Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Najlepsze jest to, że za używane rzeczy typu 4790k czy DDR3-2400 można było skroić tyle, że wpadał półdarmo wydajny procek nextgenowy i przyzwoity DDR4 na gwarancji.

Nie wiem, czy z 10700k powtórzę taki myk, ale te moje DDR4 b-die na bank się sprzeda dobrze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Kaiketsu napisał:

Najlepsze jest to, że za używane rzeczy typu 4790k czy DDR3-2400 można było skroić tyle, że wpadał półdarmo wydajny procek nextgenowy i przyzwoity DDR4 na gwarancji.

Nie wiem, czy z 10700k powtórzę taki myk, ale te moje DDR4 b-die na bank się sprzeda dobrze ;)

Za 3 lata będę w sprzedaży konkretne ddr5 z niskimi Cl, a i tak ludzie przeważnie mieli gdzieś i kupowali ddr4 z przeciętnymi 2660 3200 z lipnymi cl. Mało kto kupuje wyzylowane ddr4 4000+ podobnie będzie pewnie z ddr5...

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka o slotach PCIE 5.0 m2:

Asus
- dwie najdroższe płyty (9599zl i 5399zl) mają slot m2 5.0
- kilka tańszych ( 8:E ) Maximus za 3599, 3299 i 2999 mają dołączoną kartę m2 5.0
- reszta nic

MSI, Gigabyte, Biostar nic (trzeba dokupić kartę)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
22 minuty temu, Kaiketsu napisał:

Najlepsze jest to, że za używane rzeczy typu 4790k czy DDR3-2400 można było skroić tyle, że wpadał półdarmo wydajny procek nextgenowy i przyzwoity DDR4 na gwarancji.

Nie wiem, czy z 10700k powtórzę taki myk, ale te moje DDR4 b-die na bank się sprzeda dobrze ;)

To tylko 16GB. Nie wiem czy w niedługim czasie nie będzie to za mało do gier. Ale to bardziej gdzieś za rok.

Heh tak policzyłem na łoko ile by kosztował nowy taki lepszy zestaw do grania ale jednocześnie kompromisowy. Wychodzi 12-13tys zł.

Nic wielce wybitnego.

12600k lub 12700k, 32 ddr5, 2tb m2, rtx 3070 bo z 3080 ciężko, itd.
 

Ale kukle swędzą.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od biedy mozna wyrwac 12600k za ok 1300zl, do tego mobo 900-1000zl na DDR4 i memki sobie przelozyc badz kupic jakies patrioty do 500zl pod OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, wompierz napisał:

To tylko 16GB. Nie wiem czy w niedługim czasie nie będzie to za mało do gier. Ale to bardziej gdzieś za rok.

E, chyba nie jest tak źle. Nic wielkiego chyba nie wyszło ostatnio, rok temu 32 gb było zbędne w 100% tytułów zdaje się :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, 12600kf z tanią płytą i bdie DDR4 wyjdzie bardzo tanio a pewnie w grach będzie top.

Ale i tak z przyjemnością bym się pobawił z timingami ddr5 dla cyferek, oc ramu to zawsze mnóstwo zabawy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Wu70 napisał:

wow, Biostar jaki zestaw portów video na płycie :o

bBIOSTAR_Z690_VALKYRIE_MB_IO_2pIn_videoc

Takie ceny dojebali, w zamian musieli coś dać XD

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Stjepan666 napisał:

Ja też długo siedziałem na DDR3, czekałem aż DDR4 dorośnie, stanie się szybkie i stabilne no i tanie, za te kostki które mam dałem 250zł G.Skill Aegis 3000 16GB DDR4.

I kupiłeś memki, które nie są ani szybkie ani stabilne, jedynie tylko super tanie :E

Edytowane przez Pioy
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, joloxx9 napisał:

Też mi się tak wydaje, chyba źle posta odczytałem. 

Dobrze odczytałeś, tylko autor posta z językiem polskim jest na bakier i napisał w liczbie pojedynczej (wersję zamiast wersje).

49 minut temu, Wu70 napisał:

Dokładnie, 12600kf z tanią płytą i bdie DDR4 wyjdzie bardzo tanio a pewnie w grach będzie top.

"Bardzo tanio" u intela > 5800X + mobo, a podobno Zen3 jest drogi...

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Phoenixsuple napisał:

Od biedy mozna wyrwac 12600k za ok 1300zl, do tego mobo 900-1000zl na DDR4 i memki sobie przelozyc badz kupic jakies patrioty do 500zl pod OC.

Niby to jest oszczędność, ale czy to nie jest też zablokowanie sobie możliwości przejścia na Raptor Lake? Z tego co jakiś czas temu czytałem (mówię szczerze, aż tak tej serii nie śledzę), to te chipy miały mieć chyba obsługę tylko DDR5. Więc potencjalna przesiadka z takiego zestawu, jaki podałeś oznacza później właściwie zakup całej platformy. Razem z prockiem wymieni się też płytę na taką z DDR5, a także same pamięci. 

