Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Lancer napisał:

Nie. Wyraźne różnice mogą wyjść jeśli temp jest różne w o okolicach 10 stopni, a nie 2-3 i w finale sprawdzane na tym samym sprzęcie. 0,04V według mnie to nie jest mało.

0.04 i nawet 0.05 to normalna różnica między rdzeniami, jedna sztuka może mieć równiejsze rdzenie a w drugiej 1-2 zauważalnie gorsze więc kompletny brak zrozumienia, na takim poziomie nie porównuje się procesorów po SP..

  

Godzinę temu, Phoenixsuple napisał:

Obecnie Alder ma dosc wysokie Biny, przy 11th to byla taka loteria, ze widzialem 11900k z SP54 i byl to kasztan, a znajomy sciagal z USA SP97 i to byla perełka. W przypadku 12th widac, ze jakos krzemu jest zdecydowanie lepsza i nie ma takich przepasci, a co za tym idzie latwo trafic w miare solidna sztuke wiec wiecej osob jest szczesliwszych ;)

To jest dla mnie jedno z zaskoczeń przy tej premierze bo osobiście po pierwszej iteracji (w desktopach) 10nm spodziewałem się niezłej lipy z loterią (i przy okazji - zegarami)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Wu70 napisał:

To jest dla mnie jedno z zaskoczeń przy tej premierze bo osobiście po pierwszej iteracji (w desktopach) 10nm spodziewałem się niezłej lipy z loterią (i przy okazji - zegarami)

Nie bez powodu przez tyle lat te 10nm dojrzewało w mobilnych, zanim się zdecydowali wypuścić je w desktopach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już jakieś 2.5 roku faktycznie, ciekawe jak wygląda ich pierwszy 10nm vs obecny 10nm proces.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze 10nm czyli i3-8121U? Ojojoj :D

btw inkognito, odpaliłeś już apexa/strixa? :D

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lancer

tym bardziej w zegarach 5.1 i wyżej.

Edytowane przez Ogider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Wu70 napisał:

0.04 i nawet 0.05 to normalna różnica między rdzeniami, jedna sztuka może mieć równiejsze rdzenie a w drugiej 1-2 zauważalnie gorsze więc kompletny brak zrozumienia, na takim poziomie nie porównuje się procesorów po SP.

Dobrze, to wytłumacz na jakim poziomie się porównuje, bo pewnie trochę tego obcykałeś i dla niekumatego wyłożysz :)

Może ja źle się wyraziłem. Nie mam na myśli rdzeni w obrębie tego samego CPU, a różnice w praktyce między wbitym z palucha napięciem do osiągnięcia stabilności w zbliżonych warunkach na cały CPU. Oba mają to samo SP, gdzie nawet wartości cząstkowe są dosyć podobne, ale żeby finalnie to samo ugrać to potrzeba tam więcej. Także pisząc o VID mam na myśli też wartość na całość, bo kręcimy synchronicznie. Z suchego porównania cyferek w predykcji wychodzą 2 niemal takie same proce, ale w praktyce nie. Spodziewaliśmy się różnic, ale nie aż takich. Najlepiej jakby znać algorytm SP, to będziemy w domu.

Edytowane przez Lancer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://allegro.pl/oferta/pamiec-viper-steel-2x8gb-4000mhz-10215871652

Dobrze rozumiem, że to te całe B-Die? (sorki, nie znam się :P) Jeśli tak, to dodając do tego 30 monet gratis (akcja do północy), chyba wychodzi fajna cena? Na jakie timingi dałoby się je pogonić przy takich 3600Mhz gear 1 pod kątem Aldera?

Edytowane przez stobis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Wu70 napisał:

To jest dla mnie jedno z zaskoczeń przy tej premierze bo osobiście po pierwszej iteracji (w desktopach) 10nm spodziewałem się niezłej lipy z loterią (i przy okazji - zegarami)

Są i5, które 5GHz nie zrobią. :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Wu70 napisał:

Pierwsze 10nm czyli i3-8121U? Ojojoj :D

btw inkognito, odpaliłeś już apexa/strixa? :D

Nope, do Apexa nie mam ramu a Strix bedzie gdzies w przyszlym tygodniu, okazalo sie ze sklep wysyla nie z Holandii a Niemiec...

Ryzena sprzedalem i siedze 11700k/z590m itx w Node 304, bede probowal wepchac tam 2070 Mini Zotaca i narazie jest na czym grać.

Edytowane przez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Planuje złożyć PC. I zastanawiam się czy lepiej iść w kierunku 12th czy 11th. Komputer głównie do prac biurowo projektowych. Grafiki narazie nie chcę kupować bo miałbym na nią max 600 pln. A ceny są 3x takie ;) komputer ma być cichy i nie bedę podkręcał. Chodzi o 11600 vs 12600.

