Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam w miarę tanich, cichych i wydajnych wentylatorów do dwóch zestawów.

Do komputera z sygnatury są mi potrzebne 4-5 wentylatory,  - 3 na front, 1 na top i 1 na tył(opcjonalnie). Obecne wentylatory są ok ale na 5V powinno być cicho ale no niestety nie jest, przy 12V są głośne (przywykłem do tego ale jak mam zapłacić 100-150zł za większą wydajność i jeszcze lepszą ciszę to czemu by nie.)

Buda RG4 ma swój własny kontroler na chyba 5-6 wentylatorów, nie wiem czy jest sens się pchać w PWM jak i tak będę sterować tylko je na dwa napięcia? (Jeśli różnica będzie widoczna to jak najbardziej mogę dopłacić, przydadzą się pod przyszły upgrade skrzynki)

 

np: https://www.morele.net/arctic-p12-pwm-pst-value-pack-acfan00137a-5779270/

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/chlodzenie/arctic-wentylatory-arctic-p12-value-pack-5-szt-w-zestawie-acfan00135a

 

2gi komputer:

i5 3gen

gtx 1060

MSI Z77-G45

buda: SPC M35/M40

Są tam 3 fabryczne wentylatory z obudowy (koniec 2013) i działaja już tak sobie. Komputer idzie na sprzedaż ale trzeba chociaż tyle wymienić żeby się nie grzał. Tutaj 3-4 wentylatory starczą (2-3 przód, 1 tył)

Buda też ma swoje kontrolery (5V/OFF/12V) na top,tył, czy przód, wiec nie wiem czy podłączać bezpośrednio do płyty czy jednak do kontrolera.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz cicho i wydajnie to tylko Noctua, dodatkowo ich wentylatory są praktycznie nie do zajechania.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli cena gra istotną rolę to Arctici które wziąłeś pod uwagę oferują niezły stosunek ceny do jakości i są całkiem ciche. Ewentualnie jeszcze Sigmy HP 120 PWM które na spokojnie schodzą do 250 RPM, w taki sposób pracują w zasadzie bezgłośnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Podłączanie wentylatorów pod kontrolery z obudowy, które mają tylko ustawienia off-5V-12V, w dobie obecnych płyt głównych ma średni sens, bo wszystko idzie wyregulować z poziomu softu płyty głównej tak, żeby wentylatory zmieniały obroty w zależności od temperatury CPU. Oczywiście prawdopodobnie będziesz potrzebował do tego jeszcze jakiś rozdzielacz, bo pewnie masz za mało złącz wentylatorowych.

Co do samych wentylatorów to lepiej wziąć PWM - da się nimi sterować zarówno poprzez zmianę napięcia (jeśli chciałbyś używać prostego kontrolera napięciowego z obudowy czy podłączając do mobo, na złącze, które ma sterowanie DC) jak i poprzez sygnał PWM. Do tego w przypadku Arcticiów wersje 4-pin PWM mają lepszy silnik jak 3-pin DC. Same P12 PWM są jak najbardziej ok, a przynajmniej były, bo ostatnio pojawia się z nimi coraz więcej problemów. Jeśli chcesz możesz spróbować je wziąć. Może nie trafi Ci się żadna wadliwa sztuka. Alternatywy to Sigma HP czy Pure Wings 2 - zwłaszcza ten ostatni to sprawdzona konstrukcja, ale kosztuje już trochę więcej.

5 minut temu, kadajo napisał:

Jak chcesz cicho i wydajnie to tylko Noctua, dodatkowo ich wentylatory są praktycznie nie do zajechania.

Facet pisze o tanich wentylatorach, a Ty mu z Noctua za ~100 zł/szt. wyjeżdżasz :E.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisał:

18 minut temu, Ahc napisał:

Szukam w miarę tanich, cichych i wydajnych wentylatorów do dwóch zestawów.

Do komputera z sygnatury są mi potrzebne 4-5 wentylatory,  - 3 na front, 1 na top i 1 na tył(opcjonalnie). Obecne wentylatory są ok ale na 5V powinno być cicho ale no niestety nie jest, przy 12V są głośne (przywykłem do tego ale jak mam zapłacić 100-150zł za większą wydajność i jeszcze lepszą ciszę to czemu by nie.)

Noctua, jak ma być cicho i wydajnie :) Trochę kosztują ale warto :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

100-150 zł łącznie, a nie za sztukę wentylatora ?.

Poza tym oczywiście zgoda -  nie ma tanich, cichych i wydajnych wentylatorów :). Można wybrać dwie z trzech cech chyba, że się konkretne zapłaci, np. za Noctuy :P.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, zawisztheblack napisał:

100-150 zł łącznie, a nie za sztukę wentylatora ?.

Poza tym oczywiście zgoda -  nie ma tanich, cichych i wydajnych wentylatorów :). Można wybrać dwie z trzech cech chyba, że się konkretne zapłaci, np. za Noctuy :P.

Moje czytanie ze zrozumieniem:
Ejects GIFs - Get the best GIF on GIPHY

:E

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wentylatory pwm + ew jakieś rozgałęźniki na 2-3 sztuki i wpiąć w płytę.
W zestawie z tym softem :
https://github.com/Rem0o/FanControl.Releases

można cuda wyczyniać ;-)

Arctici mają dobrą opinie, sam niedawno kupiłem niedrogie wentyle 
BE QUIET i eż sa ok. 
Oczwiđcie do posiadanczh wentyli Noctua na d15 nie maja startu, ale to już inna cena zupełnie.
Noctua ma praktycznie niesłyszalne łożyska - przerobiłem w życiu wiadra wentyli, ale takie cuda to mam w budzie pierwszy raz . 

Edytowane przez Tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...