Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jakoś tak wyszło, że nigdy jeszcze nie bawiłem się z całkowitym usuwaniem danych z dysku w celu sprzedania bez obaw, że coś tam zostało. Pytanie mam jakim programem darmowym obecnie mogę to sprawnie zrobić, czy ewentualnie jakiś wbudowany na Win10 jest?

Wiem, że z SSD jest łatwiej bo mają jakieś swoje wbudowane oprogramowanie od producenta ale na HDD już trzeba kombinować.

Plus mam jeszcze takie nietypowe pytanie, bo zastanawiam się nad taką sytuacją, gdyby jakieś dane z dysku były przenoszone na inny dysk to czy wtedy takie dane (które nie są skasowane więc pozostałości po nich nie ma) przenoszone całkowicie(nie kopiowane) też w jakiś sposób można odzyskać, jakiś ślad tam po nich pozostanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie trzeba kombinować z HDD. Robisz pełny format w Windows i wystarczy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MHDD zrobisz zerowanie dysku.Ten program najlepiej pobrać w pakiecie Ultimate Boot CD i zrobić z niego bootowalnego pendrive Rufusem.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie zerowania  -  taka operacja wpływa jakoś negatywnie na kondycję dysku ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, sgdata napisał:

Nic nie trzeba kombinować z HDD. Robisz pełny format w Windows i wystarczy.

Jakbym chciał tylko format to bym nie pytał, a to za mało podobno aby doszczętnie usunąć dane. Trafie na takiego co specjalnie skupuje używane dyski żeby powyciągać sobie dane i....nie wiem może za dużo się naczytałem o tym ale lepiej spać spokojnie po sprzedaniu.?

1 godzinę temu, Spl97 napisał:

MHDD zrobisz zerowanie dysku.Ten program najlepiej pobrać w pakiecie Ultimate Boot CD i zrobić z niego bootowalnego pendrive Rufusem.

A to darmowy czy płatny? A takimi programami jak CCleaner czy Eraser warto bo czytałem o nich?

 

Godzinę temu, _network napisał:

Odnośnie zerowania  -  taka operacja wpływa jakoś negatywnie na kondycję dysku ? 

Zerowanie to by chyba źle wpłynęło na dysk chyba tylko wtedy, jeśli zerując czyli nadpisując całą pojemność np 2TB dysku zrobił byś to jakieś 600 razy, czyli zapełnił TBW 1200TBajtami w np takim dysku SSD Samsung 870 Evo 2TB który ma TBW 1200 czyli na pewno tracisz już gwarancję a czy będzie działać to już zależy ale nie wiem nie znam się, mogę się mylić.?

Edytowane przez Gronek31

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Gronek31 napisał:

A to darmowy czy płatny? A takimi programami jak CCleaner czy Eraser warto bo czytałem o nich?

W pełni darmowy.Ew.jeszcze oprócz MHDD jest program Victoria - również jest darmowy.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Gronek31 napisał:

Zerowanie to by chyba źle wpłynęło na dysk chyba tylko wtedy, jeśli zerując czyli nadpisując całą pojemność np 2TB dysku zrobił byś to jakieś 600 razy, czyli zapełnił TBW 1200TBajtami w np takim dysku SSD Samsung 870 Evo 2TB który ma TBW 1200 czyli na pewno tracisz już gwarancję a czy będzie działać to już zależy ale nie wiem nie znam się, mogę się mylić.?

Napisałeś takie bzdury że przyznam Ci rację. 

Edytowane przez kamilos69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Gronek31 napisał:

Jakbym chciał tylko format to bym nie pytał, a to za mało podobno aby doszczętnie usunąć dane. Trafie na takiego co specjalnie skupuje używane dyski żeby powyciągać sobie dane i....nie wiem może za dużo się naczytałem o tym ale lepiej spać spokojnie po sprzedaniu.?

 

Jak byś trochę poczytał czym jest pełny format to nie pisałbyś takich głupot.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, _network napisał:

Odnośnie zerowania  -  taka operacja wpływa jakoś negatywnie na kondycję dysku ? 

