Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

toska78 Witam ponownie, powiedz proszę jaki program jest najbardziej wiarygodny jeśli chidzi i stabilność procesora ? 

Wczoraj trochę pogrzebałem i cóż----

Ustawienia wrzucę później bo teraz jest test Prime 95 włączony napiszę tyle że udało mi się wejść z FSB NA 480 przy mnożniku 9 i co dalej ciekawe, włączyłem grę która siedzi na procku i którą zawsze mi wyrzucało po ok 20 min gry o dziwo nic takiego nie miało miejsca grałem na tych ustawieniach bez żadnego problemu nawet mialem dosyć  fajny przyrost w FPS-ach. Lecz pierwszym testem jaki robię na krótko jest occt i tam zawsze sprawdzam te pierwsze 30 min czy w ogóle jest sens puszczać prima95 i wyskakiwał bluscreen po 3-5 min a w grę gralem z 3 godziny bez ani jednego wyrzucenia Prime95 po ok 10 min wypluł bluscreen ale nie pokazał w logu żadnych błędów tylko rest kompa. Jak to interpretować? Testów nie przeszedł a co do samego działania komputera odczuwalnie jest dużo lepiej

Wrzucam ustawienia na których gralem w gry bez żadnych problemów a testów nie przeszedł.

https://ibb.co/xLSszh0

https://ibb.co/GsRrtfh

https://ibb.co/q1Nd8kB

Dodam że wydaję mi się iz VTT jest zbyt wysoko czytałem że lepiej nie przekraczac 3.35v 

Edytowane przez siwy7351

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)
11 godzin temu, siwy7351 napisał:

Na NB dalem 1.61 przy FSB 465 Teraz ustawiłem FSB Na 445 i NB  dałem na 1.59

Według mnie za duże te napięcia na NB. Jeśli chodzi o napięcie VTT, to zrobiłeś literówkę. Chodzi o napięcie 1,35 a nie 3,35V. Stabilność CPU sprawdzaj w grach,  skoro sam pisałeś że w occt czy prime nie wywala błędów a w grach jednak wychodzi niestabilność. Raczej podkręcasz pod gry a nie żeby przeszedł ileś tam godzin prime bez błędu żadnego.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
21 minut temu, toska78 napisał:

Według mnie za duże te napięcia na NB. Jeśli chodzi o napięcie VTT, to zrobiłeś literówkę. Chodzi o napięcie 1,35 a nie 3,35V. Stabilność CPU sprawdzaj w grach,  skoro sam pisałeś że w ooct czy prime nie wywala błędów a w grach jednak wychodzi niestabilność.

No właśnie wczoraj się pomyliłem tez z tym opisem NB napisałem 1.6v a w głowie miałem CPU PLL i źle to opisałem sory wielkie za błędy i pomyłki. Szczerze to jestem odzwyczajony od pisania, mino iż świat kręci się teraz w ,,tabliczce czekolady" i każdy klika to ja jestem zwolennikiem rozmów telefonicznych a w szczególności jeśli chodzi o taką tematykę ewentualnie jakiś szybki komunikator aby móc zweryfikować ewentualne błędy. Ale dobrze że jest to forum i wielkie dzięki za odzew. Tematu nie kończę bo kolejne próby za mną i wyniki np w AIDA64 7 godzin bezbłędnie testem stabilności systemu a occt po 3 min bluscreen w grach śmiga aż miło. Temperatury jestem w szoku jeśli chodzi o tak wysokie napięcia dorzucę do podglądu i tak jak pisałem zszedłem z VTT 1.35v i naprawdę się uspokoiło. Fotki z occt ale test szedł w Aida64 

https://ibb.co/8PNKYKf

https://ibb.co/2y2NJ7j 

https://ibb.co/qFSK1pv

 

Edytowane przez siwy7351

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

No mam zainstalowany ts i discord jakby co. Jak masz komputer stabilny w grach na 9 x 480 MHz to już jest przynajmniej dobry wynik.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz ogarnę ten discord nie wiem co to ale brzmi jak jakiś kanał kontaktowy ?

