Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Pamiętacie jak AMD prezentowało Zen2? Na slajdach wyglądało to jak by był 5% wolniejszy od Skylake, potem wyszedł Zen3 który był dobre 25% szybszy w grach i na slajdach był 5 % szybszy niż Skylake. 

AMD oraz Intel zaginają rzeczywistość na slajdach nie od dziś. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System ma marginalne znaczenie dla zena, w większości przypadków pewnie większe będą błędy pomiarowe niż faktyczna różnica więc stare wyniki mają dalej dużą wartość ale to oczywiste że pora wszystko testować pod win11 (zmieniłeś narrację po tym jak ostatnia okazała się bzdurą)

14 minut temu, Pitt_34 napisał:

Wiesz tak obiektywnie patrząc to chociażby to, że Intel testował w taki a nie inny sposób, co nie jest na plus dla Intela za takie praktyki. 

Ale to jest fakt o którym wiemy (wyjaśniłem w nawiasie) a na podstawie tego Davim tworzył już przewagę zena (o tym pisałem), tak samo jak wymyślał nie działanie dużych rdzeni pod win10 bo coś przeczytał i jeśli tylko ta wiadomość w 0.001% może prowadzić do negatywnej informacji o intelu to tak długo będzie o niej spamował aż będzie już jasne że jest kompletną bzdurą. Schemat powtarza się cały czas.

 

14 minut temu, DaviM napisał:

Szkoda, że 20-50% przewagi ALdera 12900K na Ryzenem 5950X od tego samego Chińczyka z kilku jego "przecieków" już nie uważasz za kłamstwo...

A dlaczego twierdzisz że nie uważam? Myślisz że bezmyślnie powtarzam wszystko co zobaczę jak ty?  8:E
Zresztą już raz ci tłumaczyłem że jeśli interesuje cię moje zdanie to 12900k co najwyżej dogoni 5950x więc nie wiem po co zmyślasz i pytasz kolejny raz o to samo

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Wu70 napisał:

To proste, to rywal i9 ;) a wcześniejsze i9 nawet nie mogły podskoczyć do 5950x.
i7 i i5 będą parowane z niższymi modelami

No niby tak top do topu aczkolwiek w grach w których jest forsowany slideowy folklor intela to do porównania lepiej byłoby 5900x szczególnie że te gry ze slide to one są takie nie za bardzo robiące pożytek ze wszystkich rdzeni. 
Co do samych testów wyglądają ok nawet jest ujęte, że W11 dalej robi wyjebke na czasie oczekiwania na cache L3. Natomiast te ich wzrosty na zenie3 nie jako się pokrywają z tym co widzę u siebie. W10 i W11 dość inaczej prowadzą zen3. Na W11 doszło do tego, że wyłączyłem całkowicie PBO i w grach wykorzystujących mało wątków zegar perf jest nie tylko bardzo stabilny ale minimum 100 MHz wyższy xD niż z PBO i Curve Optimizerem. Używam oczywiście monitoringu nie per core i jak teraz gram w Nier Replicanta tak nie widziałem aby zegar dygnął poniżej 4775 MHz a powinienem widzieć nawet base clock. Szkoda, że nie ma AMD CPU obecnie które pozwala na boostowanie bez PBO na 5 GHz+ bo wygląda na to że na W11 by to zacnie kopało. Teraz jak wyłączymy PBO to mamy tylko magiczny extender o 50 MHz od producenta płyty do standardowego Up to z pudełka.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Wu70 napisał:

Ale to jest fakt o którym wiemy (wyjaśniłem w nawiasie) a na podstawie tego Davim tworzył już przewagę zena (o tym pisałem), tak samo jak wymyślał nie działanie dużych rdzeni pod win10 bo coś przeczytał i jeśli tylko ta wiadomość w 0.001% może prowadzić do negatywnej informacji o intelu to tak długo będzie o niej spamował aż będzie już jasne że jest kompletną bzdurą. Schemat powtarza się cały czas.

Kolejny raz powtarzam: przestań kłamać, pomawiać i zmyślać.

Nie ja wymyśliłem (jak kolejny raz twierdzisz i kłamiesz) nie działanie poprawne AlderLejka w Win10:

e4e944417bf2bae6.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem "bo coś przeczytał", powinienem dodać "i nie potrafił tego zrozumieć". 

