Skocz do zawartości
defistos

R5 3600 + RTX 3060ti

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie połączenie i gram w 2k 144hz i jest okej. 

W fhd może być już bootlneck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Tornado3 napisał:

też miałem przez chwile takie myślenie mając R1600 + RTX 2070S

Ustawi max detale z RT gdzie gra nie zrobi nic powyżej 60fps nawet w fhd i bootlenecka od cpu nie będzie nawet w 1080p zależy w kto co celuje i w ile klatek

9 godzin temu, Krauziak napisał:

Chcecie powiedziec ze r5 3600 jest za slaby dla 3060ti? :D 

po prostu jak ktoś celuje w dużo klatek w fhd to karta nie będzie napędzona na 99% to wszystko, jak ktoś chce wymaksować wszystko na ultra nie będzie problemu bo gpu zrobi bootlenecka.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, kibolkks napisał:

W 1080p tak, w 1440p nie. 

Tylko ze jesli procesr jest za slaby w 1080p to tak samo jest slaby w 1440p, chyba ze mowisz o tescie na limicie gpu. Wyzsza rozdzielczosc zwieksza uzycie gpu i nic wiecej, bolaczki cpu nadal te same sa.

W temacie botelnecka ludzie dziela sie na tych co 60fps im styka i moga grac oraz na tych co lubia wykorzystac sprzet max. Ci pierwsi nie majacy pojecia beda szli w zaparte ze cpu wystarcza, trudno sie nie zgodzic bo dzis cpu 4/8 styka do 60fps. 

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewalbym sie ze ten procesor moze ograniczac 3060ti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, defistos napisał:

To wiem, bardziej zastanawia mnie czy jest sens dopłacać do niego i czy wypuścili już bios który pozwoli postawić go na b450

Czy obsłuży dana płyta to wystarczy wejść na stronę producenta i sprawdzić, albo chociaż wypadałoby podać model płyty w wątku. Z tego co mnie wiadomo większość płyt na b450 ma co najmniej beta BIOSy, ale by mieć 100% pewności zobacz jaki model, podaj w wątku lub sam sprawdź. Przykładowo:

https://pl.msi.com/Motherboard/support/B450-TOMAHAWK#support-cpu

I jak widać od BIOS 7C02v1H.zip jest wsparcie dla zen3.

Czy warto musisz wiedzieć jaki target FPS Was interesuje, jakie gry, jakie detale. R5 3600 potrafi nie dać pełnego wysycenia dla rx5700xt w FHD np. w Shadow Warrior 2 o ile nie przeskalujesz rozdziałki na 1440p, dalej przykładowo w Ghost Runnner o ile nie ma leveli z "matrixem", w Need For Speed 2015, w DOOM Eternal przy bardzo dużej ilości przeciwników itd. Mowa tu o max detalach ale FHD pomimo, że karta słabsza ;) 

To nie oznacza że rozgrywka jest zła z tego powodu. Te gry naprawdę dobrze idą pomimo tego, że nie zawsze jest pełne wysycenie karty obliczeniami z powodu CPU. Ale jest to odczucie bardzo subiektywne (w tym przypadku moje) i jeżeli Ty lub Twój kolega jesteście bardzo wyczuleni i poniżej np. 70/80 FPS zaczynają być dla was złe odczucia płynności, no to będzie problem. Natomiast jak nie jesteście tak wyczuleni to będzie ok.

Poza tym jak nie potrzebujesz bardzo wysokiego FPS, to jak już wyżej @Send1N napisał, można w niektórych grach dowalić RT, dać wyższe skalowanie i wykorzystasz kartę ;)

W innym przypadku ceny ryżych chyba powoli wróciły do w miarę strawnych poziomów (chociaż dla mnie wciąż to ceny z tyłka) więc j.w. sprawdzasz czy płyta obsłuży i możesz dać zen3. Na dzień dzisiejszy nawet 5600x nie będzie wąskim gardłem dla takiego rtx 3060ti.

 

2 godziny temu, Phoenixsuple napisał:

Tylko ze jesli procesr jest za slaby w 1080p to tak samo jest slaby w 1440p, chyba ze mowisz o tescie na limicie gpu. Wyzsza rozdzielczosc zwieksza uzycie gpu i nic wiecej, bolaczki cpu nadal te same sa.

W temacie botelnecka ludzie dziela sie na tych co 60fps im styka i moga grac oraz na tych co lubia wykorzystac sprzet max. Ci pierwsi nie majacy pojecia beda szli w zaparte ze cpu wystarcza, trudno sie nie zgodzic bo dzis cpu 4/8 styka do 60fps. 

Jak zwiększy obciążenie GPU, co nastąpi w wyższej rozdzielczości, to zacznie zacierać się niedomaganie ze strony CPU. Oczywiście ma to konsekwencje w FPS ale bottleneck CPU się zmniejszy, bądź go nie będzie. I tu kluczowe jest co autor potrzebuje, czy FHD i wysokiego FPS, czy nawet te 60FPS mu starczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Foh_23 napisał:

Jak zwiększy obciążenie GPU, co nastąpi w wyższej rozdzielczości, to zacznie zacierać się niedomaganie ze strony CPU. Oczywiście ma to konsekwencje w FPS ale bottleneck CPU się zmniejszy, bądź go nie będzie. I tu kluczowe jest co autor potrzebuje, czy FHD i wysokiego FPS, czy nawet te 60FPS mu starczy.

Czyli grupa pierwsza :rotfl:  Przeciez w wyzszej rozdzialce proc dziala tak samo, zwieksza sie tylko uzycie gpu wiec co Ty za bajki piszesz ze botelneck sie zmniejsza?? Zmniejsza sie pozornie przez mniejsza ilosc klatek lecac na limicie gpu ale min/max fps nadal bedzie gorszy. Dzis mamy tak mocne karty graficzne ze nawet w 1440p procesory potrafia ograniczac gpu w miejscach procesorowych no ale tak jak piszesz jak ktos ma niskie wymagania i mu 60fps starczy nie patrzac na botelnecka to spokojnie mozna laczyc ;) 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jakie gpu kupic do monitora ultra wide albo 3monitorow 1440p?Powiedzmy ze dana osoba ma r5 3600 i chciala by miec 3 monitory do sim racingu, albo jeden ultra wide i dwa normalne po bokach. 3080 nadal nudzilaby sie przy takim narzucie? 

Edytowane przez Krauziak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Krauziak napisał:

W takim razie jakie gpu kupic do monitora ultra wide albo 3monitorow 1440p?Powiedzmy ze dana osoba ma r5 3600 i chciala by miec 3 monitory do sim racingu, albo jeden ultra wide i dwa normalne po bokach. 3080 nadal nudzilaby sie przy takim narzucie? 

Kolega prowadzi kanal, wiec zapoznaj sie z jego testami srikte pod SIMRACING ;) Topka w Polsce jesli chodzi o simracing. Aseto to gra, ktora wykaze najmniejsze slabosci kazdego cpu.

Test procesora Ryzen R9 3900X w grach wyścigowych i porównanie do 9900KS 10700K - Overclocking i Benchmarki - SIMRACE.PL

Test RTX 3080 w grach simracingowych - Overclocking i Benchmarki - SIMRACE.PL

Test procesora Intel i9 10900K w grach wyścigowych - ZAJAWKA - Overclocking i Benchmarki - SIMRACE.PL

Test procesora Ryzen R7 3700X czyli zestaw zbalansowany do simracingu - Overclocking i Benchmarki - SIMRACE.PL

Test procesora Ryzen R5 1600AF czyli zestaw budżetowy do simracingu - Overclocking i Benchmarki - SIMRACE.PL

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Krauziak napisał:

W takim razie jakie gpu kupic do monitora ultra wide albo 3monitorow 1440p?Powiedzmy ze dana osoba ma r5 3600 i chciala by miec 3 monitory do sim racingu, albo jeden ultra wide i dwa normalne po bokach. 3080 nadal nudzilaby sie przy takim narzucie? 

Heh chyba nie ma jeszcze proca który by nie bootelneckował 3080 w 1080p. Taka sytuacja. Sytuacja ulega poprawie już w 1440p a w 4k już mnie ma większych problemów z efektywnym wykorzystaniem tej krowy jaką jest GA102

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Art385 napisał:

Heh chyba nie ma jeszcze proca który by nie bootelneckował 3080 w 1080p. Taka sytuacja. Sytuacja ulega poprawie już w 1440p a w 4k już mnie ma większych problemów z efektywnym wykorzystaniem tej krowy jaką jest GA102

Tak ale ja ciagle pytam o trzy monitory, nawet 3x 1440p 144hz.Ciekawy jestem czy takie 3080 ogarnie sie w tym zeby utrzymac 144hz, albo monitor ultra wide 5120x1440 120hz?Posiadajac r5 3600 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej rozdziałce szybszy CPU nic ci zbytnio nie da. Natomiast 5120x1440 to ogarnie 3080 po lekkim OC ale nie koniecznie na ultra w każdej grze wyścigowej. Jak przetestujesz dobrze linie ccd-IF-ram to R5 3600 daje radę w w wysokich rozdziałkach i to z nawiązką. Zapodaj mu Tm5@ollie to na 16 GB będzie trochę  ponad~4h a na 32 GB ~8h potem ze 3 pętle w y-cruncherze i będziesz wiedział, że wszystko bangla 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Phoenixsuple napisał:

Czyli grupa pierwsza :rotfl:  Przeciez w wyzszej rozdzialce proc dziala tak samo, zwieksza sie tylko uzycie gpu wiec co Ty za bajki piszesz ze botelneck sie zmniejsza?? Zmniejsza sie pozornie przez mniejsza ilosc klatek lecac na limicie gpu ale min/max fps nadal bedzie gorszy

No i może działać tak samo, bo inaczej już działa GPU. Zwiększając rozdzielczość i detale grafika zaczyna lecieć na limicie i można w ten sposób doprowadzić do sytuacji gdzie będzie niższy FPS niż na tym samym procku i karcie w niższej rozdzielczości, niższych detalach. Czyli dla pewnego FPS wydajność procesora przestaje już mieć znaczenie.

Wbrew pozorom w wielu grach r5 3600 wciąż daje dobry FPS dla przeciętnego człowieka. I wówczas problemu nie będzie.

Ale jak ktoś celuje w bardzo wysoki FPS, no to nie ma zmiłuj. Bo wówczas nawet tną detale byle szło jak dzikie. W tej sytuacji będą mieli zonka, bo nawet gdy GPU by mogło to rzeczywiście proc i tak już nic więcej nie wypluje.

Tak czy inaczej wszystko zależy od gry, od detali od rozdzielczości, od tego jaki ma być próg FPS. I z mojej strony uważam że wcale połączenie r5 3600 z rtx3060ti nie jest błędem, w sensie że wciąż takie połączenie może być ok, ale j.w. zależy jak wykorzystane.

Edit:

Twoim tokiem rozumowania to mnie ryszard by ograniczał nawet GTX950, bo odpalę jakąś grę na niskich i 1024x768. Także zawsze procek będzie ograniczał i koniec.

Edytowane przez Foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Krauziak napisał:

Tak ale ja ciagle pytam o trzy monitory, nawet 3x 1440p 144hz.Ciekawy jestem czy takie 3080 ogarnie sie w tym zeby utrzymac 144hz, albo monitor ultra wide 5120x1440 120hz?Posiadajac r5 3600 

Wysallem ci test przy triplu jesli chodzi o gpu, jesli chodzi o cpu to zalezy od gry, w Aseto nie ma mowy zeby 3600 wykarmil dobrze gpu nawet przy triplu bo ilosc aut do obliczenia jest spora niezaleznie czy bedziesz mial monitor solo czy tripla.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Phoenixsuple napisał:

Wysallem ci test przy triplu jesli chodzi o gpu, jesli chodzi o cpu to zalezy od gry, w Aseto nie ma mowy zeby 3600 wykarmil dobrze gpu nawet przy triplu bo ilosc aut do obliczenia jest spora niezaleznie czy bedziesz mial monitor solo czy tripla.

Przy 1060 mam 120fps+ na mapach driftowych z 10autami. Musialem tylko zjechac z cieniami w dol, na nordschleife robi sie sieczkarnia w ultra jadac tam gdzie jest duzo drzew i cienia :E. Nawet na fx8350 nie mialem problemu w ac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Krauziak napisał:

Przy 1060 mam 120fps+ na mapach driftowych z 10autami. Musialem tylko zjechac z cieniami w dol, na nordschleife robi sie sieczkarnia w ultra jadac tam gdzie jest duzo drzew i cienia :E. Nawet na fx8350 nie mialem problemu w ac

No i ? Pytałeś o 3080 wiec  ci odpowiedziałem w dodatku masz testy na 49 samochodów a Ty wyjeżdzasz z 1060 którego odpowiedz nie dotyczyła. Zreszta wrzuciłem testy na różnych gpu i procesorach, jest nawet R1600 ze słabszej Polki wiec wnioski wyciagnij sam mając taka kopalnie wiedzy ;) 

fx8350 i AC juz to widze przy 49samochodach gdzie R1600AF nie jest w stanie pow 120fps wbic i gpu rtx 2070S na LOW :rotfl:  W tej grze wszystko zalezy od ilosci aut na torze, jak sobie zoabczysz testy hotlap z 1car to fps szybuje w niebiosa a przy 29 samochodach robi sie juz ciezko z cpu :D PS: W tescie masz obie gry, AC i ACC tak obszerne ze chyba nic dodawac nie musze, kazdy fan simracingu znajdzie tem to czego szuka.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia powiem, że taka kombinacja się dobrze sprawdzi. Dla wszystkich forumowych napinaczy - tak będzie występował bottleneck w niektórych w grach, tylko co z tego ? Wiadomo, że 5600x lub 10700 będzie lepszy, ale jak akurat mamy na pokładzie 3600 to nie będziemy jakoś bardzo stratni, a dla 3060 ti zmieniać wspomnianego procka i wydawać sporo kasy to przegięcie imo. W zdecydowanej większości gier i tak polecimy na limicie GPU :). Ludzi, którzy walczą o każdy FPS wcale nie ma tak dużo jak się niektórym wydaje, a jeszcze mniej jest ludzi, dla których ma to faktyczne uzasadnienie.  Najważniejsze przy takim połączeniu żeby podgonić proca pod korek, a szczególnie RAM i można śmigać w 1080p/144 lub tak jak ja 1440p - 120 lub 144 hz. Bottleneck CPU to mocno przehypowany temat ale to moja opinia.

  • Like 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, QuBBa napisał:

Z doświadczenia powiem, że taka kombinacja się dobrze sprawdzi. Dla wszystkich forumowych napinaczy - tak będzie występował bottleneck w niektórych w grach, tylko co z tego ? Wiadomo, że 5600x lub 10700 będzie lepszy, ale jak akurat mamy na pokładzie 3600 to nie będziemy jakoś bardzo stratni, a dla 3060 ti zmieniać wspomnianego procka i wydawać sporo kasy to przegięcie imo. W zdecydowanej większości gier i tak polecimy na limicie GPU :). Ludzi, którzy walczą o każdy FPS wcale nie ma tak dużo jak się niektórym wydaje, a jeszcze mniej jest ludzi, dla których ma to faktyczne uzasadnienie.  Najważniejsze przy takim połączeniu żeby podgonić proca pod korek, a szczególnie RAM i można śmigać w 1080p/144 lub tak jak ja 1440p - 120 lub 144 hz. Bottleneck CPU to mocno przehypowany temat ale to moja opinia.

Ja kupujac sprzet chce go wykrozystac w  100% i nie miec waskich gardel nigdzie. Oczywiscie zgodze sie z tym co piszesz i mozna spokojnie grac gdzieniegdzie majac niepelne wykorzystanie gpu i w wiekszosci ludzi tak gra i nie przeszkadza. R3600 z podciagnietym ramem jeszcze dlugo bedzie spokojnie dawal rade ;) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Ja kupujac sprzet chce go wykrozystac w  100% i nie miec waskich gardel nigdzie. Oczywiscie zgodze sie z tym co piszesz i mozna spokojnie grac gdzieniegdzie majac niepelne wykorzystanie gpu i w wiekszosci ludzi tak gra i nie przeszkadza. R3600 z podciagnietym ramem jeszcze dlugo bedzie spokojnie dawal rade ;) 

Nie zaprzeczę, dążenie do idealnej konfiguracji sprzętowej to świetny pomysł i tak się powinno robić. Ale warto także zachować zdrowy rozsądek bo co z tego, że gdzieś, w jakiejś grze stracę nawet te 5% wydajności przez CPU w ogólnym rozrachunku ? Nie ma szans, że to zauważe i myślę, że przynajmniej te 90-95% graczy również. Moja konkluzja do tematu jest taka, że jak ktoś już ma na pokładzie 3600 to niech się przesadnie nie martwi i bierze 3060 ti, raczej nie będzie zawiedzony ;)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie na razie ok (do 1440p) ale odradzam kupowanie 3060 Ti póki nie stanieje do przynajmniej MSRP. Chyba, że jakimś sposobem dostaniesz teraz za MSRP.

W dniu 13.03.2021 o 21:26, Sebarudy napisał:

Mam takie połączenie i gram w 2k 144hz i jest okej. 

W fhd może być już bootlneck

2K = 1080p

QHD = 1440p

4K = 2160p

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

No i ? Pytałeś o 3080 wiec  ci odpowiedziałem w dodatku masz testy na 49 samochodów a Ty wyjeżdzasz z 1060 którego odpowiedz nie dotyczyła. Zreszta wrzuciłem testy na różnych gpu i procesorach, jest nawet R1600 ze słabszej Polki wiec wnioski wyciagnij sam mając taka kopalnie wiedzy ;) 

fx8350 i AC juz to widze przy 49samochodach gdzie R1600AF nie jest w stanie pow 120fps wbic i gpu rtx 2070S na LOW :rotfl:  W tej grze wszystko zalezy od ilosci aut na torze, jak sobie zoabczysz testy hotlap z 1car to fps szybuje w niebiosa a przy 29 samochodach robi sie juz ciezko z cpu :D PS: W tescie masz obie gry, AC i ACC tak obszerne ze chyba nic dodawac nie musze, kazdy fan simracingu znajdzie tem to czego szuka.

Napisales ze nie ma szans zeby R5 3600 wykarmil dobrze gpu nawet przy jednym monitorze,dlatego tak Ci odpisalem.Z ciekawosci odpalilem wbudowany benchmark u siebie ,z ustawieniami normal: 1080p 120-170fps ,sredni 144fps,wszystko ultra: 80ish-109 ,srednie 92  bez zadnego problemu,czyli moglbym smialo brac monitor 144hz i grac juz teraz. W 1440p 90-110fps caly czas,sredni 97 procz dipu do 57,1440p ultra 59-81fps .Wyczytalem na reddicie ze 3080 ogarnia 3x 1440p w acc miedzy 80-100fps ustawieniach epic. Ciagle malo :E .Jedyny ratunek to zjazd z detali,albo jeden monitor 144hz,do grania w fpsy,boczne 60 i grac w symulatory na locku na 60fps.Tak czy siak sa to juz bardzo duze koszta 

Edytowane przez Krauziak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od gry. Mi 3600x ograniczał 1080ti także wszystko zależy od kodu. Doom ethernal banglał aż miło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eternal czyten z 2016r to mi nawet na FX-8350 wyciągały 100fps vulkan w tej grze zapierdziela aż miło.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Send1N napisał:

eternal czyten z 2016r to mi nawet na FX-8350 wyciągały 100fps vulkan w tej grze zapierdziela aż miło.

Niestety w grach gdzie procek jest wąskim gardłem jak np. Warzone, bl3, bfv różnice czuć I to bardzo. Wiadomo każdy kupuje sprzęt pod swoje potrzeby, mimo wszystko niektórzy muszą mieć świadomość tego, że mogą być  rozczarowani tym, że po przesiadce na lepszą kartę fps tak wysoko nie urośnie jakby mógł. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam takie połączenie i w 1440p jest super, tylko ramki warto mieć w miarę szybkie 3600/3733

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...