Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
18 minut temu, Ocho napisał:

no ale to hedt jest..

Najpierw HEDT potem rynek konsumencki. Intel nie istnieje w segmencie HEDT, w konsumenckim by nie wypaść z gry robi sklejki.:szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak nie istnieje, a 3647?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, Ocho napisał:

No jak nie istnieje, a 3647?

Klepie to swoje cepy, które w porównaniu do AMD mają o połowę mniej rdzeni - ale hej - zawsze można dokleić bieda rdzeni, podnieść TDP do 600W i uzyskać wydajność rozwiązań AMD - co nie?:szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Pioneer83 napisał:

zawsze można dokleić bieda rdzeni, podnieść TDP do 600W i uzyskać wydajność rozwiązań AMD

No i o to właśnie chodzi w tym procesorach! 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, Ocho napisał:

No i o to właśnie chodzi w tym procesorach! 

Olimp w ogniu.:rotfl::rotfl::rotfl:

I oto chodzi w tych prockach, aby osiągnąć wydajność poprzedniej generacji u konkurencji żyłując niebotycznie TDP? A gdy przyjdzie się "bić" z Zen 4 to doklei się kolejnych bieda rdzeni, podniesie TDP do 500W i wszystko będzie cacy?:szczerbaty:

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Pioneer83 napisał:

Olimp w ogniu.:rotfl::rotfl::rotfl:

I oto chodzi w tych prockach, aby osiągnąć wydajność poprzedniej generacji u konkurencji żyłując niebotycznie TDP? A gdy przyjdzie się "bić" z Zen 4 to doklei się kolejnych bieda rdzeni, podniesie TDP do 500W i wszystko będzie cacy?:szczerbaty:

Z Genoa nie da się bić, 56/112 350TDP vs 96/192 320TDP, do tego 80 linii PCIe vs 128, 8CH DDR5 4800 vs 12CH DDR5 5200. :E?

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, darkonza napisał:

TDP mocno wzrosło, pewnie dlatego AMD ostatnio mówi ze się skupiaja na serwerach i mobilnych, moze byc cieżko utrzymać taktowania i temperatury w desktopie z doklejonym cache

Gdzie ono niby wzrosło, jak AMD ma dwa modele (EPYC 7763 i EPYC 75F3 ) wyposażone w 256MB L3 i mające takie samo TDP (280W)?

https://en.wikipedia.org/wiki/Epyc#Third_generation_Epyc_(Milan)

Btw, ten topowy model Milan-X ma mieć niższy zegar bazowy (2.2 GHz vs 2.45) ale podejrzewam, iż 3x większy L3 nadrobi to z nawiązką.

Edytowane przez rainy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gadacie o tych procesorach jakby mieliście je kupić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe ile teraz apex będzie kosztował :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Ogider napisał:

ciekawe ile teraz apex będzie kosztował :E

2.5k minimum, okolice 3-3.5k coś myślę. 

  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średnio 15% w grach. Pytanie ile da cache 3D w innych zastosowaniach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że powtarzam się w pewnych kwestiach ale to moje przemyślenia odnośnie Alderlake i rdzeni GoldenCove. Jeśli się sprawdzą to będzie rewolucja w x86.

Ostatni test w CPU-Z to ES(próbka inżynieryjna) Core i5 12600K(6+4 i o 9 MB mniej L3 względem 12900K) który w pojedynczym wątku osiąga wynik 785p przy 4.6GHz. Ryzen 5950X osiąga w tym samym teście 648p przy 4.9GHz. 785p vs 648p to +21% przy 300 MHz mniej dla Alderlake. 12900K ma mieć +15% wyższe taktowanie w pojedynczym wątku bo 5.3GHz więc 785p +15% daje okolice 900p. 648p vs 900p daje +39%! wyższą wydajność w pojedynczym wątku. Przy 4.9GHz GoldenCove 836p vs Zen3 648p to wyższy IPC dla GoldenCove o 29%!!! Według rzeczywistych wyników przy ustawieniu taktowania Zen3 4.6 GHz dla GoldenCove 4.6 GHz wychodzi IPC wyższe o 28%!!! w tym konkretnym przypadku. To była by ogromna przewaga IPC dla Alderlake!

