Skocz do zawartości
yojek

Ryzen 7 5800x & MSI B450 Tomahawk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie ;-)

Opiszę problem:

Aktualizacja BIOS, wymiana procka, niby wszystko działa, pomijając problemy z ustawieniem pamiątek - z tym sobie jakoś poradzę, a jeśli nie to zapytam tutaj ;-)

Problem jest ciekawszy, po wymianie procka z Ryzena 5 2600 na ten w tytule internet działa tragicznie wolno, o co chodzi?!

Zrobiłem test na telefonie i wychodzi 10x szybciej niż na pececie, uploadu w ogóle nie ma... Jaki może być tego powód? Coś w UEFI trzeba włączyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po resecie biosu na płytach MSI  domyślnie to jest wyłączone  to włącza  protokoły Ipv4/6  powinno pomóc  chyba

 

d6290bfe86741e56.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Restart routera na szybko i to co pokazałeś rzeczywiście było wyłączone, a internety znowu śmigają jak należy, dziękuję Ci bardzo za (p)odpowiedź ;-)

Nieśmiało, ale jednak zapytam. Czy tego Ryzena 5800x warto dać na sztywno na np. 4,7 GHz? Mam też problem z pamiątkami - Crucial Ballistix Gaming 2 x 16 GB. Moduły spoza listy QVL, ale z Ryzenem 5 2600 udało mi się je ustawić na stabilne jak skała 3466.

Czy na Zen3 takie wartości jak ProcODT i te w ryzen dram calc Cad Bus Clock dać bardziej w górę, może trochę w dół? Z Ryśkiem 2600 musiałem dać w ogóle inne wartości niż w kalkulatorze, inaczej było to samo co teraz.

Wiem, wiem, jest tu wątek zbiorczy, ale 350 stron i harmider w środku.

Gdyby ktoś rzucił kilkoma poradami, byłbym dozgonnie wdzięczny, może jakimś screenem jak kolega wyżej ;-)

PBO zostawić włączone/wyłączone? ;-)

A, zrobiłem jeden przelot w CinebenchR20 - 4800 pkt, co tak słabo? Połowa rdzeni szła na 4850

Edytowane przez yojek
...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że ciągle świeci się dioda od CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
9 godzin temu, yojek napisał:

Restart routera na szybko i to co pokazałeś rzeczywiście było wyłączone, a internety znowu śmigają jak należy, dziękuję Ci bardzo za (p)odpowiedź ;-)

Nieśmiało, ale jednak zapytam. Czy tego Ryzena 5800x warto dać na sztywno na np. 4,7 GHz? Mam też problem z pamiątkami - Crucial Ballistix Gaming 2 x 16 GB. Moduły spoza listy QVL, ale z Ryzenem 5 2600 udało mi się je ustawić na stabilne jak skała 3466.

Czy na Zen3 takie wartości jak ProcODT i te w ryzen dram calc Cad Bus Clock dać bardziej w górę, może trochę w dół? Z Ryśkiem 2600 musiałem dać w ogóle inne wartości niż w kalkulatorze, inaczej było to samo co teraz.

Wiem, wiem, jest tu wątek zbiorczy, ale 350 stron i harmider w środku.

Gdyby ktoś rzucił kilkoma poradami, byłbym dozgonnie wdzięczny, może jakimś screenem jak kolega wyżej ;-)

PBO zostawić włączone/wyłączone? ;-)

A, zrobiłem jeden przelot w CinebenchR20 - 4800 pkt, co tak słabo? Połowa rdzeni szła na 4850

Ja mam PBO włączone aktualnie. Dla mnie   4.7GHz na sztywno  to brak boosta na jednym rdzeniu  4.9GHz  po eksperymentach z Curve :E  boost w CB20 all core mam na poziomie 4.65GHz potem lekko o spada od temperatury do około 4.61 

Daj sobie spokój z  z  kalkulatorami timingów  bo to kupa gówna.  Cad BUs zostawiasz na auto  ProcODT  w sumie też możesz choć mnie mobo zmieniało na 48 omów ( jak kombinowałem z timingami)  z standardowego   36.9  i tak ustawiłem.

To co najważniejsze  do ustawienia może jeszcze te  dwa z końcówką  SCL ustawiłem resztę mam na auto jak będziesz kombinował ze wszystkimi  timingami to długo Ci zajmie  znalezienie  właściwych .