8 minut temu, toska78 napisał:

No mam zainstalowany ts i discord jakby co. Jak masz komputer stabilny w grach na 9 x 480 MHz to już jest przynajmniej dobry wynik.

Ogarnąłem ten discord się tak samo nazywam

#8921

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To PWM to pewnie tak poprawnie pokazuje jak u mnie AUX:

Clipboard01.png

 

IMO za duże VTT (napięcie FSB). Przy 45nm nie wykraczałem nigdy powyżej 1.25V. Fakt masz wyższe FSB ale mimo wszystko uważam że 1.35V to za dużo.

RAM ma 2.2 do 1066MHz. Skoro idziesz na trochę niższym taktowaniu można by spróbować trochę zejść np. 2.1V.

PLL to w ogóle bym nie ruszał bo można uwalić procka.

Mostek południowy niby niektórzy przy ostrym OC pałują ale również nigdy u siebie nie zauważyłem poprawy OC ze względu na Voltowanie SB.

Skoro idzie ostre OC mimo wszystko darowałbym sobie jakiekolwiek zabawy z opcjami oszczędzania energii. Sprawdź czy w ogóle obniża Ci napięcie procka w idle, bo z Asusem to mam takie doświadczenie że jakiekolwiek ingerencje w nastawy procka powodują, że napięcie proca jest zawsze takie jak ustawione w BIOS i go nie obniża. A samo zejście zegara wiele oszczędności nie da.

Zobacz czy masz spread spectrum włączone jak tak wyłącz.

Możesz pobawić się GTL ustawić ręcznie albo x63 albo inną wartość może pomóc.

Co do testowania jaki test puszczasz w prime95? Bo jak blend i coś wywala to może być podsystem pamięci, czyli albo MCH albo pamięci niestabilne. Z drugiej strony napięcie na MCH większe bym nie dawał, a RAM nawet bym próbował zejść przy tych nastawach.

Zobacz czy masz coś takiego jak loadline calibration. Powinno pomóc z VDroop i dzięki temu łatwiej wstrzelić się z napięciem aby możliwie dać max taktowanie przy jak najniższym vcore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Foh_23 napisał:

To PWM to pewnie tak poprawnie pokazuje jak u mnie AUX:

Clipboard01.png

 

IMO za duże VTT (napięcie FSB). Przy 45nm nie wykraczałem nigdy powyżej 1.25V. Fakt masz wyższe FSB ale mimo wszystko uważam że 1.35V to za dużo.

RAM ma 2.2 do 1066MHz. Skoro idziesz na trochę niższym taktowaniu można by spróbować trochę zejść np. 2.1V.

PLL to w ogóle bym nie ruszał bo można uwalić procka.

Mostek południowy niby niektórzy przy ostrym OC pałują ale również nigdy u siebie nie zauważyłem poprawy OC ze względu na Voltowanie SB.

Skoro idzie ostre OC mimo wszystko darowałbym sobie jakiekolwiek zabawy z opcjami oszczędzania energii. Sprawdź czy w ogóle obniża Ci napięcie procka w idle, bo z Asusem to mam takie doświadczenie że jakiekolwiek ingerencje w nastawy procka powodują, że napięcie proca jest zawsze takie jak ustawione w BIOS i go nie obniża. A samo zejście zegara wiele oszczędności nie da.

Zobacz czy masz spread spectrum włączone jak tak wyłącz.

Możesz pobawić się GTL ustawić ręcznie albo x63 albo inną wartość może pomóc.

Co do testowania jaki test puszczasz w prime95? Bo jak blend i coś wywala to może być podsystem pamięci, czyli albo MCH albo pamięci niestabilne. Z drugiej strony napięcie na MCH większe bym nie dawał, a RAM nawet bym próbował zejść przy tych nastawach.

Zobacz czy masz coś takiego jak loadline calibration. Powinno pomóc z VDroop i dzięki temu łatwiej wstrzelić się z napięciem aby możliwie dać max taktowanie przy jak najniższym vcore.

