Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, jurekk napisał:

Cześć operacji będzie mozna na te rdzenie przesłać gdzie nie jest potrzebna taka duza wydajność i zostawić w spokoju duże rdzenie.

Liczy sie realna wydajność a nie maksymalna moc obliczeniowa

No właśnie, liczy się realna wydajność, a to przeniesienie śmieciowo obciążających procesów na te wolne rdzenie (by duże sobie nimi nie zawracały gitary przy max obciążeniu) da realnie tyle co nic.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widocznie nie kumasz co to realna wydajność .Liczy sie ja w sekundach albo w fpesach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, jurekk napisał:

Widocznie nie kumasz co to realna wydajność .Liczy sie ja w sekundach albo w fpesach?

Bardzo kumam. To przeniesienie da Ci 0,5 FPS na 100 (czyli 0,5%) i czas renderingu filmu/sceny w programie graficznym krótszy o 0,6%, czyli np. ~20 sekund / godzinę renderingu ?

Mam nadzieję, że będą wersje i5 do stacjonarnych PC bez tych małych rdzeni, bo mi nie potrzebne ? (a nie chcę płacić za coś, co mi zbędne)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 1 to bym nie bagatelizował atoma.Bo z odpowiednim zegarem moze być niewiele wolniejszy jak skylake?

Bo wszyscy widza atom i myślą ze to bedzie 2 GHz i 6 wat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem taką grafikę porównawczą:

Intel-Alder-Lake-10nm-CPU-Block-Diagram-

jeśli obrazuje ona wielkość zajmowanej powierzchni to 4 rdzenie a'la Atom w tych AlderLake, zajmują niewiele więcej miejsca niż jeden rdzeń GoldeCove. Jeśłi te Atom takie szybkie, to czemu nie zrezygnują całkiem z GoldenCove? ... tam "zegarem by się nadrobiło"? ;) Moim zdaniem po prostu te Gracemont będą bardzo wolne i do wydajności rdzeni SandyBridge się nie zbliżą.

Serio, chciałbym zobaczyć test - 4 rdzenie Gracemont vs. i5 2400 w GTA V x-P

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo nie chcą fx3.

Szybki rdzeń w domu zawsze będzie najlepszy.Tutaj po prostu bardziej elastycznie podeszli do tematu co przy coraz bardziej postępującej w domu wielordzeniowości zapulsuje.

Realna wydajność nie teoretyczna maksymalna.Top nie pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Twierdzić sobie mogą. Jak na razie, to podobno ma być 20% szybszy pojedynczy rdzeń wzgl. RocketLake

Nie względem rocketa tylko tigera (willow cove) ;-)

19 minut temu, Kyle_PL napisał:

Mam nadzieję, że będą wersje i5 do stacjonarnych PC bez tych małych rdzeni, bo mi nie potrzebne ? (a nie chcę płacić za coś, co mi zbędne)

No wiadomo że będą wersje z obciętymi rdzeniami tu i tu. Ogólnie będą produkowane dwa układy 8+8 i 6+0 więc takie 6+0 będziesz mógł trafić mocny bin bo to nie będzie odpad :D

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

150 wat na zegarze bazowym ,będzie gorąco .Rakieta to popierdółka

https://ithardware.pl/aktualnosci/intel_nie_bedzie_wiecej_informowal_o_zegarach_turbo_dla_wszystkich_rdzeni-4055.html

 

Chyba ze juz intel w ogóle zrezygnuje z podawania zegara turbo bo przymiarki były

Edytowane przez jurekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Wu70 napisał:

Nie względem rocketa tylko tigera (willow cove) ;-)

To ile to będzie wzgl. Rocket? ... bo już się w tym gubię ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.04.2021 o 14:48, darkonza napisał:

No zgadza się, ludzie nie maja pojecia ze 14++ ma większy rozmiar niż 14nm :P

images?q=tbn:ANd9GcQ5pKxb4a-Q6sVVNqq6XAL

"The device spacing (i.e. contacted gate electrode pitch, CPP)in 14++was increased to 84 nm from 70 in 14 nm Larger device pitch (CPP) helps with lower gate to contact(PC-CA) capacitance and can result in higher strain, but canalso lead to larger chip"

https://ieeexplore.ieee.org/stamp/stamp.jsp?arnumber=8570735

Jak widać przy 14++ jeden z wymiarów (cpp) wzrósł z 70 na 84 a pozostałe są takie same, własnie stad przy określeniu najnowszych 14 sa plusy a nie minusy, bo to jest większe niz pierwotne 14 :D

Siarą byłoby nazywać to np 16nm, więc wymyślili sobie plusiki :P

Intel już dzis odbierałby zamówienia TSMC tak jak planuje robic to w przyszłosci, no ale dzis nie odbiera zamówień, bo proces jest dużo gorszy i ma dużo słabsze upakowanie.

Poniższy  list amerykańskich CEO doskonale to potwierdza:

"Przedstawiciele największych Amerykańskich firm działających w branży półprzewodnikowej wystosowali wspólny list do nowego prezydenta USA Joe Bidena. Piszą w nim m.in, o coraz większej zależności Stanów Zjednoczonych od wytwórców z dalekiego wschodu, w tym. min. Samsunga i TSMC, oraz nawołują administrację Prezydenta do podjęcia szeregu kroków, które mają wzmocnić amerykańskie firmy działające w tej branży i umożliwić im skuteczną konkurencję z Azjatyckimi przedsiębiorcami. List nosi tytuł "Chips for America", jest datowany na 11 lutego i został podpisany przez przedstawicieli ponad 20 firm. W większości podpis pod listem złożyli prezesi i dyrektorzy generalni (CEO) tych firm.

....

Jak wskazali, oprócz obiektów obsługiwanych przez Intel Corporation, wszystkie najnowsze chipy sprzedawane przez amerykańskie firmy są produkowane w obiektach mieszczących się poza Stanami Zjednoczonymi.

....

Podkreślili oni, że dalsze trwanie w takiej sytuacji zagraża też utrzymywaniu przywództwa technicznego USA na Świecie."

https://twojepc.pl/news41114/Producenci-ukladow-scalonych-z-USA-napisali-list-do-nowego-prezydenta.html

 

https://www.reddit.com/r/intel/comments/iyid3t/this_is_pretty_amazing_how_far_intel_could_really

2 godziny temu, Kyle_PL napisał:

To ile to będzie wzgl. Rocket? ... bo już się w tym gubię ?

Mam nadzieję że ten 20% wzrost wydajności w ST tyczy się mobilnego Alderlake przy niższym taktowaniu względem Tigerlake a IPC GoldenCove będzie około 25% wyższe, inaczej do 20% wyższe IPC dało by około 8% więcej niż Zen3 - czyli trochę mało jak dla mnie.

Edytowane przez AMDK11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Kyle_PL napisał:

a po wyłączeniu limitów z procesora który co prawda ma już wydajność przyzwoitą, ale pobiera 2x tyle energii co starszy model i konkurencja.

Przelicz to sobie na złotówki i np. 50 W x 20 godzin = ok. 60 groszy, 3 gr na godzinę, np. 6000 gr = 60 zł rocznie. Oczywiście gdy ktoś dużo obrabia i potrzebuje maxa to wyjdzie drożej, tracąc np. 150 W przez 24 h.

5 godzin temu, jurekk napisał:

Cześć operacji będzie mozna na te rdzenie przesłać gdzie nie jest potrzebna taka duza wydajność i zostawić w spokoju duże rdzenie.

Kto to prześle? Mnie ciekawi "starsze" oprogramowanie (do 2020). Xbox Series X ma szybszą pamięć niż PS5, ale podzieloną 10+6 i to już programistom robi duże problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, sino napisał:

Przelicz to sobie na złotówki i np. 50 W x 20 godzin = ok. 60 groszy, 3 gr na godzinę, np. 6000 gr = 60 zł rocznie. Oczywiście gdy ktoś dużo obrabia i potrzebuje maxa to wyjdzie drożej, tracąc np. 150 W przez 24

Tutaj nie chodzi o pieniądze za energię elektryczną, tylko o hałas.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10nm intela już jest produkowane i jest zbliżone do 7nm TSMC. Wszyscy mają marketingowe nazwy a TSMC najbardziej je eksploatuje bo to po prostu ich produkt tak jak miałeś opisane w tamtych cytatach.

Proces to wiele różnych parametrów, jak chcesz wyciągać wnioski na podstawie jakiegoś wybranego to równie dobrze możesz napisać że TSMC w 6nm zrezygnowało z miniaturyzacji bo CPP zostało bez zmian ale dobrze wiemy że tak nie napiszesz ;) i byłaby to podobna bzdura jak twoje 16nm

Odnośnie plusów:

Cytat

 

Compared to all other "14 nm nodes", Intel's process is the densest and considerably so, with >1.5x raw logic density.

Intel's 14 nm process has gone through multiple refinements optimizing higher clock speed, higher drive current, and lower power dissipation. The original "14nm" was used for their Broadwell and mainstream Skylake processors. They improved on their original process with a second process, "14nm+", offering 12% higher drive current at lower power. That process has been used for both Kaby Lake and Server/HEDT Skylake SP/X processors.

A third improved process, "14nm++", is set to begin in late 2017 and will further allow for +23-24% higher drive current for 52% less power vs the original 14nm process. The 14nm++ process also appear to have slightly relaxed poly pitch of 84 nm (from 70 nm). It's unknown what impact, if any, this will have on the density.

 

To są właśnie te optymalizacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Kyle_PL napisał:

Twierdzić sobie mogą. Jak na razie, to podobno ma być 20% szybszy pojedynczy rdzeń wzgl. RocketLake

Ech Rocket miało dać +20% IPC czy coś koło, ze slajdów tak wynikało, a wyszło jak wyszło. Tym bardziej że Adler to ma być jeśli dobrze rozumiem sklejka wieloukładowa? Co moze dać kolejne problemy i opóźnienia których obecnie nie da się przewidzieć, jak Gear 1/2.

Podoba mi się, że Z690 będą miały obsługę DDR4 i DDR5, będą dobrą platformą do odsprzedaży. Może nawet się przesiądę w końcu z komety, ale na pewno nie na pierwszy cep na podstawkę, bo tego nigdy nikt nie chce kupić wzorem Ryzena 1, którego do chipsów dziś mogliby dodawać. Co tam jest po Adlerze? Meteor? Eh te ich nazwy :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Kaiketsu napisał:

Ech Rocket miało dać +20% IPC czy coś koło, ze slajdów tak wynikało, a wyszło jak wyszło. Tym bardziej że Adler to ma być jeśli dobrze rozumiem sklejka wieloukładowa? Co moze dać kolejne problemy i opóźnienia których obecnie nie da się przewidzieć, jak Gear 1/2.

 

Wyszlo 19%, czyli tyle ile Intel reklamowal na slajdach, +20% to sobie chyba ktos z rekawa wyczarowal ;) 

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no może i wyszło te 19%, dlatego kupiłem 10700K z promo :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, darkonza napisał:

Też tak zawsze myślałem, jednak przeliczenie rzeczywistych wartości sugeruje że jest gorzej a nie lepiej niż myślimy

Tu nie ma co myśleć tylko przejrzeć liczby, 10nm intela ma wyższą gęstość niż 7nm tsmc, dopiero w trzeciej iteracji 7nm z plusem poprawili gęstość wyżej niż intel - ale to ciągle tu i tu zbliżone wartości, niektóre parametry są niższe w jednym, niektóre w drugim a nazwy sugerują jakąś przepaść.
A co ciekawe w 6nm w ogóle nie poprawili gęstości (+0.2%).

