Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam orientuje się ile można sobie dorobić na sprzedaży towaru ściąganych zza granicy.

Chodzi o to czy można np dorobić sobie tak z 400-500zł miesięcznie bez napinki czyli małe ilości żeby się US nie czepiał?

Są jakieś widełki czy trzeba to zgłaszać zawsze niezależnie od kwoty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bodajże do połowy minimalnej pensji można dorobić,ale trzeba wykazać dochody w zeznaniu podatkowym.

Niech ktoś bardziej kompetentny w tych sprawach jeszcze się wypowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wartość to jedno a regularność sprzedaży to drugie. Jeśli nie jest to sprzedaż okazjonalna - od czasu do czasu - to się pewnego dnia dowiesz, że prowadziłeś niezarejestrowaną działalność gospodarczą i policzą Ci składki ZUS + podatki od pierwszej udokumentowanej transakcji. Plus inne kary. Także dorabiaj sobie dużo, ale zarejestruj działalność jeśli to ma być coś na dłuższą metę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, BladyPL napisał:

Wartość to jedno a regularność sprzedaży to drugie. Jeśli nie jest to sprzedaż okazjonalna - od czasu do czasu - to się pewnego dnia dowiesz, że prowadziłeś niezarejestrowaną działalność gospodarczą i policzą Ci składki ZUS + podatki od pierwszej udokumentowanej transakcji. Plus inne kary. Także dorabiaj sobie dużo, ale zarejestruj działalność jeśli to ma być coś na dłuższą metę.

A najlepiej zapisz się do partii rządzącej i miej wszystko w 4 literach. Nikt cię nie ruszy...:naughty::szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to już trzeba mieć legitymację i mocne plecy ;) Ogólnie życzliwych nie brakuje a ilość donosów na niezarejestrowaną działalność jest duża ( info od kontrolera z UKS z lokalnego podwórka ) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że dał bym rade tak z 4 miesiące po te 400 zl wycisnac potem by sie rynek zapchal. Czy to zalicza sie do sprzedazy ciągłej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, vBeton napisał:

Myślę że dał bym rade tak z 4 miesiące po te 400 zl wycisnac potem by sie rynek zapchal. Czy to zalicza sie do sprzedazy ciągłej?

Tak.

https://ksiegowosc.infor.pl/porady-prawne/4245,Co-nalezy-rozumiec-przez-pojecie-sprzedazy-ciaglej.html

https://e-prawnik.pl/porady-prawne/sprzedaz-ciagla.html

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaż ciągła to pojęcie, które rozpatruje się trochę pod innymi potrzebami księgowymi ;) Tu problemem jest to, że przez kilka miesięcy będziesz zajmował się regularnie handlem - a na tę okoliczność powinieneś mieć zarejestrowaną działalność. Zakończysz ją, to zawieszasz i po sprawie. Może Ci się uda i nikt się nie przyczepi, to jesteś wygrany na składkach i podatkach, ale jeśli to ma być 4x400 PLN sprzedaży, to na koszty nie zarobisz. Ogółem duże ryzyko mała kasa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to bede sprzedawal okazjonalnie 1-2 rzeczy miesiecznie groszowe sprawy ale na paliwo bedzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, vBeton napisał:

No to bede sprzedawal okazjonalnie 1-2 rzeczy miesiecznie groszowe sprawy ale na paliwo bedzie. 

To też   jest prowadzenie działalnosci  gospodarczej nie zarejestrowanej  .

Ja 2-3 lata temu zrobiłem  wyprzedaż garażowa   sprzedawałem za grosze to co mi zbędne   jakieś meble ogrodowe  po 50-100zl   jako najdroższe rzeczy ..po 8 miesiącach  tłumaczyłem się US ze prowadzę niezarejestrowaną  działalność  gosp.  Zapłaciłem polubownie  podatek  120zl  chyba  i dali spokój .

Możesz sprzedawać 1 rzecz miesięcznie w odstepach 3-4 miesięcznych  i to też  jest   niezarejestrowana działalność  gosp.

Ogólnie według prawa to jakiś tam podatek powino się płacić od sprzedanych rzeczy itp itd .