Jak chcesz się pobawić z PBO  to zajrzyj tu są screeny :E

Spadek wydajności to objaw niestabilnego  ramu

 

 

Screen Shot 02-23-21 at 08.46 PM.PNG

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ogromne za odpowiedź ;-)

Cad Bus właśnie miałem ustawione na 20-20-20-20, inaczej poprzednio w ogóle pamięci nie startowały, teraz co bym nie zmienił to wyjmowanie baterii :D

Ustawiłem je (Crucial Ballistix Gaming 2 x 16 gb 3000/cl15) 3600/1800, dałem tylko te podstawowe wartości - przy zmianie tRC, a już szczególnie tRFC system nie chce wstać. Wiem, że te pamiątki są wrażliwe na ten parametr.

Powiedziałbym, że zostawię jak jest, bo jest stabilnie, ale przeca znam siebie, zaraz będzie grzebanie w biosie :D

Jeszcze tylko ta dioda od CPU mnie zastanawia... Biję się z myślami czy by nie zresetować biosu, wrzucić jeszcze raz tę Agesę 1.2.0.0. . Też się zastanawiałem wczoraj, czy to ma jakieś znaczenie czy pendrive podczas update'u bios jest na NTFS czy FAT32?

PS. Świetne masz te memki i timingi, wow ;-)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 FAT 32  bios i tak Ci ustawi na na na takie jak po resecie.  Ale to też ważne żeby nie robić tego np  pod Windowsem po OC np ramu

Co do palącej się diody od CPU może właśnie nowy bios coś zaradzi na to

 

edit

Obok baterii są dwa piny ( bolce metalowe ) które należy zewrzeć zworką  lub śrubokrętem na ~5s  przy wyłączonym zasilaczu na wszelki wypadek i nie trzeba wyjmować bakterii :E

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyyy, a patrzyłem się na nie i myślałem o tym samym :D

Nowy bios mam wrzucony, zastanawiam się tylko czy by go jeszcze raz na spokojnie dać, może coś nie załapało jak należy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podrzuci ktoś jakąś cenną radą odnośnie bezustannie świecącej się diodzie od procka?

Zresetowałem bios zworką, wrzuciłem jeszcze raz nowy BIOS (nie wiem po co, z bezsilności raczej), pendrive FAT32 - nadal się świeci.

Pamięci z Ryzenem 5 2600 - Crucial Ballistix Gaming 2 x 16 gb 3000/cl15 - hulały mega stabilnie, teraz gdy ruszę tFAW i tCWL z automatu trzeba resetować bios. Serio muszę kupować nową płytę główną? :)

Każda próba ruszenia drugo i trzeciorzędnych timingów kończy się coldbootem. Daję już i tak wyższe parametry niż podpowiada Calculator na SAFE...

Tu już nawet nie chodzi o kilka FPSów czy 100 punktów w Cinebenchu, mam to gdzieś, tylko dlaczego po zmianie procka wszystko się pierdzieli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak aktualizowałeś bios z pena to dioda migała przez długi czas czy migneła 3 razy i koniec? robiłeś coś z kompem za nim to się pokiełbasiło ? :E czy z dnia na dzień samo się tak stało :> 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak siedział jeszcze R5 2600 to zaktualizowałem uefi do 1.2.0.0 i nic nie było, dopiero po zamianie procka na R7 5800x ciągle się świeci, nic nie migało, jednostajne świecenie :D

Nic nie robiłem, no oprócz zmiany CPU oczywiście. Wszystko śmiga jak należy, temperatury w normie, żadnych BSOD-ów (oprócz tego jak bawię się RAMem), no tylko ta nieszczęsna dioda spokoju mi nie daje. Jak dla mnie procek tani nie było, nie chciałbym go rozj... popsuć, rozumiecie ;-)

edit: ona się non stop świeci - wciskam power i wygląda to tak po kolei

CPU - DRAM - CPU - i tu już tak zostaje, ciągle czerwona lampka (nie mriga, po prostu ciągle jest na czerwono), nie wskakuje jeszcze podczas startu na VGA i BOOT. Zapalą się po kolei wszystkie bardzo szybko i cyk do diody CPU i tak już zostaje.

Edytowane przez yojek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, kij w tę diodę ?

Postanowiłem pobawić się Curve Optimizer i tak patrzę, że nawet gdy dam Negative 20 all cores (1-30), nie dam żadnych dodatkowych megaherców, to temperatury i tak nie spadają w Cinebenchu, a leci na 1.35 V, nie powinny spaść o kilka stopni?