21 minut temu, Kaiketsu napisał:

Ech Rocket miało dać +20% IPC czy coś koło, ze slajdów tak wynikało, a wyszło jak wyszło. Tym bardziej że Adler to ma być jeśli dobrze rozumiem sklejka wieloukładowa? Co moze dać kolejne problemy i opóźnienia których obecnie nie da się przewidzieć, jak Gear 1/2.

Rocket ma wyższe IPC ale z różnych powodów nie przekłada się to na gry, tak samo jak ryzeny już dawno miały dobre IPC a była bieda.
Alder to nie sklejka ;)

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, darkonza napisał:

No to pokaż te liczny proszę, tak jak ja pokazałem dla 14nm i faktycznie nie będzie trzeba myśleć

https://en.wikipedia.org/wiki/7_nm_process

Tu np masz zbiorczą tabelkę, gęstość:

  TSMC N7FF[71] Samsung 7LPP[72][73] Intel 10 nm TSMC N7P ('2nd generation 7 nm')[30] TSMC N7FF+[74] TSMC N6    
Transistor density (MTr/mm2) 96.5[75] 95.3 (7LPE)[76]
81.07 (57PP)
85.57 (54PP)[77]
100.76[78] same as N7FF 113.9[75] 114.2[28]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co w związku z tym? To są dane nt. procesu, rozumiem że jeden w praktyce będzie miał 52.7 a drugi 20?

I nie, nie jest to teoria, w źródłach masz że to analiza starego i3-8121U, może w najnowszych odmianach 10nm są jeszcze lepsze parametry, albo gorsze ;)

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy dane nt. procesów jakie mamy, jak chcesz rozmawiać na temat wiary to najlepiej załóż odpowiedni temat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Kaiketsu napisał:

Podoba mi się, że Z690 będą miały obsługę DDR4 i DDR5,

Mi się coś obiło, że Z690 ma być parowane z DDR5, a tańsze (H670 itp.) mają obsługiwać DDR4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, więc nie ma co wierzyć w dane i wszystkie artykuły porównujące te procesy bo darknoza podzielił powierzchnię przez ilość rdzeni ;) Ja ci wierzę

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Kyle_PL napisał:

Mi się coś obiło, że Z690 ma być parowane z DDR5, a tańsze (H670 itp.) mają obsługiwać DDR4.

To by było słabe strasznie. Nie sądzę, że pierwsze DDR5 będą lepsze od moich patriotów, a pewnie będą ze 2x droższe.

Jeśli Z690 będzie wymagało płacenia "early adopter tax" w postaci kupna obowiązkowego DDR5, to zrobię zgodnie z planem i oleję temat CPU na co najmniej kilka lat - aż pojawią się plotki o DDR6, DDR5 potanieją i wyjdzie trzecia albo czwarta generacja procesorów opartych o platformy z DDR5 :E

 

O odsprzedaż się nie martwię, za 4790k nadal płacą krocie, pewnie za 10700k też będą przyzwoicie bulić. Pewnie 10850k lub 10900k zachowają lepszy % wartości przy odsprzedaży bo typowo ludzie chcą kupować końcowy produkt przed wyprzedażą platformy, a nie te pośrednie, no ale nie znalazłem ich w promo.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ci siekną cene ddr5 to ci sie odwidzi ze słabe?

 

18 minut temu, Kaiketsu napisał:

Nie sądzę, że pierwsze DDR5 będą lepsze od moich patriotów,

A ja sadze ze beda lepsze o 30 procent

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, jurekk napisał:

A ja sadze ze beda lepsze o 30 procent

pierwsze DDR4 były gorsze od topowych DDR3. I droższe ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...