Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, AMDK11 napisał:

Nie tak to działa :D

50% weięcej instrukcji na takt powinno dać ze 25-30% wyższe IPC. CB wskazuje na +28% względem Zen3. Czy to przełoży się na inne zastosowania i gry to już inna para kaloszy. 

 

Conroe to przejście z 3 do 4 instrukcji na takt a to wzrost o 33%. Wzrost IPC względem K8 Athlon64 to już 15-20%.

 

RKL miał do +19% IPC a w grach zegar ok +8/9%. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rocket Lake to jest kastrat, rdzeń był zaprojektowany pod 10nm, a nie 14nm. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, AMDK11 napisał:

Dla tego że Zen3 to na ten moment x86 o najwyższym IPC.

 

Względem Skylake wychodzi +50%.

Wyższy nawet od RocketLake?
SkyLake już odszedł na emeryturę, i daj już mu spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, darkonza napisał:

W kolejnych procesorach będą poprawić to wykorzystanie 6 instrukcji tak jak wczesniej poprawiali od czasów Core2duo te 4 na takt

Bardzo ciekawe zagadnienie z tym przewidywaniem ? Napewno lepsze niż podniecanie się sichymi cyferkami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Phoenixsuple napisał:

W ostatnich przeciekach jakoś tej mega przewagi względem 5950X w CB23 nie widać. 

https://mobile.twitter.com/hw_reveal/status/1438492746847715328?ref_src=twsrc^tfw|twcamp^tweetembed|twterm^1438492746847715328|twgr^|twcon^s1_&ref_url=https%3A%2F%2Fd-26529556003469585773.ampproject.net%2F2109102127000%2Fframe.html

A jak to nie mega to nie wiem co to ? XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, darkonza napisał:

Nie zgodzę się.50% więcej instrukcji powinno dac 50% więcej wydajności. Problem ze jak było 4 instrukcje na takt to były trafniej przewidywane niż przewidywane będzie 6 instrukcji na takt. (bez przewidywania byłaby liczna tylko jedna instrukcja w każdym takcie i ze 100% skutecznością)

To tylko przykład,  ale przy 4 mogło być w rzeczywistosci 3,8 instrukcji na takt albo nawet 3,9 po tylu latach usprawnień, a 0,1 albo 0,2 (czyli jedna albo 2 na dziesięc taktów) było marnowane przez  nieudane przewidywanie, (policzone a niepotrzebne) a teraz będzie 6 na takt ale marnowane będzie 1 a moze 1,5, a moze 2 instrukcje na takt (policzone, moc wzieta a niepotrzebne) więc w rzeczywistosci mimo wykonywania 6 instrukcji prawidłowo będzie liczone od 4 do 5 instrukcji na takt. Znaczy w tych programach które są "proste" do przewidywania moze byc 50% i nawet wiecej dzieki pozostałym usprawnieniom, ale w grach przewidywanie jest najtrudniejsze i tam będzie gorzej.

W kolejnych procesorach będą poprawić to wykorzystanie 6 instrukcji tak jak wczesniej poprawiali od czasów Core2duo te 4 na takt

Nie prawda. Średnia będzie wyższa i tyle. 6 instrukcji szczytowo. Lub szczytowo 6+.

 

Każdy wzrost IPC w obrębie 4 drożnego dekodera to było podnoszenie średniej ku granicy 4 instrukcji na takt. Nie zawsze wykonasz 4 instrukcje i jest to szczytowa możliwość.

Edytowane przez AMDK11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Minciu napisał:

Przecież 5950x tez przekroczy  30k, na stock robi coś ponad 28k. W stosunku do RKL to tak mamy przepaść ale do 5950X nie bardzo. Naturalne jest tez to ze top intela będzie szybszy, dziwne by było gdyby nie był. W końcu będzie dzielić różnica chyba ponad roki między ich wydaniem. 

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Phoenixsuple napisał:

Przecież 5950x tez przekroczy  30k, na stock robi coś ponad 28k. W stosunku do RKL to tak mamy przepaść ale do 5950X nie bardzo. Naturalne jest tez to ze top intela będzie szybszy, dziwne by było gdyby nie był. W końcu będzie dzielić różnica chyba ponad roki między ich wydaniem. 

Ale Intel to robi bez OC. Jak walniesz jeszcze OC na chillerze to spokojnie pod 40k dojdzie XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Minciu napisał:

Ale Intel to robi bez OC. Jak walniesz jeszcze OC na chillerze to spokojnie pod 40k dojdzie XD

Na chillerze to mysle 45k ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wyjaśnione XD

Pytanie co ze 100ms w grach. Bo ja obstawiam cała parę w syntetyki XD 

5 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Na chillerze to mysle 45k ?

Kurcze zapomniałem. Te 30K+ to na LC. Nie wiem czemu typ podkreślił to, że stock na wodzie tyle robi. Jakby bez wody się nie dało? I jeszcze chrzanił coś o jakiś watach. Żeby się nie podniecać za bardzo. Ja od raz widzę tutaj miejsce dla chillera jak stock na wodzie musi trzymać XD

Zielona karta. Niebieski proc. To będzie trzeba wpisywać w rubryce o ogrzewaniu mieszkania. 

https://wysokienapiecie.pl/38922-jak-zlozyc-deklaracje-o-zrodlach-ciepla/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś nowe litografie czy instrukcje, sranie w banie ja to lubie jak procesor ma dużo rdzieniuw i sie kręci

Edytowane przez Ocho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, liczby mi się pomieszały.

