Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, wrobel_krk napisał:

AMD i Intel to korporacje i dla nich najważniejszym priorytetem jest zysk,

Taka polityka jaką prowadzą, doprowadza do tego, że na mnie zarabiają mniej. Gdyby na płytę P67 dało się włożyć i5 8400, albo i5 10400f* to bym miał już kolejny procesor od nich, ale jak mam wymieniać jeszcze płytę i RAM, szczególnie po zawyżonych cenach RAM, to ... zwlekam (biorąc pod uwagę, że różnica między i5 2400 a i5 10400f to w większości zadań, czyli tych od 1 do 4 wątków, będzie może ~60%).

* - a powinno się dać, bo chyba nie jest nikt tak naiwny by myśleć, że te CPU wymagają dodatkowych kontaktów/innych podstawek. Dopiero w i5 11400 dodano nowe linie PCI-E, wiec dopiero tutaj jest potrzebna nowa podstawka

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że to bzdura, tak jak te niezidentyfikowane procesory.. 8:E

8 godzin temu, sultan_kosmitow napisał:

A to wykresik jak nalezy przelaczac thready z jednej puli na druga, w skrocie male cory to maks 30% duzych. Mozna sie rozejsc rewolucji nie bedzie.

Ale to już wiadomo, myślałeś że mały jest odpowiednikiem dużego? Małe są po to żeby uzyskać większą wydajność MT na tej samej powierzchni i masz 4 małe zamiast 1 dużego. Z pewnością nie wyjdzie że z tej samej powierzchni wycisnęli 3x więcej wydajności tylko trochę więcej, ile dokładnie to zobaczymy. Będą przypadki które działają lepiej i takie które gorzej, normalne. W grach nie sądzę żeby to był zbyt interesujący temat tak jak ogólnie wydajność MT powyżej 6-8 rdzeni (w grach) więc 12400 i 12600k to główne wybory.

A co do win10 raczej będzie się dało je włączyć (było w innym leaku) tylko będzie to nieopłacalne, bez rozróżniania rdzeni masz oczywisty regres wydajności

  

2 godziny temu, wrobel_krk napisał:

Dla zen 3 nie ma wsparcia dla płyt a320, b350 i x370, czyli od listopada 2020, na x370 spokojnie procki by dały radę(nawet chyba były biosy przez chwilę), te a320/b350 pewnie mogły by mieć problemy, więc można by ale kasa

Były też beta na b350 (przynajmniej asrock) później wycofane ze względu na amd. Są też modele b350 które nie dostały bety ale zen3 działa po wgraniu bety od innej płyty :D Ogólnie wszystko bardzo dobrze działa na b350.

W am4 długo to nieźle wyglądało bo musieli gonić intela. Jak amd przycisnęło to i przecieki o 3gen na intelu się pojawiły. Korpo to korpo, jedynie balans i wyrównana walka to w miarę korzystny dla nas scenariusz.

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Wu70 napisał:

Ale to już wiadomo, myślałeś że mały jest odpowiednikiem dużego? Małe są po to żeby uzyskać większą wydajność MT na tej samej powierzchni i masz 4 małe zamiast 1 dużego. Z pewnością nie wyjdzie że z tej samej powierzchni wycisnęli 3x więcej wydajności tylko trochę więcej, ile dokładnie to zobaczymy. Będą przypadki które działają lepiej i takie które gorzej, normalne. W grach nie sądzę żeby to był zbyt interesujący temat tak jak ogólnie wydajność MT powyżej 6-8 rdzeni (w grach) więc 12400 i 12600k to główne wybory.

Tyle ze to jest w pyte skomplikowane. Ten scheduler sterowany jest przez czujniki z procka i jak thread zaczyna żreć za duzo mocy to przerzuca go na pelen core. Jestem ciekaw jak to w grach bedzie, bo moga sie pojawic mikro przyciecia na momentach przerzucania i to nie bedzie fajne. Druga rzecz te mikro cory zabieraja cache L3. Na WIN10 te procki beda pracowac z wylaczonymi malymi corami, wiec duze dostana wiecej cachu. Jestem ciekaw porownania.

Trzeba zajrzec tez do kernela Linuxa 5.14 bo wczoraj wyszedl i ma obsluge tych procesorow W 5.15 ma cos byc ale dla ARM, Intel olewa poki co sprawe.

Edytowane przez sultan_kosmitow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

360 euro bez vat to 2000zł z vat bez Januszowego(pewnie wliczone)

Edytowane przez wrobel_krk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, wrobel_krk napisał:

360 euro bez vat to 2000zł z vat bez Januszowego(pewnie wliczone)

Tam piszą, że cena waha się od 360 euro do 450 euro bez VAT, więc z VAT i januszowym to raczej będzie od tych 400 euro, więc wychodzi niecałe 2300zł (400*4,6*1,23=2263zł).

A 360 euro to faktycznie wychodzi 2040zł (360*4,6*1,23) i na PurePC jest duży babol (napisali że cena wychodzi ponad 1500zł).

Edytowane przez DaviM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, DaviM napisał:

Tam piszą, że cena waha się od 360 euro do 450 euro bez VAT, więc z VAT i januszowym to raczej będzie od tych 400 euro, więc wychodzi niecałe 2300zł (400*4,6*1,23=2263zł).

A 360 euro to faktycznie wychodzi 2040zł (360*4,6*1,23) i na PurePC jest duży babol (napisali że cena wychodzi ponad 1500zł).

Czyli taki zwykły ATX albo M-ATX to gdzieś około 2000 zł. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładnie to wygląda, prócz ceny rzecz jasna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, sultan_kosmitow napisał:

Tyle ze to jest w pyte skomplikowane. Ten scheduler sterowany jest przez czujniki z procka i jak thread zaczyna żreć za duzo mocy to przerzuca go na pelen core. Jestem ciekaw jak to w grach bedzie, bo moga sie pojawic mikro przyciecia na momentach przerzucania i to nie bedzie fajne. Druga rzecz te mikro cory zabieraja cache L3. Na WIN10 te procki beda pracowac z wylaczonymi malymi corami, wiec duze dostana wiecej cachu. Jestem ciekaw porownania.

Trzeba zajrzec tez do kernela Linuxa 5.14 bo wczoraj wyszedl i ma obsluge tych procesorow W 5.15 ma cos byc ale dla ARM, Intel olewa poki co sprawe.

Oczywiście że jest skomplikowane bo co teraz nie jest :) Przez to właśnie że cpu zapewnia sprzętowy feedback jest to bardzo szybkie a czy wystarczająco szybkie to zobaczymy.

Cytat

Intel states that it can profile a thread in as little as 30 microseconds, whereas a traditional OS scheduler may take 100s of milliseconds to make the same conclusion (or the wrong one).

 

Mając 8 dużych rdzeni i tak wydajnościowo nic już w grach nie zyskamy, ew. spadnie zużycie energii które w grach nie jest jakimś problemem więc biorąc pod uwagę jedno i drugie stawiam że w grach raczej będziemy woleli mieć tylko duże rdzenie dla najniższych opóźnień i najlepszej wydajności.
Małe zapewnią dodatkową wydajność MT która dla większości użytkowników domowych i tak nie jest zbyt atrakcyjna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie ciekawi ten wynik w cb23 ponad 27tys na samych big core przy przy poborze 91.5w

Perf/wat wychodzi ponadprzecietnie patrząc co prezentowal 11900k czy nawet 10900k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Wu70 napisał:

Oczywiście że jest skomplikowane bo co teraz nie jest :) Przez to właśnie że cpu zapewnia sprzętowy feedback jest to bardzo szybkie a czy wystarczająco szybkie to zobaczymy.

 

Mając 8 dużych rdzeni i tak wydajnościowo nic już w grach nie zyskamy, 

Skoro gry skalują się do 12-16 rdzeni, to czemu powyżej 8 rdzeni nic nie da się już zyskać? Bo Intel akurat takie CPU wypuszcza?

Trochę podejście jak updejt bnecza pod 16rdzeni i 24watki zamiast 32 XD

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Minciu napisał:

Skoro gry skalują się do 12-16 rdzeni, to czemu powyżej 8 rdzeni nic nie da się już zyskać? Bo Intel akurat takie CPU wypuszcza?

Trochę podejście jak updejt bnecza pod 16rdzeni i 24watki zamiast 32 XD

aha, jak +2-3 fps uważasz za skalowanie to gratuluję. Może threadripper da jeszcze +1fps to będziemy już pisać o skalowaniu do 64 rdzeni. @Stjepan666 Genoa 96c da radę jeszcze +0.5fps? Bo chyba mamy już skalowanie do 96c :D
Powyżej 6-8 to śmiech a nie skalowanie a poniżej tej liczby widać co to znaczy faktyczne skalowanie i realna potrzeba dodatkowej mocy no ale zaślepienia cyferkami to nie wyleczymy, też je lubię :D

I nie napisałem że się nie da bo się da ale twórcy tego nie robią. Dlaczego? Bo to trudne i gracze nie mają tylu rdzeni.

W grach istotne są opóźnienia i przy tylu rdzeniach nagle magicznie się okaże że lepszy podsystem pamięci jakimś cudem da więcej niż kolejne rdzenie.
btw betę nowego bfa testowałem na 4/8 i miałem lepsze wyniki niż ludzie na 6-8c z przeciętnym ramem

A intel wypuszcza 8 dużych w reakcji na rzeczywistość a nie odwrotnie. Moim zdaniem to zabezpieczenie na wypadek kompletnej porażki podejścia z małymi rdzeniami bo 8c ciągle wystarczy jako samodzielne rdzenie

Edytowane przez Wu70
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Tornado3 napisał:

Mnie ciekawi ten wynik w cb23 ponad 27tys na samych big core

 

Pica na wode, ze to byly tylko na duzych rdzeniach. To jest wynik lacznie z wszystkich rdzeni. Apka poprawnie wykrywa cpu 16rdzeni i 24 watki i nie ma problemu z obsluga.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wszystkich rdzeni jest ponad 30tys

Przynajmniej tak pokazują pierwsze przecieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Tornado3 napisał:

Z wszystkich rdzeni jest ponad 30tys

Przynajmniej tak pokazują pierwsze przecieki

Wystarczy, ze ktos da gorsze chlodzenie i proc zrobi test na mniejszych zegarach wiec do wynikow trzeba podchodzic z dystansem.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa informacja że avx512 będzie się dało włączyć, jest szansa na powerowe maksy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Wu70 napisał:

Ciekawa informacja że avx512 będzie się dało włączyć, jest szansa na powerowe maksy :D

@AMDK11Czekamy na wyliczenia IPC pod AVX512 :cool3:

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Wu70 napisał:

aha, jak +2-3 fps uważasz za skalowanie to gratuluję. Może threadripper da jeszcze +1fps to będziemy już pisać o skalowaniu do 64 rdzeni. @Stjepan666 Genoa 96c da radę jeszcze +0.5fps? Bo chyba mamy już skalowanie do 96c :D
Powyżej 6-8 to śmiech a nie skalowanie a poniżej tej liczby widać co to znaczy faktyczne skalowanie i realna potrzeba dodatkowej mocy no ale zaślepienia cyferkami to nie wyleczymy, też je lubię :D

 

Na pale przewinalem. Wiedzmin3:

87fps 6c

115fps 8c

137fps 12c

143fps 16c

 

W cyberpunku 62 vs 72 vs 84 vs 89 FPS.

Dla Ciebie to śmiech nie skalowanie. Dla mnie to śmiech a nie matematyka 2-3FPSy różnicy?

Trzecia klasa podstawowki się kłania. 

 

Jakby dali 4 jajca to pisalbys pewnie to samo tylko że już 4 jaja dają max wydajności? Jakiego koloru masz  klapki? Niebieskie?

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to faktycznie na pałę przewinąłeś skoro trafiłeś akurat w jedyne tytuły które cokolwiek pokazują,  jak znajdziesz jeden tytuł gdzie threadripper daje +10fps to będziesz też pisał o skalowaniu do 64c? A do gier ile trzeba vramu? 16GB bo znalazłeś jedną grę która alokuje wszystko? Tak powstają internetowe banialuki, gratuluję. Co tam jeszcze możemy stworzyć, pewnie ramu trzeba 32GB bo się znajdą ze dwa tytuły :D

A odnośnie ostatniego wypierda to musisz sam siebie zapytać właśnie o te 16c co wymyśliłeś bo to co ja piszę to akurat jest powszechnie znane od dawna że przyrosty powyżej 6-8c są niewielkie lub żadne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Minciu napisał:

Na pale przewinalem. Wiedzmin3

Kolega Tomcug robil jakis czas temu taki test i między 6 a 8 core było 3.5% różnicy ;) Twoje wyniki to jakaś fantazja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.10.2021 o 15:51, novi napisał:

Chińskiego nie znam, ale na moim 5900x z ramem 3733cl15 wygląda to tak:

