Skocz do zawartości
novi

z490 pod mocne oc.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Jaką płytę główną wybrać do 1000zł ? Na mojej msi mam problemy z whea, już tutaj nieraz o tym pisałem . Mogę cisnąć testy stabilności, a w grach muszę dołożyć +0.05v do stabilnych małych danych, żeby procesor nie pluł whea. Kupiłem zweryfikowaną i9, i nie ma mowy osiągnąć tego co u poprzedniego własciciela. Ba nawet 100mhz mniej na rdzeniu i ring 2 oczka w dół i whea mi pluję w grach. Nie wiem czy jest to wada mojej płyty, czy te płyty tak mają. Dlatego chyba bym spróbował czegoś innego. Płyta pod 10700k i może atak na 5.3ghz w okolicach 1.4v , pod clc. Ram też będzie oc. Jaką płytę wybrać? Jestem otwarty na używki. Zastanawiam się, czy unify nie poszukać w wersji atx, chyba to fajna płytka a do 1000zł powinno się udać upolować z drugiej ręki? Chyba taki unify to już inna konstrukcja niż te tańsze msi? Czy może warto zainteresować się z590? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram ustawiony tylko 4000mhz 16 16 16 32 340t 2n reszta auto, i whea po jednym benchmarku w sotr juz jest. Sa i io po 1.3v. Na i9 nieraz whea cache wyskakuję, a nieraz whea uncorrectable error , na i7 tylko ta druga. Jedynie dołożenie do 1.29-1.3v na i7 niweluje whea. Bym się nie czepiał, ale skoro occt avx2 small data na niej 5ghz 47x ratio na 1.235v w obciążeniu jest bez whea i błędów, to w grach powinno wystarczyć z 1.22v albo niżej do stabilności bez whea. A i9 tylko mnie utwierdziło, że problem leży gdzieś w płycie 

b7591f3726ece3cd.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Unify/Ace/StrixE/AorusUltra to są płyty w które celuj.

 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie gaming plus by mi wystarczył, tylko nie wiem czy to mam wadliwy egzemplarz, czy ten model tak ma. @Tornado3 jak to u Ciebie wygląda z oc cpu ? Czym testowałeś procesor, whea w grach nie masz? 10700k u mnie przechodziła fma3 prime95, occt small data , large też avx2, realbench z zajętym całym ramem, aida , intel burn test. A w grach musze dołożyć te 0.05v żeby nie mieć whea. Hci i tm5 v3 również bezproblemu przechodzi. Ja już zbytnio siły nie mam, ale wiedząc że ma sie fajna sztuke 10700k szkoda jej nie wykorzystać odpowiednio. 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie przy zbyt niskim napięciu na CPU widziałem WHEA nawet na pulpicie. Nie testowałem w Prime i OCCT ale w grach nie mam problemu z WHEA

CPU ustawiony na all core 5.0 z max turbo na 1 core 5.2 (napięcie 1.295v)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tornado3 jakbyś był tak miły i sprawdził ile minimum potrzebujesz napiecia do cinebencha r20 bez whea na tym 5ghz. Jeden przelot wystarczy. Chciałbym miec odniesienie jakies. Na i7 1.17v bez whea r20 multi przechodzi. A do gier 1.29-1.3v musze mieć bez whea. Jeśli tez będziesz mieć roznice powyzej 0.1v to temat zmiany plyty oleje, jeśli zaś sporo mniej to zmienię plyte. Może nawet drugi egzemplarz kupie gaming plusa bądź tomahawka

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wygląda na to że mam podobnie jak Ty

1.17v przeszło CB20 i na dzień dobry WHEA

edit 1.185v też WHEA ;)

dlatego ja ustawiłem od razu 1.295v i mam spokój i w grach i w benchach

S8kj2pO.png

Edytowane przez Tornado3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sprawdz czy na 1.21-1.22v też whea będzie. U mnie 1.17v bez whea w r20, a w grach dopiero okolice 1.28-1.29v niweluje whea. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.259v mam WHEA

