Skocz do zawartości
Alyjen

Gigabyte M27q kvm

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Właśnie przerabiam drugą sztukę i tą chyba zostawię. To nie będzie recenzja tylko moje luźne spostrzeżenia i ogólna ocena. 

Co to za urządzenie tutaj https://www.gigabyte.com/pl/Monitor/M27Q#kf
Recja z rtings https://www.rtings.com/monitor/reviews/gigabyte/m27q (ma też ich rekomendację)

W sieci jest już całkiem sporo recenzji i informacji jak to ustawić żeby ładnie świecił tu PL https://youtu.be/3TLGfdDUhks i EN https://www.youtube.com/watch?v=uNIqwxAZ-MQ

Jakiś czas temu dało się ten monitor wyrwać w promocji za 1400, obecnie z rabatem od x-kom to będzie minimum 1600,- za tą kasę dostajemy fajny sprzęt z jedną konkretną wadą. 

27" IPS 1440p 170Hz gsync compatible na matrycy Sharpa na wbudowany KVM i obsługuje USB-C co pozwala podłączyć do monitora: komputer, klawiaturę i mysz oraz laptopa przy (pomocy jednego kabla USB-C) i możemy się swobodnie przełączać między komputerem i laptopem (lub komórką, bo w ten sposób można też podłączyć komórkę do monitora). Tutaj jedna uwaga USB-C nie załaduje wam laptopa, tam jest max 10W i w odróżnieniu od mojego służbowego Della potrzeba do laptopa osobnego zasilacza. Do przełączania urządzeń dostajemy dedykowany przycisk i działa to rewelacyjnie. Teraz mogę pracować spokojnie i w przerwie na kapucznię przeskoczyć na prywatnego kompa i walnąć rundkę w Warzone ;) 
Wadą są tylko dwa porty USB (klawiatura + mysz) trochę bieda bo większość monitorów, z którymi mam styczność ma przynajmniej 4 porty. 

Monitor ma nietypowy układ pikseli BGR - TO WIDAĆ - nie radzę kupować tego tylko do pracy a szczególnie pracy z tekstem, są do tego są lepsze panele. Oczywiście nie jest też tak, że się nie da.. ja mam ~60cm od oczu do ekranu i bez żadnego skalowania obraz jest ok. Windows przy pomocy kalibracji clear type ogarnie układ BGR. Niestety niektóre aplikacje olewają ten fakt i wtedy tekst wygląda słabo. Jak już przy ciekawostkach jesteśmy to niby jest VESA 100x100 (i śruby pasują) ale mój uchwyt jest o 1mm za szeroki i musiałem użyć dystansów żeby monitor powiesić (albo piłować uchwyt). Z trzema poprzednimi monitorami taka sytuacja nie miała miejsca a wycięcie pod uchwyt w monitorze było zawsze z odpowiednim marginesem. 

G-Sync działa bez problemu, obraz w ruchu jest genialny i tutaj nie ma się do czego przyczepić, zresztą żaden ze mnie gamer, po prostu włączyłem, ustawiłem zgodnie z zaleceniami i można grać, zero tearingu, pełna synchronizacja, bardzo dobry czas reakcji i minimalny input lag. Kolory prostu z pudełka są przesycone i należy kliknąć tak jak sugerują w recenzjach color vibrance dwa oczka w dół. Czarny jak to w IPS (o tym jeszcze będzie) średni z minusem. 

Największą wadą i o tym piszą wszyscy recenzenci (serio, w każdej jednej recenzji to jest) jest słaba kontrola jakości, która objawia się przy pomocy IPS Glow i Backlight Bleed i o tym teraz ponieważ pod każdym innym względem niemal idealny monitor może być mega wkurzający właśnie przez te wady. 

Moja pierwsza sztuka wygląda tak. I jak wiem, że zdjęcia to wyolbrzymiają ale akurat ten zaznaczony obszar ze względu na żółtawą poświatę walił po oczach jak tylko w dolnej części ekranu robiło się ciemno. Kombinowałem z jasnością, ustawieniami, odległością. Niestety po zmroku to było widać nawet przy zapalonych światłach, tylko jak przez okno, które jest zaraz na lewo waliło światło dzienne to problem znikał. Wieczorem, mogłem zapalić światło w pokoju i dać mocne podświetlanie za monitor i problem ciągle był widoczny. 

ACtC-3e6ZxeaMkxb3m_YML2jIpUJOdXhhfthGm01

Druga sztuka wygląda tak (zdjęcia były robione przy tym samym oświetleniu, co zresztą widać bo stary wisi w tle nowego) i tego po ustawieniu jasności na ~40% już nie widać w normalnym użytkowaniu. 

oqMEVLv9COkfCMaaM1_tUPvJgQMUnnWU3se0mWPz

Zdjęcie worst case scenario zrobione po zmroku przy zerowym świetle wygląda tak 

ACtC-3dhAekkNratyTZH8b0wdS1lO3Vluzb_QYcY

I tak jak już pisałem w pierwszej sztuce było to widać cały czas i irytowało. W drugim choć na zdjęciach wygląda to prawie tak samo to "prawie" robi jednak sporą różnicę i problem ips glow nie jest dokuczliwy. Wystarczy jakiekolwiek dodatkowe światło w pokoju (co dla IPS i tak jest zasadniczo zalecane) i problemu nie ma. Jak planujecie grać w ciemnicy oświetlonej jedynie przez RGB waszego kompa i klawiatury, no to będzie słabo. 

Generalnie sprzęt polecam, ale przygotujcie się na kilkukrotne odsyłanie i wszelkie niedogodności z tym związane. Ewentualnie kupcie od razu 3 sztuki, któraś będzie ok, ale na idealną nie ma co liczyć, takie nie istnieją, a szkoda.. 

Edytowane przez Alyjen
korekty

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi