Skocz do zawartości
cakeforcat

Wybór AP do nowej sieci domowej

Rekomendowane odpowiedzi

Wraz z podłączeniem światłowodu do domu postanowiłem zrobić renowacje sieci domowej. Pociągnę sobie kabel kat6A tam gdzie mi potrzeba i mam również możliwość pociągnięcia go do miejsc gdzie mogę postawić AP. Światłowód wchodzi na strychu a mam bardzo grube ściany i strop więc sygnał bezprzewodowy dość mocno słabnie za 2 ścianami, więc nie chcę mieć na strychu routera co będzie nadawał wifi jako, że będzie się tam marnować. Postanowiłem na konfiguracje z Mikrotikiem RB750Gr3 na strychu i od niego pociągnąć kable z PoE do 2 AP, jeden piętro niżej i jeden na parterze. Sygnał z parterowego AP powinien też dosięgnąć kontroler paneli słonecznych z garażu oddalony ok 15m.. Budżet mam max 1000zł i na razie zastanawiam się pomiędzy cAP ac od Mikrotika, żeby zostać w jednym środowisku, EAP245 od TP-Link, bo w tej cenie (~400zł) ma teoretycznie najszybsze prędkości (AC1750)oraz Ubiquity UAP-AC-LR, bo podobno Ubiquity to król bezprzewodowego. Co powiecie na to, czy powinienem przemyśleć wszystko od nowa i robić coś zupełnie innego (mesh?), czy któryś z tych AP bedzie spoko? Wszelka opinia mile widziana.

Edytowane przez cakeforcat
missclick przy dodawaniu tematu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze te 1750Mb to suma 2,4Ghz 450Mb/s i 5Ghz 1300Mb/s wiec na jednym urządzeniu zapomnij że w ogóle nawiążesz połączenie 1750Mb/s.
Po drugie poczytaj czym jest MU-MIMO bo aby osiągnąć 1300Mb/s na 5GHz musisz mieś urządzenie które wspiera MU-MIMO 3x3. Obstawiam że nie masz nawet jednego urządzenia które by to wspierało bo 99,9% urządzeń wspiera 1 strumień 433Mb/s lub 2 czyli oferuje 867MB/s.
Po trzecie, jedyna sytuacja kiedy przydaje się MU-MIMO 3x3 to duża ilość urządzeń podłączonych do jednego AP, wtedy łączna prędkość do podziału na wszystkie urządzenia jest wyższa. 
Także przemyśl czego oczekujesz. Jeśli jak najwyższych transferów i budżet można powiększyć to bierz router np ER-X i APy od Ubi, ale router + 2x UAP-AC-PRO + cloudkey, ale taki konfig ponad 2k PLN.
 UAP-AC-LR wspiera tylko MU-MIMO 2x2 wiec oferuje jedynie standard AC1200 , tak samo jak AP MT. Tańszą opcją będzie zrobić to na MT. Wspomniany router + 2x CAP AC to jakieś 750zł.
Mesha sobie daruj bo to rozwiązanie wymaga do dobrego działania dużej ilości urządzeń = duże koszty.
Ja u siebie używam AP od MT i jak dla mnie są ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, SeN81 napisał:

Po pierwsze te 1750Mb to suma 2,4Ghz 450Mb/s i 5Ghz 1300Mb/s wiec na jednym urządzeniu zapomnij że w ogóle nawiążesz połączenie 1750Mb/s.
Po drugie poczytaj czym jest MU-MIMO bo aby osiągnąć 1300Mb/s na 5GHz musisz mieś urządzenie które wspiera MU-MIMO 3x3. Obstawiam że nie masz nawet jednego urządzenia które by to wspierało bo 99,9% urządzeń wspiera 1 strumień 433Mb/s lub 2 czyli oferuje 867MB/s.
Po trzecie, jedyna sytuacja kiedy przydaje się MU-MIMO 3x3 to duża ilość urządzeń podłączonych do jednego AP, wtedy łączna prędkość do podziału na wszystkie urządzenia jest wyższa. 
Także przemyśl czego oczekujesz. Jeśli jak najwyższych transferów i budżet można powiększyć to bierz router np ER-X i APy od Ubi, ale router + 2x UAP-AC-PRO + cloudkey, ale taki konfig ponad 2k PLN.
 UAP-AC-LR wspiera tylko MU-MIMO 2x2 wiec oferuje jedynie standard AC1200 , tak samo jak AP MT. Tańszą opcją będzie zrobić to na MT. Wspomniany router + 2x CAP AC to jakieś 750zł.
Mesha sobie daruj bo to rozwiązanie wymaga do dobrego działania dużej ilości urządzeń = duże koszty.
Ja u siebie używam AP od MT i jak dla mnie są ok.