Edytowane przez kamoreks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kamoreks napisał:

Witajcie. Planuje złożyć PC. I zastanawiam się czy lepiej iść w kierunku 12th czy 11th. Komputer głównie do prac biurowo projektowych. Grafiki narazie nie chcę kupować bo miałbym na nią max 600 pln. A ceny są 3x takie ;) komputer ma być cichy i nie bedę podkręcał. Chodzi o 11600 vs 12600.

W takim układzie tylko 12th gen. 12600 plus mobo msi z690a pro dla przykładu i pamięci sobie weź patrioty viper Steel - najlepiej 4400, są teraz w dobrej monecie. Masz wszystkie nowe ficzery i prawdopodobnie opcje upgrad'u cpu w przyszłości. Do tego budę fractal design wyciszaną / phanteks 500s lub be quiet! i masz fajny cichy zestaw. 

Edytowane przez Fenrir_14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrioty 4400 polecą na niej na XMP? Kolega nie chce podkręcać, także nie wiem czy ma ochotę bawić się w tuning pamięci? Równie dobrze można wziąć coś pewniejszego typu 3600 C16, chyba że te Patrioty faktycznie są takie tanie.

Edytowane przez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mobo chciałbym jakieś które ma hdmi + DP. Z WIFI oraz bluetooth. Kupilem Aorus master z590 za 999 wiec tanio na black friday ale moge jej nie odebrać. Minusem jej jest ze ma jeden port DP i brak hdmi. Więc juz nie wiem co robic. Ram mam juz wybrany Crucial 3600 MHz 2 x 16 lub 4 x 8.

Edytowane przez kamoreks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kamoreks w takim razie masz z690 tomahawk'a pod ddr4 teraz w media expert za 1450 PLN. Ma i DP i HDMI, do tego WiFi 6, 4 sloty M2 i dobrą sekcję. Myślę że w tej kasie nic lepszego nie kupisz na dzień dzisiejszy. Pamięci 4400 chodzą koło 500 ziko, jak chcesz zaoszczędzić coś to możesz wziąć 3733 cl17 za circa 300 lub standardowe 3600 cl16.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie swoje klocki mami Ja  ;)

MSI-Z690-Edge.jpg

12700k  Batch  V134J052   , chyba jakaś padaka bo na  starcie bez oc bierze w stresie  1.38V   :(

Edytowane przez Bemx2k
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Fenrir_14 napisał:

@kamoreks w takim razie masz z690 tomahawk'a pod ddr4 teraz w media expert za 1450 PLN. Ma i DP i HDMI, do tego WiFi 6, 4 sloty M2 i dobrą sekcję. Myślę że w tej kasie nic lepszego nie kupisz na dzień dzisiejszy. Pamięci 4400 chodzą koło 500 ziko, jak chcesz zaoszczędzić coś to możesz wziąć 3733 cl17 za circa 300 lub standardowe 3600 cl16.

 

 

Chce 3600 cl16. A jak z jakoscia plyt MSI. Mialem laptopa msi padł. Miałem plyte 20 lat temu MSI tez miała kłopoty. Jak to teraz wygląda? Bo mam Gigabyte wiele lat i 0 awarii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście płytę MSI ostatnio miałem X470 Carbon Pro pod ryzenem jakieś 3 lata temu i śmigała elegancko, dobre temperatury i zero problemów. Przy Z490 Intelowym wyższe modele też się cieszą bardzo dobra opinia. Myślę że nie masz się czego obawiać, w kwestii biosów MSI też jest w porządku. 

EDIT: o laptopach akurat słyszałem co najmniej kilka razy cierpkie słowa, zresztą kolega miał jakiegoś gamingowego lapa msi i w ciągu roku 2 razy był na serwisie z jakimiś duperelami, raz sieciówka a drugiej przypadłości nie pamiętam. Sprzedał i kupił asusa. 

Edytowane przez Fenrir_14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze lepiej brac i5 11600 jest promocja za 999 zl + Tomahawk B560 za 730 promocja. To daje 1730 a nowa generacja wyjdzie mi ok 2800 pln.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, kamoreks napisał:

mobo chciałbym jakieś które ma hdmi + DP. Z WIFI oraz bluetooth

To ma nawet a-pro z690 więc w z590 nie ma sensu teraz wchodzić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Phoenixsuple napisał:

Obecnie Alder ma dosc wysokie Biny, przy 11th to byla taka loteria, ze widzialem 11900k z SP54 i byl to kasztan, a znajomy sciagal z USA SP97 i to byla perełka. W przypadku 12th widac, ze jakos krzemu jest zdecydowanie lepsza i nie ma takich przepasci, a co za tym idzie latwo trafic w miare solidna sztuke wiec wiecej osob jest szczesliwszych ;)

Jeden SP69, drugi 76 ;)

https://i.imgur.com/sOalt4Y.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...