Skocz do zawartości
kajzerbula

Ryzen 4800H niepokojąco wysokie temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
Kupiłem nowy laptop lenovo legion 5 ryzen 4800H (gtx1660ti, 8bg ram) i z ciekawości odpaliłem test stabilności systemu, podczas którego procesor miał ponad 90st C (max 98), podczas normalnego użytkowania, gier itp nie przekracza 70 stopni.
Czy to jest coś czym powinienem się martwić / reklamować sprzęt?  Też zastanawia mnie fakt że jak włączyłem ten sam test na 6 letnim, kiepskim wydajnościowo laptopie, to tak jakby było zabezpieczenie i temp procka nie przekroczyła 70 stopni...

Dzięki za rady

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Chłodzenie w laptopach nie jest skonstruowane żeby schładzało procesor w stress testach co nawet w deskopowych czasem ciężko zrobić :]  Obciążyłeś  sam procesor czy też GPU? 

Odpal sobie np Cinebench R20 puść test multi i napisz jaka temperatura to bardziej przypomina normalne użytkowanie  CPU niż stres testy.

edit

Ten procesor max temperaturę może mieć do 105°C :E  więc nie ma się czym przejmować :]

Edytowane przez Roberto78
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Normalka. Mam Legiona z i7 9750H i jak mu zapuszczę OCCT to momentalnie wskakuje na 95 stopni, a laptop podejmuje próbę startu z biurka :D Potem trochę spada, jak się ustabilizuje. 

Jeśli w grach jest 70 stopni to nie masz się czym martwić, pamiętaj tylko żeby za te ~1-2 lata wykonać czyszczenie laptopa wraz ze zmianą pasty, bo po takim czasie ciepło będzie znacznie gorzej odbierane z układów. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do mobilnych inteli są programy którymi można zrobić UV, do ryzena niestety nie ma, można edytować rejestr i wyłączyć boosta co pozwoli zmniejszyć tempy gdy proc jest obciążony konkretnie  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jutro mnie czeka unboxing nowej maszyny z 4800H i zaczynam szukać najpotrzebniejszej wiedzy, w tym o UV :D

A Ryzen Controllerem nie lepiej po prostu ustawić max temperaturę na powiedzmy 85*C? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi