Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Doamdor napisał:

Dlaczego obstawiasz tak niski wzrost wydajności ?

Po przesiadce z ZEN2, na 11Gen w Origins fps 1% low skoczył o 30% i taka przesiadka ma sens, 10% wzrost wydajności na 12Gen byłby dla mnie nieporozumieniem.

10% wzrost wydajności na zestawie i5 + Z690 + 16GB DDR5, za jedyne 3000zł. ?

 

 

Taki zestaw za 3000 zł ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Pitt_34 napisał:

Taki zestaw za 3000 zł ?

To na premierę lajtowo pod 5tys będzie podbijać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Doamdor napisał:

Dlaczego obstawiasz tak niski wzrost wydajności ?

Po przesiadce z ZEN2, na 11Gen w Origins fps 1% low skoczył o 30% i taka przesiadka ma sens, 10% wzrost wydajności na 12Gen byłby dla mnie nieporozumieniem.

10% wzrost wydajności na zestawie i5 + Z690 + 16GB DDR5, za jedyne 3000zł. ?

 

Liczyć co ma sens każdy może sobie liczyć jak chce, taka jest rzeczywistość a ipc nie wzrosło o 80% ;-) Zen2 to był słabszy i od 8gen więc nic dziwnego że różnica wyszła duża.
W premierowych testach na słabych singlowych gierkach 10% to będzie dużo, w 1% może więcej, a avg i 1% w ciężkich fpsach online dużo więcej na co osobiście liczę najbardziej.

Jak ktoś chce oszczędzać to czeka na b660 + ddr4 a nie się dziwi że topowa platforma z ddr5 wyjdzie drogo day one 8:E Ludzie, te 3k to będzie mało na taki setup

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, eagle napisał:

Dla lubiących nowości to jedna z fajniejszych premier w tym roku. DDR5, PCI-E 5 i nowa architektura CPU. Ja się skuszę. Jak być betatesterem to czegoś ciekawego.

Ja na pewno zmieniam na premierę :D

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naukowcy dowodzeni przez Skoltech oraz IBM stworzyli terahercowe, optyczne tranzystory działające w temperaturze pokojowej: https://phys.org/news/2021-09-optical-transistor-lowest-energy.html

Wymagają tylko od jednego do kilku fotonów by aktywować 1 przełącznik lasera. Mogłoby to oznaczać procesory, które działają z niższa temperaturą, wymagają mniej energii i jednocześnie są 200x szybsze od obecnych. Alder Lake wymięka przy tym. Mam nadzieję, że nie będziemy bardzo długo czekać na tego typu przełomy w produktach nadających się do kupowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, AMDK11 napisał:

Poza tym Skylake i SunnyCove dysponują 4 drożnym dekoderem który szczytowo osiąga 4 instrukcje na takt. GoldenCove dysponuje 6 drożnym dekoderem i szczytowo jest w stanie dekodować 6 instrukcji. Różnica +50%. Zdziwił bym się gdyby to przełożyło się tylko na 10-15% wyższe IPC. Trzeba poczekać na testy na Anandtech i zobaczyć jak GoldenCove zachowuje się w całym spektrum obciążeń.

Też bym się zdziwił.

Mam przeczucie, że Alder Lake nie będzie jak Rocket Lake, tzn. będzie znacząco efektywniejszy energetycznie i dostarczy +20-30% do wydajności w grach. Największe wzrosty prawdopodobnie w obliczeniach wykorzystujących AVX-512 oraz funkcję DL-Boost. Przecież Intel wie, że nie mogą się lenić, bo Zen 3D i Zen 4 nadciągają. Do tego zagrożenie od procków ARM. A V-Cache ma sam z siebie podnieść wydajność w grach o 15-20%. Nie licząc wzrostu częstotliwości i poprawienia IPC, Zen 4 to nie będzie byle co, tylko kolejna poważna generacja. Już za kilka dni Intel zaprezentuje nową serię, a w październiku premiera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Kynareth napisał:

Alder Lake wymięka przy tym

Można już oznaczyć adl jako dead on arrival? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, darkonza napisał:

W roku 2009 (12 lat temu)

"Już teraz jednak wiadomo, że przed urządzeniem rysuje się niezwykle obiecująca przyszłość. W elektronice ciągle próbujemy zwiększyć częstotliwość, by uzyskać szybsze układy scalone czy szybciej przesyłać sygnały. Ale bardzo trudno jest osiągnąć częstotliwość wyższą niż 4-5 gigaherców - mówi Tomás Palacios, profesor z MIT-u. tymczasem dzięki grafenowi możliwe jest powstanie urządzeń pracujących z częstotliwością od 500 GHz do nawet 1 teraherca."

https://kopalniawiedzy.pl/powielacz-grafen-czestotliwosc,7131

11 lat temu:

https://gadzetomania.pl/26669,tranzystory-z-grafenu-o-taktowaniu-100ghz-prosto-od-ibma

i cisza :P

Intel w 16 lat podniósł częstotliwość o 1570 MHz. Myślę, że utrzymają tego typu wzrost przez kolejne kilka lat, a później może przeskoczą do 20 GHz z innymi materiałami. Jeszcze później doczekamy się pewnie tych optycznych procesorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Kynareth napisał:

Też bym się zdziwił.