mówiłem o standardzie AC1750 a nie, że oczekuje takie prędkości, więc mniej więcej wiem czego się spodziewać ale dzięki za wytłumaczenie w całości. No tak jak napisałem budżet to 1k więc na cały setup od Ubi nawet nie marzę. Szukam właśnie opinii od osób co te AP mają albo mieli okazję skorzystać. Jakie konkretnie AP od MT masz? Konfigurowałeś je na CAPsMANie, jeśli tak to czy dużo miałeś z tym roboty? (mam kolegę co sobie tak postawił 2x hap ac2 ale i tak chcę to porównać z innymi ludźmi). wiesz może jak wygląda też sytuacja z ustawianiem kanałów (automatycznym i ręcznym) oraz czy można wybrać szerokość nadawania na 160MHz(i czy wgl myślisz, że to się opłaca biorąc pod uwagę wsparcie urządzeń). Urządzenia u mnie to głównie telefony ze wsparciem dla 802.11ac, może parę stojących rzeczy jak telewizor no i najbardziej mistyczny kontroler od paneli słonecznych, a rodzice nalegają, żeby go podłączyć do sieci i obserwować je z apki. wszystkie urządzenia, którym faktycznie zależy na prędkości mają kable (laptop) więc tu bardziej na ilość urządzeń i pokrycie bym stawiał (nie wiem jakie anteny ma ten AP od MT, tplink podaje ilość i zysk oraz moc nadawania, MT tylko moc nadawania i czułość, nie mam za bardzo ochoty liczyć tego wszystkiego, więc bardziej wolałbym przeczytać opinie subiektywne ludzi co je mają).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mamy cAP ac2 i CAPSmana postawionego na switchu MT. Konfiguracja CAPSmana to nie są 2 kliknięcia ale nie jest też to rocket science, w necie czy na YT są poradniki pokazujące jak krok po kroku to skonfigurować. Wiec jak nie masz 2 lewych rąk do informatyki to tego bym się nie bał.
Jeśli chodzi o szerokość kanału to ani hAP ac2 ani cAP ac2 nie wspiera takiej szerokości kanału, ale nawet jak by wspierały to urządzenia klienckie również muszą to wspierać. Wg mnie jak nie masz ciśnienia na jak najwyższy transfer to używanie tak szerokiego kanału nie ma większego sensu, lepiej ustawić dla każdego AP węższy oddzielny kanał i mieć pewny i stabilne połączenie. 
Wsparcie dla konkretnego typu MU-MIMO mówi ci ile jest anten. Jak masz 2x2 to masz 2 anteny nadawcze i 2 odbiorcze. Natomiast uzysk anten nie ma większego znaczenia a nawet bym powiedział że im mniejszy uzysk tym lepiej, bo komunikacja odbywa się w 2 strony i co z tego że będziesz miał antenę w nadajniku o dużym uzysku skoro w urządzeniu klienckim takiej anteny miał już nie będziesz i mogą powstać problemy z komunikacją. Łączna mocna urządzenia ( nadajnik + uzysk anteny ) jest ograniczona przez prawo wiec praktycznie wszystkie urządzenia i tak oferują tą sama moc nadawczą. Wg mnie lepiej miec mocny nadajnik + antenę o małym uzysku niż słabszy nadajnik i antenę o dużym uzysku. Jako ciekawostkę dodam że w urządzeniach MT możesz sobie sterować mocą nadajnika, i jeśli masz kilka APów blisko siebie możesz dzięki temu dostosować punkt przepięcia się z jednego AP do drugiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cAP ac2? takie coś istnieje? ja nie mogę nigdzie znaleźć, masz może jakiś link?

edit: ostatnio też wypuścili wAP ac, tylko ono jest przeznaczone na zewnątrz, jest jakiś sens, żeby kupować je do środka, czy lepiej już przy tym cAP ac zostać?

