Skocz do zawartości
gruby19

Switch przed routerem - brak sygnału z gniazda i niestabilne Wifi

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Dostawcą internetu jest telewizja kablowa, która dostarcza internet o prędkości do 900Mb/s. Niestety nie wiem jakim urządzeniem doprowadzony jest internet do mieszkania, jednak jeśli jest to istotne, to postaram się dowiedzieć. Dostawca doprowadza internet do szafki rozdzielczej. Szafka dodatkowo jest ukryta w szafie - jeżeli umieszcze tam router, to sygnał sieci WiFi może zostać mocno ograniczony.

Dlatego zdecydowałem się na autorskie rozwiązanie - w rozdzielni umieściłem switch (TP-Link 5p TL-SG105), do którego podłączyłem internet, oraz kable rozdzielające sygnał do poszczególnych pomieszczeń, na końcu jednego z nich znajduje się router (Mi Router 4a), na końcu drugiego SmartTV, a na końcu trzeciego Xbox.

Tutaj zaczęły się problemy:

1. Sygnał WiFi z routera mimo, że silny, jest zrywany bardzo często (co pół godziny) nie zależnie od częstotliwości na jakiej pracuje.

2. Telewizor podpięty do jednego z gniazd ethernet w pokoju nie widzi internetu. Gdy do tego samego gniazda podłączę router, to wszystko jest ok i sygnał wifi jest rozgłaszany.
Gdy zamiast switcha w szafce podpięty był router, to telewizor odebrał sygnał z gniazda.

Wiem, że trochę to skomplikowane, ale nie jestem sieciowcem i proszę o pomoc.
Czy można to rozwiązać konfiguracją, czy jednak router musi być przed switchem w sieci?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką masz tam konfigurację sprzętową, ale generalnie najpierw jest jest router kablówki, a dopiero za nim możesz podłączać switch. Poniżej kilka pytań których odpowiedzi mogą pomóc.

Czym dostawca doprowadził internet do szafki rozdzielczej? Co jest do tego podłączone? Do czego podłączasz router lub switch?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym dostawca doprowadził internet do szafki rozdzielczej? Nie wiem, ale się dowiem - po weekendzie postaram się uzyskać informacje na temat dokładnego modelu urządzenia. Nie jestem w stanie powiedzieć czy jest to router czy switch.

Co jest do tego podłączone? Prawdopodobnie nic. Wydaje mi się, że od urządzenia dostawcy znajdującego się w garażu, kable ethernet są już prowadzone bezpośrednio do mieszkań, bez żadnych urządzeń pośrednich.

Do czego podłączasz router lub switch? Do gniazda ethernet w szafce rozdzielczej. Jak powiedział instalator: "tym gniazdem przychodzi internet" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, gruby19 napisał:

Czym dostawca doprowadził internet do szafki rozdzielczej? Nie wiem, ale się dowiem - po weekendzie postaram się uzyskać informacje na temat dokładnego modelu urządzenia. Nie jestem w stanie powiedzieć czy jest to router czy switch.

Co jest do tego podłączone? Prawdopodobnie nic. Wydaje mi się, że od urządzenia dostawcy znajdującego się w garażu, kable ethernet są już prowadzone bezpośrednio do mieszkań, bez żadnych urządzeń pośrednich.

Do czego podłączasz router lub switch? Do gniazda ethernet w szafce rozdzielczej. Jak powiedział instalator: "tym gniazdem przychodzi internet" ;)

Witaj. To co przychodzi od dostawcy może być niezrozumiałe dla zwykłego sprzętu, czyli zaszyfrowane, po to żeby sąsiedzi nie kradli Internetu. Z drugiej strony jeżeli dostajesz Internet o prędkości 900Mb/s to jest to albo kabel koncentryczny, albo światłowód ETH. Ten światłowód zwyczajnie może być doprowadzony do takiej skrzyneczki:

imc-21-m-sc-konwerter-ethernet-swiatlowo

I następnie od niej sygnał idzie do routera dostawcy. Czyli Ty powinieneś switch podłączyć za routerem. Jeżeli masz router (Mi Router 4a), to też go umieszczasz za routerem (czyli go podpinasz do jednego z najczęściej 4 portów) i go odpowiednio konfigurujesz. Inaczej działać nie będzie.

