Skocz do zawartości
dulu10

Co może powodować tracenie koloru przez barwnik w układzie chłodzenia cieczą?

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Wiadomo że temat poruszany setki razy, ale chciałbym dojść do wniosku na którym konkretnie elemencie się to dzieje. Loop wygląda tak:

Blok CPU/BLOK GPU: stare bloczki firmy realitynet, Są albo niklowane albo chromowane, nie wiem jak to rozróżnić. W każdym razie mają taki srebrny kolor, a kiedy się je zarysuje od boku to wyłazi miedź

- chłodnica 92mm - aluminium, używana ze 2 miesiące

- pompa ddc z topem z czarnego acetalu

- chłodnica 2x120mm - noname, wydaje mi się że jest miedziana, końcówki kanałów widoczne przez gwint mają rudawy kolor, co do tego czy to na pewno jest miedź czy nie nie mam 100% pewności. Ale jeżęli chłodnice są tylko aluminiowe i miedziane - to jest miedziana.

- złączki - te chamskie 8/11 skręcane od pneumatyki, jasno-srebrny kolor

- płyn: woda demineralizowana, kilka kropli PM Nuke (chlorek benzalkonium), barwnik XSP EC6 navy blue

- wąż primochill primoflex

Pierwotnie układ chodził ponad miesiąc na czystym różowym borygo, potem na czystej destylce, potem z 1,5 tygodnia na kranówce. Przed zalaniem właściwej mieszanki puściłem 2 razy na kilka godzin czystą demineralke. Problem polega na tym, że kolor z intensywnego granatowego przechodzi w wyblakły, błękitny w przeciągu kilku dni. Na początku uznałem że winowajcą jest chłodnica 2x120mm ponieważ kupiłem ją jako używaną. Podłączyłem ją do pompy i trójnika. Zapuściłem roztwór octu i kranówki w proporcji 1:3. Chodziło tak 12 godzin. Po tym puściłem na 2 godziny czysty ocet. Potem puściłem 5 razy wodę destylowaną, za każdym razem chodziło około godziny. Nie mogłem się pozbyć zapachu octu, więc podłączyłem chłodnicę z pompką do lejka i lałem wodę z kranu, w międzyczasie dodając mydła w płynie. Ostatecznie po skończeniu dodawania mydła, przez chodnicę leciała jeszcze zwykła kranówka przez 15 minut (nie w obiegu, a prosto z kranu z lejkiem włączoną pompą.). Po tym puściłem już w obiegu destylkę, zamontowałem chłodnicę z pompą z powrotem do układu. Zrobiłem nową mieszankę i po trzech dniach zauważyłem że płyn nadal zaczyna tracić intensywność koloru.

 

Co na razie udało mi się zaobserwować/wyeliminować z ewentualnych możliwości:

- miałem część mieszanki z biocydem pozostałej po napełnianiu w butelce, stała ze 2 tygodnie i nie straciła koloru w porównaniu z tym co później zlałem z układu, więc wykluczam winę chlorku benzalkonium

- zarówno bloki CPU i GPU jak i węże były absolutnie czyste i wolne od chociażby minimalnych zabarwień. Wyblakły płyn po zlaniu jest klarowny, żadnych farfocli.

- temperatura na cpu od ostatniego zalania nigdy nie przekroczyła 40 stopni, więc wykluczam temperaturę

- na drugi dzień układ cały dzień był wyłączony, odniosłem wrażenie że na wężu między blokiem CPU a aluminiową chłodnicą kolor jest minimalnie jaśniejszy (chłodnica niżej niż blok CPU). Nie zauważyłem tego na wężu między chłodnicą a blokiem GPU (tutaj z kolej chłodnica znajduje się wyżej). Jednak różnica była tak mała że równie dobrze mogło mi się wydawać.

 

Wydawać by się mogło że na 99% jest to wina chłodnicy aluminiowej, jednak na jakimś zagranicznym forum znalazłem wzmiankę że problem z blaknięciem barwników (tam wspominali o barwnikach mayhemsa) może być powodowany przez wąż primoflex. Nigdzie indziej nie znalazłem potwierdzenia tych słów. Na chwilę obecną puściłem układ z pominięciem chłodnicy aluminiowej. Nawet jeżeli okaże się że bez niej problem nie występuję, to dalej nie wiem jak sprawdzić czy jest to wina aluminium samego w sobie, czy tego że (chyba) w układzie znajduje się i aluminium i miedź.

Edytowane przez dulu10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie jestem specjalistą od chłodzenia wodnego, ale czuję, że to może być kwestia zastosowania miedzi i aluminium w jednym układzie. Ogólnie nie można mieszać w ramach jednego układu miedzi i aluminium, bo może to powodować korozję układu czy jakieś inne problemy. Obstawałbym w pierwszej kolejności właśnie tą opcję. Tak naprawdę aby być pewnym w 100% czy to właśnie był problem musiałbyś po usunięciu chłodnicy aluminiowej dokładnie wypłukać układ i użyć świeżego płynu.

Edytowane przez JohnyWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Moim zdaniem problemem jest aluminium - mieszasz metale i prowadzi to do korozji galwanicznej. Miałem Primochill LTR w jednej ze swoich pętli i nie miałem żadnych problemów ze zmianą koloru płynu (DP Ultra od Aquacomputer) nawet po roku.

Na Twoim miejscu nie bawiłbym się w miksowanie swojego płynu, tylko kupiłbym gotowiec i go zabarwił jeśli nie ma koloru, który Ci odpowiada (np. przeźroczyste DP Ultra czy Mayhems X1 Clear).

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To ma (a przynajmniej miała) być budżetowa zabawa. Serio nie mam ochoty wydawać 50zł na destylkę z odrobiną glikolu,  biocydu i ewentualnie inhibitora korozji :P Poza tym z tego co czytałem, to blaknięcie koloru dotyczyło w większości przypadków właśnie gotowych płynów :/

Edytowane przez dulu10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna ciekawostka. Płyn odbarwił się do tego stopnia, że jest całkowicie przeźroczysty. Nie żółty, nie szary. Normalnie jakbym wlał czystą wodę.

Pomyślałem że z ciekawości zrobię eksperyment. Resztkę mieszanki którą zalewałem układ umieściłem w pojemniku z kulką aluminiową. Poczekałem tydzień i kolor cały czas dobry. Następnie w pojemniku umieściłem miedziany radiator (zarysowałem żeby zobaczyć czy faktycznie jest miedziany). Odczekałem tydzień. Zero zmiany koloru.

I trochę jestem w kropce bo nie wiem jak dalej szukać problemu. Oczywiście szukam go z czystej ciekawości, toteż jeszcze bardziej zastanawiam się czy przypadkiem po drodze o czymś nie zapomniałem, nie popełniłem jakiegoś logicznego błędu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed  świętami wrzuciłem jeszcze kawałeczek węża na którym zbudowałem układ - mayhems ultra clear. Po dwóch tygodniach płyn zbladł i wytrącił się jakiś syf :) Pokazałbym to na zdjęciach ale są różne oświetlenia i nie bardzo widać o co chodzi.

NIE ŁĄCZCIE MAYHEMS ULTRA CLEAR Z EC6 !!! ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...