Skocz do zawartości
WPW

Amoled vs ips zmęczenie oczu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, całe życie miałem ekrany ips w telefonach i byłem zadowolony. Wiem , że ekrany amoled mają pewne zalety nad ips, ale od wielu lat przewija się pewna kwestia. Mianowicie flickering amoledow tzn migotanie ekranu przy niskiej jasności które u około 10 procentów uzytkownikow (dane z netu)  powoduje nadmierne zmęczenie oczu, bóle głowy itd.. Spotkałem się nawet z opiniami, że niektóre osoby nie są w stanie korzystać z amoledow. Wystarczy wpisać w google amoled eye strain. Jak to u was wygląda, macie jakieś doświadczenia w tym temacie? . Niestety dobrych telefonów z ips powoli brak obecnie mam mi10t i uważam, że ekran to petarda.Jednak nie do końca odpowiada mi długość i waga tego telefonu. Chciałbym zmienić a to się równa z wymianą na amoled bo na ips w sumie oprócz mi10t pro nie ma nic lepszego.  Co do ekranu w mi10t jestem jak najbardziej zadowolony, kolory dla mnie ok, kontrast też , a katy patrzenia nie mają dla mnie znaczenia bo patrzę w telefon na wprost, tylko niestety długość, waga i wystający bardzo aparat powodują u mnie chec zmiany telefonu. Przymierzałem się do oneplus8t jednakże oglądając recenzję na YouTube użytkownik techtablets migotanie ekranu przy panelu amoled i tym telefonie jest masakryczne co może się równać nadmiernemu zmęczeniu oczu u części użytkowników. Macie jakieś doswiadczenia w tym temacie? Pozdrawiam

Edytowane przez WPW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio patrząc przez kamerkę na OLED mojego telefonu, praktycznie nie byłem w stanie doszukać się prążków interferencyjnych. Za to jak odpaliłem film na IPS, to w zacienionym (nie całkiem ciemnym) miejscu nie było czerni, tylko szary, w porównaniu do OLED na którym czarny to był czarny. To mnie przekonało, że jednak wolałbym w nowym telefonie znowu OLED, a nie IPS. Mi 10t to telefon który chętnie bym kupił, gdyby miał OLED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wolę szary niż czarny i zmęczenie oczu. (Zresztą w mi10t czarny jest soczyście czarny nie szary) Często korzystam z telefonu do przeglądania neta, YouTube wieczorem przy ograniczonym świetle  i właśnie w takich warunkach bolączki amoled co do negatywnego wpływu na oczy najbardziej wychodzą , przy minimalnej lub prawie minimalnej jasności. Jak ktoś nie korzysta z telefonu w takich warunkach to pewnie nie będzie mu nigdy ekran amoled w żaden sposób przeszkadzać a wręcz będzie się zachwycał czernią, kontrastem czy kolorami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaram się jeszcze zbadać zmęczenie na OLED, jednak jak wspomniałem nie zauważyłem niestabilności (jeszcze ;) ).

ps. czy w mi10t działa aplikacja Open Camera w trybie Api2 (w którym można wyłączyć wyostrzanie krawędzi i rozmycie szumów)? (ten tryb api2 wybiera się w ustawieniach tej aplikacji, po uruchomieniu w jej menu po prostu) Bo słyszałem, że niektórzy producenci przy Android 11 blokują/mogą blokować aplikacje aparatu firm trzecich.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Kyle_PL napisał:

Ostatnio patrząc przez kamerkę na OLED mojego telefonu, praktycznie nie byłem w stanie doszukać się prążków interferencyjnych. Za to jak odpaliłem film na IPS, to w zacienionym (nie całkiem ciemnym) miejscu nie było czerni, tylko szary, w porównaniu do OLED na którym czarny to był czarny. To mnie przekonało, że jednak wolałbym w nowym telefonie znowu OLED, a nie IPS. Mi 10t to telefon który chętnie bym kupił, gdyby miał OLED.

Patrzyłeś przez kamerkę na ekran telefonu a kamerka widzi zupełnie inaczej, niż nasze oczy stąd szary zamiast czarnego. Jak sprawdzałem tv i robiłem im zdjęcia i filmy to na nova 5t było to wręcz niemożliwe tak orzeklamywal wszytsko, zaś zenfone 4 sprawdzał się świetnie. 