Według testu CB R20 ST GoldenCove ma wyższy IPC:

+16% względem Zen3 

+28% względem Sunny/CypressCove 

+50% względem Skylake 

 

20+% względem Zen3 wychodzi dzięki wyższemu taktowaniu rdzeni GoldenCove.

 

 

 

Edytowane przez AMDK11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, AMDK11 napisał:

Przepraszam, liczby mi się pomieszały.

Według testu CB R20 ST golden Cove ma wyższy IPC:

+16% względem Zen3 

+28% względem Sunny/CypressCove 

+50% względem Skylake 

 

20+% względem Zen3 wychodzi dzięki wyższemu taktowaniu rdzeni GoldenCove.

 

 

 

Wychodzi jakieś 25% szybciej vs 5950X 4,9Ghz.   810 vs 646 single core score CB R20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Smogsmok napisał:

Wychodzi jakieś 25% szybciej vs 5950X 4,9Ghz.   810 vs 646 single core score CB R20

Tyle że GoldenCove powinien przy 5.3GHz wyciągać około 900 punktów. 785 robi przy 4.6GHz.

Edytowane przez AMDK11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, AMDK11 napisał:

Tyle że GoldenCove powinien przy 5.3GHz wyciągać około 900 punktów.

Tak, w CPU-Z, nie w cinebench r20 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Smogsmok napisał:

Tak, w CPU-Z, nie w cinebench r20 

Pomieszały mi się te benchmarki ? 

Edit:

W CPU-Z GoldenCove ma wyższe IPC o 29% względem Zen3.

 

W CB R20 przy znormalizowaniu zegara do 5.3GHz wychodzi 16% wyższe IPC dla Goldena.

Edytowane przez AMDK11
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Smogsmok napisał:

Tak, w CPU-Z, nie w cinebench r20 

W cpu-z zen3 przy 4.9ghz ma jakieś 685-690pkt single . Co nie zmienia faktu, że na Adler single wygląda bardzo pokaznie.  Jestem ciekawy jak wydajność się ułoży w grach względem zen3 . I ewentualnie jak wypadnie na tle zen3 z vcache, o ile AMD je wypuści :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, novi napisał:

W cpu-z zen3 przy 4.9ghz ma jakieś 685-690pkt single . Co nie zmienia faktu, że na Adler single wygląda bardzo pokaznie.  Jestem ciekawy jak wydajność się ułoży w grach względem zen3 . I ewentualnie jak wypadnie na tle zen3 z vcache, o ile AMD je wypuści :)

Wtedy juz bedzie Forza Horizon 5 i bedziemy robili bitewki w 540p :cool3:

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tera każdy będzie wracał do monitorów crt, zeby pokazać moc proca. U mnie stoi jeszcze stary flatron 17" I czeka na swoją kolej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, AMDK11 napisał:

Bardzo namieszałeś i chyba sam się pogubiłeś a przedział czasowy to wręcz abstrakcja. Gdzie Haswell i Broadwell? SunnyCove był projektowany w okresie 2016-2018 to jak mógł wyjść procesor w 2015 opary o nią? Rocketlake by nie istniał gdyby wszystko poszło z planem ponieważ był by Icelake. 

W niczym się nie pogubiłem. Haswell to Devil's Canyon, a Broadwell byłby laptopowy albo by go w ogóle nie było.

Chodzi mi o wydajność. W 2009 planowali 14nm na 2013, 10nm na 2015 i 7nm na 2017.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Kynareth napisał:

W niczym się nie pogubiłem. Haswell to Devil's Canyon, a Broadwell byłby laptopowy albo by go w ogóle nie było.

Chodzi mi o wydajność. W 2009 planowali 14nm na 2013, 10nm na 2015 i 7nm na 2017.

Proces procesem a Sunny był projektowany w 2016-2018 więc nie ma szans by wyszedł wcześniej. Broadwell był jako druga generacja na X99 a nawet Xeon 22 rdzenie.

Edytowane przez AMDK11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

81x ptk w CB20, ladny wynik!

40%+ over Core i9-10900K (Comet Lake-S).

Kometa na smietnik  :lol2:

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Kynareth napisał:

W niczym się nie pogubiłem. Haswell to Devil's Canyon, a Broadwell byłby laptopowy albo by go w ogóle nie było.

Chodzi mi o wydajność. W 2009 planowali 14nm na 2013, 10nm na 2015 i 7nm na 2017.

I7 5775c oraz i5 5675c

https://www.purepc.pl/broadwell-niszczyciel-test-intel-core-i5-5675c-i-core-i7-5775c

12 godzin temu, Phoenixsuple napisał:

Wtedy juz bedzie Forza Horizon 5 i bedziemy robili bitewki w 540p :cool3:

640x480p popularna kiedyś rozdzialka SVGA jak dobrze pamiętam?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...