Mam przeczucie, że Alder Lake .... Największe wzrosty prawdopodobnie w obliczeniach wykorzystujących AVX-512 ...

Może być z tym problem skoro tego tam ma nie być 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kynareth napisał:

Już za kilka dni Intel zaprezentuje nową serię, a w październiku premiera.

Ale jak to? Czy ja coś przespałem? Wydawało mi się że premiera planowana jest dopiero na 19 listopada, a oficjalna prezentacja na drugą połowę października. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, parcu napisał:

Ale jak to? Czy ja coś przespałem? Wydawało mi się że premiera planowana jest dopiero na 19 listopada, a oficjalna prezentacja na drugą połowę października. 

Aj, znowu mi się pomyliło. Chciałbym by było miesiąc wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekawy jak deweloperzy będą strugać silniki i gry pod 8 mocnych rdzeni i trochę słabszych i jak rozłożenie na wątki wyjdzie w praniu :E Coś czuje że jak zapchają 8 silnych rdzeni, a gra będzie chciała się nażreć 16 to małe rdzenie wysiądą i będą spadki w 0.1 i 1% low :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie żadnego strugania, to robota dla systemu i taka architektura byłaby skazana na porażkę. SMT to już "słabsze rdzenie" dla gry, a e-cores mają wyższy priorytet wydajnościowy niż wątek na smt więc generalnie powyżej 8 wątków zyskujesz.

Z tym że to takie teoretyzowanie bo która gra tak obciąża cpu że dropuje na 8/16? ;-) Takie obciążenie to fikcja więc pewnie nawet będzie trudno to przetestować w grach.

btw. w wielowątkowości chodzi o zwiększenie sumarycznej wydajności a nie liczenie rdzeni, to tylko droga do celu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, TheMr. napisał:

.....  Coś czuje że jak zapchają 8 silnych rdzeni......

Może wg Intela  tak silnych rdzeni nie da się zapchać :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, TheMr. napisał:

Jestem ciekawy jak deweloperzy będą strugać silniki i gry pod 8 mocnych rdzeni i trochę słabszych i jak rozłożenie na wątki wyjdzie w praniu :E Coś czuje że jak zapchają 8 silnych rdzeni, a gra będzie chciała się nażreć 16 to małe rdzenie wysiądą i będą spadki w 0.1 i 1% low :D

Najpierw to musza sie pojawic gry, ktore zjedza 8 rdzeni i 16 watkow a pozniej mozna myslec dalej ;) Bo to co mamy obecnie w grach na wiekszej ilosci rdzeni to tylko skakanie po watkach.

7 minut temu, Wu70 napisał:

Z tym że to takie teoretyzowanie bo która gra tak obciąża cpu że dropuje na 8/16? ;-) Takie obciążenie to fikcja więc pewnie nawet będzie trudno to przetestować w grach.

Moze za 5-10lat :szczerbaty: Nie wspominajac juz, ze wielu grach na przykladzie 3700X taki 5600X nadrabia swoja wydajnoscia mniejsza ilosc rdzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Battleroyal na 10k graczy może pojawić się szybciej niż za  5-10 lat. Bo akurat jeden taki na 100k graczy jest przygotowywany.

 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W CB R23 Single Thread(ST) takt w takt wychodzi +48% względem Skylake, +26% względem CypressCove(Rocketlake) i +14% względem Zen3. Dzięki wyższemu taktowaniu względem Zen 3 przewaga będzie +24% :)
 

Godzinę temu, kalderon napisał:

Bańka pryska.

W Sandrze wychodzi wolniej od Rocketlake więc coś z tym testem jest nie tak.

Edytowane przez AMDK11
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, AMDK11 napisał:

W Sandrze wychodzi wolniej od Rocketlake więc coś z tym testem jest nie tak.

Albo któreś przecieki kłamią XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Minciu napisał:

Albo któreś przecieki kłamią XD

No wiesz dołożyli 50% więcej dekoderów po to by był nieco wolniejszy od CypressCove. Bardzo wiarygodny test. Z Rocketlake zanim wyszły poprawione biosy itd było bardzo słabo. Tutaj jest układ hybrydowy więc jest więcej punktów w których morze być coś nie tak.

Edytowane przez AMDK11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyli avx512 więc benchmarki to na pewno się znajdą takie gdzie rkl wyjdzie lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Wu70 napisał:

Wyłączyli avx512

Bo byłby przepływowy ogrzewacz wody XD

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W HEDT będą włączone więc jak ktoś chce bić rekordy poboru mocy to powinna być taka możliwość :P chociaż tutaj oszczędnie to raczej też nie będzie :cool:

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...