/ 2133/ 2400/ 2667Mhz (by JEDEC)
For AMD Ryzen Gen3 (R5/R7/R9)
2667/ 2800/ 2933/ 3000/ 3066/ 3200/ 3466/ 4000/ 4133 MHz (by A-XMP OC MODE)
For AMD Other CPU
2667/ 2800/ 2933/ 3000/ 3066/ 3200/ 3466 MHz (by A-XMP OC MODE)

 

https://pl.msi.com/Motherboard/B450-GAMING-PLUS-MAX/Specification

 

edit

Musisz ustawić pamięci ręcznie timingi CPUz  SPD  wpisujesz ręcznie w biosie i taktowanie próbuj na 3600 napięcie 1.35V na pamięci

edit

3600 też nie ma :E  to 3466 :]

 

edit

To te pamięci?  

Proponuję ustawić takie timingi  taktowanie 3433 1,35V  na początek :]

CL17-19-19-39 reszta na auto

 

https://www.komputronik.pl/product/364155/patriot-viper-4-16gb-2x8gb-3733mhz-ddr4-cl17-19-19-39-xmp-2-0-1-35v-dimm-.html?gclid=Cj0KCQiAvbiBBhD-ARIsAGM48bzzwf00ZM1BAR-wqkh5ar5-BjVsnvFqQ9iUG49-8xx1Li0aeGfoqQAaAp0SEALw_wcB

 

 

edit

Bardziej ''budżetowej ''  :E  płyty już nie mogłeś wykombinować?

R5800X   RTX 3080 i płyta za 400zeta ?

Edytowane przez Roberto78
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało się uruchomić dopiero na 3466 i timingach które podałeś, teraz już wiem, że zakup budżetowej płyty nie był dobrym pomysłem, spróbuję jeszcze zjechać z timingami w praktyce duża jest równica między tymi ustawieniami a przykładowo 3600cl16 które pewnie bym uzyskał na b550? chodzi głównie o gry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to za pamięci  czy da się zejść na CL16 3600 . Pewnie parę procent pewnie jest .

Z tym procesorem możesz śmiało kombinować  IF 1900  czyli ram na 3800 tylko mobo musi na to pozwolić.  A  timingi im niższe tym lepsze ale o tym wiesz

U mnie to wygląda tak ?

Screen Shot 02-18-21 at 03.05 PM.PNG

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takich ustawieniach myślę, że równica jest na pewno odczuwalna ale też cena płyty blisko 1000 większa :D

Sam przesiadłem się z i7 4790k i różnica jest ogromna, poznałem potencjał karty :D

Apropo, temperatury w syntetykach dochodzą do 85°C, mam wrażenie jakby procesor słabo oddawał ciepło bo szybko się nagrzewa a chłodzenie jest chłodne, 2 razy sprawdzałem montaż i inaczej być nie może, samo chodzenie to raijintek tisis i pasta grizzly kryonaut, spodziewałem się niższych temperatur, u ciebie jest podobnie?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak :] za to grafikę mam 1660TI  :E

Próbuj na tych timingach co podałem 3600  lub nawet 3800 bo możesz chyba ustawić takie częstotliwości w biosie? 

Czy  nie odpala powyżej 3433?  resztę timingów zostaw na auto

I sprawdź czy MLCK - FLCK - ULCK  mają takie same wartości  czyli połowa taktowania ramu  np 3600  MLCK.........-  1800

 Najlepsza wydajność jak jest  MLCK = FLCK =ULCK 

Możesz wrzucić screena z  tego programu Zen Timings  ewentualnie AMD Ryzen Master 

 

edit

No procesor jest ''ciepły'' jakie masz chłodzenie  ja na poprzednim mobo X570 A Pro miałem w syntetykach 90C  :E  słaba sekcja zasilani  i podgrzewała procesor .

Na tym mobo mam 80C  w syntetykach

Tamto mobo miało problem z oc pamięci 4*8GB  max 3600 dawało radę 

 

Edytowane przez Roberto78
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba zostanę na tych ustawieniach CL17-19-19-39 próbowałem zjechać na cl 16 albo zmniejszyć tRC z 81 i łapie blue screeny, powyżej 3466 nie wstaje, nie wiem czy to kwestia płyty czy akurat połączenia procesora z tą płytą, z tego co widziałem na zen 2 spokojnie można ustawić 3600mhz.

