Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Podobno w pobliżu było widać Lise Su z kilkoma mołotowami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, TheMr. napisał:

900-1000 zł za podstawową płytę pod DDR4 :E 

999zł było na premierze za Z590-A Pro, więc zaskoczenia być nie powinno co do cen Z690.

 

34 minuty temu, Ogider napisał:

 

Oferta dla entuzjastów pamięci.

 

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Doamdor napisał:

999zł było na premierze za Z590-A Pro, więc zaskoczenia być nie powinno co do cen Z690.

No raczej nie bardzo.  1000zł to było przed premierą w lutym. Na premierę sklepową było koło 850zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Lancer napisał:

No raczej nie bardzo.  1000zł to było przed premierą w lutym. Na premierę sklepową było koło 850zł.

f3ff3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Doamdor napisał:

f3ff3.jpg

Cenowarka jest fajna, ale te ceny zapisuje czasami z dupowych sklepów, a w historii nie można zobaczyć z którego sklepu sobie cenowarka zapisała. Czasami zapisuje ceny z DE Amazona po przeliczeniu z euro z przesyłką....

Na premierę podstawowe Z590 widziałem po 700-800, Asrocki były nawet po 600 zł. 

"Zaczynając od Asusa, najtańszą płytą z nowej rodziny ma być kosztujący 189 euro (860 zł) model PRIME Z590M-Plus"

"Zdecydowanie lepiej wyglądają ceny produktów firmy MSI. Tutaj najtańszym modelem jest Z590-A Pro, kosztujący 185 euro"

 

Edytowane przez TheMr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, TheMr. napisał:

Cenowarka jest fajna, ale te ceny zapisuje czasami z dupowych sklepów, a w historii nie można zobaczyć z którego sklepu sobie cenowarka zapisała. Czasami zapisuje ceny z DE Amazona po przeliczeniu z euro z przesyłką....

Na premierę podstawowe Z590 widziałem po 700-800, Asrocki były nawet po 600 zł. 

Ceny się zgadzają, w połowie czerwca była obniżka na 799zł i wtedy kupiłem. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Phoenixsuple napisał:

Musialbym mocno na glowe upasc zeby wydac 2k na ramy :boink:

Znajdzie się wielu takich co upadło na głowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo po prostu zarabiają tyle że to dla nich jak splunąć. Tylko takie ramy powinny być wtedy topem topów a nie przeciętnym zestawem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO ten hype na jednowątkową wydajność jest absolutnie przesadzony. Pamiętam, jak zacierałem ręce na 5950X, który wówczas był TOP lub blisko TOP w większości testów. Moje pierwsze wrażenia po podłączeniu kompa to było coś w stylu "k..., ale to jest głośne...". NH-D15S wbijała max obroty, bo CPU potrafił przekroczyć 70°C podczas odtwarzania filmu na YT. Pojedynczy rdzeń ciągle boostował do 5.0GHz i pobierane 1.4V generowało masę ciepła. PC co chwilę zwiększał i zmniejszał obroty wentylatorów nawet podczas najprostszych prac. Dramat. Dużo czasu mi zeszło na dobieranie ustawień i ostatecznie stanęło na permanentnym UV do 1.2V oraz OC wszystkich rdzeni na 4200MHz bez boosta na pojedynczym jajku. Efekt? W benchmarkach +15% na wydajności wielowątkowej i -7% na jednowątkowej. W praktyce te 15% jest odczuwalne. Komp zagoniony do konwersji plików audio i video robi to błyskiem. W grach nie widzę absolutnie żadnej różnicy. Gram głównie w RPG i MMO RPG. Przed i po OC mam takie same AVG,  i 1% low FPS. Nawet w MMO RPG, które nie grzeszą wydajnością i dobijają każdy CPU, nie zaobserwowałem, aby było gorzej. Także bardziej bym się obawiał (braku) kultury pracy, niż zacierał ręce na wydajność nowych Inteli. Jakby nie patrzeć, mamy trzecią dekadę XXI w. i chwalenie się wydajnością jednowątkową brzmi nieco staroświecko. Szczerze mnie ciekawią 12XXX i chętnie bym wrócił do niebieskich ze względu na o wiele przyjemniejsze OC, ale zapowiadający się pobór energii jest po prostu przerażający. I nie chodzi tu o koszty, tylko o fakt, że to trzeba schłodzić, a odkurzacz pod biurkiem to żadna atrakcja. Mnie by bardziej przekonała nawet ta sama wydajność, co 5950X, ale przy normalnej kulturze pracy,

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność wielowątkowa wyprzedziła potrzeby więc nie jest aktualnie atrakcyjna, nacisk na ST (u Intela i AMD) to nadzieja na faktyczną wydajność w realnych zastosowaniach dla tego segmentu a nie np. kolejny rdzeń który nic nie będzie robił.

