Skocz do zawartości
macnesiczek

Co zrobić żeby podczas pracy na komputerze nie bolały oczy

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

jak korzystam z komputera to po około dwóch godzinach zaczynają mnie boleć oczy i wtedy robią się czerwone. Mam monitor AOC C32G1https://www.x-kom.pl/p/435744-monitor-led-32-i-wiekszy-aoc-c32g1-curved.html.

Ten monitor podczas pracy jest na odległości 60cm od mojej twarzy. Jasność w ustawieniach monitora mam na 50% i mam dobrze oświetlone pomieszczenie.

Co zrobić żeby oczy mnie nie bolały podczas korzystania z komputera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainteresowałbym się wilgotnością powietrza w pokoju. Wiele osób to ignoruje i szuka innych przyczyn. Ja od kiedy mam nawilżacz powietrza w pokoju podczas pracy przy komputerze to zdecydowanie mniej mnie bolą.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zmniejszyć jasność. Mrugać, robić przerwy, stosować krople nawilżające z dużą zawartością hialuronianu sodu.
Wilgotność powietrza też może mieć znaczenie.

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Miałem podobny problem pod koniec 2020 roku. Wynikało to z tego, że w sezonie grzewczym (dzięki kaloryferom) powietrze w pomieszczeniu robi się znacznie suchsze.  Zdarzało się, że musiałem zakrapiać oczy 3-4 razy dziennie. W styczniu postanowiłem kupić nawilżacz do pokoju oraz wyrobiłem sobie okulary do komputera (z filtrem światła niebieskiego i powłoką antyrefleksyjną) i od tamtego momentu nie użyłem kropli ani razu - wydaje mi się, że to przede wszystkim zasługa nawilżacza.

Oprócz tego, wydaje mi się że warto raz na godzinę wstać na 2 minuty od komputera i popatrzeć przez okno gdzieś w dal, żeby poprawić akomodację oka.

Edytowane przez mvciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tego, dla lepszej ochrony oczu, warto zastanowić się nad okularami do komputera (z filtrem światła niebieskiego i powłoką antyrefleksyjną). Byłem jakiś czas temu u okulisty i on mówił że takie okulary to one nic nie dają. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego poleciłbym Ci na początku zadbać o odpowiednie nawilżenie oka. Możesz sobie kupić krople ale to jest raczej tylko doraźne rozwiązanie, szukałbym przyczyny w suchym powietrzu w pomieszczeniu. 

Sezon grzewczy powoli się kończy, obserwuj co się będzie działo z oczami jak za jakiś miesiąc zakręcisz kaloryfery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zainstalować i pracować z https://justgetflux.com/

Zamiast mocnego niebieskiego światła masz w zalezności jaki przedział czasowy ustawisz przyjemne pomarańczowy odcień wieczorem na ekranie. Mi pomaga - nie lubie jak wali mi po oczach jasny ekran.  Jak chcesz szybko wyłaczyć np na 1g to Alt + END  jest jasno. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
11 godzin temu, macnesiczek napisał:

Ten monitor podczas pracy jest na odległości 60cm od mojej twarzy. Jasność w ustawieniach monitora mam na 50% i mam dobrze oświetlone pomieszczenie.

Co zrobić żeby oczy mnie nie bolały podczas korzystania z komputera?

Jasność 50% to obstawiam, że będzie jakieś 200cd na białym - do word, exel, pdf za jasno, chyba, że siedzisz w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu, co też nie jest za dobre.

1920x1080 na 31,5" z 60cm do pracy z tekstem to pikseloza (przy tej wielkości i odległości nawet bym nie brał 2560x1440, bo też pikseloza :]).

2 godziny temu, macnesiczek napisał:

Oprócz tego, dla lepszej ochrony oczu, warto zastanowić się nad okularami do komputera (z filtrem światła niebieskiego

Niebieską składową można równie dobrze odfiltrować w menu OSD monitora.

Dodatkowo jak wyżej koledzy napisali: nawilżanie oczu/mruganie i przerwy z patrzeniem daleko za okno.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, _network napisał:

Spróbuj zainstalować i pracować z https://justgetflux.com/

Generalnie teraz już windows ma to wbudowane i można sobie włączyć jednym kliknięciem

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja używam Xiaomi SmartMi Evaporative Humidifier 2, spełnia swoje zadanie. Jego zaletą jest to, że nie wymaga kupowania filtrów. Od czasu do czasu tylko warto przemyć pojemnik na wodę i talerze (ja je na przykład wrzucam je do zmywarki na tryb płukanie). 

Z innych nie korzystałem, więc nie mam punktu odniesienia.

Edytowane przez mvciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nawilżacz dobry pomysł. Obniżenie jasności do poziomu np. nieco niższego, niż poziom, który wydaje nam się za niski, również (akomodacja wzroku skoryguje te wrażenie). Okulary do kompa? Absurdalny. Zabawa ze składową niebieską w sytuacji, kiedy problem pojawia się szybko i następuje zaczerwienienie oczu, również absurdalna.

Edytowane przez jagular

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...