 

ZenTimings nie wczytuje mi wszystkich parametrów, ryzen master pokazuje, że jest ok z fclk

6ADRtX6.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj opcji w biosie GaerDownMode i ustaw na Enabled może to pomóc uzyskać wyższą  częstotliwość.

W AMD Ryzen Master  GaerDownEN  napięcie na pamięci zostaw 1.35V  one powinny śmigać na 3733MHz na tym napięciu.

Później możesz obniżyć te 2 napięcia CLDO  do takich wartości jak u mnie jedno 0.9V drugie 1V ustawione w biosie

 

e88e38b5e27f3433.png

 

 

 

edit

Częścią parametrów się u mnie nie sugeruj  bo są cztery kości ramu  więc niektóre  muszą być włączone np Data Bus Configuration

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Roberto78 napisał:

Bardziej ''budżetowej ''  :E  płyty już nie mogłeś wykombinować?

co jest budżetowego w gaming plus max ?

ma lepszą sekcje niz nie jedna B550.  

początkowe problemy ze wszystkim na pewno będą, jak to zwykle u msi bywa, będą nowe biosy, będą łatać "dziury"

To nie wina płyty, a niedorobionego jeszcze biosu

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj do tego wątku i tutaj popytaj 

Druga sprawa, Gear Down Mode na enabled jak już Ci ktoś napisał, i wtedy trzymaj się parzystych timingów więc albo CL16 albo CL18

3600 powinny pójść, pytanie tylko z jakimi timingami, ale to możesz wstępnie przy pomocy Ryzen DRAM calculator ogarnąć, jest do tego sporo instrukcji i wskazówek. 

3733 na XMP pewnie Ci nie poszło właśnie przez Geardown mode, możesz po prostu właczyć XMP i geardown na enabled tylko wtedy będziesz miał 3733 CL18, ale tak powinno iść od kopa 


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mimuszek napisał:

co jest budżetowego w gaming plus max ?

ma lepszą sekcje niz nie jedna B550.  

początkowe problemy ze wszystkim na pewno będą, jak to zwykle u msi bywa, będą nowe biosy, będą łatać "dziury"

To nie wina płyty, a niedorobionego jeszcze biosu

Dokładnie - bez minimum AGESA 1.2.0.0 w ogóle nie myślałbym o kupowaniu Ryzena 5xxx do B450 jakiejkolwiek.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, mimuszek napisał:

co jest budżetowego w gaming plus max ?

ma lepszą sekcje niz nie jedna B550.  

początkowe problemy ze wszystkim na pewno będą, jak to zwykle u msi bywa, będą nowe biosy, będą łatać "dziury"

To nie wina płyty, a niedorobionego jeszcze biosu

 

Może całe mobo jest budżetowe przy takich podzespołach jak R7 5800X i RTX 3080  obsługa XMP  kończy się teoretycznie na 3433. 

Ten procesor aż się prosi o ram 3800 :E

Brak obsługi PCI 4.0,  dysków M2 czy AMD StoreMI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Roberto78 napisał:

całe mobo jest budżetowe przy takich podzespołach jak R7 5800X i RTX 3080

tu troche racji masz, po prostu źle sformulowales

Godzinę temu, Roberto78 napisał:

obsługa XMP  kończy się teoretycznie na 3433. 

masz rację , teoretycznie, jak jeszcze miałem taką płytę :

4300-12-3800-15-c20.jpg

1 godzinę temu, Roberto78 napisał:

Brak obsługi PCI 4.0,  dysków M2 czy AMD StoreMI

tu już trochę na siłę, pcie 4.0 nic nie daje, slot na jeden dysk w końcu jest

żeby nie było , sam mam teraz b550 tomahawk, ale nie zgodzę się z tym że płyty MSI b450 MAx sa budżetowe, mają świetną sekcję zasilania.

Ciągle uważam że to świetne płyty, wystarczą 9/10 użytkowników do końca żywota AM4

budżetowa to jest jakiś gigabyte golas za 250, na który też ludzie wsadzają już 5xxx.