Tak czy siak MT też rośnie zwiększając ST.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Ocho napisał:

Albo po prostu zarabiają tyle że to dla nich jak splunąć. Tylko takie ramy powinny być wtedy topem topów a nie przeciętnym zestawem ?

To na pewno nie jest przeciętny kit na start. Poza tym to jest początek to tam większej selekcji nie ma czy to jest 4800 czy 6600 pewnie skończą podobnie. Taniej to kupisz tylko balasy na Micronach lub Hynixach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Wu70 napisał:

Wydajność wielowątkowa wyprzedziła potrzeby więc nie jest aktualnie atrakcyjna, nacisk na ST (u Intela i AMD) to nadzieja na faktyczną wydajność w realnych zastosowaniach dla tego segmentu a nie np. kolejny rdzeń który nic nie będzie robił.

Powiedziałbym, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Nie mam najmniejszych problemów z zagonieniem wszystkich rdzeni 5950X do pracy na 100%. Nie widzę natomiast miejsc, gdzie by mi brakowało wydajności jednowątkowej. Utrata niemal 10% wydajności ST po UV nie przełożyła się na gorszą wydajność w grach. Bynajmniej nie w sposób zauważalny czy powodujący dyskomfort. Skoro nie zastosowania pół-profesjonalne, nie gry, to gdzie nacisk na ST jest potrzebny? Czy właśnie nie granie i praca to są realne zastosowania tego segmentu?

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Phoenixsuple napisał:

Musialbym mocno na glowe upasc zeby wydac 2k na ramy :boink:

Chciałbyś. To jest ledwo 5200.. te bliżej 10k to będą chyba po 2k ale za pojedynczy moduł. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Karister napisał:

Powiedziałbym, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Nie mam najmniejszych problemów z zagonieniem wszystkich rdzeni 5950X na 100%. Nie widzę natomiast miejsc, gdzie by mi brakowało wydajności jednowątkowej. Utrata niemal 10% po UV nie przełożyła się na gorszą wydajność w grach. Bynajmniej nie w sposób zauważalny czy powodujący dyskomfort. Skoro nie zastosowania profesjonalne, nie gry, to gdzie nacisk na ST jest potrzebny?

Ale my nie rozmawiamy chyba o indywidualnych przypadkach bo i po co? W tym segmencie zdecydowana większość użytkowników nie potrzebuje wydajności MT 5950x czy 12900k. Ryzeny 5000 są takim sukcesem bo ogarnęli ST i wyniki w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie było ogólne, nie o indywidualny przypadek. Ryzeny 5000 czy Intele 12000 to segment konsumencki i nie widzę, gdzie przyda się tutaj ta wydajność ST. Do po pracy raczej odpada. Do grania w 4K bez sensu, bo i tak GPU umrze. Czy w fHD, gdy komuś zależy na 200+ FPS, nie będzie to osiągalne nawet na obecnych procesorach? Wydaje mi się, że będzie. Szczerze nie widzę potrzeby zabijania się o wydajność ST w obecnej sytuacji i z czystej ciekawości szukam jakichś przykładów.

Nie neguję, że rozwój w ST jest potrzebny, ale nie takim kosztem IMO.

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, sideband napisał:

Znajdzie się wielu takich co upadło na głowę.

kwestia punktu widzenia :)

 

image.thumb.png.50b6b88f9c0328811f4568aa22a467cd.png

  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Niektóre starsze gry MMO potrzebują bardzo mocnych 2-4 rdzeni. Najmocniejsze jakie się da.

Taki silnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie prawda. Pamiętam Lineage 2. ❤️ Aczkolwiek właśnie to nazwałbym pojedynczymi przypadkami.

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Karister napisał:

W sumie prawda. Pamiętam Lineage 2. ❤️

Tylko że tu pewienie jak w SC2 ryzen5000 zrobiłby sieczkę z całej reszty. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Doamdor napisał:

f3ff3.jpg

Przecież widać na wykresie, że w lutym było drogo, a dostępność była wirtualna. Cena do bliżej 8stówek spadła dopiero jak się procki 11 gen w sklepach pokazały i wtedy dostępność płyt wzrosła. Jako premierę miałem właśnie na myśli właśnie dostępność proców. Do 10 gen nikt tych płyt nie brał.