Było to omówione i wyjaśnione, zupełnie nie byłeś tym zainteresowany tylko wolałeś tworzyć teorie o nie działaniu dużych rdzeni, wszystko jest na forum, nic nie przepadnie ;)

 

Przypomnijmy najlepszą teorię jaka spotkała ten wątek, nic lepszego już się nie trafi do samej premiery, tak - mam zapisany ten post :cool:

 

W dniu 20.10.2021 o 15:46, DaviM napisał:

Przypominam, że pod "starymi" Windowsami (czyli WIn10 i starsze) mają działać tylko małe rdzenie, a do dużych ma nie być w ogóle dostępu (może będzie się to dało jakość obejść w przyszłości, może), czyli w tym projekcie, to duże rdzenie są dodatkiem i to dostępnym tylko pod WIn11, a procek startuje zawsze na małych rdzeniach. A to przecież nie wszystkie problemy AlderLejków będą.

Dlatego dla większości osób te proce są całkowicie nieprzydatne, bez względu na to jaką będą miały wydajność, cenę czy ile papu będą łykać w idle czy pod obciążeniem.

Tylko dla ultra pasjonatów ze względu na DDR5 widzę jakiś sens pchania się w to za wszelką cenę.

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że procek staruje zawsze na małych rdzeniach, to nie teoria tylko hipoteza (ale że nie odróżniasz tych dwóch terminów to akurat nie problem) i też nie moja, ale akurat z nią się cały czas mocno zgadzam, bo jest bardzo prawdopodobna i możliwe nawet że za 3 dni to zostanie potwierdzone.

 

Pisałem też, że to zachowanie o którym pisał Chińczyk (że duże rdzenie pod WIn10 nie będą widoczne), mogło być spowodowane jakimś ograniczeniem we wczesnej wersji BIOSów pod Aldery, a finalnie może jeszcze całkiem inaczej.

Tak samo jak pisałem, że inne kwestie też mogą się jeszcze zmienić wraz z każdą kolejna wersją BIOSów i jak się okazało zmieniono po cichu w kolejnych BIOSach PL1 na PL2 na 241W, bo wcześniej było inaczej w BIOSach pod Aldery. No ale ty widzisz wybiórczo...

Edytowane przez DaviM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nie musisz czekać, już ci powiem że to kolejna bzdura i dlatego nie można wyłączyć wszystkich dużych rdzeni, musi być aktywny minimum 1. 

Przykro mi  :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Wu70 napisał:

No to nie musisz czekać, już ci powiem że to kolejna bzdura i dlatego nie można wyłączyć wszystkich dużych rdzeni, musi być aktywny minimum 1. 

Przykro mi  :cool:

Wyłączenie dużych rdzeni w BIOSie to jedno, a start na małych rdzeniach i uśpienie wszystkich dużych to drugie, ale widzę, że tego nie odróżniasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i5 12400 ma mieć tylko duże rdzenie. To się kłóci z teorią, że duże rdzenie są dodatkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co z alderem który nie ma małych rdzeni? xD

Bez różnicy.Wkurza win 11.Znowu wymuszają zmianę sprzętu ,tylko bezczelniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wamak, jak masz na na obiad na talerzu pół kilo ziemniaków polanych sosem, to ten sos powiedzmy jest dodatkiem.

Jeśli na obiad na talerzu będziesz miał sam sos, to sos będzie głównym daniem i nie będzie wtedy dodatkiem.

Co ciekawe, jeśli na wielgachnym talerzy będziesz miał 2 kilogramy pieczonego mięsa i obok pół kilo tych samych ziemniaków bez sosu, to te ziemniaki będą dodatkiem...

Nie wiem czy zrozumiałeś wszystko...

 

Pisałem wcześniej, że jeżeli byłby tylko jeden rodzaj rdzeni w CPU, to pod Win10 nie powinno być żadnych problemów i taki proc bez względu na wszystko (czy to ograniczenia w BIOSie, czy to jakieś sztuczne blokady Intela) powinien działać na 99% normalnie jak zwykły proc.

Edytowane przez DaviM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, DaviM napisał:

Nie wiem czy zrozumiałeś wszystko...

Ja to rozumiem. Dlatego właśnie duże rdzenie nie są dodatkiem, jak to sugerujesz. Małe rdzenie są dodatkiem, tyle że czasami system jest się w stanie nakarmić tylko dodatkiem.

Edytowane przez wamak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Stjepan666 napisał:

Trochę stare, ale z tego wynika że wszystko poza 12900 i 12700 ma mieć tylko duże rdzenie.

https://wccftech.com/intel-12th-gen-alder-lake-35w-desktop-cpu-lineup-leaks-out-core-i9-with-16-core-i7-with-12-core-i5-with-6-core-i3-with-4-cores/

12100 (4+0)C 8T i 12MB L3.

No to nieźle, pójdą testy w świat 12600K, ludzie pomyślą że w MT 12600 będzie robił to samo tylko niższe zegary. Polecą $$$ w stronę Intela przez zmuszenie konsumenta do droższego procka ;) 

Tak swoją drogą to połowę line-upu procesorów można wyrzucić, śmieszne segregowanie procesorów ze względu na max turbo boost... 