W sumie teraz to albo kupi się martwą platformę AM4, która aż taka do końca martwa nie jest, skoro ma otrzymać jeszcze te modele z V-Cache, albo stanie się przed wyborem - przepłacić za DDR5, albo zapłacić mniej za DDR4 i samemu sobie zrobić martwą platformę :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, BlindObserver napisał:

Niby to jest oszczędność, ale czy to nie jest też zablokowanie sobie możliwości przejścia na Raptor Lake? Z tego co jakiś czas temu czytałem (mówię szczerze, aż tak tej serii nie śledzę), to te chipy miały mieć chyba obsługę tylko DDR5. Więc potencjalna przesiadka z takiego zestawu, jaki podałeś oznacza później właściwie zakup całej platformy. Razem z prockiem wymieni się też płytę na taką z DDR5, a także same pamięci. 

W sumie teraz to albo kupi się martwą platformę AM4, która aż taka do końca martwa nie jest, skoro ma otrzymać jeszcze te modele z V-Cache, albo stanie się przed wyborem - przepłacić za DDR5, albo zapłacić mniej za DDR4 i samemu sobie zrobić martwą platformę :E 

Przyjdzie Meteor Lake i już zmiana LGA 1800 i chipsetu na Z790 oraz co się z tym wiąże mobo. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I po części właśnie dlatego teraz jest taki sobie raczej słaby moment na wymianę sprzętu. Szczególnie, jak ktoś nie ma jakiegoś wybitnego paździerza i w sumie niewiele mu ta wymiana da. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, BlindObserver napisał:

W sumie teraz to albo kupi się martwą platformę AM4, która aż taka do końca martwa nie jest, skoro ma otrzymać jeszcze te modele z V-Cache, albo stanie się przed wyborem - przepłacić za DDR5, albo zapłacić mniej za DDR4 i samemu sobie zrobić martwą platformę :E 

Cena DDR5 kaszani sprawe bo nie ma pojemnosci 16GB co w teorii mogloby obnizyc cene o polowe. Dla mnie kupowanie 32GB do gier to bezsens a za rok i tak beda wydajniejsze kosci i pewnie tansze.

Dlatego nie bede sie pakowal poki co w DDR5, a poczekam sobie na nowe Zen3 z V-Cache bo tylko przeloze cpu i zmiana sprzetu dla zabawy odchaczona :lol2:

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W miarę dobre DDR4 32GB trzeba dać 1400-1500zł więc ceny DDR5 nie są wcale takie wysokie. To ceny płyt odleciały w kosmos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, _rdk_ napisał:

Dobrze odczytałeś, tylko autor posta z językiem polskim jest na bakier i napisał w liczbie pojedynczej (wersję zamiast wersje).

"Bardzo tanio" u intela > 5800X + mobo, a podobno Zen3 jest drogi...

Racja w robocie jestem i pisze z telefonu, więc wali mi autokorekty. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, sideband napisał:

W miarę dobre DDR4 32GB trzeba dać 1400-1500zł więc ceny DDR5 nie są wcale takie wysokie. To ceny płyt odleciały w kosmos.

A w miare dobre DDR5 to przeciez nie te pazdziochy co sa na start. Trudno porownywac koncowke dojrzalej generacji DDR4 z poczatkiem DDR5. Microny na DDR4 32Gb to idzie podobne "pazdziochy" kupic za 600zl-700zl a wiec to nadal sporo mniej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 minut temu, sideband napisał:

W miarę dobre DDR4 32GB trzeba dać 1400-1500zł więc ceny DDR5 nie są wcale takie wysokie. To ceny płyt odleciały w kosmos.

Chyba piszesz o jakiejś topce. Bo dobre ddr4 to 700zł a całkiem niedawno 600zł

https://www.pepper.pl/promocje/1498-euro-za-crucial-ballistix-32gb-2-x-16gb-ram-ddr4-3600-mhz-z-amazonde-448392

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, BlindObserver napisał:

Niby to jest oszczędność, ale czy to nie jest też zablokowanie sobie możliwości przejścia na Raptor Lake?

Raptor to praktycznie adl wiec ddr4 bedzie na pewno, mysle ze nie  zdecyduja sie na blokade skoro zen3d ma byc taki dobry a potem zen4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, wompierz napisał:

Chyba piszesz o jakiejś topce. Bo dobre ddr4 to 700zł a całkiem niedawno 600zł

https://www.pepper.pl/promocje/1498-euro-za-crucial-ballistix-32gb-2-x-16gb-ram-ddr4-3600-mhz-z-amazonde-448392

A w miare dobre DDR5 to beda po 2500-3000zl kosztowac jak G.Skill tylko wypusci to co zapowiedzial :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Wu70 napisał:

Raptor to praktycznie adl wiec ddr4 bedzie na pewno, mysle ze nie  zdecyduja sie na blokade skoro zen3d ma byc taki dobry a potem zen4

Ja bym tak nie ufał Intelowi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sie nie nastawial na obsluge Raptora i DDR4.

Brak opisu.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Phoenixsuple napisał:

A w miare dobre DDR5 to przeciez nie te pazdziochy co sa na start. Trudno porownywac koncowke dojrzalej generacji DDR4 z poczatkiem DDR5. Microny na DDR4 32Gb to idzie podobne "pazdziochy" kupic za 600zl-700zl a wiec to nadal sporo mniej ;)

32GB 4800 CL38 kosztują 1280zł i jak porównasz z kiepskimi DDR4 32GB za 540zł to można uznać, że ceny DDR5 są mocno przesadzone tylko nie wiem czy takie porównanie ma sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba czekać na testy jak wypadają DDR5 względem DDR4.

A w "promce" X-komu 12900 szybko wyszły, a 12700 i 12600 nikt nie chce. Ciekawe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...