Edytowane przez Lancer
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na premierę oczekiwałbym od portali porównania wydajności Alder Lake zarówno z DDR5, jak i z dopracowanymi DDR4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Karister napisał:

Moje pytanie było ogólne, nie o indywidualny przypadek. Ryzeny 5000 czy Intele 12000 to segment konsumencki i nie widzę, gdzie przyda się tutaj ta wydajność ST. Do po pracy raczej odpada. Do grania w 4K bez sensu, bo i tak GPU umrze. Czy w fHD, gdy komuś zależy na 200+ FPS, nie będzie to osiągalne nawet na obecnych procesorach? Wydaje mi się, że będzie. Szczerze nie widzę potrzeby zabijania się o wydajność ST w obecnej sytuacji i z czystej ciekawości szukam jakichś przykładów.

Skoro było ogólne to chyba widziałeś testy ryzenów 3600 vs 5600, więc jak można pytać gdzie przydaje się ST? Odpowiedź jest prosta - wszędzie. Wydajność MT zależy od wydajności ST, jak będziesz miał śmieciowy ST to nic nie da 10 wątków.
A pomiary ST to tylko wskaźnik, nie chodzi o to że będziesz używał tylko jednego wątku bo mam nadzieję że nie miałeś na myśli takiego absurdu.

51 minut temu, Karister napisał:

Nie neguję, że rozwój w ST jest potrzebny, ale nie takim kosztem IMO.

Mam złą wiadomość, najbliższe generacje to pełna para w ST u Intela i AMD ;-) Chociaż MT pewnie będzie rosło jeszcze szybciej przez dodatkowe rdzenie po przyjęciu big.little

Edytowane przez Wu70
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel przeprowadził już pierwsze testy procesorów Meteor Lake


Autor: Zbyszek | źródło: Intel | 16:29
koment.gif
41492_1Już za 2 dni odbędzie się premiera procesorów Core 12. generacji (Alder Lake-S), zbudowanych z 8 wydajnych i 8 efektywnych rdzeni. W drugiej połowie 2022 roku zadebiutują ich odświeżone wersje w postaci CPU Raptor Lake-S, które otrzymają 8 wydajnych rdzeni i dwukrotnie więcej, bo 16 oszczędnych rdzeni. Z kolei w 2023 roku na scenę wkroczyć mają procesory o nazwie kodowej Meteor Lake-S. Dla Intela będą to pod wieloma względami procesory przełomowe - będą one produkowane w nowej litografii Intel 4, a także otrzymają budowę modułową, podobnie jak Ryzeny od AMD. W Meteor Lake-S znajdą się także nowe rdzenie x86 - w postaci wydajnych rdzeni Redwood Cove i efektywnych rdzeni SkyMont.

W maju Intel poinformował o wyprodukowaniu pierwszych próbek modułu compute dla procesorów Meteor Lake-S, czyli chipów krzemowych zawierających rdzenie CPU x86. Teraz producent pochwalił się kolejnymi postępami w przygotowaniu tych procesorów - moduły z rdzeniami krzemowymi zostały zmontowane wraz z pozostałymi rdzeniami jakie będą budować te procesory.

Wykonano też pierwsze uruchomienie próbki procesora Meteor Lake-S, pobierając pierwsze wyniki wydajności. Zmierzona wydajność, jak stwierdził Pat Gelsinger, okazała się być bardzo wysoka i zgodna z przyjętymi oczekiwaniami.

Przypomnijmy, że w procesorach Meteor Lake-S poza rdzeniami CPU znajdzie się też zintegrowany układ IGP Gen 12.7 i kontroler pamięci DDR5 i magistrali PCI-Express 5.0, a całość CPU ma się składać z przynajmniej trzech odrębnych układów krzemowych - jednym z rdzeniami CPU, drugim z układem IGP i trzecim chipem zawierającym pozostałe elementy w tym kontroler pamięci RAM.
Edytowane przez AMDK11
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, AMDK11 napisał:

całość CPU ma się składać z przynajmniej trzech odrębnych układów krzemowych - jednym z rdzeniami CPU, drugim z układem IGP i trzecim chipem zawierającym pozostałe elementy w tym kontroler pamięci RAM

I weź tu traf *przynajmniej* potrójnego golden bina

  • Like 1
  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Ocho napisał:

I weź tu traf *przynajmniej* potrójnego golden bina

Patrząc na Silicon Lottery to chyba już nie będzie golden binów xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • ja mam płytę za 400zł od kilku lat i nic złego się z nią nie dzieje. Nie zmieniam sprzętu właśnie dlatego, że działa bezproblemowo. Mam inne podejście. Jako, że mam jakąś tam wiedzę komputerową to kupuje to co potrzebuje. Nie potrzebuje super karty dźwiękowej, sieciowej,  2 kart sieciowych, 2 dźwiękowych, 20 portów USB z tyłu i sata, najlepszej sekcji zasilania. To wszystko mocno podnosi koszta i nagle robi się 2k zł za płytę lub więcej a tych dodatków nigdy nie wykorzystam wręcz będą przeszkadzać bo to dodatkowe coś co może się popsuć i coś co będzie się ładowało przy starcie systemu więc sam system będzie startował dłużej. Wydajnościowo nic się nie zmieni czy to płyta za 500zł czy za 3000zł. Ta płyta za 500zł jest dobra a jak trzeba będzie wymienić płytę bo  to nie będzie szkoda bo dużo nie kosztowała. Przydałoby się wbudowane wifi i 4 banki pamięci ale w przyszłości pamięć pewnie pójdzie do zmiany na jakąś 8000-10000Mhz z większą pojemnością więc obecna pójdzie na sprzedaż.  
    • Szczerze to wydawało mi się że kilka plików, bardziej tak z pamięci napisałem. Jak będę miał chwilę to zassam jakiś film i sprawdzę.
    • Ale tak bylo od wiekow to na prawde zejdz na ziemie i nie skladaj klockow. Wyplata opodatkowana a podatek od nieruchomopsci to calkowicie odmienne tematy. No masz racje na 2024 co wychodzi na duzy + bo drugi spada na 12% do 85K
    • @kola01Ok, dzięki za ogólne wyjaśnienie jak działają chłodzenia i stwierdzenie czy moje chłodzenie, którego nigdy w życiu na własne uszy nie słyszałeś jest ciche lub głośne😆 Bardzo wiele to zmienia w moim życiu, dobra robota👏  Jak "głośny" jest Fortis 5 dual przy swoim maksymalnym RPM 1400 w porównaniu z różnymi aio możesz przeczytać tutaj:  https://www.purepc.pl/test-silentiumpc-fortis-5-i-fortis-5-dual-fan-coolery-dla-procesorow-z-dobrym-stosunkiem-ceny-do-wydajnosci-i-cichymi-wentylator?page=0,7 Może uwierzysz 
    • Nic sobie nie pomyliłem. Z premedytacją nie użyłem nazwy gdyż mowiny o tanich asrocakch, model nie ma znaczenia. Ogólnie beka bo gdy mówię o karcie dźwiękowej narracja zmieniana jest na taką że dobra karta dźwiękowa nie jest potrzebna, można kupić inna, można kupić dac itp (TO SĄ DODATKOWE KOSZTY). Jak mówię o sekcji zasilania to narracja brzmi że pomylelem się z modelem płyty. Cały dowcip polega na tym że to 400zl to nie wiele jak na różnice w tym co dostajemy w tych mobasach. Tzn lepsza dźwiękowka, lepsza sekcja zasilania, lepsze wyposażenie. OGÓŁEM LEPSZA PŁYTA. Jeśli komuś wystarcza biedny kodek audio czy biedna sekcja zasilania to fajnie ale niech nie mówi że ta płyta jest dobra. Jest WYSTARCZAJĄCA dla niego i to wszystko. To tak jak z tymi bułkami z biedronki, dla kogoś są wystarczające, ja wolę kuoic 3x droższe i nie jest odnrazanego barachła. Argumenty że za 900zl płyty też mają kiepskie kodeki audio jest śmieszny bo wystarczy poszukać w specyfikacji technicznej i znaleźć taka która ma normalne audio, wyposażenie czy co tam nas interesuje. Nadal nikt nie odpowiedział, dlaczego nie polecają tanich asrockow na am4? Bo różnica pomiędzy dobrą płyta jest po prostu mniejsza i mówimy o mniejszej skali.  Edit: teraz spojrzałem na morele, nowy tomahawk kosztuje 871zl. Różnica pomiedzy "wystarczającymi" asrockami zaczyna topnieć wiec za niedługo ten post będzie nieaktualny bo i tak wszyscy będą polecali MSI. Obecnie to już 350zl czyli żaden pieniądz. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...