Co do routera dostawcy, jeżeli chcesz mieć WiFi z niego, to nie możesz go umieszczać w metalowej szafie, bo stalowa blacha skutecznie wygłusza sygnał WiFi i ogólnie wszystkie fale radiowe. Również jak ściany są zbrojone prętami, to te pręty też blokują dostęp falom radiowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, gruby19 napisał:

 

No widzisz, wszystko wiesz :) Nic więcej nie trzeba.

1 godzinę temu, gruby19 napisał:

Do czego podłączasz router lub switch? Do gniazda ethernet w szafce rozdzielczej. Jak powiedział instalator: "tym gniazdem przychodzi internet" ;)

I tu podłączasz router. Niestety zamknięty w tej szafce router będzie słabo emitował sygnał WiFi to jako WiFi musisz podłączyć dodatkowy AP (może też być też odpowiednio skonfigurowany router z WiFi), który będzie na zewnątrz szafki. A w routerze w szafce wyłączasz po prostu WiFi albo wstawiasz tam np. jakiś mały router bez WiFi. Polecił bym jakiegoś Mikrotika (bo są małe), ale laik może mieć problem z jego konfiguracją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 6.03.2021 o 21:48, gilban napisał:

Z drugiej strony jeżeli dostajesz Internet o prędkości 900Mb/s to jest to albo kabel koncentryczny, albo światłowód ETH. Ten światłowód zwyczajnie może być doprowadzony do takiej skrzyneczki:

Niestety nie mam takiej skrzyneczki u siebie w mieszkaniu - mam tylko gniazdo RJ45 w szafce teletechnicznej, którym "przychodzi internet".

 

W dniu 6.03.2021 o 21:48, gilban napisał:

I następnie od niej sygnał idzie do routera dostawcy. Czyli Ty powinieneś switch podłączyć za routerem. Jeżeli masz router (Mi Router 4a), to też go umieszczasz za routerem (czyli go podpinasz do jednego z najczęściej 4 portów) i go odpowiednio konfigurujesz. Inaczej działać nie będzie.

Co do routera dostawcy, jeżeli chcesz mieć WiFi z niego, to nie możesz go umieszczać w metalowej szafie, bo stalowa blacha skutecznie wygłusza sygnał WiFi i ogólnie wszystkie fale radiowe. Również jak ściany są zbrojone prętami, to te pręty też blokują dostęp falom radiowym.

Nie wiem czy się dobrze zrozumieliśmy.

Nie mam żadnego routera dostawcy - wszystkie urządzenia po stronie mieszkania są moje. Na schemacie wyglądać to będzie tak: 

untitled.png

Z jakiego sprzętu korzysta mój dostawca nie wiem, ale napisiałem mejla - może powiedzą.

Moja propozycja rozwiązania wygląda tak nie bez powodu - w szafce teletechnicznej jest bardzo mało miejsca, dlatego kupiłem jak najmniejszy switch, i switch z routerem mógłby się już nie zmieścić. W szafce jest tylko jedno gniazdo 220V, więc mogę podłączyć jedno urządzenie. Mogę dodać trójnik/przedłużacz, ale to kolejne urządzenie w ciasnej szafce.

Mógłbym jeszcze zamknąć w szafce sam router - i to wydaje się najbardziej rozsądne rozwiązanie, ale muszę zmienić router, bo 4A ma tylko 2 porty, a ja potrzebuję 3. Wydaje się, że mimo zamknięcia routera, w szafce teletechniczej, a szafki w szafie, to siła sygnału Wifi 2.4 i 5Ghz jest wystarczająca. Chyba, że to właśnie zabudowanie routera powoduje, że sieć Wifi jest niestabilna mimo dużej siły sygnału?

 

 

Edit.
1. W garażu w szafce dostawcy znajduje się switch HUAWEI s5720-28x-li-ac - nie wiem czy to coś zmienia, ale tyle udało mi się sprawdzić samemu.
2. U mnie w szafce teletechnicznej dostawca wpiął jeszcze box ASTRO OFN50-x, ale to już do obsługi kablówki i raczej nie ma wpływu na internet, bo żadne kable sieciowe do niego nie dochodzą.

Edytowane przez gruby19

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Witaj. Ja bym zrobił tak:

Kupił bym router który ma więcej gniazdek.

Podłączył to złącze w szafce do portu WAN w routerze i go skonfigurował. Parametry konfiguracyjne musisz dostać od dostawcy.

Następnie podłączył wszystkie urządzenia do tegoż routera.