1.265v bez WHEA

mowa cały czas o CBR20

Edytowane przez Tornado3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli 1.265v r20 bez whea i gry 1.295v bez whea? 0.03v różnicy, to u mnie nie ma szans :E. Kupie drugiego gaming plusa albo może tomahawka a moją wyśle do xcum na naprawę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakoś tak

sam jestem ciekawy tej rozbieżności :) może ktoś jeszcze sprawdziłby przy jakim napięciu ma spokój z whea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać, że ten typ tak nie ma, tylko ja mam coś nieteges :P . Więc najwyżej wezmę drugą taką samą. Przełożę, sprawdzę czy będzie oki, jeśli nie to wyjdzie, że mam coś w ustawieniach biosu nie tak, albo za dużo wymagam od swojego procka ;)

zamówiłem do media expertu z490 gaming plus, jutro mam mieć. Podmienię i zweryfikuje czy jednak to moje widzimisię,  czy jednak dziabnieta płyta :)

 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj obniżyć IO/SA. Widać, że płyta ci zawyża - masz w okolicach 1.35V. Do 4000 cl16 aż tyle nie potrzeba.

ja przy 4x8GB na 4000 cl16 mam IO=1.22V, SA=1.24V.

1.44V może być mało na 4000 cl16. Sprawdź czy nei masz zbyt dużego droop-a na Vcore.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, novi napisał:

Widać, że ten typ tak nie ma, tylko ja mam coś nieteges :P . Więc najwyżej wezmę drugą taką samą. Przełożę, sprawdzę czy będzie oki, jeśli nie to wyjdzie, że mam coś w ustawieniach biosu nie tak, albo za dużo wymagam od swojego procka ;)

zamówiłem do media expertu z490 gaming plus, jutro mam mieć. Podmienię i zweryfikuje czy jednak to moje widzimisię,  czy jednak dziabnieta płyta :)

 

Ja kolegi nie rozumiem - zawsze wszystko krecisz hardcorowo a nie chcesz sobie sprawic porzadnej plyty :E Kup Unify i wtedy sie baw :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, jacekcz napisał:

Spróbuj obniżyć IO/SA. Widać, że płyta ci zawyża - masz w okolicach 1.35V. Do 4000 cl16 aż tyle nie potrzeba.

ja przy 4x8GB na 4000 cl16 mam IO=1.22V, SA=1.24V.

1.44V może być mało na 4000 cl16. Sprawdź czy nei masz zbyt dużego droop-a na Vcore.

To były już eksperymenty, żeby dojść o co chodzi. Bawilem się w różne sa i io. To samo z ramem, zszedlem nawet do 3600cl16 na 1.4v wiec nie powinno robić różnicy. Ale dzięki za chęć pomocy. Podjerzewam problem z płytą , wedle hwinfo nie mam takiego vdropa. 

@amsztel Hmm, a co zyskam na topowej płycie :D ? Z490 gaming plus, sekcja ogarnia ładnie(w sprawnym egzemplarzu), ram idzie ładnie, więc chyba nie jest zła :D ?  Na razie nie zdradzam, ale kliknałem płytę, topową za bardzo małą kasę jak na ten model, jeśli to wyślą to sam nie wiem co zrobić :D@jacekcz jak sprawuje się asrock ? W morele kliknalem z490 taichi za 999zl. Na msi 1n mi nie bootowało, nawet na 4000mhz, bo chciałem przejść, jedynie 2n działa. Będzie, że zmienil stryjek siekierkę na kijek, czy powinienem być zadowolony ? 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1T nie działa na Asrocku.

U mnie Velocita sprawuje się bardzo dobrze. Są pewne niedoróbki biosu ale da się z tym żyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jacekcz dziekowac, czyli plyta do oc się nada? Mam jeszcze kliknieta z490 aqua za 1599zl , właśnie dostałem potwierdzenie zamówień obu plyt. Tak to ta aqua co stoi po ponad 4k. 