Witam serdecznie i dzięki za cenne rady naoewno będę się bawił z napięciami, stsram się nie przekraczać wartości maksymalnych i staram się robić to w miarę możliwości o przysłowiowe ,,oczko" wyżej lub niżej. Płytę mam od dosyć nie dawna i tak naprawdę zaczynam dopiero tutaj kręcić. Poradników kilka przeczytałem i opisy różnią się od siebie alee nic dziwnego że tak jest bo wiadomo że każdy procek się kręci inaczej. Co do ustawień w biosie to jest u mniej kontrola lini od vdropu i jest włączona. Odnośnie oszczędności energii bardziej brałem pod uwagę taktowanie na niekoniecznie obciążonym komputerze i zrzuca mi zegary ale tylko na 2 rdzeniach i to skokowo a napięcie też spada o kilka oczek, przykładowo w tej chwili mam 1,37 a ustawione mam 1.4  ale może faktycznie lepiej to będzie wyłączyć!? I prime64 robiłem blend-em nie znam się na tych programach testowych przyznaję się bez bicia, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie zbija napięcia. W BIOS często jest wyższa wartość niż pokazują programy. U mnie 1.28V w BIOS daje 1.24/1.25V w HWMonitor i idle.

Dlatego moim zdaniem jest to bezsensowne, bo będzie mniej może z 10W na samym taktowaniu (może nawet nie, musiałbym sprawdzić), zwłaszcza że masz piki na dwóch rdzeniach co chwilka i tak na max taktowanie. Chociaż zobaczyłbym co pokazuje np. HWMonitor, albo Hwinfo, bo może sam OCCT coś przekłamuje. Chociaż nie pamiętam czy OCCT nie korzysta z któregoś z tych programów do monitoringu.

Tak czy inaczej albo grubo albo wcale, u mnie zarówno na p5k-e jak i p43de opcje oszczędzania albo działają niepełnie (nie zmienia napięcia po OC na niższe w idle), albo nawet po włączeniu niektórych opcji oszczędzania wingroza nawet wstać nie chciała (p43de). Jedyna płyta co w miarę to ogarniała to p35 neo2, ale też czasami coś ze stabilnością było i darowałem sobie.

Blend jest fajnym testem jako całości. Pociśnie i proca i pamięci i mostek północny jako miejsce kontrolera pamięci. Ale jak się samego proca chce zobaczyć to bierze się small FFT. Chociaż ja zawsze dawałem blend jak z godzinkę przeszedł w Prime95 to zwykle system chodził. Chociaż miałem sytuacje gdzie właśnie test raz szedł ponad godzinę i wsio ok, a za chwilę wywalał się po 10 minutach :E Te same nastawy, a komp raz ok, a za chwilkę nie ok, lub w ogóle przy jakimś zwykłym użytku wywalało :P

Takie uroki OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Foh_23 napisał:

Czyli nie zbija napięcia. W BIOS często jest wyższa wartość niż pokazują programy. U mnie 1.28V w BIOS daje 1.24/1.25V w HWMonitor i idle.

Dlatego moim zdaniem jest to bezsensowne, bo będzie mniej może z 10W na samym taktowaniu (może nawet nie, musiałbym sprawdzić), zwłaszcza że masz piki na dwóch rdzeniach co chwilka i tak na max taktowanie. Chociaż zobaczyłbym co pokazuje np. HWMonitor, albo Hwinfo, bo może sam OCCT coś przekłamuje. Chociaż nie pamiętam czy OCCT nie korzysta z któregoś z tych programów do monitoringu.

Tak czy inaczej albo grubo albo wcale, u mnie zarówno na p5k-e jak i p43de opcje oszczędzania albo działają niepełnie (nie zmienia napięcia po OC na niższe w idle), albo nawet po włączeniu niektórych opcji oszczędzania wingroza nawet wstać nie chciała (p43de). Jedyna płyta co w miarę to ogarniała to p35 neo2, ale też czasami coś ze stabilnością było i darowałem sobie.

Blend jest fajnym testem jako całości. Pociśnie i proca i pamięci i mostek północny jako miejsce kontrolera pamięci. Ale jak się samego proca chce zobaczyć to bierze się small FFT. Chociaż ja zawsze dawałem blend jak z godzinkę przeszedł w Prime95 to zwykle system chodził. Chociaż miałem sytuacje gdzie właśnie test raz szedł ponad godzinę i wsio ok, a za chwilę wywalał się po 10 minutach :E Te same nastawy, a komp raz ok, a za chwilkę nie ok, lub w ogóle przy jakimś zwykłym użytku wywalało :P

Takie uroki OC.