592ba56ece66431f.jpg

03f0b5c3813260e7.jpg

Zaraz wrzucę xmp 3600cl16 i procka stock 

Chińczyk nic nie zmaścił po prostu ustawił zen3 w ramki gdzie konkurencja ze względu na kontroler będzie miała znaczną przewagę. Gear 1 na 3600 MHz w intelu to można porównywać do 3800 bez geardowna w AMD i w jedynym i drugim przypadku nie każdy procesor ogarnie ale większość. Chińczyk pewnie jeszcze pokusił się aby to 3600MHz było na AMD z gear downem aby przypadkiem niechcący nie pojawił się żaden niepożądany fps a nawet 2 xD 
Powiem krótko oni się nawet nie starają 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Ja tam wychodzę z założenia, żeby trochę dołożyć do mobo i nie kupować tych najtańszych, jak ktoś siedzi trochę dłużej na podstawce, żeby poniżej jak zajdzie potrzeba móc tam wsadzić coś naprawdę mocnego, mimo że na ten moment kupujemy coś pokroju 7500F. Nie raz widziałem, że ktoś na słabszej płycie, która była tylko 150-200zł tańsza od dużo lepszej, po latach wsadził coś mocniejszego z większą ilością rdzeni i nagle sekcja zamiast 50 stopni ma ponad 80. Więc jak już ktoś się przenosi z AM4 na AM4 to niech aż tak bardzo nie oszczędza na tej płycie, bo później sobie tam wsadzi jakiegoś 8800X3D i nie będzie miał żadnych problemów.  Sam też jak Ty kupiłem 4 lata temu MSI Gaming Plus z tym, że X570 i był to jeden z tańszych X570 z sekcją pewnie gorszą niż wypasione B550 i dałem za nią równo 725zł, ale miała już ALC1220. Siedziałem tam do niedawna na starym Ryzenie 3700X i też mnie trochę kusiło przejście na AM5. Ale do mojego grania stwierdziłem, że wykrzesam jeszcze co się da z AM4, pewnie mnie co niektórzy zjecie, ale kupiłem 5800X3D chyba niecałe dwa tygodnie temu. Na starego 3700X już jest chętny za 450zł na wtorek po świętach, więc potraktujmy to, że dopłata to 750zł. Temperatury na sekcji podczas Cinebenchu mam w okolicach 49-50 stopni, w grach to nawet nie mówię, a widziałem jak niektórzy na płytach 200zł tańszych mieli ponad 80 i jestem zadowolony. Tak więc jak na pewno nie ma co dzisiaj polecać komuś "martwej" podstawki jak ktoś składa zestaw od nowa, ale nie do końca za wszelką cenę trzeba od razu iść w AM5, gdy komuś zależy żeby tanio zrobić upgrade samego procka, no i wszystko zalezy ile ta dopłata wyniesie. Ten 5800X3D w rozdzielczości i fpsach jakich gram starczy mi jeszcze na dość dług, mimo, że ma dwa lata jest naprawdę spoko i dopiero jak mi zacznie brakować mocy ze strony CPU zmienię na AM5 i jakiegoś dobrego X3D. Na ten moment przesiadka z dopłatą 750zł moim zdaniem całkiem w porządku, patrząc na ile zyskałem w grach.
    • Ja się dziwie tym młodym PiSiorom, co dostali posadki w ministerstwach. Ja rozumiem, że jak się kradnie to tak aby nikt nie mógł nas połączyć z tym faktem. Oni podpisywali różne dokumenty swoim nazwiskiem, łamali własne regulaminu/ustawy itd. Przecież te wałki z tym funduszem są tak oczywiste, że głowa mała. Taki Woś czy ten śmieszny Harry Potter z MF byli tylko pionkami w grze.
    • Czemu od razu zakładasz że biogaz ma pokryć zapotrzebowanie niemalże 1:1 a nie zakładasz masy innych inwestycji, które mają zmniejszyć zapotrzebowanie np. na ciepło, czyli termomodernizacje i wspominane nie raz podwyższanie klas energetycznych budynków. Do tego jak najbardziej istnieje możliwość rozbudowy mniejszych źródeł ciepła instalowanych lokalnie.  
    • @Rico650  Rdr 2 potrafi wywalić grę na pulpit bez modyfikacji grafiki. Co do programu to  Speed Way jest dość czuły na UV . Inne benchmerki u mnie przechodzą po kilka razy a Speed Way już nie.  Rdr 2  ostatnio nie chce mi się za każdym razem ładować i pokazuje mi błąd  że mam za mało pamięci.  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...