Edytowane przez novi
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10700k u mnie ciągnie do 5.2GHz na wszystkich rdzeniach z AVX.

Płyta ma aktywne chłodzenie VRM i nie ma obaw, że coś się przegrzeje.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, jacekcz napisał:

10700k u mnie ciągnie do 5.2GHz na wszystkich rdzeniach z AVX.

Płyta ma aktywne chłodzenie VRM i nie ma obaw, że coś się przegrzeje.

Dziekowac za odpowiedź. Czy wziac aqua dla siebie ? Kusi to, że płyta ustrzelona w świetnej kasie jak na jej wycenę, ale szczerze nie uśmiecha mi się trzymać plyty tak drogiej do i7, gdzie rekordów świata i tak nie będę bił. Clc w drodze, wiec bym ją podłączył u siebie. Ciekawe czy ceny z490 tak lecą na łeb, czy po prostu blad cenowy/promocja się trafiła. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam msi z490 ace sprawdze dzis u siebie w domu , na codzien uzywam 5.2ghz 1.36v puszcze cb20 i dam znac czy pojawia mi sie jakis blad whea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w grach nie masz stutteringu/wylotu do pulpitu to whea nie masz. Jakby tylko notowało whea a bym tego nie odczuwał to bym nie kombinował, ale nieraz albo pojawia się stuttering dość konkretny, a nieraz po prostu wywali gre do pulpitu. W r20 i innych testach whea Nie mam,  jedynie w grach się pojawia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@novi wiesz jak to jest - niby Golf tez jezdzi i prowadzi sie niezle ale po co, skoro mozna jezdzic np. BMW ;) Wszystko pisze w formie zartu oczywiscie :)

Co do dobrych cen to w innym watku gosc kupil za 1300pln MSI ACE. Zacna cena bo plyta rewelacyjna. Co do Aqua to wyglada cudnie ale nieciepie BIOSU Asrocka no i moj blok od AQ na pewno chlodzi lepiej niz ten na Aqua. Nie mniej jednak wyglada fajnie :D

Dla porownania na moim kasztanie mam ustawione 5.0GHz na 1.31V i VRM osiaga max 43st C. Wiecej nigdy nie widzialem. Jednym slowem overkill ? tak samo jak i Unify/ACE.  

Edytowane przez amsztel
literowki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w sumie wiem jak to jest, mialem x370 professional gaming, czyli bardziej dopakowane taichi, i szczerze powiedziawszy zjadał wszystkie inne plyty, których mialem z 7 na am4, żadna nie miała podjazdu, vrm miała tak stabilny, że procesor się ciut wyzej krecil lub wymagał niższego napięcia do stabilnosci. 

Ace na morele za 1200zl było wczoraj, jak kliknalem obie plyty. No wygląd piękny, dodatkowo odchodzi koszt bloku do clc , zawsze okolice 100zl do przodu. Mialem asrocki i idzie przywyknąć do biosu :). Taichi już gotowy do wysyłki, aqua gdybym nie zmienił płatności na przelew tradycyjny to też prawdopodobnie by dzis wyjechało. 

Świetne tempy. Wiem że unify i ace to półka wyżej od tych tomahawkow i innych. Wiec teraz taichi bardziej bedzie pasowało do solidnego oc niż gaming plus :>

Jak to jest z topowymi płytami intela? Jest szansa, że taka z490 aqua bedzie warta te 1600zl używana? Czy dostanie mocniej w łeb? Jakby przez około rok taka cena się utrzymała to w sumie sobie ja zostawię. 

