Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, Wu70 napisał:

Ale ja nie będę szukał jak się gra w fortnite ;-) Skoro ma być te 30fps to pokaż te filmiki bo na gdybaniu to nikt się nie będzie opierał.

Fortnite to popularna gra i jest tego pełno na youtubie więc powinno się coś znaleźć ale mi nie wychodzi, co nie odpalę to jest mnóstwo tych fpsów albo może nie wszyscy tak grają jak znalazłeś? W sumie to gra dla dzieciaków więc może tak być 

Masz wyżej 2 testy z moreli...  "Mnóstwo" fps  w tej grze owszem, jest, ale nie ma to nic wspólnego z 1% low o którym mowa. W filimu który wrzuciłeś cpu ani razu nie jest dociśnięty, nie widziałem wiecej niż 75% i ani razu nie było na nim nawet 4 graczy - a to się nie umywa do obciążenia cpu gdy koło siebie walczy i buduje 20/30 osób
Mi wiekowo (niestety :() do dziecka daleko, mam już 4 z przodu i na moim mmr endgame jest zawsze podobny, wszyscy siedzą zaboxowani. Tak samo jeszcze słabe cpu "chrupie" się wlączy tryby typu "naparzanka"

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze wiedziałem, że Intel 4/4 i Intel 4/8 wystarczy Intelowcom do wszystkiego i na zawsze :)

No bo jakże to: topowe i7 ma nie wystarczać, a jakiś najniższy w hierarchi badziew Ryzen 3 (3600) jakiejś badziewnej nieistniejącej firmy ma wystarczać? No jakże to? ABSOLUTNIE NIEMOŻLIWE!

Edytowane przez DaviM
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie jest jedyny filmik, ich jest mnóstwo, może ten?

 

Spojrzałem na końcówkę to coś tam budują w 8:20 i dalej, obciążenie cpu też spore.

Nie wierzę że 4/8 jest niegrywalne dzisiaj, może nie będzie super solidnie na wykresie w najcięższych scenariuszach w końcu to najniższa półka ale niegrywalne i to w takim fortnite?

 

 

btw. przy okazji ostatniej bety BF2042 robiłem sobie testy ilości rdzeni. Przy 4/8 miałem wysokie wyniki liczbowe (fps) i ciągle pełny komfort grania, tu akurat byłem zdziwiony bo to wymagająca gra multi i duża ilość graczy.
Niestety nie sprawdziłem 4/4 ale 2/4 to była tragedia, ciągły stutter.
Sprawdzałem też coś co się często pomija a jest bardzo istotne w grach multi - ram, 2933-16-16-16-auto a mój profil to 20-30fps różnicy przy 4/8. Dla 2/4 też jest duża różnica ale tego już nic nie uratuje :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Wu70 napisał:

Ale to nie jest jedyny filmik, ich jest mnóstwo, może ten?

 

Spojrzałem na końcówkę to coś tam budują w 8:20 i dalej, obciążenie cpu też spore.

Nie wierzę że 4/8 jest niegrywalne dzisiaj, może nie będzie super solidnie na wykresie w najcięższych scenariuszach w końcu to najniższa półka ale niegrywalne i to w takim fortnite?

 

btw. przy okazji ostatniej bety BF2042 robiłem sobie testy ilości rdzeni. Przy 4/8 miałem wysokie wyniki liczbowe (fps) i ciągle pełny komfort grania, tu akurat byłem zdziwiony bo to wymagająca gra multi i duża ilość graczy.
Niestety nie sprawdziłem 4/4 ale 2/4 to była tragedia, ciągły stutter.
Sprawdzałem też coś co się często pomija a jest bardzo istotne w grach multi - ram, 2933-16-16-16-auto a mój profil to 20-30fps różnicy przy 4/8. Dla 2/4 też jest duża różnica ale tego już nic nie uratuje :D