Lub wykorzystać możesz obecny router. Jego bezpośrednio (złącze WAN wepnij do gniazda w szafce). Switch wepnij do routera. Wtedy będziesz miał z automatu więcej portów i wszystko będzie wtedy działało.

Jeżeli szafka jest metalowa, to nie wkładaj routera do niej, bo z WiFi będą nici.

Edytowane przez gilban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, gruby19 napisał:

Z jakiego sprzętu korzysta mój dostawca nie wiem, ale napisiałem mejla - może powiedzą.

Moja propozycja rozwiązania wygląda tak nie bez powodu - w szafce teletechnicznej jest bardzo mało miejsca, dlatego kupiłem jak najmniejszy switch, i switch z routerem mógłby się już nie zmieścić. W szafce jest tylko jedno gniazdo 220V, więc mogę podłączyć jedno urządzenie. Mogę dodać trójnik/przedłużacz, ale to kolejne urządzenie w ciasnej szafce.

I to jest błąd. Zamiast switcha musisz uruchomić router.

1 godzinę temu, gruby19 napisał:

Mógłbym jeszcze zamknąć w szafce sam router - i to wydaje się najbardziej rozsądne rozwiązanie, ale muszę zmienić router, bo 4A ma tylko 2 porty, a ja potrzebuję 3. Wydaje się, że mimo zamknięcia routera, w szafce teletechniczej, a szafki w szafie, to siła sygnału Wifi 2.4 i 5Ghz jest wystarczająca. Chyba, że to właśnie zabudowanie routera powoduje, że sieć Wifi jest niestabilna mimo dużej siły sygnału?

Zamykanie WiFi w takiej małej skrzynce to najgorszy pomysł. Po prostu musisz umieści na zewnątrz AP z WiFi.

Jak masz mało miejsca, to proponuje EdgeRouter™X i UniFi® AP AC LITE od Ubiquiti. Bardziej budżetowo Mikrotik RB750Gr3 i jakiś AP do tego. Nie wiem czy znajdziesz jeszcze coś mniejszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naszło mnie jeszcze jedno rozwiązanie.

Bo ja w sumie te Mi Router'y mam dwa - może by tak jeden dać do szafki, żeby rozdzielał sygnał przewodowy na pokój i biuro. W biurze na biurku switch do którego podłącze PC. Natomiast w salonie dać drugi Mi Router, tylko w trybie AP, żeby rozgłaszał sygnał WiFi.

Tylko to rodzi dwa pytania:

1. jak drugi Mi Router będzie w trybie AP, to mogę do niego podłączyć TV i Xbox po kablu ethernet?

2. Jak logować się do konsoli administratorskiej wybranego mi routera, skoro oba będą nasłuchiwać na tym samym adresie IP ? 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej mona tak zrobić.
Ad1. Musisz sprawdzić, bo ja nie mam pojęcia. Musiałbyś sprawdzić doświadczalnie. Ewentualnie można odpowiednio skonfigurować, ale ten router ma mało portów...
Ad2. Jeśli główny router ma adres 192.168.31.1, to na drugi ustaw adres 192.168.31.2. Zakres DHCP na głównym routerze ustaw na np. 192.168.31.10 - 192.168.31.100, żeby 192.168.31.2 nie było rozdawane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak spojrzałem na parametry tego routera: Mi Router 4a.

Bo z tej strony: https://mi-home.pl/inteligentne-urzadzenia/mi-router-4a

wynika że Prędkość LAN/WAN jest 10/100MB, a oznacza to że prędkość Internetu spadnie z 900Mb/s do MAX 100 Mb/s. Czyli jest to bez sensu.

Trzeba kupić router, który ma przepustowość złączy LAN 10/100/1000 MB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
43 minuty temu, gilban napisał:

Tylko jak spojrzałem na parametry tego routera: Mi Router 4a.

Bo z tej strony: https://mi-home.pl/inteligentne-urzadzenia/mi-router-4a

wynika że Prędkość LAN/WAN jest 10/100MB, a oznacza to że prędkość Internetu spadnie z 900Mb/s do MAX 100 Mb/s. Czyli jest to bez sensu.

Trzeba kupić router, który ma przepustowość złączy LAN 10/100/1000 MB.

Sprawdziłeś parametry wersji podstawowej. Jest jeszcze wersja Gigiabit - to ta którą posiadam :)

Edytowane przez gruby19

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...