Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

 

Dla mnie top to jest 4000 CL14-15-15 w cenie ~2.6k.

To ja ten top robiłem na Patriotach za 500zl ? A ten top xmp nie jest w całe lepszy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

To ja ten top robiłem na Patriotach za 500zl ? A ten top xmp nie jest w całe lepszy ?

Nie tylko ty xD tyle to robi każdy komplet b-die jaki mam. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Mogą dać. Np Tridenty 3200C14 i 4000C16 miały dokładnie to samo PCB i komponenty. A i tak moje 3200 które są przecież low-endem w Tridentach lepiej latały od tych z niby lepszym binem.

G.skill tak sortuje teraz pamięci ze płacisz jak za zboże, wysokie takty na xmp ale elastyczność tych kości pod śmiał oc to dramat i bywa różnie. 

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

To ja ten top robiłem na Patriotach za 500zl ? A ten top xmp nie jest w całe lepszy ?

To najpierw kup dwustronne 2x16gb to się przekonasz czy tak łatwo to uzyskać pomijam, że Patriot nie robi takich pamięci. Porównywanie jednostronnych z dwustronnymi to duże nieporozumienie.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pany jestem pełen obaw do przyszłości mieszania dużych i małych rdzeni. Naszło mnie to po konferencji Apple. Firma nie dodała małych rdzeni w nowych cpu. Pozostały 2 jak przy M1. Obgryzione jabłko dodaje te 2 małe rdzenie do pracy z mało wymagającymi taskami. Intel poszedł na całego i traktuje je chyba raczej jako uzupełnienie wydajności w multi. Pozostaje zagadką jak to naprawdę będzie się sprawować w trudniejszych zadaniach niż renderowanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

To najpierw kup dwustronne 2x16gb to się przekonasz czy tak łatwo to uzyskać pomijam, że Patriot nie robi takich pamięci. Porównywanie jednostronnych z dwustronnymi to duże nieporozumienie.

Robiąc wyniki w OC nikogo nie interesuje pojemność wiec o ile zgodzę się z tym co piszesz to niespecjalnie widzę powód robienia sobie pod górkę. Dual ranki z niższym taktami dobrze kompensują wydajność wiec nie musza być tak samo dobrze wykręcone jak dual ranki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Względem dobrych BDie więcej wzrostu jest na opóźnieniach niż transferach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

image.png.48cfa03771f6fd45a3bad9e455483394.png

5.2ghz 1.42v , chłodzenie ek 360, 313w podczas przelotu cpu-z , temperatura 95* 

Edytowane przez novi
  • Haha 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Fajne te procki, takie nie za zimne ?

Raczej na zimę :szczerbaty:

  • Haha 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nawet te najbiedniejsze linkowane wyżej płyty gigabyte wyglądają na drogie.

No chyba nie ma co liczyć na nic tańszego niż 700zł. Trochem śmieszne, że na b450 możesz wrzucić mocne ryzeny i bez większych problemów podkręcić i procka i pamięci choć podkręcanie procków w obecnych czasach to taka bardziej sztuka dla sztuki.

Niedawno msi b450 max były po 260zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Nawet te najbiedniejsze linkowane wyżej płyty gigabyte wyglądają na drogie.

No chyba nie ma co liczyć na nic tańszego niż 700zł. Trochem śmieszne, że na b450 możesz wrzucić mocne ryzeny i bez większych problemów podkręcić i procka i pamięci choć podkręcanie procków w obecnych czasach to taka bardziej sztuka dla sztuki.

Niedawno msi b450 max były po 260zł.

Bo najmocniejszy ryzen pobiera 2x mniej papu, i to tak conajmniej. Przy obecnej technologii po prostu parcie na 5 GHz nie ma sensu, wykres wydajność/watt leci na pysk, pierwsze problemy miało AMD, Intel jak widać rowniez nie uniknął tego. 

 

Spuści się 200 MHz, zrobi UV a wydajność może spadnie o 5%. 

Edytowane przez TheMr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://videocardz.com/press-release/g-skill-announces-ripjaws-s5-low-profile-ddr5-memory-up-to-6000-mt-s

 

Nawet te najbiedniejsze linkowane wyżej płyty gigabyte wyglądają na drogie.