 

Kumpel  bekną  za sprowadzanie tel Xiaomi  z alli i sprzedawania ich na allegro i na forach  i US  upomniał się   w 2019    ,a  on sprzedawał w 2015/16 telefony  . I kopara mu  opadała  jak mu pokazali wydruki z aukcji ,for ,dowody wpłat ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra a kwota wolna od podatku? Mieszcze się w widełkach i jest to 3000zł czyli mam rozumieć że mogę tylko dorobic bez płacenia podatku ale mam to ując w pitach jako dodatkowy przychód?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jesteś bezrobotny? Jak masz UoP, pracodawca prawdopodobnie już Ci odlicza kwotę wolną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra ujmę to tak:

Jestem na umowie o pracę na pełny etat, wynagrodzenie jest dużo wyższe niż minimalna krajowa. Chcę dorobić na drobnym handlu załóżmy 200zł/miesiąc (kupić taniej sprzedać drożej, nie żadne handmejdy czy inne dzieła)

czy w tym przypadku jestem zmuszony do zakładania działalności gospodarczej i płacenia zusów srusów i podatków które wyniosły by więcej niż dochód.

czy po prostu mam niezarejestrowaną  działalność bo przychód nie przekracza jakiejś tam kwoty i mam jedyne co to w danym roku podatkowym złożyć pit 36 i wpisać tam dodatkowy dochód obniżony o koszty jego uzyskania i odprowadzić od tego podatek?

 

tak samo jak np dojeżdżam z kimś do pracy i płace mu na paliwo przelewem, w ciągu roku jest to ok 1500zł czy ten ktos ma tez obowiązek rozliczenia tego z US

Edytowane przez vBeton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, raiders napisał:

To też   jest prowadzenie działalnosci  gospodarczej nie zarejestrowanej  .

Ja 2-3 lata temu zrobiłem  wyprzedaż garażowa   sprzedawałem za grosze to co mi zbędne   jakieś meble ogrodowe  po 50-100zl   jako najdroższe rzeczy ..po 8 miesiącach  tłumaczyłem się US ze prowadzę niezarejestrowaną  działalność  gosp.  Zapłaciłem polubownie  podatek  120zl  chyba  i dali spokój .

Możesz sprzedawać 1 rzecz miesięcznie w odstepach 3-4 miesięcznych  i to też  jest   niezarejestrowana działalność  gosp.

Ogólnie według prawa to jakiś tam podatek powino się płacić od sprzedanych rzeczy itp itd .

 

Kumpel  bekną  za sprowadzanie tel Xiaomi  z alli i sprzedawania ich na allegro i na forach  i US  upomniał się   w 2019    ,a  on sprzedawał w 2015/16 telefony  . I kopara mu  opadała  jak mu pokazali wydruki z aukcji ,for ,dowody wpłat ....

Kurde to ile ten twój kolega zrobił obrotu, że aż US się tym zainteresował? Swoją drogą ciekawe skąd wiedzieli, czy doniosła konkurencja czy sami obserwują Allegro? Orientujesz się tak z ciekawości jak cała sytuacja się zakończyła w jego sytuacji?

Z tą wyprzedażą garażową to niezła komedia, że cię ciągali po urzędach - wychodzi na to, że bardziej opłaca się wyrzucić rzeczy, niż jeszcze jakoś je wykorzystać i dać im drugie życie. Taka ekologia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy że człowiek po złości np.sąsiad podkabluje do US i już możesz mieć nieprzyjemności.

Cytat

Swoją drogą ciekawe skąd wiedzieli, czy doniosła konkurencja czy sami obserwują Allegro?

Po przelewach też mogą dojść co i jak.

Edytowane przez Spl97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Spl97 napisał:

Po przelewach też mogą dojść co i jak.

Dlatego najlepiej odbiór osobisty i hajs do ręki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem tak, że nie muszę zakładać DG jeśli mój dochód (nie zysk) nie przekrasza 50% minimalnej. Muszę jedynie składać pit36 i odprowadzić podatek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, raiders napisał:

To też   jest prowadzenie działalnosci  gospodarczej nie zarejestrowanej  .

Ja 2-3 lata temu zrobiłem  wyprzedaż garażowa   sprzedawałem za grosze to co mi zbędne   jakieś meble ogrodowe  po 50-100zl   jako najdroższe rzeczy ..po 8 miesiącach  tłumaczyłem się US ze prowadzę niezarejestrowaną  działalność  gosp.  Zapłaciłem polubownie  podatek  120zl  chyba  i dali spokój .

Możesz sprzedawać 1 rzecz miesięcznie w odstepach 3-4 miesięcznych  i to też  jest   niezarejestrowana działalność  gosp.

Ogólnie według prawa to jakiś tam podatek powino się płacić od sprzedanych rzeczy itp itd .

 

 

Głupio się tłumaczyłeś, bo masz prawo sprzedawać rzeczy prywatne. Musisz udowodnić posiadanie przez min. 6 mc i brak cech działalności gospodarczej

 

Cytat

Doczytałem tak, że nie muszę zakładać DG jeśli mój dochód (nie zysk) nie przekrasza 50% minimalnej. Muszę jedynie składać pit36 i odprowadzić podatek.