;)

oczywiście wymianę na dobrą, ale dobrą  B550 polecam, ale tylko przy luźnych paru stówkach. ZA maxa więcej jak 300 nie weźmiesz, a za fajna b550 te 700> trza dać

;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Frugo86 napisał:

Udało się uruchomić dopiero na 3466 i timingach które podałeś, teraz już wiem, że zakup budżetowej płyty nie był dobrym pomysłem,

No popatrz ty się a ja jadę od roku na B450 bez max za którą dałem 370zł na ciasnym nastawie 3733 @ cl14-15-14 trfc 250 ;) kwestia wprawy w oc a dopiero na koniec można obwiniać płytę, akurat 450 gaming plus to dobre mobo. Swoją drogą BIN 3733 CL17 viperów to jakieś odpady b-die na rekordy w ciasnych timingach nie licz ale to taktowanie 3466 to słabo wygląda bez problemu powinieneś osiągnąć ręcznie to co daje fabryczny profil xmp.

PS, Znajomy z forum na B450 od msi zrobił na ryzenie 3600 IF 1900 RAM 3800 ;) kwestia trafienia sztuki cpu która na to pozwoli.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Alyjen napisał:

 wtedy będziesz miał 3733 CL18, ale tak powinno iść od kopa 


 

W takie coś to już bezsensu się bawić, 3600 cl16xxx będzie szybsze niż takie luzne jak guma od majtek 3733

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Send1N napisał:

No popatrz ty się a ja jadę od roku na B450 bez max za którą dałem 370zł na ciasnym nastawie 3733 @ cl14-15-14 trfc 250 ;) kwestia wprawy w oc a dopiero na koniec można obwiniać płytę, akurat 450 gaming plus to dobre mobo. Swoją drogą BIN 3733 CL17 viperów to jakieś odpady b-die na rekordy w ciasnych timingach nie licz ale to taktowanie 3466 to słabo wygląda bez problemu powinieneś osiągnąć ręcznie to co daje fabryczny profil xmp.

PS, Znajomy z forum na B450 od msi zrobił na ryzenie 3600 IF 1900 RAM 3800 ;) kwestia trafienia sztuki cpu która na to pozwoli.

 

59 minut temu, Send1N napisał:

W takie coś to już bezsensu się bawić, 3600 cl16xxx będzie szybsze niż takie luzne jak guma od majtek 3733

Już sam nie wiem czego to wina ale nic powyżej 3466 nie wstaje ustawiając nawet 3600cl20 bios nie wstaje, mam też problem z restartami, komputer potrafi się zrestartować bez powodu po kilku godzinach, czasami nawet po 15 min, zawiesza się i po chwili widzę ekran ładowania bios po czym windows uruchamia się normalnie, bez różnicy czy mam domyślne ustawienia 2133cl15 czy 3466cl17, wgrałem też ostatni bios przed wersją beta i jest to samo, jutro będe miał nowy dysk m2 i instalował świeżego windowsa, aktualnie mam system z poprzedniej platformy z i7 4790k, może coś się zmieni w kwestii restartów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Send1N napisał:

 Swoją drogą BIN 3733 CL17 viperów to jakieś odpady b-die

 

Tam nie ma nawet odpadow bdie wiec ja sie nie dziwie ze do OC te pamieci to kasztan. Jak takie cos moze byc na bdie CL17-21-21-41;) Zwykle Hynixy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz spróbować GaerDownMode ustawić na enabled  bez tego nic wyżej chyba nie ruszysz

 

edit

To powinno pomóc  w ustabilizowaniu ramu u mnie GaerDownMode na disabled wali BSD

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też trzymałem się tego stwierdzenia ale ostatnio gość z forum wrzucił z thaiphoona fotkę na tym binie właśnie 3733 cl17 i pokazywało b-die :E 

Swoją drogą jak kręciłem swego czasu Gskill ripjaws 2x8 @ 3200mhz (hynix CJR) to osiągnąłem 3733 ale właśnie na 17-21-21 ;) więc nawet timingi się zgadzają co do częstotliwości ? 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Send1N napisał:

Też trzymałem się tego stwierdzenia ale ostatnio gość z forum wrzucił z thaiphoona fotkę na tym binie właśnie 3733 cl17 i pokazywało b-die :E 

Ten program jest troche archaiczny, nie potrafi czasem pokazac poprawie jakie jest PCB ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zentimings wywala błąd "I/O driver is not responding or not loaded" przez co nie widać napięć 

Co do samych pamięci są to hynixy sk.

Spróbowałem zrobić testy w aida64 Cache and memory na domyślnych ustawieniach wywala blue screen, spróbuje teraz na innych ustawieniach.

https://i.imgur.com/OkfKDoR.png

NxCZtTx.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...