Edit. Jak ktoś chce to jeszcze 2 taichi są dostępne po 999zł na morelach, dostępność na już i wysyła morele. Aqua miała błąd cenowy, chyba nikt nie wyhaczył i poszły z 2 sztuki, bo już jest skorygowana cena z tego samego magazynu co kupiłem ;) 

Kurde, mętlik w głowie mam spory, 1600zł to sporo jak na płytę główną, ale jednak to jest swego rodzaju top, w normalnej cenie sporo przepłacony, ale pewnie warta realnie z 2000-2500zł. Fakt, że chcę clc, blok ma ładny z chłodzeniem vrm. Zmieniłem płatność na tą aqua, przyjdą 2 płyty, wymacam popatrzę co ta aqua ma w zestawie i zadecyduję. Nie będę montował, żeby w razie zwrotu nie robić kosztów sklepowi. 

Edytowane przez novi
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze... zebys w tej cenie trafil Maximusa XII Extreme to juz bym dla Ciebie pakowal ktoras z moich butelek Kavalana :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • podepnę się pod temat - czy warto zmieniać proca przy takim konfigu? 10400f Gigabyte B460 Torpedo memki nie pamiętam chyba Adata 2x16GB 3200 MSI RTX3800 10GB 3x Ventus mam wrażenie, że trochę za słaby do karty, ale może się mylę. Gram w 1440p  
    • ASUS jeszcze piszczy jak go wyłączysz. w standby jest okej, ale po wyłączeniu wyje
    • Obejrzałem tylko dla walorów Sydney Sweeney. Komedia romantyczna jak z szablonu. Ten motyw był grany wiele razy. Słaba chemia pomiędzy bohaterami, a rodzinka dość denerwująca. Najlepszy był klon Haalanda.
    • Tylko najtansze wersje maja zablokowane aktualizacje. https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/alienware-aw3225qf  
    • Ja tam wychodzę z założenia, żeby trochę dołożyć do mobo i nie kupować tych najtańszych, jak ktoś siedzi trochę dłużej na podstawce, żeby poniżej jak zajdzie potrzeba móc tam wsadzić coś naprawdę mocnego, mimo że na ten moment kupujemy coś pokroju 7500F. Nie raz widziałem, że ktoś na słabszej płycie, która była tylko 150-200zł tańsza od dużo lepszej, po latach wsadził coś mocniejszego z większą ilością rdzeni i nagle sekcja zamiast 50 stopni ma ponad 80. Więc jak już ktoś się przenosi z AM4 na AM4 to niech aż tak bardzo nie oszczędza na tej płycie, bo później sobie tam wsadzi jakiegoś 8800X3D i nie będzie miał żadnych problemów.  Sam też jak Ty kupiłem 4 lata temu MSI Gaming Plus z tym, że X570 i był to jeden z tańszych X570 z sekcją pewnie gorszą niż wypasione B550 i dałem za nią równo 725zł, ale miała już ALC1220. Siedziałem tam do niedawna na starym Ryzenie 3700X i też mnie trochę kusiło przejście na AM5. Ale do mojego grania stwierdziłem, że wykrzesam jeszcze co się da z AM4, pewnie mnie co niektórzy zjecie, ale kupiłem 5800X3D chyba niecałe dwa tygodnie temu. Na starego 3700X już jest chętny za 450zł na wtorek po świętach, więc potraktujmy to, że dopłata to 750zł. Temperatury na sekcji podczas Cinebenchu mam w okolicach 49-50 stopni, w grach to nawet nie mówię, a widziałem jak niektórzy na płytach 200zł tańszych mieli ponad 80 i jestem zadowolony. Tak więc jak na pewno nie ma co dzisiaj polecać komuś "martwej" podstawki jak ktoś składa zestaw od nowa, ale nie do końca za wszelką cenę trzeba od razu iść w AM5, gdy komuś zależy żeby tanio zrobić upgrade samego procka, no i wszystko zalezy ile ta dopłata wyniesie. Ten 5800X3D w rozdzielczości i fpsach jakich gram starczy mi jeszcze na dość dług, mimo, że ma dwa lata jest naprawdę spoko i dopiero jak mi zacznie brakować mocy ze strony CPU zmienię na AM5 i jakiegoś dobrego X3D. Na ten moment przesiadka z dopłatą 750zł moim zdaniem całkiem w porządku, patrząc na ile zyskałem w grach.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...