Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

Podobnie jak inni producenci pamięci RAM, Samsung nie spodziewa się, że DDR5 stanie się standardem przed 2023 rokiem.
https://ithardware.pl/aktualnosci/samsung_zaprezentowal_modul_ram_ddr5_7200_o_pojemnosci_az_512_gb-17554.html

Taa, a DDR4  jakoś bardzo szybko stało się standardem w ciągu roku 2014-2015. Tu zapewne będzie podobnie, Intel przecież już w tym roku wypuszcza platformę pod ten standard.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Wu70 napisał:

Biedne DDR5, CL22 to minimum i nawet 4800 tak nie zejdzie :D

DDR4-vs-DDR5-bandwidth.png

Nic nie bój o wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, jurekk napisał:

to były czasy gdzie ludzie polecali wez w 1 kości ram bo nie bedziesz sobie ograncizał rozbudowy.Pomijam ze to czasy gdzie gpu były przez cpu.Dzisiaj nie to samo

Chyba w innym swiecie zylismy. Mocy CPU brakowalo by grafy nakarmic w SLI czy CF. W singlu tez sie gry zdarzaly gdzie cpu bylo limitem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, sideband napisał:

Nic nie bój o wydajność

Tylko szkoda że czas dostępu podobnie xD 

 

1 godzinę temu, blubaju napisał:

Taa, a DDR4  jakoś bardzo szybko stało się standardem w ciągu roku 2014-2015. Tu zapewne będzie podobnie, Intel przecież już w tym roku wypuszcza platformę pod ten standard.

Co nie zmienia faktu, że ddr5 w sensownym wydaniu to będzie raczej druga "generacja" kości...i płyt głównych. Wystarczy poczytać testy 6700k na ddr4 vs ddr3. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Pioy napisał:

Co nie zmienia faktu, że ddr5 w sensownym wydaniu to będzie raczej druga "generacja" kości...i płyt głównych.

Biorąc teraz Aldera na premierę z "kiepskimi" DDR5, zawsze można  później wymienić ramy na lepsze, a stare sprzedać.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, MaxForces napisał:

Kazdemu moze sie zapomniec 

Lista dloga i7 3960

Tylko że to na LGA2011 a obecnie jest LGA2066. Tej samej klasy czyli HI-End ma być SapphireRapids w 2022 roku ale pewnie już na LGA3xxx-4xxx.  Ja miałem LGA2011v3(X99). Obecnie jest X299 więc nie wiem gdzie i kiedy Intel z tego zrezygnował.

Edytowane przez AMDK11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, blubaju napisał:

Biorąc teraz Aldera na premierę z "kiepskimi" DDR5, zawsze można  później wymienić ramy na lepsze, a stare sprzedać.

za 3 lata znowu bedzie walka o kazde Cl które nci nie daje w 720p?

4 minuty temu, AMDK11 napisał:

Tylko że to na LGA2011 a obecnie jest LGA2066. Tej samej klasy czyli HI-End ma być SapphireRapids w 2022 roku

no i właśnie.nawet na tym forum ma 1 na 100

Edytowane przez jurekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, jurekk napisał:

za 3 lata znowu bedzie walka o kazde Cl które nci nie daje w 720p

Teraz gdy w Intelach nadchodzi era "Gearów" to tylko walka o jak najlepsze CL zostaje. Temat najwyższego możliwego zegara RAM już schodzi na drugi plan :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, blubaju napisał:

Teraz gdy w Intelach nadchodzi era "Gearów" to tylko walka o jak najlepsze CL zostaje. Temat najwyższego możliwego zegara RAM już schodzi na drugi plan :]

Jak dasz 1:2 to aby wyciągnąć odpowiednika 3600 1:1 będzie trzeba kostek 7400. Pod 1:4 kostki 14800 i nie powinno być bólu za podziałkę względem 1:1 3600. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Pioy napisał:

Co nie zmienia faktu, że ddr5 w sensownym wydaniu to będzie raczej druga "generacja" kości...i płyt głównych. Wystarczy poczytać testy 6700k na ddr4 vs ddr3. 

I tak, i nie. W momencie przejścia z DDR3 na DDR4, silniki w grach miały w pompie podsystem pamięci, obecnie większość silników nie ma tego w pompie i można powiedzieć że na nim bazuje. Zmienił się soft. 

Godzinę temu, blubaju napisał:

Biorąc teraz Aldera na premierę z "kiepskimi" DDR5, zawsze można  później wymienić ramy na lepsze, a stare sprzedać.

Tylko po co Alder kiedy CPU bound gier jest na pęczki, i te 20% IPC do czasu 4xxx nic nie dadzą :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, blubaju napisał:

Biorąc teraz Aldera na premierę z "kiepskimi" DDR5, zawsze można  później wymienić ramy na lepsze, a stare sprzedać.

Zapomnij na razie o DDR5 10266Mhz CL25, teraz jak będzie bieda 5133Mhz CL40 to będzie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, TheMr. napisał:

I tak, i nie. W momencie przejścia z DDR3 na DDR4, silniki w grach miały w pompie podsystem pamięci, obecnie większość silników nie ma tego w pompie i można powiedzieć że na nim bazuje. Zmienił się soft. 

Dobra bajka tylko nieprawdziwa.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Minciu napisał:

Jak dasz 1:2 to aby wyciągnąć odpowiednika 3600 1:1 będzie trzeba kostek 7400. Pod 1:4 kostki 14800 i nie powinno być bólu za podziałkę względem 1:1 3600. 

Ja zmienie na DDR5 w momencie gdy beda 2x szybsze niz obecne moje czyli jak pojawia sie kostki min 7600Mhz.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, sideband napisał:

DDR4-vs-DDR5-bandwidth.png

Nic nie bój o wydajność.

ATM Aida64 sugeruje, że jakby porównać DDR5 do B-Die DDR4, to czas dostępu niemal x2... Także nie wiem czy boost przepustowości 60 -> 80GB/s (czyli 1/3 lepiej), a dwa razy gorszy czas dostępu jest warte przepłacanie góry pitosu w pierwszej generacji. OFC, odpalisz benchmarki gier i jest kapke lepiej, ale nie o 1/3 ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

Ja zmienie na DDR5 w momencie gdy beda 2x szybsze niz obecne moje czyli jak pojawia sie kostki min 7600Mhz.

Jak olejesz lepszą efektywność i zmniejszone zapotrzebowanie na volty, to pewnie dość szybko znajdą się kostki robiące te 7600+ ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, rybek napisał:

ATM Aida64 sugeruje, że jakby porównać DDR5 do B-Die DDR4, to czas dostępu niemal x2... Także nie wiem czy boost przepustowości 60 -> 80GB/s (czyli 1/3 lepiej), a dwa razy gorszy czas dostępu jest warte przepłacanie góry pitosu w pierwszej generacji. OFC, odpalisz benchmarki gier i jest kapke lepiej, ale nie o 1/3 ;) 

A przejście na DDR5 i tak musiało się dokonać ze względu na to, że platforma potrzebuje wysokiej przepustowości by wykarmić pci-express 5.0 i peryferia.

Pierwsze wyniki SKL na DDR3 w Aidzie też nie miały za pięknych wyników. Jestem spokojny te same jęki były przy DDR4 i żadnej tragedii nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Ja zmienie na DDR5 w momencie gdy beda 2x szybsze niz obecne moje czyli jak pojawia sie kostki min 7600Mhz.

Może być CL60? Ciekawe jak czasy dostępu wpłyną na wydajność w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12600/4 = 3150 mało mało, wymaksowany gear2 pewnie będzie lepszy :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mają możliwość robić ponad 12000, to Gear2 powinno dać się wymaksować na ile pozwolą CPU. A za pół roku pewnie Gear4 da się wygrać pod korek proca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Minciu napisał:

Jeśli mają możliwość robić ponad 12000, to Gear2 powinno dać się wymaksować na ile pozwolą CPU. A za pół roku pewnie Gear4 da się wygrać pod korek proca.

A jaki jest ten próg kontrolera RAMu w Alderze gdzie ma przeskakiwać na niższe "Geary "dla DDR5?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można jedynie zgadywać, że poniżej 4000 dla gear 1 DDR4 o ile będzie. Dzielniki 2 i 4 dla ddr5 bez obsługi 1:1 sugerują niski potencjał. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Minciu napisał:

Można jedynie zgadywać

No właśnie Intel się coś tym nie chwali. Zresztą  w przypadku 11th gen,  progiem 3600MHz też się jakoś głośno nie chwalił i że w ogóle będą dwa tryby pracy kontrolera RAM to info wypłynęło niedługo przed premierą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale z reguły powyżej 3600 (rzadko 3733) coś się sypie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...