I teraz ciekawe jak to się odbije na sprzedaży płyt głównych, bo nikt raczej nie będzie łączył 12600 z drogą płytą na B, żeby zrobić OC RAMu, bo w MT wydajność to będzie przepaść. 

11400/f był królem opłacalności, będzie ciężko zapełnić gap wydajnościowy. 

Edytowane przez TheMr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, DaviM napisał:

Zauważyliście, że na slajdzie z prezentacji AlderLejków, Intel oficjalnie przyznał, że teraz Zen3 jest SZYBSZY w grach od RaketLejka, i to Zen3 spowolniony wadliwą wersją Win11?

A 8 miesięcy temu Intel na slajdzie twierdził, że Zen3 jest wolniejszy od RaketLejka...

Inne gry oraz  inne procesory, ale fakt w tym najnowszym slajdzie Intel strasznie  zgnoił 11th gen pozycjonując ją nawet niżej od konkurencji  ? Zapewne dlatego że teraz na topie jest Alder i nikt sobie już Rakietą głowy zaprzątał nie będzie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, wamak napisał:

Ja to rozumiem. Dlatego właśnie duże rdzenie nie są dodatkiem, jak to sugerujesz. Małe rdzenie są dodatkiem, tyle że czasami system jest się w stanie nakarmić tylko dodatkiem.

Ale to chodziło o tryb Legacy działania tych procków (pod systemy inne niż Win11) i było to pisane dawno temu, na podstawie pierwszych informacji od Chińczyków, że duże rdzenie są z jakiegoś powodu niedostępne pod Win10, czyli że to małe rdzenie przejmują na stracie procka, a duże są usypiane/wyłączane i jak system wejdzie do Win11 to znowu są normalnie dostępne, a jak nie, to pozostają niedostępne. Czyli że duże są jakby dodatkiem, który czasami nie działa.

Ale czy było to tylko ograniczenie pierwszych niedorobionych BIOSów i czy można było tym jakoś sterować, to przecież nie wiem. Mogę tylko gdybać i rozwijać hipotezy w różnym kierunku. Nie zakładam, że Chińczycy wszystko zmyślili, tylko zakładam, że z jakiegoś powodu tak było/jest jak pisali.

 

 

Godzinę temu, Smogsmok napisał:

Pamiętacie jak AMD prezentowało Zen2? Na slajdach wyglądało to jak by był 5% wolniejszy od Skylake, potem wyszedł Zen3 który był dobre 25% szybszy w grach i na slajdach był 5 % szybszy niż Skylake. 

AMD oraz Intel zaginają rzeczywistość na slajdach nie od dziś. 

Ale to masz trochę inną sytuację (jeśli faktycznie jest tak jak napisałeś): AMD pokazało najpierw, że Zen2 jest wolniejszy od Intela, a przy kolejnej premierze pokazali, że Zen2 teraz już przegania Intela, a Zen3 to już odleciał w kosmos z wydajnością.

A Intel najpierw twierdził, że ich procki (RL) wygrywały, a teraz że RL przegrywa.

 

Co ciekawe w obydwu przypadkach, to Zen zyskuje, a skoro obydwie firmy tak twierdzą, to chyba mówią prawdę :) 

Edytowane przez DaviM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, TheMr. napisał:

Polecą $$$ w stronę Intela przez zmuszenie konsumenta do droższego procka ;) 

Tak w polandii gdzie 38 milionów prawników a państwo z tektury.Tak samo jak ci z laptopową 3080tką polecą.

I7 laptopowe były od 2/4 do 4/8 ,róznily sie zegarami albo brakiem boost.To dopiero było robienie wałów z klienta

Tu choć widać gradacje produktu a nie jak na rakiecie gdzie nie bardzo mogli rozróżnić i7 od i9

Wymyślacie tu ze pała mała

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@darkonza, akurat w kwestii zagospodarowania odpadami wydaje się, że Intel będzie miał teraz lepszą sytuację niż w poprzednich generacjach. Może to też spowodować pojawienie się niby dziwnych konfiguracji w desktopach czy w laptopach (bo jakichś tam wersji "wyjdzie" więcej), ale akurat i na te niby dziwności będą chętni, np. na 0+8 w desktopie :) (kupione choćby tylko po to aby zobaczyć co z tym można zrobić np. po UV).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, jurekk napisał:

Tak w polandii gdzie 38 milionów prawników a państwo z tektury.Tak samo jak ci z laptopową 3080tką polecą.