Teraz tak:
Intel oficjalnie podaje średni wzrost IPC 19% a szczytowo aż 60%. Co ciekawe na 70 testów, 3 są z niższym IPC. Ale jest jeden drobny szczegół który zmienia bardzo dużo wbrew pozorom :)
Myślałem że ten średni wzrost IPC o 19% do 60% to dla GoldenCove z AVX512.
Jest opis przy tym slajdzie że testy były dla pojedynczego rdzenia przy taktowaniu 3.3 GHz Alderlake vs. Rocketlake. Co najważniejsze Alderlake nie ma AVX512 a Rocketlake już tak. Diabeł tkwi w szczegółach. Te trzy testy o niższym IPC dla GoldenCove to na 99% testy z użyciem  instrukcji AVX512, które jak wiadomo w Alderlake zostały wyłączone ze względu na spójność ISA dla GoldenCove i Gracemont a jak wiadomo Gracemont dysponuje maksymalnie AVX2(2x 256bit).

Teraz gdyby wyłączyć AVX512 w CypressCove a średni wzrost IPC dla GoldenCove poszybuje do góry osiągając +25-30% :)

Gdyby włączyć AVX512 w rdzeniu GoldenCove to nie dość że średnia poszybuje do góry to szczytowo będzie więcej jak 60% :)

Być może SapphireRapids z 2MB L2 odpowie nam jaki jest pełny wzrost IPC względem Icelake z użyciem AVX512 + do tego HBM. Jeśli wzrost IPC się potwierdzi to HI-End PC i Xeon na SapphireRapids mogą być potężnymi procesorami.

Potwierdzało by to 30% procentowy wzrost IPC ST w CB R20 który nie obsługuje AVX512. Z drugiej strony jeśli to z grubsza przełoży się na inne zastosowania to wzrost IPC jest nie tyle bardzo duży a wręcz ogromny!

Wcale bym nie zdziwił się zwłaszcza że GoldenCove to najpotężniejszy Front-End w x86 czyli tak z grubsza 6-cio drożny dekoder x86 podczas gdy od Conroe(Core2) do SunnyCove/CypressCove to 4-ro drożny dekoder x86. Wzrost z około 4 instrukcji na takt do około 6 instrukcji na takt to +50%!!!
Dodatkowo GoldenCove dysponuje najpotężniejszym w
x86 predyktorem gałęzi z 12000 wpisów podczas gdy w SunnyCove to 5000. Do tego ROB z 512 wpisami względem SunnyCove 352 wpisy i 2x więcej niż Zen3 256 wpisów. GoldenCove to znacznie większy scheduler i fizyczne pliki rejestrów których Intel póki co nie zdradza. Scheduler Skylake to 97 wpisów, SunnyCove 160 wpisów. Podejżewam że dla GoldenCove scheduler może być z 256-320 wpisami. Do tego jest 5 potoków ALU i 5 potoków AGU(3x Load + 2x Store). SunnyCove 4 potoki ALU i 4 potoki AGU(2x Load + 2x Store). Zen3 4 potoki ALU i 3 potoki AGU. 

GoldenCove ma dwie nowe, mocno rozbudowane i dużo szybsze jednostki FADD(FPU).


Premiera już nie długo więc zobaczymy czy słowa Keller'a i obecnego prezesa Intela że Alderlake to powrót Intela potwierdzą się ;)

Edytowane przez AMDK11
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Pioneer83 napisał:

A tymczasem w AMD

https://www.benchmark.pl/aktualnosci/amd-epyc-milan-x-ujawniono-specyfikacje-procesorow-z-technologia.html

 

Intel - damy wam więcej bieda rdzeni "grejsmont".:rotfl::rotfl::rotfl:

768MB L3 ? Daliby jeszcze trochę i ram byłby zbędny.

3 godziny temu, AMDK11 napisał:

;)

Ostatnio pytałem o zegar 3.3GHz, czemu taki a nie 5.0 albo chociaż 4.3? Czy akurat na 3.3 wykresy wyglądają najlepiej? Powyżej się coś nie skaluje? Nie wiem magistrala nie daje się wyżej ustawić? Nie interesuje Cię to?

Ale powiem Ci, że Twój HypeTrain już nic nie zatrzyma. Nawet jak przywali w ścianę rzeczywistość, to wyskoczysz i będziesz biegł dalej recytując hasła że slajdów.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo AVX512 to powiedzmy jakaś zaleta/nowość rocketa która wpłynęła na jego wzrost IPC i śmieszne by było jakby nagle zaczęli brać pod uwagę pociętego rkl ;)
Ale jak już potniemy rkl to golden faktycznie będzie miał jeszcze wyższe ipc, tak samo jak ten pocięty rkl będzie miał niższe względem poprzednika.

