Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

 

Nie chcę krakać, ale obawiam się że premiera serii 12xxx  będzie większą lipą od poprzedniej. 

Cena i dostępność pewnie tak. Ale stricte wydajność to raczej nie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Czyli sklepowa wersja ma "up to 5,0GHz" hehe.

Czyli chyba wszystkie proce z przecieków to złote sample z laboratoriów Intela, wykręcone w kosmos (5,2-5,5GHz) na drogim chłodzeniu wodnym i niestabilne - dlatego nie było nigdy żadnej walidacji, żadnych zdjęć, itp. (jedno jedyne rozmazane zdjęcie było, że niby to ten AlderLejk testowany na zwykłym chłodzeniu powietrznym i bez zapinki - tak, tak).

AMDK11 musi teraz od każdego wyliczenia IPC odjąć 10p.p. (laik napisałby 10%).

 

PS. @Minciu, to ja pisałem o 330W po stronie pierwotnej i 360W po stronie wtórnej (12V) ale ja się śmiałem, że to mało, że SPOCZKO. Myślałem, że to oczywiste było :)

Sklepowa wersja ma 5.3GHz tak jak było zapowiedziane. Intel sam temu winny, że doświadczeni użytkownicy po roku czasu dalej nie mogą ogarnąć czym różni się Turbo Boost 3.0 od VTB.

Edytowane przez rybek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

No wiesz...

Intel od 2015 roku klepał te same procki i miał w dupie rozwój bo konkurencja nie nadążała.

Od 2009 klepał to samo, od pierwszej serii Core I aż do teraz, ja pamiętam tylko dwóch CEO Intela, pierwszego czyli Gordona E. Moora i Paula Otteliniego. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DDR5 vs. DDR4 Memory Costs

Historically, newer memory technology has always commanded close to a 30-40% premium over the previous generation. However, this time, DDR5 includes additional components that have driven the costs up further. As a result, we expect a 50-60% price premium compared to DDR4 at launch.

It typically takes around 2 years to reach price parity with previous generations, and we expect trends to remain similar with DDR5 modules as well.

— Sara Lin, MSI

 

No to uzasadniona wymiana DDR4 za 2-3 lata.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

DDR5 vs. DDR4 Memory Costs

Historically, newer memory technology has always commanded close to a 30-40% premium over the previous generation. However, this time, DDR5 includes additional components that have driven the costs up further. As a result, we expect a 50-60% price premium compared to DDR4 at launch.

It typically takes around 2 years to reach price parity with previous generations, and we expect trends to remain similar with DDR5 modules as well.

— Sara Lin, MSI

 

No to uzasadniona wymiana DDR4 za 2-3 lata.

 

A czego się spodziewałeś gruszek na wierzbie, z każdymi pamięciami tak jest od kiedy pamiętam od SD RAM do DDR4, muszą dojrzeć, być stabilne i w miarę tanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12900K podkręcony do 5,3GHz@1,44V łyka 400W w AIDA64...

Po 60 sekundach płyta/system się wyłączył. I to mimo tego, że radiator był zanurzony w lodowatej wodzie (woda z lodem) - tak wysokie były temperatury...

https://wccftech.com/intel-core-i9-12900k-overclocked-to-5-3-ghz-across-all-cores-with-1-44v-voltage-hits-insane-400w-power-consumption-in-aida64-stress-test/

Edytowane przez DaviM
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Zacytuje z komentarza gifem. :E

a80ed3344cdd33e9dcb73cddbb1d4f8be225610a

A tak na serio to TR 399WX bierze w peak 279 W. :E 64/128, a nie nędzne 8+8/24. :E

121069.png

 

Edytowane przez Stjepan666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Miałem zamiar kupić zasilacz 1200Wat od be quiet, ale była wersja  tylko 1500Wat , więc wziąłem, bo potrzebowałem pilnie. Widzę, że jest duża szansa ,że przy kolejnych generacjach procków i kart graficznych raczej nie powinien się marnować :rotfl:

Edytowane przez Passt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Heat dissipation limit! AVX Hurricane 400W! 12900K Pcore full core 5.3G, Ecore Auto 3.7G, Vcore voltage 1.44V.

Even if the pure SSE CPU-Z test power consumption is close to 300W, the AIDA64 AVX can only last for one minute, even if the cold drain is soaked in ice water, it will still be overheated and shut down directly."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

A czego się spodziewałeś gruszek na wierzbie, z każdymi pamięciami tak jest od kiedy pamiętam od SD RAM do DDR4, muszą dojrzeć, być stabilne i w miarę tanie.