Jeśli nie osiągasz jakichkolwiek innych dochodów to poniżej kwoty wolnej nie musisz nic płacić. Sprawdź tylko czy to co chcesz sprzedawać podlega zwolnieniu podmiotowemu lub przedmiotowemu z VAT

 

Edytowane przez bigovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Artee napisał:

Kurde to ile ten twój kolega zrobił obrotu, że aż US się tym zainteresował? Swoją drogą ciekawe skąd wiedzieli, czy doniosła konkurencja czy sami obserwują Allegro? Orientujesz się tak z ciekawości jak cała sytuacja się zakończyła w jego sytuacji?

Z tą wyprzedażą garażową to niezła komedia, że cię ciągali po urzędach - wychodzi na to, że bardziej opłaca się wyrzucić rzeczy, niż jeszcze jakoś je wykorzystać i dać im drugie życie. Taka ekologia.

Co do kumpla  to tak jak i ja zapłacił polubownie karę  i po temacie ,on też nie wiedział ze taki handel to działalność   . Sam od niego  brałem swój pierwszy tel Xiaomi ,a trochę ich sprzedał . Jak już  pokazali mu wydruki z ogłoszeń ,aukcji i wpłat  to musiał być obserwowany  pytanie czy  US  wytypował go w drodze losowania czy  ktoś  doniósł ..

Swoją droga to US co roku  "losuje " xx  sprzedających z allegro/oxl itp serwisów  i ich  sprawdza dokładnie

 

Co do mojej wyprzedaży  to ktoś zameldował :)

1 godzinę temu, bigovsky napisał:

Głupio się tłumaczyłeś, bo masz prawo sprzedawać rzeczy prywatne. Musisz udowodnić posiadanie przez min. 6 mc i brak cech działalności gospodarczej

Skąd wiesz jak się tłumaczyłem  :E  ,pójdziesz kiedyś do US  to zobaczysz jaka to gadka .   Już na policji  łatwiej się dogadać :) .Ale było minęło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, bigovsky napisał:

 

Jeśli nie osiągasz jakichkolwiek innych dochodów to poniżej kwoty wolnej nie musisz nic płacić. Sprawdź tylko czy to co chcesz sprzedawać podlega zwolnieniu podmiotowemu lub przedmiotowemu z VAT

 

Mam normalny dochód bo pracuje na uop. Zwolnienie przedmiotowe czy pomiotowe z tego co czytam dotyczy DG której nie zakładam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, raiders napisał:

pytanie czy  US  wytypował go w drodze losowania czy  ktoś  doniósł ..

Żadnego losowania. Regularnie trzepią allegro. Co za problem wziąć listę kont z obrotem większym niż ileśtam i porównać z baza zarejestrowanych działalności gospodarczych kto bez działalności. Albo wziac od banków liste kont indywidualnych z więcej niż x przelewami na co najmniej y zł od różnych osób. Jasne, to musi ostatecznie człowiek prześwietlić, ale w końcu od tego maja tam ludzi. A potem można pomyslec nad poprawa filtra, np. jakies słowa kluczowe w tutułach przelewów "zapłata za" itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na allegro nie sprzedaje bo nie mam firmy, a w lokalne nie chce mi się bawić.

Poradziłem się księgowej i mogę sobie handlować, mam jedynie nie przekraczać połowy minimalnej w miesiącu i w okresie rozliczeniowym wypełniać pit36.

czego się nie dowiedziałem to czy np płace za towar z chin, nie mam żadnych faktur za to, a przelewy są przez pośredników i opis ich to ciąg liter i cyfr czy potwierdzenie z takich przelewów może być w razie tłumaczenia czemu odpisałem to w kosztach uzyskania przychodu.

drugie, przedawnienie wykroczeń skarbowych:

przykładowo dajmy na to że w 2019 roku ktoś miał przychód z innych źródeł 700zł, nie wliczył to w pit i nie odprowadził podatku 119zł.

według definicji jest to wykroczenia bo jest mniejsze niż 5-krotność minimalnej (około 10 000zł) i ulega przedawanieniu po roku.

i czy jesli ktos zaczal by dorabić i wykazywać to w pitach od 2021 US mogl by sie do tego przyczepić? bo podobno prześwietlają do 5 lat wstecz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, 209458 napisał:

Albo wziac od banków liste kont indywidualnych z więcej niż x przelewami na co najmniej y zł od różnych osób.

Eeeeee. O ile się nie mylę to bank nie może podać takich informacji, chyba że wszczęto postępowanie podatkowe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...