Edytowane przez cakeforcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja znowu u siebie mam 2x ubiquiti uar ap lite i lr, bardzo przyjemna konfiguracja i daja rade :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, xede napisał:

ja znowu u siebie mam 2x ubiquiti uar ap lite i lr, bardzo przyjemna konfiguracja i daja rade :)

a połączone jakimś centralnym routerem jak ten MT hex czy Ubi edgerouterX?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku sprzętu ubi musisz mieć albo sprzętowy kontroler CloudKey albo programowy postawiony na jakiejś maszynie działający 24h. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, cakeforcat napisał:

a połączone jakimś centralnym routerem jak ten MT hex czy Ubi edgerouterX?

ja to mam podlaczone do zwyklego switcha bez udziwnien oczywiscie po POE

 

@SeN81

jesli chcesz miec ciagle dane to tak, ja odpalam raz na pare dni soft u siebie na kompie i sprawdzam czy wszystko jest ok, nie potrzebuje wiedziec ile w ciagu tygodnia APek przerzucil danych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@xede a czy bez odpalonego kontrolera działa ci routing między APami? Bo AP jako dostawca WiFi będzie hulał i bez kontrolera ale czy urządzenia będą przełączały się automatycznie między APami czy każdego APa będą traktować jako oddzielne punkt dostępowy i będą trzymać się go aż nie stracą połączenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma najmniejszego problemu z mojego punktu widzenia, jak przechodze miedzy pietrami to zawsze mam "3" kreski wifi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Witam Proszę o ocenę zestawu do grania w 1440p i ewentualne propozycje zmian, chciałabym żeby wszystko zamknęło się w 7tys. Preferuję połączenie Intel/Nvidia, najlepiej jak najmniej RGB, dyski już posiadam (2 SSD Sata). Procesor i5 14600KF Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Super Windforce OC 12GB Płyta główna MSI B760 Gaming Plus WIFI lub MSI MAG B760 Tomahawk WIFI (wcześniej rozważałam również Gigabyte B760 Gaming X AX) Zasilacz Seasonic Focus GX - 750W Lexar Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 Obudowa Genesis Irid 505F Z chłodzeniem mam problem, ponieważ chciałam zakupić Deepcool'a AK620, jednak nie jest dostępny w sklepie komputronika (sklep wybrałam ze względu możliwości odbioru komputera w moim mieście). Niestety ten ma dość ograniczony wybór chłodzeń. Tak samo jak widać mocno zastanawiam się nad płytą główną, jestem otwarta na propozycje.
    • https://www.rtings.com/monitor/learn/research/vrr-flicker  
    • Ja czego nie rozumiem? No ja rozumiem jaka jest różnica pomiędzy odbiornikiem prądu a generatorem. Z tego co widzę hybrydy się zgłasza. Czy Ci się to podoba czy nie. To nie jest offgrid.  Tak samo jak magazyn energii. Mimo iż ludzie używają je wewnątrz domu, to muszą być zgłaszane.  To że chińczyk mówi, że falownik nie wysyła nadmiaru energii poza sieć nie ma żadnego znaczenia jeśli podepniesz to do sieci.  Czy na rondo nie ma liczników? Na enmasz umowy tam z energetyka? Nie da się zamontować normalnej instalacji? Co powiedział Ci dostawca prądu? Jeśli sąsiada z działki wywali choćby radio na drugi tydzień po montażu Twojego lewego PV, to spodziewaj się problemów.  Jak udowodnił aż że Twój chiński szajs jest przekozak wówczas? Będziesz miał na to jakieś papiery?  Ze specyfiki pracy jaką oczekujesz. Ta sama zasada działania Cię interesuje. Będziesz szukał paneli gruntowych? A czym różnią się takie od paneli dachowych albo balkonowych? Zestaw balkonowy to jest to co szukać powinieneś. Bo zestawów RODo nie robi a raczej?  Zacznijmy od tego, że zacząłeś od złej strony, bo zamiast falownika i budowania hybrydy, podpina się takie rzeczy prosto w panele. Pompa na prąd stały o szerokim napięciu działania pyrka sobie jak ma napięcie i tyle. 
    • 40 powinno na górkę styknąć. I to na luzie jako dodatkowe.  Ewentualnie powinieneś pomyśleć nad jakimiś listwami przypodlogowymi z systemem dowolnego dodawania gniazdek.
    • A kij prawda. W kwietniu normalne jest że w ciągu dnia masz 20+ a w nocy przymrozek, nie raz mi kwiaty w sadzie zmarzły, nie raz w maju ziemniaki obmarzly. Dziadek mi wspominał, jednego roku przymrozek w czerwcu był. Taki mamy klimat i jednego roku jest susza i upały w kwietniu a innego roku zimno. Szybkie zmiany temperatury to normalka w naszej strefie, wszystko zależy skąd zawieje.  Jedno jest pewne, za 3 dni w TVNie wjedzie globalne ocieplenie na pełnej i winne będą znowu samochody...   
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...