Skocz do zawartości
wwd

Chłodzenie na i5-10400 + GA H410M + SP Signum

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli odkupiłeś tego kompa od kogoś ,to trochę inna sprawa, bo może poprzedni właściciel zmienił zasilacz. Jeśli jesteś drugi właścicielem, to może być już gorzej z dochodzeniem swoich gracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, zawisztheblack napisał:

Jeśli odkupiłeś tego kompa od kogoś ,to trochę inna sprawa, bo może poprzedni właściciel zmienił zasilacz. Jeśli jesteś drugi właścicielem, to może być już gorzej z dochodzeniem swoich gracji.

Nie zmienił bo totalny laik, tak naprawdę ktoś przyoszczędził 20zł w sklepie....

Mi się tam nie rozchodzi o te 100W o ile to nie będzie miało znaczenia. 

 Jeśli chciałbym wymienić w przyszłości kartę na mocniejszą to wtedy 500W będzie pewnie mało?

 

Te SPC Vero L3 są dobre? Wszyscy je polecają a cena niewielka, ja siedzę 13 lat na Enermaxie 525W Modu82+ a miałem też Tagana 500W w innym kompie który padł,

wymienili na gwarancji i działa do dzisiaj.

Osobiście celowałbym w coś droższego ale skoro taki jest to może nie ma co wymieniać?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

500W spokojnie wystarczy do kompa pokroju R5 5600X i RTX 3060 Ti. Od biedy nawet z RTX 3070 idzie na tym puścić, chociaż wtedy lepiej już zainwestować w 600-650W.

Co do samego Vero L3, to w swojej klasie to bardzo dobry zasilacz i nie można się tutaj do niczego przyczepić. Nadal jest to jednak segment low-end, więc cudów nie oczekuj. Do kompa za 2500-3500 zł (licząc normalne ceny GPU, a nie to co się dzieje teraz) jest ok, ale jeśli planujesz podłączać do niego coś wartego więcej kasy, to mimo wszystko warto zainwestować w lepsza jednostkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. 

Noctua w drodze :)

Czy pasta jeśli jest w tubce (powiedzmy 13 lat) starzeje się czy można ją wykorzystać?

Pytam bo pewnie gdzieś mi zostało trochę z NT-H1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka Noctua finalnie? Jeśli kupiłeś cały cooler, to masz pastę w zestawie i jej najlepiej użyć. 

Co do samej pasty, to jeśli jest szczelnie zamknięta i nie wystawiona na światło, to nic się jej nie powinno stać, ale 13 lat to już serio długo :E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, zawisztheblack napisał:

Jaka Noctua finalnie? Jeśli kupiłeś cały cooler, to masz pastę w zestawie i jej najlepiej użyć. 

Co do samej pasty, to jeśli jest szczelnie zamknięta i nie wystawiona na światło, to nic się jej nie powinno stać, ale 13 lat to już serio długo :E.

Noctua NH-U12P - mam w starym pc na s.775, a jedzie do mnie kit NH-i115x który wysłali za darmo.

Pastę może jednak kupię nową :D

Edytowane przez wwd
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaa, czyli nowy zestaw montażowy :).

Pastę kupiłbym jednak nową - Arcitc MX-2, Arctic MX-4, Gelid GC Extreme, BeQuiet DC1, SilentiumPC PT-2, Noctua NT-H1, Noctua NT-H2 etc. - wszystko będzie ok.

Edytowane przez zawisztheblack
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, wwd napisał:

Noctua NH-U12P - mam w starym pc na s.775, a jedzie do mnie kit NH-i115x który wysłali za darmo.

Pastę może jednak kupię nową :D

Wiec tak jak podejrzewalem, ze moga wyslac za free ;) Support Noctua jest w swojej wlasnej lidze - takie posty tylko to potwierdzaja, pomijajac juz fakt ze jest to bracket do 13-letniego! coolera, ktory wciaz daje rade :D

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem w szoku, ponieważ napisałem do nich na support i wysłałem zdjęcia faktur. 

Odpisali żebym zamówił na stronie - wysyłka od 4-8 dni, a jeśli chcę szybciej to mam zamówić express.

23.02 wypełniłem zamówienie a 25.02 paczka w domu :)

Kupiłem jeszcze używany NH-U12P na olx - stary komp jeszcze na chodzie to zostawię mu chłodzenie bo jest ciche.

A z pastą faktycznie chyba pojechałem bo piszą że:

Recommended storage time (before use)
 
up to 3 years
Recommended usage time (on the CPU)
 
up to 5 years

Jakoś tak zeszło..... jak ściągnę to dam znać w jakim stanie była pasta.

 

Edytowane przez wwd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.02.2021 o 13:37, wwd napisał:

Tutaj pisze: https://noctua.at/en/productfaqs/productfaq/view/id/236/

że NH-U12P z kitem https://noctua.at/en/nm-i115x-mounting-kit pasuje do LGA1200.

Spróbuję napisać do nich.

 

Obudowa Signum SG1

I tu wchodzę ja cały na biało posiadający noctuę nh-u12p se na LGA1200. Tak, da się zamontować to chłodzenie bez problemu i z podwójnym wentylatorem jest mega wydajne, około 60*C w pełnym obciążeniu. Także nie szukaj żadnych tandetnych zamienników tak dobrego chłodzenia, staraj się o zestaw montażowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Noctua założona:

qmMEacIm.jpg

Błooooga cisza............:

Yprba3a.jpg

 

Tylko trochę mnie gfx 1660 denerwuje bo półpasyw i się nie odzywa  a jak zaczyna, to przy starcie terkotają wentylatory -  podobno wszystkie tak mają.

