Skocz do zawartości
unadarek

Wysoka temperatura mimo zmiany pasty jak i kompleksowego czyszczenia

Rekomendowane odpowiedzi

Pacjent to Acer 5742z.Dziwna sytuacja mimo kompleksowego czyszczenia i zmiany pasty +  miedziane podkładki dla lepszego docisku  temp. w spoczynku  to 75-85c oczywiście obroty wentyla duże  i ten piękny hałas :-)  A ta dziwna sprawa to że pc mimo tych anomalii jest w 100% stabilny ale i piekielnie gorący.Przegrzany procesor ???  jest to stary pentium p6100 ,jakiś układ na płycie posadzony ???? mata jakieś pomysły ??? :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może za gruba warstwa pasty. Wystarczy "mgiełka".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Al222amo napisał:

Może za gruba warstwa pasty. Wystarczy "mgiełka".

Raczej nie będę tego komentował :-P  dalej są tacy którzy myślą że jak się da za dużo pasty to przez to są kosmiczne temp. :E   no chyba że od razu z 7gr. zalepić w piz.... wszystko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś więcej czasu więc będę badał dalej ,hmm raczej nie dmucha   tylko jest gorący ,heatpipe wyglada na całe  nie widzę żeby jakimś cudem chłodzenie się uszkodziło.

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz, jak szybko (i czy w ogóle) nagrzewa się drugi koniec. Zdarza się, że się rozszczelni, a wizualnie wygląda spoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dość szybko się grzeje praktycznie od startu ,po załadowaniu windowsa już jest ciepełko 75c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź namacalnie jaka rozchodzi się ciepło po heatpipe. Jeśli w okolicy cpu jest wyraźnie gorąco niż na końcu heatpipe to jest problem z transportem ciepła. Skoro napisałeś, że nie dmucha ciepłym to już wskazuje na problemy z transportem ciepła przez rurki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim acerze (prawie 11 lat) 2 z 3 mocowań coolera (tych gwintów przylutowywanych do mobo) są podklejone - wyrwały się z czasem. Być może u Ciebie jest tak samo a nie zauważyłeś? U mnie ta pierwsza się urwała przy rozbieraniu żeby przesmarować, ale już ta druga sama z siebie i było podobnie jak u Ciebie. Najmniejszy stres, choćby otwarcie jakiegoś okienka, natychmiast powodowało 80-90 stopni, throttling i max obroty chłodzenia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie sytuacja jest taka  cały hetpipe grzeje po całości czyli te piekiełko się rozchodzi mnw. po równo. Sprawdzałem te gwinty  są w super stanie wszystko się pięknie dokręca.Dla zasady będę zamawiał  cały radiator z wentylatorem jak i procesor   https://allegro.pl/oferta/wentylator-acer-travelmate-5740-5740z-5742-5742z-8255194352  ,  https://allegro.pl/oferta/procesor-laptop-intel-slbmd-i3-330m-2-13-ghz-8103604209   jeszcze takie pytanko  oryginalny procesor to p6100 na sockecie widnieje pga 988A   czy ten procesor ten i3 podany w linku wyżej  powinien działać bezproblemowo ? bios zmieniony na najnowszy jaki istenieje :-)   pytam temu że na soc. napis pga988A a na tym i3 pga988  bez A jak psikuta bez s 

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już zmieniać CPU to warto się rozejrzeć za i5, wyższy zegar dzięki turbo robi różnicę.
Wsadzisz jakiekolwiek dwa rdzenie tej generacji. Pamiętaj tylko zrobić reset ustawień bios.

Piszesz, że ciepłowód działa poprawnie, a wentylator pracuje na wysokich obrotach. To w końcu dmucha powietrzem na zewnątrz? Jeżeli nie, to finy mogą być zapchane kurzem - na pewno to sprawdziłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że sprawdzałem ,nie pisałbym tutaj żebym nie sprawdził większości :-) nawet jakby te finy były zapchane to w takim tempie te temperatury by nie rosły :( coś mi sie wydaje byc może błędnie ale na moje możliwe że to przegrzany procesor może być :E  i5 niczego  tu nie zmieni  p6100 był wystarczający  do tego do czego ten laptop jest wykorzystywany  :E

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, unadarek napisał:

miedziane podkładki dla lepszego docisku

Możesz powiedzieć, co tak właściwie zrobiłeś z tymi podkładkami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak czy to z podkładkami czy bez sytuacja jest identyczna więc to nie ma najmniejszego znaczenia  :E  podkładki może za dużo powiedziane jest to taśma miedziana firmy 3m  z tym pacjentem acerem 5742z spróbowałem dla zasady   na przestrzeni kilku lat po takim zabiegu chyba w 3 laptopach zbiłem temp dość znacznie.Z taką taśmą nic specjalnego nie da się zrobić zostały przyklejone na rdzen ,zapewniam zepsuć uszkodzić tym się nie da :-P jest to bardzo cieniutka warstwa

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja troszkę z innej nutki. Czy sprawdzałeś czy cpu zrzuca takty w idle? Bo może jakaś apka wymusza na nim pracę na maksymalnym taktowaniu, przez co cpu niepotrzebnie się grzeje. Sam wczoraj miałem taką sytuację i winowajcą (po kilku godzinach grzebania w biosie, szukania itd.) okazała się aplikacja Logitecha G-HUB. Coś tam Logitech spaprał niedawną aktualizacją. Piszę dlatego, bo w stopce masz ich sprzęt, więc może tutaj jest winowajca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, GunarDAN napisał:

A ja troszkę z innej nutki. Czy sprawdzałeś czy cpu zrzuca takty w idle? Bo może jakaś apka wymusza na nim pracę na maksymalnym taktowaniu, przez co cpu niepotrzebnie się grzeje. Sam wczoraj miałem taką sytuację i winowajcą (po kilku godzinach grzebania w biosie, szukania itd.) okazała się aplikacja Logitecha G-HUB. Coś tam Logitech spaprał niedawną aktualizacją. Piszę dlatego, bo w stopce masz ich sprzęt, więc może tutaj jest winowajca?

Ale tu prawimy o zupełnie innym sprzęcie o laptopie acer 5742z (ogólnie sprzęt sie grzeje od razu po włączeniu przy starcie ,zaczyna wkręcać się na obroty  ,w sprzęcie ze stopki nie zauważyłem żeby g-hub robił komedie ale nie neguję różny sprzęt różne ustawienia i zdarzają się szopki, co do laptopa to raz na jakiś czas temp. troszkę spada (kilka stopni) żeby zaraz znowu wzrosnąć.

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie to jest zrobiona bardzo zła konserwacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to odpal linuxa z usb i będziesz miał pewność że to na pewno nie wina Windowsa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@unadarek popieram aby sprawdzić jak działa sprzęt pod linuxem. Polecam puppy linux, można uruchomić jako live z płyty, po uruchomieniu ma od razu na pasku monitoring temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie sprawa załatwiona ,kupione chłodzenie i procesor z linku wyżej ,tak jak myślałem procesor był przegrzany  po wymianie chłodzenia i procka laptop dostał nowe życie  młoda użytkowniczka zadowolona bo może dalej uczyć się zdalnie  :E  a że to procesor był winny sprawdziłem włożyłem nowy procek ten i3 + stare chłodzenie  i też było ok ale że zamówiona całość więc i tak zostało założone :-P

W dniu 4.03.2021 o 11:10, olaslon napisał:

Wstępnie to jest zrobiona bardzo zła konserwacja.

O jakiej konserwacji prawisz ???????   :E  prosiłbym o wytłumaczenie ?? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...