O ipc raczej nie ma co się martwić, tutaj wzrost faktycznie będzie dosyć duży, pytanie jak to się przełoży na gry? 10%? AMD dodaje cache pewnie też +10% i tak to się kręci.. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, AMDK11 napisał:

Średnio 15% w grach. Pytanie ile da cache 3D w innych zastosowaniach. 

Pewnie w ciul, skoro epic mają to mieć? Ale spoko, Intel i tak ich przegoni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Minciu napisał:

Pewnie w ciul, skoro epic mają to mieć? Ale spoko, Intel i tak ich przegoni. 

Kasza 3D w niektórych grach da 15%, w niektórych 1%, będzie średnio 8%. Starsze gry nic sobie z kaszą nie zrobią bo silniki nie ogarniają, największy zysk przewiduje się w Rainbow Six i grach pod Vulkana. 

Jedyną rzeczą która mnie skłoni do przesiadki na Intela to temperatura. Skoki do 70 stopni z dupy na pulpicie mocno już mnie denerwują na 5800X, mimo topowego chłodzenia powietrzem i obudowa ma 8 wentyli :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, TheMr. napisał:

 

Jedyną rzeczą która mnie skłoni do przesiadki na Intela to temperatura. Skoki do 70 stopni z dupy na pulpicie mocno już mnie denerwują na 5800X, mimo topowego chłodzenia powietrzem i obudowa ma 8 wentyli :E

To chyba nie bardzo ogarniasz swoj sprzet bo ponad 70st to mam w Blednerze a w grach to 70st nie jestem w stanie zoabczyc. A Ty piszesz o pulpicie.

Faktem jest, ze intel pod tym katem ma temat lepiej ogarniety i nie ma takich skokow oraz poboru w idle jak na AMD, ale czy np mi to przeszkadza?? Nie, bo niby w czym?? Nie siedze na pulpicie  z hwinfo, a organoleptycznie te skoki nie sa do wyczucia.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, TheMr. napisał:

Kasza 3D w niektórych grach da 15%, w niektórych 1%, będzie średnio 8%.

 

To uracz nas tymi testami nowych cpu, o ktorych nie wiemy ale zapewne Ty juz je znasz :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, darkonza napisał:

 

15% z tych 4 gier, które AMD podało. To jest równie wiarygodne jak te 8% podane przez TheMr.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Phoenixsuple napisał:

To chyba nie bardzo ogarniasz swoj sprzet bo ponad 70st to mam w Blednerze a w grach to 70st nie jestem w stanie zoabczyc. A Ty piszesz o pulpicie.

Tak, dokładnie, nie może być innego powodu, jak zwykle Twój sprzęt jest najlepszy a reszta to nie-ogary :E Szkoda mi klawiatury nawet żeby opisać problem. 

35 minut temu, darkonza napisał:

amd-demonstruje-prototyp-ryzen-9-5900x-z

W starym LoLu magiczne 4%, test gier przekroczy 30 pozycji to średnia spadnie ;) Jeśli testy zostały przedstawione wybiórczo i podstawione najlepsze wyniki, i jeden odpad to można już założyć że samą kaszą AMD się nie obroni ;) Taka zapchaj dziura przed Zen4. 

26 minut temu, BlindObserver napisał:

15% z tych 4 gier, które AMD podało. To jest równie wiarygodne jak te 8% podane przez TheMr.

Napisałem pół żartem, pół serio, ale widzę są osobniki które nie skumały i trzeba robić chyba #pdk. Ktoś usiądzie wybierze 30 starszych gier gdzie silnik gry kaszy nawet nie rozpozna albo nie będzie mu potrzebna i wyniki będą na poziomie 1-5% :E 

Intel jeśli faktycznie w ST ogarnie prawdziwe 15% i więcej w multi które w grach zrobi użytek to faktycznie kaszą AMD się nie obroni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

To chyba nie bardzo ogarniasz swoj sprzet bo ponad 70st to mam w Blednerze a w grach to 70st nie jestem w stanie zoabczyc. A Ty piszesz o pulpicie.

 

Na stock masz 1.5v na jedno jajo i piki na 80°C w pulpicie. 

Krzywa wentyli musi być ospała to nie będzie w niczym to przeszkadzać. Albo trzeba po swojemu proca nastawić, tak żeby nie lądowało 1.5V. 

Proste. Ale żeby to miało być powodem na przejście na Intela? Z chłodzeniem powietrznym które nie daje rady z AMD? Na pewno z Intelem sobie poradzi XD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...