Miałem a40 Samsunga jako firmowy. Przy przyciemnionym ekranie coś drażniło (teraz wiem już co) a na rozjaśnionym był po prostu oczoyebny. Dobry Ips nie musi być gorszy od amoled w odbiorze. Nie każdy lubi nienaturalny obraz. Może i jest to atrakcyjne wizualnie ale po prostu takie "sztuczne". Miałem w tym samym czasie u12+ i zdecydowanie wolałem się w niego gapić. Pokrycie przestrzeni barw miał wysokie, także kolorki były naturalne a nie przejaskrawione jak w samsungach. 

Edytowane przez Petru23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Petru23 napisał:

Patrzyłeś przez kamerkę na ekran telefonu a kamerka widzi zupełnie inaczej, niż nasze oczy stąd szary zamiast czarnego.

Jeśli chodzi o czerń, to patrzyłem "swoimi oczami" bez kamerki. Kamerki używam tylko do wykrywania migania (objawie się ono prążkami). Po prostu gołym okiem trudniej jest zobaczyć miganie o częstotliwości np. 5 kHz, a kamerką to wykrywam.

36 minut temu, Petru23 napisał:

Nie każdy lubi nienaturalny obraz.

JA lubię klinicznie neutralny (z tego powodu mam skalibrowany monitor i oprofilowany tor wyświetlania). Wierność/neutralność obrazu nie zależy od tego czy masz OLED czy IPS, tylko zależy od oprofilowania kolorów/kalibracji (system zarządzania kolorem, profilowanie bezwzględnie kolorymetryczne).

38 minut temu, Petru23 napisał:

 Pokrycie przestrzeni barw miał wysokie, także kolorki były naturalne a nie przejaskrawione jak w samsungach. 

Z tego co piszesz, to oba mają szeroki gamut. Przy czym jeden został przez producenta ładnie skalibrowany i oprofilowany, a drugi nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem przedstawiony w tym topicu to masakra, kup zobaczysz, masz jakies predyspozycje do posiadania problemow z tym?

mialem pare amoledow w swoim zyciu w uzyciu i 0 problemow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale sam sobie już odpowiedziałeś na użyte przez siebie argumenty. 

A przypadkiem kamerka nie wykrywasz różnicy w odswiezaniu 50/60hz itp? 

Monitor masz skalibrowany. Jak chcesz skalibrowc telefon? Amoled ma nienaturalnie podbite kolory i kontrast bo jest to atrakcyjne dla odbiorcy. Ale tylko atrakcyjne. 

No i o tym właśnie mówię. Dobry ips czyli z ładnie ustawionymi kolorami wobec amoled z kontrastowym, przejaskrawionym obrazem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Petru23 napisał:

A przypadkiem kamerka nie wykrywasz różnicy w odswiezaniu 50/60hz itp?

Nie. Przy latarce pracującej na częstotliwościach liczonych w kHz widać prążki interferencyjne.

10 minut temu, Petru23 napisał:

Amoled ma nienaturalnie podbite kolory i kontrast bo jest to atrakcyjne dla odbiorcy. Ale tylko atrakcyjne. 

No i o tym właśnie mówię. Dobry ips czyli z ładnie ustawionymi kolorami wobec amoled z kontrastowym, przejaskrawionym obrazem. 

A ja Ci mówię, że równie dobrze AMOLED może mieć bardziej wierne, naturalne, nieprzejaskrawione kolory (podczas gdy IPS może mieć nienaturalnie przesycone), bo to zależy od producenta telefonu (czy ogarnął poprawnie zarządzanie kolorem), a nie od typu ekranu.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

typowe problemy ludzi pierwszego swiata :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.03.2021 o 11:45, Petru23 napisał:

No ale sam sobie już odpowiedziałeś na użyte przez siebie argumenty. 

A przypadkiem kamerka nie wykrywasz różnicy w odswiezaniu 50/60hz itp? 

Monitor masz skalibrowany. Jak chcesz skalibrowc telefon? Amoled ma nienaturalnie podbite kolory i kontrast bo jest to atrakcyjne dla odbiorcy. Ale tylko atrakcyjne. 

