Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

 

Jeśli wyjdą ryzeny V-cache i będą miały zbliżoną wydajnosć a beda chodzić na B550 (albo moze nawet na B450) to żadne wtedy wytłumaczenie ze Intel ma nowe płyty i dlatego muszą byc droższe.

A jak wyjdą Zen 4 Raphael to ten AlderLejk zostanie w tyle, wydajność per Watt u AMD na pewno będzie lepsza. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Nie no, mity mitami ale bez przesady. Taki 5950X po oc grzeje się mniej niż 8-rdzeniowce intela, a 10900K to już w ogóle masakra dla chłodzeń. Nie wspominając o tym iż Zen 3 i 200W to właściwie ekstremum, a 300W na intelu to nie jest szczególny wyczyn.
Przy oddawaniu tego samego ciepła intel będzie chłodniejszy, ale przy 2x większej mocy to cudów nie ma - chłodzenia na intelach nie wyrabiają

Ale czy  ja coś innego napisałem?

Przeczytaj jeszcze raz...

Z tymi 200 Watami na AMD to faktycznie popłynąłem to jest dużo  mniej przynajmniej na 8 rdzeni które posiadam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Intel stosuje pewien trik właśnie PL2 ( benchmarkowe  TDP )  krótko trwale podbija wydajność...

Limity mocy u intel nie są "wymagane". To znaczy procesor który ma zdjęte wszelkie limity mocy, pobiera kilkaset W, ale na taktowaniu standardowym, dla Intel nie jest procesorem podkręconym. Także kto tam by w ogóle patrzył na "trik PL2"? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Nie no, mity mitami ale bez przesady. Taki 5950X po oc grzeje się mniej niż 8-rdzeniowce intela, a 10900K to już w ogóle masakra dla chłodzeń.

Rzecz polega na tym, że na Z3 nie ma szans pogonić wszystkie rdzenie tak wysoko jak potrafi boostować 1 z nich. W Intelu jest to osiągalne. W Zen 3 1 rdzeń może szczytować na 5,1GHz, ale taki 5900X po puszczeniu apki na wszystkie wątki osiąga po o/c max 4,7-4,8GHz w zależności od sztuki i to jest szczyt możliwości bo już się gotuje. Przecież 5950X w CB grzeje się w okolice 90 stopni, a wrzucenie jakiegoś mocniejszego renderu z AVX to kolejne schodzenia z zegarami do 4,4-4,5GHz.

 

A jak wyjdą Zen 4 Raphael to ten AlderLejk zostanie w tyle, wydajność per Watt u AMD na pewno będzie lepsza. :E

Ale jak wyjdzie Zen4 to u Intela będzie przecież następca czyli Raptor?

Edytowane przez Lancer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Limity mocy u intel nie są "wymagane". To znaczy procesor który ma zdjęte wszelkie limity mocy, pobiera kilkaset W, ale na taktowaniu standardowym, dla Intel nie jest procesorem podkręconym. Także kto tam by w ogóle patrzył na "trik PL2"? ;)

Limit PL2  225W  to nie jest to samo taktowanie co PL1 125W  chyba zdajesz sobie z tego sprawę? 

 

Nie chodzi o OC ale o faktyczną wydajność / pobór prądu  np 

Obrabiamy materiał wideo  np HandBrake  który waży  250GB ( sprawdzałem na około 30GB) i pomiar robimy po 1 minucie na stoperze ( teoretycznie PL2  powinno przestać działać ale to pewnie też zależy od temperatury  )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Roberto78 zdaję sobie sprawę, że te limity NIC nie znaczą. ... zdajesz sobie z tego sprawę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na wszelki wypadek dublujemy max w cpu current limit :)

 

KJrf2B0.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Nie chodzi o OC ale o faktyczną wydajność / pobór prądu  np 

Obrabiamy materiał wideo  np HandBrake  który waży  250GB ( sprawdzałem na około 30GB) i pomiar robimy po 1 minucie na stoperze ( teoretycznie PL2  powinno przestać działać ale to pewnie też zależy od temperatury  )

Nie ... to zależy od płyty głównej i ustawień. Tak długo jak taktowanie jest standardowe, tak długo nie ma OC, pomimo, że od np. godziny procesor pobiera 200W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Nie ... to zależy od płyty głównej i ustawień. Tak długo jak taktowanie jest standardowe, tak długo nie ma OC, pomimo, że od np. godziny procesor pobiera 200W.