Powiem tak: mam w swoim antycznym blaszaku antyczny dysk Samsung F3 1 TB. Zakupiony 10 lat temu, mam na nim wszystkie gry (ok 700 GB). Na początku jego kariery, w ciepłej budzie, nabawił się 5 badsectorów powodujących zwiechy, itp. Jeszcze w 2011 roku wykonałem zerowanie i remap w MHDD. Dysk mam do dziś, zero problemów, a wycisk daję mu  konkretny. Na liczniku 40 tys godz... 

Edytowane przez GS01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, GS01 napisał:

Powiem tak: mam w swoim antycznym blaszaku antyczny dysk Samsung F3 1 TB. Zakupiony 10 lat temu, mam na nim wszystkie gry (ok 700 GB). Na początku jego kariery, w ciepłej budzie, nabawił się 5 badsectorów powodujących zwiechy, itp. Jeszcze w 2011 roku wykonałem zerowanie i remap w MHDD. Dysk mam do dziś, zero problemów, a wycisk daję mu  konkretny. Na liczniku 40 tys godz... 

Dzięki za ten post. 

Mam dwa dyski WD Green na któych mam po jednym czy dwa bad sectory. Też myślałem przeznaczyć je na magazyn dla rzeczy ktróe jak stracę wielkiej tragedii z tego nie będzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kamilos69 napisał:

Napisałeś takie bzdury że przyznam Ci rację. 

Ale chyba z tym TBW się nie pomyliłem, no bo jeśli zapełnisz dysk 1200TB danych w sumie, łącznie, jak licznik w samochodzie to masz ten limit gwarancji przekroczony. Oczywiście w domowych warunkach to raczej niemożliwe, trzeba by siedzieć i zapisywać w kółko. No bo chyba na tym polega ta gwarancja TBW?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, _network napisał:

Dzięki za ten post. 

Mam dwa dyski WD Green na któych mam po jednym czy dwa bad sectory. Też myślałem przeznaczyć je na magazyn dla rzeczy ktróe jak stracę wielkiej tragedii z tego nie będzie. 

U mnie chyba była kiedyś loteria z WD. Dysk WD Black padł po roku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim należy rozróżnić dwa rodzaje bad sectorów:

1. Logiczne czyli sytuacja gdy domena magnetyczna zablokuję się w określonym położeniu i nie ma możliwości zmiany wektora momentu magnetycznego danej domeny(na zmianie polega własnie polega zapis).

2. Fizyczne gdy nośnik domen(powierzchnia talerza) jest uszkodzona. 

Błędy logiczne można naprawić stosując zerowanie ponieważ, jak sama nazwa wskazuje, polega ono na zapisaniu całej powierzchni talerza zerami, a więc wszystkie domeny przyjmują to same położenie(wektory momentu magnetycznego przyjmują ten sam kierunek) dzięki czemu również oddziaływania między domenami są jednakowe i to sprawia, że taki zły sektor powinien się odblokować. Fizycznych uszkodzeń powierzchni talerza oczywiście nie naprawimy zerowaniem i wtedy jedynym wyjściem jest remapowanie czyli wykluczenie złego sektora z puli sektorów dostępnych do zapisu. Tak więc zerowanie nie tylko nie wpływa źle na dysk, a wręcz może go uleczyć, również wtedy gdy zainfekowany/uszkodzony zostanie sektor rozruchowy(MBR). 

Do zerowania najczęściej używam wspomnianego MHDD, który jest dość prosty w obsłudze. Victoria też jest ok, ale mniej intuicyjna według mnie.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Gronek31 napisał:

Ale chyba z tym TBW się nie pomyliłem, no bo jeśli zapełnisz dysk 1200TB danych w sumie, łącznie, jak licznik w samochodzie to masz ten limit gwarancji przekroczony. Oczywiście w domowych warunkach to raczej niemożliwe, trzeba by siedzieć i zapisywać w kółko. No bo chyba na tym polega ta gwarancja TBW?

Nie mieszaj SSD do tematu o HDD.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Bono[UG] napisał:

Nie mieszaj SSD do tematu o HDD.

Okey. Tylko chciałem się przy okazji dowiedzieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku ssd to wiadomo, każdy zapis zużywa pamięć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...