Chyba odpalę Aorus albo MSI Afterburner i ustawię minimalne obroty 30%.

Co do pasty w moim 13 letnim C2D - była już trochę sucha ale po zmianie na nową temperatury są takie same, więc źle nie było :D

 

Edytowane przez wwd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiecie czy można podpiąć dwa wentylatory do jednego gniazda na płycie?

Niestety gigabyte Hq410M jest biedny i ma tylko jedno wyjście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, można, potrzebujesz rozdzielacz - wszystkie wentylatory podpięte pod rozdzielacz sterowane są równocześnie, a odczyt obrotów jest z jednego z nich. Najlepiej podłączyć takie same modele wentylatorów pod jedno złącze, bo różne modele mogą mieć różne obroty przy tym samym napięciu lub procencie sygnału PWM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W starej P5Q mam wyjścia na 3 a tutaj jedno. Szukałem jakim prądem można obciążyć to złącze ale nigdzie na stronie gigabyte nie ma.

Dosyć sporo podczas grania nagrzewa się płyta - mam nadzieję że to nie będzie problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standardowo złącza wentylatorowe mają 1A czyli przy 12V to 12W - bez problemu możesz podłączyć 3-4 zwykłe wentylatory pod jedno złącze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.03.2021 o 09:32, zawisztheblack napisał:

Standardowo złącza wentylatorowe mają 1A czyli przy 12V to 12W - bez problemu możesz podłączyć 3-4 zwykłe wentylatory pod jedno złącze.

Będzie to współpracować z wentylatorami 3-pin? PWM mi nie potrzebny.

Edytowane przez wwd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę złącze SYS_FAN można przestawić pomiędzy trybem pracy PWM i DC, więc powinno działać, ale sprawdź sobie to jeszcze sam w BIOSie w zakładce Smart Fan 5 - masz to opisane w instrukcji do płyty na stronie 32.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, zawisztheblack napisał:

Z tego co widzę złącze SYS_FAN można przestawić pomiędzy trybem pracy PWM i DC, więc powinno działać, ale sprawdź sobie to jeszcze sam w BIOSie w zakładce Smart Fan 5 - masz to opisane w instrukcji do płyty na stronie 32.

Ale jak na płycie jest gniazdo 3 pin to działa tylko DC, co nie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatorami 3-pin DC można sterować tylko poprzez zmianę napięcia. Wentylatorami 4-pin PWM można sterować zarówno sygnałem PWM jak i poprzez zmianę napięcia.

Jeśli masz złącze 3-pin, to jest to złącze do regulacji napięciem - o ile w ogóle jest na nim regulacja, to musisz już sprawdzić w manualu do płyty lub po prostu w BIOSie, bo na niektórych złączach może nie być regulacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisze że i DC i PWM, znalazłem:

https://www.angela.pl/p7903,phobya-rozgaleziacz-3x-3pin-60cm-czarny.html

albo

https://www.angela.pl/p13182,ek-water-blocks-ek-cable-y-splitter-3-fan-dc-10cm.html

 

Jeszcze zastanawiam się nad jednym, czy założyć stare wentylatory scytche kaze które mam, czy kupić takie jak mam w obudowie - SPC Sigma Hp 120.

Ale chyba założę scythe bo mają 1400rpm, te spc coś słabo dmuchają a przy grach PCH i VRM dość mocno się nagrzewają.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym wziąć rozdzielacz 4-pin PWM, bo w razie czego podepniesz pod niego zarówno wentylatory 3-pin jak i 4-pin, a do tego rozdzielacza 3-pin nie podepniesz wentylatora 4-pin chyba, że będziesz ciał wtyczkę.

Scythe Kaze Flex? To dobre wentylatory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.03.2021 o 14:37, zawisztheblack napisał:

Wolałbym wziąć rozdzielacz 4-pin PWM, bo w razie czego podepniesz pod niego zarówno wentylatory 3-pin jak i 4-pin, a do tego rozdzielacza 3-pin nie podepniesz wentylatora 4-pin chyba, że będziesz ciał wtyczkę.

Scythe Kaze Flex? To dobre wentylatory.

Ten rozdzielacz będzie dobry?

Chciałem polutować ze starych wtyczek ale wydaje mi się że kabelki na 3 wentylatory są za cienkie.....

Poza tym zauważyłem że na tym jest żeński 3-pin na męski 3-pin + 2x męski 2-pin.

A wentylatory kaze s-flex - 13 lat i działają dalej - nie ma już takich w sprzedaży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przewody są cienkie (zazwyczaj AWG26), bo tam idzie dosłownie kilka watów.

Przy rozdzielaczu 3-pin DC wszystkie 3 piny są tylko w jednej wtyczce, kolejne mają już tylko po 2 piny we wtyczce. W wentylatorze 3-pin masz odpowiednio 12V, GND i Tacho (odczyt obrotów) - ten ostatni pin może iść tylko do jednego wentylatora, ponieważ gdyby wszystkie raportowały obroty, to nakładałyby się one na siebie (czasami się dodają, czasami się mnożą), dlatego w przypadku rozdzielacza odczyt obrotów jest zawsze tylko z jednego wentylatora na rozdzielaczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, zakręciłem się :)  zamówiłem w Angeli bo i tak potrzebuję sata-2-pin.

Dzięki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...