 To ja wiem,  że zależy od płyty głównej i ustawień :]

Ale nie taktowanie jest wyznacznikiem tylko pobór mocy/temperatura.

Standardowo procesor z TPD 125W  powinien działać z PL2  225W do 45s (  chyba że się mylę ) ale jeśli warunki termalne na to pozwolą będzie działał tak cały czas...

Ale mnie interesuje wydajność ( pobór prądu)  właśnie na tych 125W  czy 65W skoro Intel sam się chwali, że ma takie procesory.

Może jest taka możliwość ustawienia ,  żeby te wartości były nie przekraczalne  i pytanie jaka jest wtedy wydajność ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

jaka jest wtedy wydajność ?

chyba nikt tutaj z nas nie pracuje w intelu przy 12 generacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

chyba nikt tutaj z nas nie pracuje w intelu przy 12 generacji

Zapewne :]  

Obawiam się, że hasła marketingowe nie ulegną zmianie.

Ba nawet będą  takie procesor ix  xxxx   35W 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Standardowo procesor z TPD 125W  powinien działać z PL2  225W do 45s

No niestety, co jest dziwne standardu nie ma. Co innego, gdyby Intel traktował dłuższy czas działania PL2 niż 45s (czy 58s) jako OC ... ale tak nie jest. PL2 może być sobie 999999s i dla Intel to jest standardowo (!!!) - takie jaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem co oni wymyślą jak sobie powietrzne chłodzenia przestaną radzić z tymi CPU na stocku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Ciekawy jestem co oni wymyślą jak sobie powietrzne chłodzenia przestaną radzić z tymi CPU na stocku ?

boxowe aio i cenka +500 do każdego procka z tym że aio

Edytowane przez Ocho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Ciekawy jestem co oni wymyślą jak sobie powietrzne chłodzenia przestaną radzić z tymi CPU na stocku ?

Pewnie Power Limity będą wymagane (przekroczenie czasu PL2 lub mocy zaczną traktować jako OC)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Paranoja. PL2 jako OC a nasz procek to jest super wydajny i zmiata wszytko, ale tylko jak da rade wejść w PL2 bez tego to jest taki jak inne :E

Jakie to jest słabe, to czemu odrazu nie zrobią procka co niech pobiera 2kW :D po co się ograniczać ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe za ile teraz glacial będzie, już kwota 5 cyfrowa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

No niestety, co jest dziwne standardu nie ma. Co innego, gdyby Intel traktował dłuższy czas działania PL2 niż 45s (czy 58s) jako OC ... ale tak nie jest. PL2 może być sobie 999999s i dla Intel to jest standardowo (!!!) - takie jaja.

Tu masz procesor na standardowym TDP  105W  :E   PPT 142W   dla tego napisałem nie mylić z poborem prądu ...

 

Screen-Shot-10-22-21-at-07-52-PM.png

 

Tu po sztucznym ograniczeniu  do ECO-MODE  teoretycznie 65W

Screen-Shot-10-22-21-at-07-58-PM.png

I taktowanie  na domyślnych ustawieniach wynosiło  ~4.47GHz ( może być nieco  więcej zależy od temperatury  )  z limitem 65W jak na screenie   limity TDC/EDC/PPT są nieprzekraczalne  taktowanie może ''pływać''

Screen-Shot-10-22-21-at-08-07-PM.png
 

 

Edytowane przez Roberto78
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pudełko wyjątkowo ładne, aż kusi wziąć dla pudełka 8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Ale mnie interesuje wydajność ( pobór prądu)  właśnie na tych 125W  czy 65W skoro Intel sam się chwali, że ma takie procesory.

Może jest taka możliwość ustawienia ,  żeby te wartości były nie przekraczalne  i pytanie jaka jest wtedy wydajność ?

Są nieprzekraczalne i oto moje testy dla i7-11700 w Cinebench R23:
-bez limitu ok. 14250
-PL1 65 ok. 10000 (bardzo blisko, nie mogę znaleźć)
-PL1 = PL2 = 125 W 11258 (to nie błąd)
-PL1 125 PL2 140 12965
-PL1 95 PL2 125 11758

PL1 jest bardzo ważne dla komputerów firmowych Dell, HP, Lenovo itp. W bazie Geekbench ostro się wyróżniają. Zobaczymy dla Alder - jak się będzie mieścić w PL1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na olx na pewno będą pudelka    :D

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...