No i o tym właśnie mówię. Dobry ips czyli z ładnie ustawionymi kolorami wobec amoled z kontrastowym, przejaskrawionym obrazem. 

oj petru chyba nie wie co to delta i pokrycie barw skoro nadal takie głupoty piszesz :D
W Vivo X51 delta jest bliska >1,  ustawiasz profil na profesionalny i masz nienaganną poprawność barw i zero cukierkowego odczucia. 
Według licznych źródeł Vivo X51 osiąga tą wartość przy standardowym profilu i barwie kolorów przesuniętą trochę w żółć. 

Co do zmęczenia oczu to światło niebieskie.. od tego są profile ochrony oczu w telefonach, żeby używać jak ktoś ma problem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja o samsungu i tym, jak poustawiał kolory producent w odniesieniu do wymienionego a40 czy innych samsungów. Mój błąd, że raz wskazałem model i później tego nie akcentowałem. 

A nie ogólnie o technologii lcd va amoled w kwestii reprodukcji barw. 

 

Zamieszałem. 

Edytowane przez Petru23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam smartfonów z ekranem AMOLED od prawie 10 lat i nigdy nie miałem problemu ze zmęczeniem oczu, a często używam telefonu przez wiele godzin. Zresztą IPS-y też mi nie szkodzą. Widywałem jednak posty na forach o tym, że kogoś bolały oczy przez takie ekrany. Nie wiem skąd się to bierze - dla oka nie powinno to robić różnicy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś czytałam na ten temat. Chodzi o to, że są różne sposoby regulacji jasności ekranu i jeżeli ekran ma zastosowane rozwiązanie PWM (niezależnie od technologii, w jakiej jest zrobiony ekran), to właśnie wtedy może wystąpić efekt zmęczonych oczu, ból głowy itd. Generalnie im ktoś ma ustawioną niższą jasność, tym problem może być bardziej dokuczliwy. Chodziło tam bodajże o częstotliwość migotania. Z tego, co pamiętam, to czy ekran ma PWM można w łatwy sposób sprawdzić kamerką - widać wtedy coś w tym stylu:

pwm0.png

Tyle że nie każdy to odczuwa. Mi to nie robi żadnej różnicy, ale wierzę, że niektórym to może naprawdę dokuczać.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest bardzo ciekawy artykuł na ten temat

https://www.gizmochina.com/2019/04/03/what-is-dc-dimming-why-its-important-for-amoled-smartphones/

Dla mnie jak amoled to tylko z DC dimming. Myślałem nad poco f3 pro nie ma, oneplus8t również, s20 fe 5g nie ma, mi 11 ma ale nie chce grzejącego się snapa 888. Więc dziękuję za amoleda dla mnie oczy sa bardzo ważne.  Dziękuję za takie migotanie...

 

 

Od 5:13

 

 

 

Edytowane przez WPW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest kwestia wyłącznie funkcji DC dimming. Ekran sterowany sygnałem PWM też nie będzie męczył oczu, pod warunkiem, że sygnał PWM ma odpowiednio wysoką częstotliwość. Ewentualnie każdy ma inny próg, inną częstotliwość graniczną, poniżej której zaczyna czuć dyskomfort. Bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że niektóre osoby mogą używać danego smartfona normalnie, a u innych pojawia się ból oczu przy użytkowania tego samego modelu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, stark2991 napisał:

To nie jest kwestia wyłącznie funkcji DC dimming. Ekran sterowany sygnałem PWM też nie będzie męczył oczu, pod warunkiem, że sygnał PWM ma odpowiednio wysoką częstotliwość. Ewentualnie każdy ma inny próg, inną częstotliwość graniczną, poniżej której zaczyna czuć dyskomfort. Bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że niektóre osoby mogą używać danego smartfona normalnie, a u innych pojawia się ból oczu przy użytkowania tego samego modelu?

Ale ja nie twierdzę, że to tylko i wyłącznie kwestia funkcji DC dimming. Tylko, że nie kupię amoleda bez tej funkcji. Skoro zajmuje się ograniczaniem migotliwości ekranu na małych poziomach jasności oszczędzając wzrok to nie rozumiem czemu sporo (większość ) modeli z ekranem amoled nie ma tej funkcji zaimplementowanej (kasa zapewne). A później amoled meczy oczy u części osób.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o migotanie ekranu, to według mnie nie ma znaczenia czy to będzie tn, ips, czy amoled. Kwestia jak podświetlenie zostanie wysterowane, jak słabo to przy niższych jasnościach będzie flickering (mam tak np. na gps-ie).

Jak migotanie przeszkadza, to trzeba szukać modeli z ograniczeniem tego efektu, technika wyświetlacza nie gra tu roli (tak samo jak z monitorami).

W dniu 21.03.2021 o 11:11, Kyle_PL napisał:

Po prostu gołym okiem trudniej jest zobaczyć miganie o częstotliwości np. 5 kHz, a kamerką to wykrywam.

Jak dobrą masz kamerę, że jesteś to w stanie wykryć? Przecież przy takich częstotliwościach migotania światła trzeba się aparatem/kamerą zbliżyć czasem naświetlania do takiej samej wartości (1/5000s) lub krótszej.
Tego typu czasy to można mieć w słoneczny dzień, a nie od podświetlenia ekranu.

21 godzin temu, stark2991 napisał:

Ewentualnie każdy ma inny próg, inną częstotliwość graniczną, poniżej której zaczyna czuć dyskomfort. Bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że niektóre osoby mogą używać danego smartfona normalnie, a u innych pojawia się ból oczu przy użytkowania tego samego modelu?

Kwestia percepcji, wrażliwości na migotanie światła.
Mi przeszkadza mocno ale jak trzeba to wysiedzę przy takim ekranie. Inna osoba nie będzie widziała migotania kineskopu. Niedawno miałem sytuację z migoczącym oświetleniem ledowym na korytarzu, ja to widziałem doskonale, administrator po chwili zabawy telefonem dał radę zobaczyć, osoba zajmująca się konserwacją nic nie widziała, nawet jak machałem ręką przy takiej lampie, to twierdziła, że ruch jest płynny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po długiej analizie kupiłem sobie oppo 3 pro gdzie w zakładce color os w ustawieniach ekranu mam nie tylko filtr światła niebieskiego ale równiez funkcję zmniejsz zmęczenie oczu powodowane migotaniem ekranu przy niskim poziomie jego jasności. To , że nie widzicie migotania amoleda nie znaczy, że wam nie daje po oczach i nie niszczy wzroku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, WPW napisał:

Po długiej analizie kupiłem sobie oppo 3 pro gdzie w zakładce color os w ustawieniach ekranu mam nie tylko filtr światła niebieskiego ale równiez funkcję zmniejsz zmęczenie oczu powodowane migotaniem ekranu przy niskim poziomie jego jasności. To , że nie widzicie migotania amoleda nie znaczy, że wam nie daje po oczach i nie niszczy wzroku. 

każdy telefon z wyższej półki od BBK to ma o ile dobrze pamiętam - mój Vivo X51 również posiada tą opcję. Oppo ma dodatkowo tryb ala epapier 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.04.2021 o 20:17, fliperpl napisał:

każdy telefon z wyższej półki od BBK to ma o ile dobrze pamiętam - mój Vivo X51 również posiada tą opcję. Oppo ma dodatkowo tryb ala epapier 

Nie każdy od bbk ma. No chyba, że Oneplus to nie wyższa półka. Seria 7 miała np a w 8 poskąpili funkcji redukcji migotania amoleda przy niskiej jasności bo to parę dolarów więcej a skoro nie kazdy widzi różnice to lepiej golić ludzi kosztem ich zdrowia.

Edytowane przez WPW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Po długiej analizie kupiłem sobie oppo 3 pro gdzie w zakładce color os w ustawieniach ekranu mam nie tylko filtr światła niebieskiego ale równiez funkcję zmniejsz zmęczenie oczu powodowane migotaniem ekranu przy niskim poziomie jego jasności. To , że nie widzicie migotania amoleda nie znaczy, że wam nie daje po oczach i nie niszczy wzroku. 

To że nie widzisz migania LCD, nie znaczy że Ci nie daje po oczach i nie niszczy wzroku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 20.03.2021 o 23:23, Kyle_PL napisał:

Ostatnio patrząc przez kamerkę na OLED mojego telefonu, praktycznie nie byłem w stanie doszukać się prążków interferencyjnych. Za to jak odpaliłem film na IPS, to w zacienionym (nie całkiem ciemnym) miejscu nie było czerni, tylko szary, w porównaniu do OLED na którym czarny to był czarny. To mnie przekonało, że jednak wolałbym w nowym telefonie znowu OLED, a nie IPS. Mi 10t to telefon który chętnie bym kupił, gdyby miał OLED.

Sam napisałeś, że szary widoczny był tylko przez podgląd na kamerce. Argument absurdalny, skoro na żywo jesg ok. 

Trzeba było zalać go woda i jako wadę wskazać fiakt, że przestał działać. Albo młotkiem pierdyknąć i później pisać, że do dupy bo się popsuł. 

Amoled ma wyższy kontrast, intensywniejsze kolory i ogólnie jest lekko oczojebny. I się wypala. Istotne to jest pokrycie przestrzeni kolorów i ogólna jego jakość a nie sama technologia. To telefon a nie tv, na którym ogląda się filmy itp. 

Przy wyborze telefonu w danej klasie rodzaj ekranu ma dla mnie znacznie mniejsze znaczenie niż np czas działania, system, dzwiek itp itd. Bo nawet jak nie będzie to amoled to i tak będzie dobry. 

Edytowane przez Petru23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, Petru23 napisał:

Sam napisałeś, że szary widoczny był tylko przez podgląd na kamerce.

Nie. Szary/jakość czerni jest widoczny gołym okiem. Przez podgląd w kamerce jedynie wykrywam mruganie, którego nie da się zobaczyć gołym okiem.

3 godziny temu, Petru23 napisał:

 Argument absurdalny, skoro na żywo jesg ok. 

Trzeba było zalać go woda i jako wadę wskazać fiakt, że przestał działać. Albo młotkiem pierdyknąć i później pisać, że do dupy bo się popsuł. 

 

Jak wyżej - kiepską czerń widać bez problemu gołym okiem.

3 godziny temu, Petru23 napisał:

Amoled ma (...) intensywniejsze kolory i ogólnie jest lekko oczojebny. I się wypala

Nie. "Oczojebnosć" wynika ze złego oprofilowania wyświetlania przez producenta telefonu. Widziałem identycznie "oczojebne" LCD IPS / VA jak i OLED. OLED może być super-neutralny, bez najmniejszego przesycenia kolorów - wystarczy że zostanie poprawnie ustawiony/skalibrowany przez producenta telefonu lub użytkownika (w niektórych telefonach się wybiera czy chcesz kolory naturalne, czy wiejskie ... np. zdaje się w Motorola coś takiego widziałem).

Co do wypalania - po 8 latach użytkowania Nokia 808 PureView NIC mi się nie wypaliło. Także zależy jak kto używa, cytując:

Cytat

Argument absurdalny, skoro na żywo jesg ok. 

Trzeba było zalać go woda i jako wadę wskazać fiakt, że przestał działać. Albo młotkiem pierdyknąć i później pisać, że do dupy bo się popsuł

2 godziny temu, Petru23 napisał:

Istotne to jest pokrycie przestrzeni kolorów i ogólna jego jakość a nie sama technologia. To telefon a nie tv, na którym ogląda się filmy itp. 

 

Tak. Liczy się efekt końcowy ... a tutaj przy LCD ciężko o na prawdę dobry kontrast (= jakość czerni). Jak jest ciemniej to widać, a niektórzy jakiś tam filmik czasem też odpalą.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkryłem dzisiaj że mój Redmi Note 10 Pro ma ukrytą funkcje Anti-flicker mode. Można aktywować tę funkcje przez apkę "Activity Launcher". Nie wiem tylko czy to w ogóle działa i nie bardzo wiem jak to sprawdzić, bo migotanie nie stwierdziłem w żadnym trybie jak dotąd i w zasadzie to nie widzę różnic po aktywacji tej funkcji. Nagrywanie filmików  aparatem w drugim telefonie nie wyłapuje żadnych anomalii ani różnic.

Screenshot_2021-05-03-10-36-06-845_com.xiaomi.misettings.jpg

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...