I7 laptopowe były od 2/4 do 4/8 ,róznily sie zegarami albo brakiem boost.To dopiero było robienie wałów z klienta

Tu choć widać gradacje produktu a nie jak na rakiecie gdzie nie bardzo mogli rozróżnić i7 od i9

Wymyślacie tu ze pała mała

 

Co? :E 

i7 były oznakowane jako "U" czyli najwyższy model niskonapięciowy, i faktycznie one miały od 2/4 do 4/8, bo były wyżej taktowane niż i5 "U" 2/4. To kompletnie inny wałek niż teraz, kiedy w sieci nie będzie recenzji niczego poniżej 12600K raczej w day one. I niczego nie wymyślam, bo sukcesu 11400 Intel nie powtórzy, a 11400 sprzedał się pewnie z większym nakładem niż 11600K. Procesorem do grania był 11400f, 12400 takowym nie będzie, chyba że uratuje go IPC i OC DDR5. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, TheMr. napisał:

. I niczego nie wymyślam, bo sukcesu 11400 Intel nie powtórzy

jeśli chodzi o sukces intela od 10 lat to ten procesor jak ostatni należy wymienić.

To jest pół roku i nawet nikt tego nie zapamięta.To już predzej 10400 ten to troche namieszał ale na pewno mniej niż 8400 aka 9400

15 minut temu, DaviM napisał:

akurat w kwestii zagospodarowania odpadami

szczerze wątpie czy to beda odpady.Prędzej dwie linie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, darkonza napisał:

Prawdopodobnie ten krzem gdzie sprawne są wszystkie małe rdzenie (lub większość) a kilka dużych rdzeni wypada idzie do mobilnego

Nie, mobilny ma oddzielne wersje z dużą igpu ;)

To że najniższe modele (12500? i niżej) mają 6+0 wynika z tego że jest to produkowany oddzielny model 6+0 więc nie będzie to odpad, będzie to dużo lepszy bin niż 12600k tyle tylko że zablokowany więc co najwyżej można liczyć na kontroler pamięci ale kto wie, może pojawi się 6+0 k?

 

Godzinę temu, DaviM napisał:

Wyłączenie dużych rdzeni w BIOSie to jedno, a start na małych rdzeniach i uśpienie wszystkich dużych to drugie, ale widzę, że tego nie odróżniasz.

Biedny dalej próbuje. Nie napisałem że to to samo - nie wiem po co wymyślasz. Jedno wynika z drugiego w tym przypadku (i analogicznie można wyłączyć wszystkie e-cores)

45 minut temu, DaviM napisał:

Ale to chodziło o tryb Legacy działania tych procków (pod systemy inne niż Win11) i było to pisane dawno temu, na podstawie pierwszych informacji od Chińczyków, że duże rdzenie są z jakiegoś powodu niedostępne pod Win10, czyli że to małe rdzenie przejmują na stracie procka, a duże są usypiane/wyłączane i jak system wejdzie do Win11 to znowu są normalnie dostępne, a jak nie, to pozostają niedostępne. Czyli że duże są jakby dodatkiem, który czasami nie działa.

Ale czy było to tylko ograniczenie pierwszych niedorobionych BIOSów i czy można było tym jakoś sterować, to przecież nie wiem. Mogę tylko gdybać i rozwijać hipotezy w różnym kierunku. Nie zakładam, że Chińczycy wszystko zmyślili, tylko zakładam, że z jakiegoś powodu tak było/jest jak pisali.

Była to kompletna bzdura.

Nie ma żadnego trybu legacy czy co tam jeszcze wymyślisz, do uruchomienia biosu potrzebny jest P-Core i jest to oficjalna informacja więc jak długo jeszcze będziesz powtarzał te bzdury? Wszystko co sobie wywnioskowałeś na podstawie tej informacji od chińczyków nie ma sensu. Nie wiem w ogóle jak mogłeś w to uwierzyć żeby kontynuować wnioskowanie w takim kierunku.. Podobno w inne informacje nie wierzyłeś

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Wu70 napisał:

będzie to dużo lepszy bin niż 12600k

a skąd ty to wiesz ze lepszy?A moze ten sam albo gorszy.W końcu procesory z k maja zegar i dlatego muszą mieć niskie napięcie.Nigdy nie było mówione ze mobile jest wyzej jak K.Co najwyżej na równi

Edytowane przez jurekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Pitt_34 napisał:

Co jest grane z tym brakiem możliwości założenia takiego chłodzenia ? Mam nadzieję że mojego krakena da radę założyc na ROG Strix Z690-A Gaming WiFi D4 ?

Na AIO ten problem cie nie dotyczy.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Pitt_34 napisał:

Dlatego wybrałem Asus płytę, żeby nie inwestować w nowe chłodzenie, i dlatego na początek zostawiłem swoje ramy DDR4. Zestaw płyta plus procesor 12600K po zniżkach w morele i zwrocie od Asusa wyniesie 2633 zł, a jak DDR5 " dojrzeje "  będę myśleć co dalej.

A jednak ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...