Wyższej ceny i jest. ?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja padaka 10900k 5.0 300 spokojnie ssa. Jak bym cudem ustawił na 5.3 to 400 bym przekroczył :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam wszystkich fanów Intela (bo chyba i tak jeszcze jacyś są) ale poniższy mem idealnie oddaje sytuację z Intelem i AlderLejkami kontra Ryzeny:

 

68c29d1e605ad2456e0dc717d540a65d0eed48c4

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

moja padaka 10900k 5.0 300 spokojnie ssa. Jak bym cudem ustawił na 5.3 to 400 bym przekroczył :E

Ty raczej piszesz o poborze całego PC, a oni samego CPU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Phoenixsuple, są już Ryzeny 5000 w steppingu  B2 ciągnące mniej W od poprzedniej rewizji, osiągające niższe tempy i lepiej się kręcące - poniżej 5900X z zegarme 5,2GHz:

 

El-AMD-Ryzen-9-5900X-con-stepping-B2-tie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

@Phoenixsuple, są już Ryzeny 5000 w steppingu  B2 ciągnące mniej W od poprzedniej rewizji, osiągające niższe tempy i lepiej się kręcące - poniżej 5900X z zegarme 5,2GHz:

 

I co z tego?? Skrajne przypadki mnie nie interesuja bo 5900X na 1.4v to sie cpu zapali na wiekszosci chlodzen. Tak jak wyzej przyklad intela to tez skrajany przypadek bo nikt normlany nie wbije 1.45v na cpu do codziennego uzytku. jak bede chcial sobie popatrzec na fajne wyniki to wejde na HWbota ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Ty raczej piszesz o poborze całego PC, a oni samego CPU

sam cpu w avx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli Intel nie przebije w Multi rocznego srajzena to bede mial beke z tego :rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Jesli Intel nie przebije w Multi rocznego srajzena to bede mial beke z tego :rotfl:

Nawet jak ciut przebije, biorąc >200% mocy to ciężko było by mi to uznać za jakikolwiek sukces :kwasny: fajnie by była realna alternatywa, a nie coś co zajeżdża topowe chłodzenia i potrzebuje zasilacza >1KW by stanąć do walki

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stjepan666, ale w AIDA StressTest jeszcze trochę brakuje do Intela Xeon W-3175X (to ten od chłodziarki przemysłowej):

 

A35dVWRZxxxKVadFx7RBcL-970-80.png.webp

 

I co z tego?? Skrajne przypadki mnie nie interesuja bo 5900X na 1.4v to sie cpu zapali na wiekszosci chlodzen. Tak jak wyzej przyklad intela to tez skrajany przypadek bo nikt normlany nie wbije 1.45v na cpu do codziennego uzytku. jak bede chcial sobie popatrzec na fajne wyniki to wejde na HWbota ;)

No wiem. Zerknij jeszcze na 5950X (masz takiego) ale w rewizji B2. Poniżej wynik z CB23 (CPU only AUTO, out of the box, PBO OFF and other turbos off and no any tinkering) - możesz sobie porównać ze swoim no i z przeciekami AlderLejka w CB23 :) :

Screenshot-new-5950x-multi.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

sam cpu w avx

To dość ciekawe jak w takim razie testował to tomshardware,  wyszło im 211W przy 5.1:


uNSybzPM3eaduS5CvwNGun-970-80.png.webp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

To dość ciekawe jak w takim razie testował to tomshardware,  wyszło im 211W przy 5.1:

 

300w potrafi zjeść dobrze podkręcone i7 10700k , dla 10900k 300w przekroczyć to żaden wyczyn :) . O 11700kf nie wspominam, bo i9 generacji wcześniejszej było chyba ciut bardziej energooszczędne :).  Te 211w to chyba na 1.2v wcina te i9 :)

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

@Phoenixsuple, są już Ryzeny 5000 w steppingu  B2 ciągnące mniej W od poprzedniej rewizji, osiągające niższe tempy i lepiej się kręcące - poniżej 5900X z zegarme 5,2GHz:

 

El-AMD-Ryzen-9-5900X-con-stepping-B2-tie

Coś to słabo wygląda? Nie wstawał na mnożniku 51.5?  TDP 65W? 

comment_XxBDZMjC3L4dLb7hWyzX51k33dWtYXYQ

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...