Zaraz zrobię fotki z Hwinfo a napięcia o kturych pisałeś już zmieniłem oprócz VTT jak dalem 1.27 to wywalało praktycznie po starcie systemu 1.33 narazie mam i jeszcze działa oszczędności energetyczne też sobie darowałem, pisałem tu wcześnie że udało mi się jakąś ,, stabilność" osiągnąć przy FSB 480 ale w grach oraz test stabilności w AIDA64, natomiast Prime64 blend wywalał mi bluscreen po 10-15 min nie notując zadnychy błędów i to samo z testem occt 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To dosyć dużo potrzebuje na VTT. Może lekka korekcja GTLami dałaby dobry rezultat. Gdyż chodzi tu o zakłócenia sygnału na FSB. GTLami zmieniasz zakres w jakim ma czytać sygnał jako zero (niski stan) lub jedynkę (stan wysoki). Taki sygnał można stabilizować albo zwiększając napięcie, albo właśnie kombinować z GTL, bo wywodzą się one z napięcia VTT. Z drugiej strony podstawowa zasada to aby VTT było niższe niż vcore więc trudno, jak tyle potrzebuje to cóż.

Edit

A jak w blend wywala to możliwe że coś podsystem pamięci nie daje rady. Może za mało papu na MCH, chociaż masz już też podbite.

Edytowane przez Foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pokazuje stałe 4.3GHz. No chyba że już wyłączyłeś oszczędzanie energii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Foh_23 napisał:

Z tego co pokazuje stałe 4.3GHz. No chyba że już wyłączyłeś oszczędzanie energii.

Tak to już jest po wyłączeniu oszczędności w biosie a co do GTL u mmie są wartości do wpisania w mV i obliczyć je trzeba ze wzoru Który znalazłem tutaj :

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?202292-How-to-set-up-GTL-Ref-Values-for-45nm-amp-65nm

Jeszcze tyllo muszę zrozumieć kiedy się daję minusowe napięcia a kiedy dodatnie wiem tylko że ustawia się je co drugi rdzeń parami. Na dzień dzisiejszy moja wiedza jest jeszcze za mała stąd też tutaj się znalazłem żeby posłuchać kogoś z większym doświadczeniem a ustawianie na chybił trafił może,  się uda Nie wchodzi w grę mimio że sprzęt jest stary to szkoda by było coś zepsuć. Będę wdzięczny za podzielenie się uwagami i doświadczeniem które posiadacie. Dorzucę jeszcze stronkę gdzie podpierałem się podstawami przy kręceniu mojej platformy. 

https://www.purepc.pl/jak-podkrecic-procesor-poradnik?page=0,5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie przyjmuje się że GTL to 2/3 napięcia VTT.

Wg tego co napisali dla 65nm lepiej 0.67 dla 45nm lepiej okolice 0.63.

Skoro masz podane w +/- mV to po prostu musisz przemnożyć swoje VTT przez 0.67 (co jest referencyjnym VTT) i od tej wartości odjąć lub dodać jakąś wartość w mV (taką aby zbliżyć się do pożądanej wartości).

Jak sprawdzić jakie napięcie VTT masz przy nowych nastawach i jaki jest to % napięcia VTT masz w zalinkowanym materiale.

Drugi temat to mogę tylko domniemać, gdyż moje płyty nie mają możliwości niezależnego ustawiania GTL dla rdzeni tylko jest jedna wartość. Przy czym oni odnieśli się do tego, że możesz mieć:

- dwurdzeniowca, czyli masz tylko DIE0 (core2duo jest monolitem) wówczas jedna para pinów 0/1 działa jak bufor wejścia dla tego procka, a druga para pinów 2/3 jest odcięta od przesyłu danych i jest używana jako odniesienie dla pinów 0/1 jako margines błędu. 

- czterordzeniowca, czyli masz DIE0 i DIE1 (bo to sklejka dwóch c2d), wówczas zarówno piny 0/1 są buforem wejścia jak i 2/3, jedna dla DIE0, druga dla DIE1.

