Skocz do zawartości
Watimis

Gamma monitora a gamma systemu - jak prawidłowo ustawić?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Ostatnio nabyłem nowy monitor, który ma możliwość zmiany gammy, teoretycznie ustawiony jest na gamme 2.2 i dla takiej też skalibrowany. Kiedy używam jednak jakiś testów online dla sprawdzenia gammy jak ten http://www.lagom.nl/lcd-test/gamma_calibration.php to wychodzi mi ze gamma jest na poziomie 1.4.

Czy rozumiem że oprócz ustawienia samego monitora muszę ustawić poprawny profil koloru samego systemu? Jakie jest w takim razie zastosowanie dla ustawienia gammy w samym monitorze i fakt że jest on teoretycznie skalibrowany pod 2.2?

Z gory dzieki za wyjasnienie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Gamme ustawiasz tylko w monitorze i nie na nastawę 2.2, tylko tak, by realnie gamma wynosiła 2.2 (spotkałem się z monitorem, który dawał gammę 2.2 przy nastawie 2.0 w OSD).

Przy czym wiem z doświadczenia, że spartolony profil icm od producenta, potrafi nieźle pogmatwać gammę ("koryguje" ją w LUT GPU).

Także gammę najlepiej ustawiać bez jakiegokolwiek profilu, jeśli jest ryzyko, że profil ją zmienia. Dopiero na tak "surowej" postaci, wyświetlamy sobie plansze testowe (np. plansza o nazwie "rzeźnik LCD") i tak ustawiamy gammę w OSD monitora, by była ona realnie 2.2.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Kyle_PL napisał:

Gamme ustawiasz tylko w monitorze i nie na stawę 2.2, tylko tak, by realnie gamma wynosiła 2.2 (spotkałem się z monitorem, który dawał gammę 2.2 przy nastawie 2.0 w OSD).

Przy czym wiem z doświadczenia, że spartolony profil icm od producenta, potrafi nieźle pogmatwać gammę ("koryguje" ją w LUT GPU).

Także gammę najlepiej ustawiać bez jakiegokolwiek profilu, jeśli jest ryzyko, że profil ją zmienia. Dopiero na tak "surowej" postaci, wyświetlamy sobie plansze testowe (np. plansza o nazwie "rzeźnik LCD") i tak ustawiamy gammę w OSD monitora, by była ona realnie 2.2.

Kupiłem monitor Acer PE270K jako nawet względnie polecany, teoretycznie posiada fabryczna kalibracje na gamme 2.2. Nie robiłem żadnej regulacji gammy z poziomu Windowsa natomiast próbując zmienić gammer w monitorze - regulacja jest od 1.8 do 2.6, de facto cały czas oscyluje wokół gammy pokazywanej przez testy na poziomie 1.2 - 1.4. Czy w takim razie ten monitor jest do wymiany czy potrzebna jest kalibracja gammy w samym Windowsie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie spotkałem się, by przy nastawie w OSD 2.6 gamma realna była odjechana aż po 1.2-1.4. Ściągnij obraz rzeźnikLCD na dysk, otwórz go w Microsoft Paint, przy powiększeniu 1:1 . I im mniej jest od podbarwiony, tym oznacza to gammę bliższą 2.2, więc tak manipuluj ustawieniem w OSD monitora, by ten "gradient" był najlepiej idealnie szary.

rzeznik.png

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Kyle_PL napisał:

Nie spotkałem się, by przy nastawie w OSD 2.6 gamma realna była odjechana aż po 1.2-1.4. Ściągnij obraz rzeźnikLCD na dysk, otwórz go w Microsoft Paint, przy powiększeniu 1:1 . I im mniej jest od podbarwiony, tym oznacza to gammę bliższą 2.2, więc tak manipuluj ustawieniem w OSD monitora, by ten "gradient" był najlepiej idealnie szary.

rzeznik.png

Niestety nawet przy 2.6 mam zabarwienia. http://www.lagom.nl/lcd-test/gamma_calibration.php#gamma-test-2.png pokazuje mi jakies 1.4,  ten test https://www.eizo.be/monitor-test/ daje 1.3. Może powinienem oddać ten ekran czy może to wina systemu? Próbować z innym komputerem? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy w przeglądarce pokazują nieprawidłowe wartości i jest to wina samej przeglądarki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, stark2991 napisał:

Testy w przeglądarce pokazują nieprawidłowe wartości i jest to wina samej przeglądarki. 

Tylko z plikiem odpalonym w paincie jest podobnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj w Irfan View. Miałem u siebie te same zagwozdki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Test powinno się wyświetlać z pominięciem CMS, więc Paint jest dobrym do takich testów programem.

Podejrzewam, że w LUT GPU masz wpisaną korekcję gammy, która robi taki śmietnik. Zresetuj LUT GPU przy pomocy tego programu:

https://ufile.io/9tthplgc

(zrób test od razu po tym resecie LUT, ale bez restartu PC, bo jak zrestartujesz PC, to LUT zostanie wypełniony tym co miałeś wcześniej)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Kyle_PL napisał:

Test powinno się wyświetlać z pominięciem CMS, więc Paint jest dobrym do takich testów programem.

Podejrzewam, że w LUT GPU masz wpisaną korekcję gammy, która robi taki śmietnik. Zresetuj LUT GPU przy pomocy tego programu:

https://ufile.io/9tthplgc

(zrób test od razu po tym resecie LUT, ale bez restartu PC, bo jak zrestartujesz PC, to LUT zostanie wypełniony tym co miałeś wcześniej)

Szczerze to sie poddaje. Zrobilem reset, ustawienia się zmieniły ale dalej ta gamma wygląda z dupy, czego bym nie przestawił w ustawieniach ekranu w tym względzie. Podpinam dwa różne laptopy i cały czas ten sam problem. Na pierwszy rzut oka obraz i kolory wydaja sie byc ok ale w zadnym z tych testow nie jestem nawet blisko 2.2. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor który masz, to nie jest byle co. Gamma powinna być całkiem dobra. Sprawdź w OSD monitora, czy nie masz jakiegoś ustawienia związanego z gammą aktywnego ("wysoka czerń", "niska czerń" , "black equalizer" itp. dziwactwa, które w niektórych monitorach widziałem, a które odkształcały gammę)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Kyle_PL napisał:

Monitor który masz, to nie jest byle co. Gamma powinna być całkiem dobra. Sprawdź w OSD monitora, czy nie masz jakiegoś ustawienia związanego z gammą aktywnego ("wysoka czerń", "niska czerń" , "black equalizer" itp. dziwactwa, które w niektórych monitorach widziałem, a które odkształcały gammę)

Spróbuję jak mówisz i podepnę kolejnego laptopa dla testu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Niepokoi mnie tylko, że na różnych laptopach/PC masz ten problem. Niestety nie mam tego modelu monitora, więc nie wiem w którym miejscu OSD w nim trzeba by grzebać. ... może ew. przywróć domyślne ustawienia monitora?

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kyle_PL napisał:

Niepokoi mnie tylko, że na różnych laptopach/PC masz ten problem. Niestety nie mam tego modelu monitora, więc nie wiem w którym miejscu OSD w nim trzeba by grzebać. ... może ew. przywróć domyślne ustawienia monitora?

Zresetowałem wszystkie ustawienia kompa oraz ekranu i te testy onlinowe pokazują idealna gamme 2.2, tylko coś rzeźnik nie działa ale myśle ze jest wystarczająco ok ;) dzięki za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...