To jest cały czas rozgrywka bambików (a ten gość nic kompletnie nie buduje), gdzie cpu ani razu nie jest obciążony na 100% - to jest test GPU, a nie CPU.
Jak testujesz cpu to potrzebujesz "miejsca procesorowego" - tak jak nawet w takim wieśku, całkiem inne masz fps na łąkach/lesie niż w mieście, i to właśnie w mieście mierzysz 1% low aby znaleźć limit procka. Jak obejrzysz natomiast filmiki spoza miasta, to zobaczysz całkiem inne fps-y.
Fortnite ma niskie wymagania jeśli chodzi o GPU, ale CPU to łyknie ile mu tylko dasz - skaluje się pięknie, nawet OC ram przy 5950X przynosi efekty. Z tego co mi wiadomo to w Warzone i PUBG jest bardzo podobnie.

I dalej, ja nie pisałem Fortnite że jest niegrywalny na i3-10100 tylko na i5-6400/6500. Są drastyczne dropy w momencie gdy dociskany jest cpu, z takim 2070 Ti to rozgrywka wygląda tak iż jak się nic nie dzieje to masz 400fps, średnią grubo ponad 200 a w czasie akcji lagi na 15-18 i nie da się grać bo nie jesteś w stanie nawet wycelować. Na i3-10100 jest dużo lepiej, ale to wciąż są spadki nawet poniżej 30 fps - jak ci to nie przeszkadza to grać się da, ale tylko na niskim poziomie skilla. Na moim mmr to niestety 30fps w czasie akcji = śmierć :/

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test GPU to nie jest, obciążenie ma bardzo niskie, lepszy ram by docisnął do końca cpu ale taka i3 to tam siedzi z jakimś tragicznym ramem i to pewnie w większości na zablokowanych płytach (2666). Dlatego OC ramu zawsze da efekty w multi niezależnie od ilości rdzeni, w warzone i pubg będzie podobnie, dużo grałem w to i to :)

Idea miejsc procesowych jest jasna, raczej patrzymy tylko na końcówkę filmików albo intensywne walki bo to zazwyczaj są jedne wielkie miejsca procesowe w grach multi.
30fps w czasie akcji nie do przyjęcia, nawet poniżej 60 bym nie zaakceptował 8:E ale na 10100 nie wierzę że tak spada, po prostu na żadnym filmiku tego nie widać a już więcej nie chce mi się szukać :mad: Za to 6400/6500 i ogólnie 4/4 to nieporozumienie już

Chociaż ciekawe jak sobie radzi taki i3 9350kf, jak miałem płytę dla 9gen to chciałem go kupić żeby obadać 4x 5.0GHz i bdie :D ale nie dało się tego znaleźć (używek)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, _rdk_ napisał:


Mi wiekowo (niestety :() do dziecka daleko, mam już 4 z przodu

Masz "czwórkę" z przodu i grasz w grę dla dzieci w wieku 8-14 lat? 8:E Usiłowałem w to swego czasu grać, ale dla mnie to "ryje banie". To już wolę Apexa L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Wu70 napisał:

...

Masz wyżej 2 testy moreli gdzie im wychodzi to samo co ja widzę ale uparcie nie chcesz wierzyć :D

Na i3-8350K @5.0GHz rozgrywka bardzo zbliżona do i3-10100, miałem ten procek jeszcze ze 3-4 miesiące temu

2 minuty temu, blubaju napisał:

Masz "czwórkę" z przodu i grasz w grę dla dzieci w wieku 8-14 lat? 8:E Usiłowałem w to swego czasu grać, ale dla mnie to "ryje banie". To już wolę Apexa L

Zacząłem grać właśnie z dzieciakami w rodzinie, ale wciągnęło - rozgrywka na wyższym poziomie jest jak dla mnie ciekawsza od innych BR, ale poziom trudności dużo wyższy- tu nie wystarczy dobry aim, bez opanowania budowania/edycji nie ma czego szukać w tej grze :/  m.in. dlatego też ostatnio idzie mi dużo słabiej w tą grę niż kiedyś, ogólny poziom dużo się podniósł a ja rok temu stanąłem w miejscu

Fortnite na wyższym poziomie skill'a to całkiem inna gra niż to co jest na starcie, wystarczy właśnie porównać filmik wrzucane powyżej - to są całkiem inne rozgrywki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, _rdk_ napisał:

Masz wyżej 2 testy moreli gdzie im wychodzi to samo co ja widzę ale uparcie nie chcesz wierzyć :D

heh Najpierw godzinę dyskutujesz o tym że film z gry musi przedstawiać odpowiednie granie na poziomie a potem mówisz że test który przedstawia tylko dwie liczby i nic więcej nie wiadomo jest dobry bo liczby się zgadzają? :D

Tam nawet avg jest niskie (108) więc leciał na limicie gpu przez detale bo to test zestawu a nie cpu. W drugim masz już normalne avg (200) i min 67 (ale to 5950x 4/8). Już pomijając że wybrali pewnie jakiś prosty scenariusz żeby było powtarzalnie i szybko. Nie no, nie żartujmy, w przypadku gry multi zapisy z rozgrywki mają większą wartość ;-)

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Wu70 napisał:

heh Najpierw godzinę dyskutujesz o tym że film z gry musi przedstawiać odpowiednie granie na poziomie a potem mówisz że test który przedstawia tylko dwie liczby i nic więcej nie wiadomo jest dobry bo liczby się zgadzają? :D

Tam nawet avg jest niskie (108) więc leciał na limicie gpu przez detale bo to test zestawu a nie cpu. W drugim masz już normalne avg (200) i min 67 (ale to 5950x 4/8). Już pomijając że wybrali pewnie jakiś prosty scenariusz żeby było powtarzalnie i szybko. Nie no, nie żartujmy, w przypadku gry multi zapisy z rozgrywki mają większą wartość ;-)

Akurat ustawienie wysokich detali w Fortnite nic nie zmienia w kwestii minimalnych - przy każdym GPU od średniej półki wzwyż te są zależne właśnie od CPU. Jak już chyba ustaliliśmy, fortnite ma niskie wymagania odnośnie GPU.
Jeśli wyniki ich testu pokrywają się z tym co sam obserwuję to nie mam podstaw zakładać iż test jest zły.

Natomiast jak chcesz sam poszukać filmiku który ma sens, to szukaj takiego z endgame, gdzie jest konkretny młyn i dużo budujących ludzi obok siebie - tutaj wychodzi limit CPU. Tak jak na filimku który wrzuciłem wyżej, gdzie każde wyjście z boxów to spadek fps x2, do trochę ponad 100 na 5900X... A to nie był jakiś ekstremalny przykład, rzekłbym iż dość spokojna gra - te chłopaki są znane z tego iż raczej ostrożnie grają, nie wjeżdżają w innych i nie fragują za dużo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.10.2021 o 17:30, _rdk_ napisał:

No to te błędy powielają wszyscy z góry na dół, w dodatku jakimś cudem u mnie wychodzi to samo.
Na takim i5-6400/6500 w Fortnite nie da się grać nawet z 2070 Ti gdyż FPS dropi do 15-18 i laguje tak że gra nie ma sensu, a średnie na poziomie 200+ (tzn jak zdejmę blokadę, bo normalnie mam locka na 144 - jak monitor)
Co robię źle? ;)

O w mordę ja to chrześniakowi kiedyś wsadziłem FX8320 bo phenom x4 965 nie wyrabiał i GTX 1060 6 GB i jakoś nie zauważyłem aby był problem. Potem siedział na 4690k@4.4 i też tam nigdy dropów nie widziałem przynajmniej w czasie szybkich testów bo gry nie trawię ani się nie skarżył. Może się go dopytam jak to jest bo to widzę czym lepszy i nowszy CPU tym gorzej działa a ja debil mu teraz dałem platformę na R7 3800x jak nic weźmie i mnie zastrzeli bo grać nie będzie mógł teraz.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Art385 napisał:

O w mordę ja to chrześniakowi kiedyś wsadziłem FX8320 bo phenom x4 965 nie wyrabiał i GTX 1060 6 GB i jakoś nie zauważyłem aby był problem. Potem siedział na 4690k@4.4 i też tam nigdy dropów nie widziałem przynajmniej w czasie szybkich testów bo gry nie trawię ani się nie skarżył. Może się go dopytam jak to jest bo to widzę czym lepszy i nowszy CPU tym gorzej działa a ja debil mu teraz dałem platformę na R7 3800x jak nic weźmie i mnie zastrzeli bo grać nie będzie mógł teraz.   

Jak nic cały świat się myli, a mogli wszyscy siedzieć na fxach z pascalami. Sorry - nie wiem jak sensownie odpowiadać na nonsensy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, oh,shut up napisał:

Koniec offtopu bo szkoda spamować temat o najciekawszej premierze ostatniego pięciolecia :()

Chyba ostatniego dziesięciolecia. Ostatnia taka przebudowa platformy u Intela to była przy przejściu z s775 na 1156.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, _rdk_ napisał:

Jak nic cały świat się myli, a mogli wszyscy siedzieć na fxach z pascalami. Sorry - nie wiem jak sensownie odpowiadać na nonsensy

Np. jak ja trolując głupimi postami 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.10.2021 o 17:45, Phoenixsuple napisał:

@AMDK11Czekamy na wyliczenia IPC pod AVX512 :cool3:

 Nie muszę i na pewno nie będę wyliczać wzrostu IPC wraz z AVX512, chyba że na ShappireRapids ;)

Już sprostowano że jest błąd w przewodniku optymalizacji dla AlderLake a AVX512 jest wyłączony na stałe i nie będzie możliwości uruchomienia w biosie. Przewodnik jest ciągle aktualizowany.

 

Edycja:

Tak jak już wcześniej pisałem, AVX512 najwcześniej zobaczymy w Meteorlake o ile w następcy Gracemont będzie zaimplementowany. Jedynie High-endowa platforma oparta o SapphireRapids tak jak Xeon będzie wspierać AVX512.

Edytowane przez AMDK11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Wu70 napisał:

Bo to standardowe wnioski na forum, na i3 10100 da się grać w fortnite nawet na integrze z tej i3.

 

Ile tam jest avg? 254? Cholera, faktycznie nie da się grać na monitorze 360Hz 8:E

Tam nie ma nawet gry tylko jakiś spacer botów :D A przed jedną ze "ze strzelanin z schotgunów " już coś zacinało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Art385 napisał:

Np. jak ja trolując głupimi postami 

Daj cokolwiek co pokaże iż ten test moreli jest zły, że ten procek daje radę. Cokolwiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sieci jest pełno takich filmików, nie ma o czym dyskutować w nieskończoność

 

btw płyty od msi były?

MSI-Z690-lineup-768x529.png

Edytowane przez Wu70
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI PRO Z690-P DDR4, cena powinna się kręcić w okolicach 189-209$.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesory Intel Alder Lake nie będą działać z wieloma starszymi grami przez DRM jak Denuvo

 

Intel udostępnił przewodnik dla programistów dotyczący nadchodzących procesorów Alder Lake 12. generacji, z którego wynika, że rozwiązania DRM, takie jak Denuvo mogą nie pozwalać uruchomić starszych gier, o ile nie zostaną zaktualizowane. Problem w tym, że mało kto będzie chciał aktualizować starsze tytuły.

 

https://ithardware.pl/aktualnosci/procesory_intel_alder_lake_nie_beda_dzialac_z_wieloma_starszymi_grami_przez_drm_jak_denuvo-18220.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, _rdk_ napisał:

Daj cokolwiek co pokaże iż ten test moreli jest zły, że ten procek daje radę. Cokolwiek

Widzę, że pisałeś o zablokowanym skylake a nie o nowej i3 z 10th gen a to zmienia postać rzeczy. Wtedy w end game faktycznie może być padlina bo jak siądzie na rdzenie to takty są poniżej 3 GHz z tego co pamiętam i hehe wtedy to nawet go FX8320 z ogarniętymi memkami i po oc może objechać wszak jak ilość jajek wchodziła w grę to FX aż tak bardzo nie ssał 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Wu70 napisał:

W sieci jest pełno takich filmików, nie ma o czym dyskutować w nieskończoność

Szukałeś i nie znalazłeś żadnego - nigdzie nie było dociśnięte cpu. Już ci pisałem, równie dobrze morzesz podawać minimalne z wieśka biegając po lesie, nie mają nic wspólnego z tym co jest w mieście.

4 minuty temu, Art385 napisał:

Widzę, że pisałeś o zablokowanym skylake a nie o nowej i3 z 10th gen a to zmienia postać rzeczy. Wtedy w end game faktycznie może być padlina bo jak siądzie na rdzenie to takty są poniżej 3 GHz z tego co pamiętam i hehe wtedy to nawet go FX8320 z ogarniętymi memkami i po oc może objechać wszak jak ilość jajek wchodziła w grę to FX aż tak bardzo nie ssał 

Grałem w Fortnite z dzieciakami przez całą pandemię i lockdowny :P zaliczałem kilkaset winów w sezonie i dziesiątki turniejów, widziałem setki godzin transmisji z tej gry na twitch/yt i słyszałem/widziałem z czym ludzie z pro sceny mają problemy i na co narzekają. Grałem w tym czasie na kilkunastu prockach i podobnej ilości kart graficznych, na różnych konfigach w domu, w pracy i upgrade'owałem kilka sprzętów pod tą grę- znam działanie jej silnika na wylot, jak żadnej innej gry od czasów Q]I[ chyba :szczerbaty: Dobrze, że teraz już dzieciaki nie grają w to tyle... ?

  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, _rdk_ napisał:

Szukałeś i nie znalazłeś żadnego - nigdzie nie było dociśnięte cpu. Już ci pisałem, równie dobrze morzesz podawać minimalne z wieśka biegając po lesie, nie mają nic wspólnego z tym co jest w mieście.

Co znalazłem to już pisałem i wnioski mam inne, nie wiem po co mam się powtarzać  ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Wu70 napisał:

Co znalazłem to już pisałem i wnioski mam inne, nie wiem po co mam się powtarzać  ;)

Ale właśnie to robisz - i wyskakujesz z jakimiś tekstami że niby czegoś jest pełno, gdy nie znalazłeś żadnego który przeczył by temu co napisałem. Wyjaśniłem ci jak małemu dziecku, co i jak - ale dalej, nie bo nie :cassetete:

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakty są takie że na yt jest mnóstwo nagrań/testów i gra działa bardzo dobrze, Ty nie znalazłeś nic i sugerujesz się testem zestawu od sklepu który podał dwie liczby i uznałeś ze to na pewno zrobione według twoich wyobrażeń a jedna (avg) jest na limicie gpu a druga to min fps (nie 1%) a to mogło wynikać z wszystkiego bo testerzy ze sklepu zapewne nie grali sobie turniejowo tak jak sobie wymyśliłeś.

I to tyle, dalej możemy tylko powtarzać to samo, możesz uznać nie bo nie i kończmy spam  ;)

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Doamdor napisał:

MSI PRO Z690-P DDR4, cena powinna się kręcić w okolicach 189-209$.

850-950 zł pod DDR4? :E To ile DDR5? 1,2k za budżetową wersję? To po ile Tomahawk? Oby MSI zrobiło na jakimś dobrym poziomie te budżetówki i nie trzeba będzie do Tomahawka dopłacać...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...