Za każdym razem mam okolice 82 stopni, czy dam na wszystkie rdzenie 4,9 GHz czy leci na Auto, bez różnicy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie musi być na auto i mnożnik procesora też czyli procesor musi być na fabrycznych ustawieniach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są na fabrycznych ;-)

Miałem na myśli te 4,9 GHz gdy dam +50 MHz (lub 0) i Negative 20, zawsze osiąga takie same temperatury.

Napięć i mnożnika nie ruszałem wcale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj takich ustawień  bo jak spuścisz limity TDC i EDC ze smyczy   to będzie lipa :]   A sprawdzałeś taktowani w CB 20 multi bo taktowanie może wzrosnąć  i temperatura będzie ta sama.

Jak za dużo dasz na negatiw to komputer zrestartuje.

Curwe negatiw ma za zadanie umożliwić wyższy boost na wszystkich rdzeniach i to działa.  Ale jak przesadzisz to możesz stracić stabilność przy booscie jednego rdzenia  :E

 

edit

Wszystko zależy co chcesz osiągnąć wyższy  boost jednego rdzenia czy wyższy  boost  all core bo jedno i drugie jednocześnie jest trudne do osiągnięcia :]

 

MSI-Snap-Shot-10.png

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem według Twojego obrazka i rzeczywiście coś tam spadło, niedużo bo o 3 stopnie, za to wynik w CBr20 nawet ciut wyższy ;-)

Na jednym rdzeniu boost był trochę niższy - 4625, na pozostałych 4850 Mhz, czyli tyle ile zawsze wskakuje ;-)

w CinebenchR20 na multi wyszło 6140 pkt i 78 stopni :)

Odpaliłem jeszcze OCCT i tu coś dziwnego wskoczyło mi w HWinfo, zawsze była tylko linijka CPU CCD1 (Tdie) - 78*, a teraz wskoczyła dodatkowa CPU CCD3 (Tdie) - 207*

207 stopni?! :D

Edytowane przez yojek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błąd czujnika zapewne, hwinfo najnowszą bete masz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem w HWinfo 6.20, a może to ten drugi chiplet pokazało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co masz sztukę z dwoma (jednym wyłączonym) ? :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak czytałem, że 5800x tak są właśnie zrobione, że to połowa 5950x z jednym wyłączonym ?

HWinfo 7.02 już tego nie pokazało ;-)

Edytowane przez yojek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdażają się takie egzemplarze a nie że wszystkie są takie ;) 

Zawsze aktualizuj do najnowszej bety hwinfo bo ciągle są jakieś poprawki i właśnie fixy na różne bzdurki.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.04.2021 o 12:44, yojek napisał:

No tak czytałem, że 5800x tak są właśnie zrobione, że to połowa 5950x z jednym wyłączonym ?

 

Nie ma mowy. 5800X i 5600X to jeden chiplet. Nikt nie ubijałby dobrego chipletu żeby stworzyć 8 rdzeniowca. A konstrukcja 4 + 4 byłaby widoczna w systemie i nawet HWInfo pokazywałby ci temperaturę z dwóch chipletów (mam 5900X i pokazuje mi temperature z dwóch chipletów).

No i na koniec w sytuacji kiedy nie ma na rynku 5950X, nikt przy zdrowych zmysłach nie ubijałby jednegio chipletu żeby sprzedać taniej 5800X jak można sprzedać drożej oba chiplety.

Zresztą po co ubijać skoro chiplety to po prostu oddzielne układy. Wystarczyłoby jedngo chipletu nie umieszczać na płytce. I tak to się de facto robi. Umieszcza jeden chiplet, a na 5600X jeszcze ubija dwa rdzenie (jeśli chiplet w całości jest dobry).

A co do Curve Optimizera to sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Dawanie na stałe jakiegoś współczynnika -X na wszystkie rdzenie nie ma absolutnie sensu.

W najlepszym wypadku nie zadziała jak chcesz (jak słusznie kolega wyżej zauważył limity EDC i temperatury też mają znaczenie), w najgorszym skończy się losowymi zwiechami w losowych momentach.

Nie każdy rdzeń w procesorze jest taki sam i co ważniejsze one już mają wprogramowane własne krzywe boosta (to dlatego są lepsze i gorsze rdzenie). A ty dopiero na to nakładasz swoją 'poprawkę'.

