Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. 

Tak jak w tytule chodzi o podkecenie mojego procesora q9650 ktory jest osadzony na płycie Maximus ll Formula

Jestem tutaj nowym użytkownikiem i zwracam się do osób które mają doświadczenie i wiedzę w tym temacie. 

Platforma wygląda następująco: 

Obudowa -NZXT H440

Zasilacz - Seasonic X Series 750w gold 80 plus

Płyta- lga 775 Maximus ll formula

Procesor - q9650

Grafika gtx msi 1050 ti gaming x

Chłodzenie- PHANTEKS PH-TC12DX

Pamięć- 4x2gb ocz 8500 raper 1066 

Dysk ssd Adata su800 (systemowy)

Dysk ssd GOODRAM Irdm Pro 512GB SSD

Dysk SEAGATE BarraCuda 1TB HDD.

Obecnie podkręcenie tego procesora udało mi się w osiągnąć na poziomie 4ghz, wiem że każda sztuka kręci się inaczej, ale może z waszą podpowiedzią uda się osiągnąć coś więcej? Dodam że procesor pracuję na 1.37v i osiąga temperatury pod obciążeniem 60c podczas spoczynku ma 35-37

Edytowane przez siwy7351

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zrób i podaj fotki z biosu odnośnie ustawień poszczególnych napięć i RAM-u. Bo na razie to wiadomo tylko że jedziesz na FSB 444 MHz przy vcore 1,37V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Tak narazie wrzuciłem temat i chcialem zobaczyć czy ktoś w ogóle odpisze. Dzisiaj się pobawiłem trochę i udało mi się wskoczyć  4.1ghz dokładnie na 4.16ghz Fsb na 460. Już robie fotki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Miałem sporo czasu E5440 (mnożnik 8,5 zamiast 9 w q9650) na P5Q Deluxe (czyli ten sam chipset) i na FSB 470 był już niestabilny pod obciążeniem, niezależnie od vcore. Właściwie to nadal mam ten sprzęt w szafie.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, toska78 napisał:

Miałem sporo czasu E5440 (mnożnik 8,5 zamiast 9 w q9650) na P5Q Deluxe (czyli ten sam chipset) i na FSB 470 był już niestabilny pod obciążeniem, niezależnie od vcore. Właściwie to nadal mam ten sprzęt w szafie.

Piszą wszędzie że każda sztuka inaczej reaguję na kręcenie i zapewne jest w tym 100% prawdy. Mam tez e5450 ale w specyfikacji tej płyty nie widzę tego procesora, kupiłem w zasadzie płytę jako używkę z tym właśnie e5450 ale gdzieś czytałem że trzeba jakieś mikroinsyrukcje wgrac do biosu a nie mam o tym zielonego pojęcia. Zostałem na swoim q9650 i wracając do tematu FSB 470 Też u mnie nie chcę działać stabilnie aczkolwiek nigdy nie ustawiałem vcore wiecej niz 1.38v widziałem że robią cuda nawet 1.5v ale ja się na to nie bardzo chcę łapać

Tutaj wrzucę moje obecne temp. W spoczynku. I zastanawua mnie czemu jeden rdzeń jest zawsze wyższy? 

I wartość PWM jest wysoka didam że od samego startu ziemnego komputera ta wartość jest właśnie taka jak na zdjęciu, szukałem odpowiedzi w necie i nic zupełnie nic, pisalem do slynnych  testerów z yt nikt nawet nie odpisał. Dzwoniłem do różnych serwisów i powiedzieli że może być uszkodzony czujnik. 

https://ibb.co/QJ0DQmw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W specyfikacji płyt nie ma xeonów z s771 ale po modyfikacji można je stosować pod s775 jak ma się odpowiedni chipset. Jak kupiłeś mobo z e5450 to już raczej jest odpowiedni biosik na niej co by płyta go poprawnie obsługiwała (czyt. wykrywała sse4.1 i Vt-x). Na tych screenach z aidy i occt masz tylko 5*C różnicy między rdzeniami. Wierz mi na słowo, to niewiele.