Przy czym zauważyli że piny 1 i 3 mają niższą tolerancje odchyłu od napięcia odniesienia (czyli tak jakby 2gi pin od DIE0 i od DIE1).

Natomiast pin 0 i 2 potrafią przyjąć wyższe odchylenie.

Dlatego rdzeń 0 i 2 można dać więcej mV, a rdzeń 1 i 3 daje się mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zobacz może coś z tego tematu skorzystasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie ma szans na wiecej  ,zresztą i to juz jest wymaksowane za bardzo

Edytowane przez jurekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, jurekk napisał:

Nie ma szans na wiecej  ,zresztą i to juz jest wymaksowane za bardzo

Witam to co udało mi się wykręcić to 4,35 i ani herza więcej, czy stabilne?? Ciężko powiedzieć gry działają bez problemu i to przez wiele godzin bez najmniejszego błędu, natomiast obciążenie occt wywala bluesreena po 20 min, aida64 test stabilności chodził przez całą noc od 22 do 8 rano również bez błędów, Pime95 bluesreen po 4 godzinach. No cóż mogę powiedzieć? uważam że to i tak całkiem dobry wyniki tym bardziej że ten konkretny procesor zakupiłem w Niemczech w 2010r jako używany na aukcji ebay nie znałem jego historii byl tylko opis że działa. Co do ustawień wrzucę później jakieś fotki ale korzystałem z gotowych poradników zdjęć z ustawieniami innych ,, łowców megaherców" i powiem że naprawdę to nie zawsze działa, naoewno osoby które się na tym znają wiedzą doskonale że każda sztuka krzemowych kosteczek inaczej pracuję do tego weźmy płytę i kości pamięci jest wiele zamiennych które mają wpływ na możliwości podkręcania. Fajna zabawa tym bardziej że jest widzę naprawdę jeszcze kilka osób które pomogaja i dzielą się widzą. Od poniedziałku przesiadka na inną platformę o ile dojadą części które zamówiłem. Wymieniam jak na razie płytę, procesor i pamięć, naoewno będę potrzebował jakiejś porady bo szykuję się też możliwość podkręcania nie tak spektakularna jak z procesorem q9650 ale taki mały zastrzyk mocy której myślę że nawet na fabrycznych ustawieniach mi juz nie zabraknie. Di wymiany w przyszłości zostaje mi grafika i chłodzenie które w sumie powinienem wymienić wraz z płytą ale sprawdzę z ciekawości czy podoła ustawieniom fabrycznym. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4.35 nie przypominam sobie takich wyników.4GHZ to był cud.Ja wiem ze ten cpu kosztuje tyle co brylok teraz a to profanacja złomoplastiku xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.03.2021 o 18:35, toska78 napisał:

Zobacz może coś z tego tematu skorzystasz.

toska78 wielkie dzięki przeczytałem od dechy do dechy to co podesłałeś i próbowałem się pobawić z różnymi skutkami. Myślę że i tak nawet stabilne 4 lub nawet 3,8 jest dibryn wynikiem i lepszym niż 4,35 które naprawdę jedzie po krawędzi napięć i cały czase trzeba kontrolować napięcia, temperatury. Jeśli miałbyś możliwość podać mi namiar na tego disorda byłbym wdzięczny

4 minuty temu, jurekk napisał:

4.35 nie przypominam sobie takich wyników.4GHZ to był cud.Ja wiem ze ten cpu kosztuje tyle co brylok teraz a to profanacja złomoplastiku xD

Tak jurekk pracuję teraz na FSB 480

Przy mnożniku 9 co daje 3.32 dokładnie bios czasem podaje mi wartość zawyżoną to prawdą próby na fsb 490 się nie udały wstaje do systemu ale to wszystko na fsb 484 udaję się odpalić grę z różnym skutkiem czasem chodzi godzinę czasem 15 min odam że cpu v 1.4 więcej nie chcę już przeginać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, siwy7351 napisał:

Jeśli miałbyś możliwość podać mi namiar na tego disorda byłbym wdzięczny

Wysłałem zaproszenie do znajomych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...