No chyba nie ma co liczyć na nic tańszego niż 700zł. Trochem śmieszne, że na b450 możesz wrzucić mocne ryzeny i bez większych problemów podkręcić i procka i pamięci choć podkręcanie procków w obecnych czasach to taka bardziej sztuka dla sztuki.

Niedawno msi b450 max były po 260zł.

Bzdurne porownanie jak zwykle u ciebie :lol2: Poczekaj az wyjda AMD pod DDR5 i pozniej wrocimy do rozmowy co ile kosztuje i co mozna posadzic :szczerbaty: Porownywac stare B450 do nowych pod DDR5 :boink:

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie drogo na każdym komponencie a niektórzy się dziwią że 3(?) letnie plyty wyjdą taniej.. 8:E

Pierwsze sensowniejsze ceny to najwcześniej b660 a i tak ta platforma nigdy nie będzie tańsza niż b450. Myślałem że ryzeny5000 już nauczyły ludzi kiedy się kończą dobre ceny

 

Przy obecnej technologii po prostu parcie na 5 GHz nie ma sensu, wykres wydajność/watt leci na pysk, pierwsze problemy miało AMD, Intel jak widać rowniez nie uniknął tego. 

Tak się składa że producenci robią odwrotnie. Każdy maksuje zegar bo jest to tańsze niż rozbudowa układu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

 

Pierwsze sensowniejsze ceny to najwcześniej b660 a i tak ta platforma nigdy nie będzie tańsza niż b450. Myślałem że ryzeny5000 już nauczyły ludzi kiedy się kończą dobre ceny

Niektore Zen3 poszly obecnie do gory z cena :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

 

image.png.48cfa03771f6fd45a3bad9e455483394.png

5.2ghz 1.42v , chłodzenie ek 360, 313w podczas przelotu cpu-z , temperatura 95* 

Jeden wątek dostał kopa  i to solidnego ( na auto będzie więcej podobno boost do  5.3GHz ). Kluczem będzie wynik w CS GO  gdzie Zen 3  króluje...

Multi szału ni-ma   choć jest szybciej od stockowego  R9 5950X gdzie taktowanie jest pewnie w okolicach 4.2- 4 GHz  może mniej  ( limit TDP ).

Tylko jedno ale.  Pobór prądu jakieś   *2+  :E 

Plusem  u Intela jest to,  że procesor  potrafi oddać te 300W  do chłodzenia dla AMD pewnie jakieś 200W  jest szczytem możliwości.

Nie napiszę nic nowego jeśli napiszę,  że małe rdzenie są tylko po to by podbić wyniki multi  przy zachowaniu  poboru prądu w granicach rozsądku :E  ( podobnego do gen11)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Jeden wątek dostał kopa  i to solidnego ( na auto będzie więcej podobno boost do  5.3GHz ). Kluczem będzie wynik w CS GO  gdzie Zen 3  króluje...

Multi szału ni-ma   choć jest szybciej od stockowego  R9 5950X gdzie taktowanie jest pewnie w okolicach 4.2- 4 GHz  może mniej  ( limit TDP ).

Tylko jedno ale.  Pobór prądu jakieś   *2+  :E 

Plusem  u Intela jest to,  że procesor  potrafi oddać te 300W  do chłodzenia dla AMD pewnie jakieś 200W  jest szczytem możliwości.

Nie napiszę nic nowego jeśli napiszę,  że małe rdzenie są tylko po to by podbić wyniki multi  przy zachowaniu  poboru prądu w granicach rozsądku :E  ( podobnego do gen11)

 

Dlatego moim zdaniem bez sensu kupować 12900k, skoro e cores mają podbijać jedynie wynik MT. 12600k pewnie będzie królem perf/$. Mimo wszystko to pierwsza hybrid arch od Intela i ciekawe jak to się przełoży na normalne użytkowanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a po co mają być dodatkowe rdzenie jak nie dla wydajności multi? Miały podbić singla? 8:E

Gdyby w to miejsce było łącznie 10 dużych rdzeni to nic się nie zmienia, wynik MT delikatnie spadnie ale dla większości użytkowników 12400/12600k będzie lepszym wyborem bo nie potrzebują takiej wydajności MT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Dlatego moim zdaniem bez sensu kupować 12900k, skoro e cores mają podbijać jedynie wynik MT. 12600k pewnie będzie królem perf/$. Mimo wszystko to pierwsza hybrid arch od Intela i ciekawe jak to się przełoży na normalne użytkowanie. 

 Wydajnościowo  pewnie będzie bardzo dobrze ale limity mocy PL1= 125W  i PL2=225W  są takie same jak w przypadku  i9 12900k wydajność /W  już nie koniecznie. I tu też są te małe rdzenie.

Intel stosuje pewien trik właśnie PL2 ( benchmarkowe  TDP )  krótko trwale podbija wydajność...

Chętnie bym zobaczył  wyniki wydajność w multi   takiego   i9 11900  (TDP 65W ) jestem bardzo ciekaw taktowania na wszystkich rdzeniach

Ale tu Intel też chyba stosuje trik w postaci PL2 125 W  :E
 

Na  AMD jest sprawa prosta procesor nie przekroczy zadanego limitu mocy (taktowanie będzie różne w zależności od obciążenia ) dla  ''65W i 105W ''   nie mylić z poborem prądu


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Plusem  u Intela jest to,  że procesor  potrafi oddać te 300W  do chłodzenia dla AMD pewnie jakieś 200W  jest szczytem możliwości.

Nie no, mity mitami ale bez przesady. Taki 5950X po oc grzeje się mniej niż 8-rdzeniowce intela, a 10900K to już w ogóle masakra dla chłodzeń. Nie wspominając o tym iż Zen 3 i 200W to właściwie ekstremum, a 300W na intelu to nie jest szczególny wyczyn.
Przy oddawaniu tego samego ciepła intel będzie chłodniejszy, ale przy 2x większej mocy to cudów nie ma - chłodzenia na intelach nie wyrabiają

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Jest promka na lords of the fallen, pytanie mam, ile zajmuje przejscie tej gry, moze nie na 100 procent, no ale raczej tak zaglądając wszędzie i nie będąc zbyt dobrym w soulslikei
    • Odnoszę się do testu AORUS'a https://tftcentral.co.uk/reviews/gigabyte-aorus-fo32u2p Będzie dostępne dla wszystkich do przeczytania za kilka dni ponieważ na obecną chwilę recenzje mogą przeczytać patronaci z early access. I sam się może w końcu przekonasz.   Oni ze sprzętem potwierdzają to co powtarzam już kilka razy - dałem ci nawet kilka wykresów oraz cytat odnośnie HDR z tej recenzji, @MSky7 potwierdza nawet z jego "lux sprzętem" gdy sam zaczął badać temat ale nie wiem czemu cały czas idziesz w zaparte i chowasz głowę w piasek.
    • Mogą być wydane na rozwój firm, które na tym eksporcie zarabiają, tym samym na tworzenie nowych stanowisk pracy. Opłaca się importować technologię, bo to też rozwój. Import towarów i siedzenie we własnym grajdołku z daną pulą pieniędzy, którą poszerza się wyłącznie przez dodruk prowadzi do wewnętrznej dyktatury ekonomicznej i do zubożenia społeczeństwa. W sumie coraz częściej potwierdza się to co pisałem, że moim zdaniem ekonomiczne poglądy oparte na poglądach Konfederacji to kapitalizm w najgorszej formie skupiający się tylko na dwóch klasach: bogatych i biednych, gdzie biedni będą ekonomicznymi niewolnikami bogatych.  
    • Teoretycznie pozwala Ci to na przenoszenie windowsa na kolejny komputer. Ogólnie przy reinstalacji systemu powinno złapać klucz z płyty głównej, ale dodałbym jego numery przy sprzedaży. Windows 11 na dysk HDD to musi być męczarnia  
    • Jak nie masz spadków poniżej 200 to nie ma tematu ale 75hz w csie to jest dramat + ta gra działa zle na wszelkiej synchronizacji i po prostu bez gra się najlepiej przynajmniej tak było w cs go  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...