Jesteś przekonany że niestabilność na FSB > 460 nie wynika z niestabilnego ramu? Bo juz na FSB 460 masz go ustawionego powyżej fabrycznych 1066 MHz. Common Performance Level na 8 też wydaje się podejrzanie niskie jak na 1105 MHz. Mniejsze od 1,645V CPU PLL Voltage jest już niestabilne? Sprawdzałeś z wyższym FSB i/lub NB Voltage?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, toska78 napisał:

W specyfikacji płyt nie ma xeonów z s771 ale po modyfikacji można je stosować pod s775 jak ma się odpowiedni chipset. Jak kupiłeś mobo z e5450 to już raczej jest odpowiedni biosik na niej co by płyta go poprawnie obsługiwała (czyt. wykrywała sse4.1 i Vt-x). Na tych screenach z aidy i occt masz tylko 5*C różnicy między rdzeniami. Wierz mi na słowo, to niewiele.

Czyli temperatury są w porządku? 

Mam jeszcze takie pytanie co do pracy w spoczynku. 

Dwa rdzenie skaczą z wartosci 2.700 do 4016mhz a dwa mają stałą wartość 4016mhz oczywiście mam wlaczony C1 w biosie bo nie potrzebuję stałego obciążenia procesora ale myślałem że albo wsztkie rdzenie spadną do wartosci 2700 i będą się utrzymywać na niej do chwili zapotrzebowania albo będą bynajmniej wszystkie skakać zaraz wrzucę fotkę jak się zachowują w spoczynku 

Edytowane przez siwy7351

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem performance level na 10 Cpu PLL zmniejszyłem na 1.63 

Cpu vol. Na 1.38

Cpu VTT 1.36

FSB mam na 465 

Wiec zacznę testy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dlugo nie musiałem czekać FSB wyzej niż 460 nie ruszy bynajmniej z wiedzą jaką posiadam i być może z danym egzemplarzem procesora. 

Przy CPU PLL 1.65 i FSB 460 Oraz CPU VOL. 1.37 jest w miarę stabilny. Zejdę więc do 460 i postaram się obniżać napięcia

Dodam że tą płytę mam od tygodnia więc zbyt dużo testów nie zdążyłem przeprowadzić a podpierałem się wskazówkami z tej oto strony:

https://www.purepc.pl/jak-podkrecic-procesor-poradnik?page=0,5

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, toska78 napisał:

W specyfikacji płyt nie ma xeonów z s771 ale po modyfikacji można je stosować pod s775 jak ma się odpowiedni chipset. Jak kupiłeś mobo z e5450 to już raczej jest odpowiedni biosik na niej co by płyta go poprawnie obsługiwała (czyt. wykrywała sse4.1 i Vt-x). Na tych screenach z aidy i occt masz tylko 5*C różnicy między rdzeniami. Wierz mi na słowo, to niewiele.

Jesteś przekonany że niestabilność na FSB > 460 nie wynika z niestabilnego ramu? Bo juz na FSB 460 masz go ustawionego powyżej fabrycznych 1066 MHz. Common Performance Level na 8 też wydaje się podejrzanie niskie jak na 1105 MHz. Mniejsze od 1,645V CPU PLL Voltage jest już niestabilne? Sprawdzałeś z wyższym FSB i/lub NB Voltage?

Odnośnie tego taktowania pamięci jeśli ustawię go niżej a FSB wyżej to jak się będzie to miało do wydajności? Lepiej mieć wiecej na procesorze mhz ? Bodajże jeśli ustawię taktowanie pamięci na 1000 to fsb mogę podnieść do 500

Edytowane przez siwy7351

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Można sprawdzić o ile spadnie wydajność niżej taktowanego ramu. Test wydajności pamięci można przeprowadzić, np. w aidzie64 (Narzędzia --> Test wydajności cache i pamięci). Raczej nie uda się osiągnąć stabilnego FSB 500 (niezależnie od taktowania pamięci i przy maksymalnym mnożniku CPU) skoro powyżej 460 już są problemy. Być moze 8x500 MHz FSB byłoby możliwe do ustabilizowania bo płyta zacna.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, toska78 napisał:

Można sprawdzić o ile spadnie wydajność niżej taktowanego ramu. Test wydajności pamięci można przeprowadzić, np. w aidzie64 (Narzędzia --> Test wydajności cache i pamięci). Raczej nie uda się osiągnąć stabilnego FSB 500 (niezależnie od taktowania pamięci i przy maksymalnym mnożniku CPU) skoro powyżej 460 już są problemy. Być moze 8x500 MHz FSB byłoby możliwe do ustabilizowania bo płyta zacna.

Muszę pokręcić i sprawdzić faktycznie mniejszy mnożnik. 