  • Confused 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Aktualizował może ktoś bios do tej nowej bety 1.2.0.2?

Nie żeby mi zależało na 3 fps, z czystej ciekawości pytam ;-) Dlaczego mam niższe wyniki w CinebenchR20? Procek na multi robił ponad 6200 pkt, teraz jak bym nie ustawił to nie dochodzi do 6000, a temperatury nadal są takie same ;)

Może nie umiem w OC pamięci? xD

Procek na Auto lub z offsetem -50 mV zawsze daje wynik w okolicach 5900 /+-/80. Łączyć tę małą utratę wydajności z nowym biosem?

Jedyne dobre, że w koooońcu zgasła dioda CPU :D

ram.jpg

Edytowane przez yojek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Tylko najtansze wersje maja zablokowane aktualizacje. https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/alienware-aw3225qf  
    • Ja tam wychodzę z założenia, żeby trochę dołożyć do mobo i nie kupować tych najtańszych, jak ktoś siedzi trochę dłużej na podstawce, żeby poniżej jak zajdzie potrzeba móc tam wsadzić coś naprawdę mocnego, mimo że na ten moment kupujemy coś pokroju 7500F. Nie raz widziałem, że ktoś na słabszej płycie, która była tylko 150-200zł tańsza od dużo lepszej, po latach wsadził coś mocniejszego z większą ilością rdzeni i nagle sekcja zamiast 50 stopni ma ponad 80. Więc jak już ktoś się przenosi z AM4 na AM4 to niech aż tak bardzo nie oszczędza na tej płycie, bo później sobie tam wsadzi jakiegoś 8800X3D i nie będzie miał żadnych problemów.  Sam też jak Ty kupiłem 4 lata temu MSI Gaming Plus z tym, że X570 i był to jeden z tańszych X570 z sekcją pewnie gorszą niż wypasione B550 i dałem za nią równo 725zł, ale miała już ALC1220. Siedziałem tam do niedawna na starym Ryzenie 3700X i też mnie trochę kusiło przejście na AM5. Ale do mojego grania stwierdziłem, że wykrzesam jeszcze co się da z AM4, pewnie mnie co niektórzy zjecie, ale kupiłem 5800X3D chyba niecałe dwa tygodnie temu. Na starego 3700X już jest chętny za 450zł na wtorek po świętach, więc potraktujmy to, że dopłata to 750zł. Temperatury na sekcji podczas Cinebenchu mam w okolicach 49-50 stopni, w grach to nawet nie mówię, a widziałem jak niektórzy na płytach 200zł tańszych mieli ponad 80 i jestem zadowolony. Tak więc jak na pewno nie ma co dzisiaj polecać komuś "martwej" podstawki jak ktoś składa zestaw od nowa, ale nie do końca za wszelką cenę trzeba od razu iść w AM5, gdy komuś zależy żeby tanio zrobić upgrade samego procka, no i wszystko zalezy ile ta dopłata wyniesie. Ten 5800X3D w rozdzielczości i fpsach jakich gram starczy mi jeszcze na dość dług, mimo, że ma dwa lata jest naprawdę spoko i dopiero jak mi zacznie brakować mocy ze strony CPU zmienię na AM5 i jakiegoś dobrego X3D. Na ten moment przesiadka z dopłatą 750zł moim zdaniem całkiem w porządku, patrząc na ile zyskałem w grach.
    • Ja się dziwie tym młodym PiSiorom, co dostali posadki w ministerstwach. Ja rozumiem, że jak się kradnie to tak aby nikt nie mógł nas połączyć z tym faktem. Oni podpisywali różne dokumenty swoim nazwiskiem, łamali własne regulaminu/ustawy itd. Przecież te wałki z tym funduszem są tak oczywiste, że głowa mała. Taki Woś czy ten śmieszny Harry Potter z MF byli tylko pionkami w grze.
    • Czemu od razu zakładasz że biogaz ma pokryć zapotrzebowanie niemalże 1:1 a nie zakładasz masy innych inwestycji, które mają zmniejszyć zapotrzebowanie np. na ciepło, czyli termomodernizacje i wspominane nie raz podwyższanie klas energetycznych budynków. Do tego jak najbardziej istnieje możliwość rozbudowy mniejszych źródeł ciepła instalowanych lokalnie.  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...