Aczkolwiek zastanawiamr się nad zmianą platformy tzn buda, zasilacz, chlodzenie bym zostawił, płytę procesor oraz ram do wymiany i teraz pyanie w którą stronę iść? 

Czy z390 czy może już coś pod z490? 

Myslalem o i7 10700k 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No ja właśnie rok temu zmieniłem platformę tzn. płytę, ram i i cpu na s1151 z płytą na Z370. Z490 jak już zmieniać. Obsługują najnowsze CPU (core 10 gen).

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, toska78 napisał:

No ja właśnie rok temu zmieniłem platformę tzn. płytę, ram i i cpu na s1151 z płytą na Z370. Z490 jak już zmieniać. Obsługują najnowsze CPU (10 gen).

Już się przymierzam bardzo pozwoli do wyszukania czegoś przystępnego i też bardziej sklaniam się ku z490 tak wstępnie przejrzałem oferty oczywiście nowych podzespołów procek i7 10700k, płyta główna i ram 16 (2x8) gb na początek z taktowaniem się wacham miedzy 3600 a 3200mhz to są koszta z rzędu 3 tyś

Edytowane przez siwy7351

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A ja trochę przyoszczedziłem bo nabyłem płytę i CPU jako używki. Za zestaw plyta + CPU + 2x8 GB 3000 + chłodzenie CPU dałem 1114 zl + koszt przesyłek (wszystko kupowane oddzielnie przez allegro). I tak mam pamięc ustawioną na 3840 MHz.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to powiem że cena petarda, narazie się rozglądałem za nowym sprzętem żeby mieć rozeznanie w temacie ale też będę chyba szukał używek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne próby skończyły się niepowodzeniem o ile programy takie jak OCCT i Pime95  nie ujawniły błędów to zweryfikowały je gry. Udało mi się uzyskac następujące wyniki:

FSB 465

Pamięć ram  1:1 co dalo 961mhz

CPU vol. 1.38 /1.39

CPU Performance 10

Cpu taktowanie 4.185 niecałe 4.2

Resztę ustawień takich jak w zdjeciach z biosu powyżej. 

Wiec te magicznej FSB WALL w moim przypadku to 465 talk mi się wydaję, będę jescze testował nie zaprzeczam tylko pytanie co jeszcze można zmienić ewentualnie może bezpieczniej zejść do taktowania 4.0? w sumie te 200mzh chyba mnie nie zbawi a stabilność jest dużo lepsza.

Jeszcze pytanie o tą zakładkę co to dokladnie jest? 

PULL IN OF...

https://imgbb.com/Xj3Q9Sg

Edytowane przez siwy7351

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jakie max. napięcie na NB dawałeś? Bo jeśli (tak jak na fotce) 1,35V to bym sprawdził na większym jeszcze, np. 1,4V. Te pull-in'y to coś z bankami pamięci związane. Widzę po forach że ludzie to przeważnie wyłączają przy oc.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, toska78 napisał:

Jakie max. napięcie na NB dawałeś? Te pull-in'y to coś z bankami pamięci związane. Widzę po forach że ludzie to przeważnie wyłączają przy oc.

Na NB dalem 1.61 przy FSB 465 Teraz ustawiłem FSB Na 445 i NB  dałem na 1.59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

1,6V to trochę sporo. Poniżej 1,59 na FSB 445 jest niestabilnie w grach? Pamiętam że ja przy 8 GB ramu dla FSB 460-465 dawałem na pewno nie więcej niż 1,4 V na NB i było stabilnie.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, toska78 napisał:

1,6V to trochę sporo. Poniżej 1,59 na FSB 445 jest niestabilnie w grach? Pamiętam że ja przy 8 GB ramu dla FSB 460-465 dawałem na pewno nie więcej niż 1,4 V na NB i było stabilnie.

W obecnej chwili mam takie napięcia https://ibb.co/4pvHGsN

Sory mój błąd pomylilem CPU PLL z NB

Zmęczenie materiału od tych wszystkich wartosci, liczb szukania ...

Edytowane przez siwy7351

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, toska78 napisał:

Jakie max. napięcie na NB dawałeś? Te pull-in'y to coś z bankami pamięci związane. Widzę po forach że ludzie to przeważnie wyłączają przy oc.

Na NB dalem 1.61 przy FSB 465 Teraz ustawiłem FSB Na 445 i NB  dałem na 1.59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...