Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie zawsze wystarczało ponowne uruchomienie jak odpalił odzyskiwanie systemu :D A zdarzało się puszczać fatalne profile 1.7v w tm5

  

13 godzin temu, Ogider napisał:

4000 14 15 15 inna sprawa. Możliwe że dam radę ustawić. 14 minut tm5 i trzyma.

I jak, weszlo? Mi dlugich meczarniach w koncu weszlo 4000-14-15-15 1T, tak ciezko bylo to postawic ze katuje to teraz wszystkim co mam. Ale to tylko SR, jak to masz na DR to.. z czym ja do ludzi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy trochę od szczęścia, jak masz pecha, to nawet nie takie fatalne ustawienia skaszanią system :E Co do SR vs DR, podejrzewam że na LGA 1700 jest podobnie jak na LGA 1200, czyli płyta ma spore znaczenia. Mam ASRocka Z490, który z SR radzi sobie elegancko i pamięć lata 4000C15, a jak wsadzę do niej kostki DR, to mogę zapomnieć o jakichkolwiek sensownych ustawieniach powyżej 3200 MHz. Już przy 3600 MHz odpala tylko na ziemniaczanych timingach :lol2: Znowu ASUS Z490-E radzi sobie z DR równie dobrze jak z SR 8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Wu70 napisał:

I jak, weszlo? Mi dlugich meczarniach w koncu weszlo 4000-14-15-15 1T, tak ciezko bylo to postawic ze katuje to teraz wszystkim co mam. Ale to tylko SR, jak to masz na DR to.. z czym ja do ludzi 

4000 c14 15 15 cr1 wchodzi testy przechodzą...ale nie wiem czy warto ..czemu?

Co jakiś czas przy włączonym memory training nie za każdym razem dobrze wytrenuje to raz.

Dwa ten konfig zadziała tylko jak płyta mi wylosuje rtl 67 69

Jeśli wylosuje 67 67 to jest wszystko bardzo niestabilne. bsody zwiechy w biosie.. krzaczki na tekście w biosie.

4000 c14 14 14 c1 praktycznie cały czas niestabilne. tam nawet raz płyta mi wylosowała 65 67 

 

Zazwyczaj tak się dzieje jak jesteśmy też na granicy możliwości. Pomaga zazwyczaj ustawianie jak najwięcej rzeczy ręcznie. Ale to jest masakryczna praca..nie warta zysku. No chyba że ktoś się bardzo nudzi.

 

Sam bym chciał te 4200 15-15-15 c2 g1 i bym chyba zamkną temat testowania biosów czy czytania co tam ludzi wymyślają. Ale może być mała szansa. Choć tylko 100Mhz brakuje.

Edytowane przez Ogider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na granicę stabilności nic tak nie pomaga jak dodatkowe V :cool: Mozna tez dorzucic boost voltage na czas samego trenowania zeby przebiegalo bardziej powtarzalnie

Ja mam zablokowane rtl na 67/67, czasami tez mi wbijalo 67/69 a okazjonalnie 69/67. 4000-14-14-14-1T mam festiwal bledow w tm5, sprawdze jeszcze 1.7v ale watpie zeby pomoglo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Wu70 napisał:

Na granicę stabilności nic tak nie pomaga jak dodatkowe V

Niestety już nic nie pomaga. A nawet przeszkadza. na tych poziomach 2x16 nawet 1.7 wstawiałem sa ponad 1.4 nic..takie napięcia nawet blokowały boota

 

boost volt mam od czasu 10900k na 0.050

Edytowane przez Ogider
  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Ogider napisał:

Sam bym chciał te 4200 15-15-15 c2 g1

Dla mnie kluczowe jest CR1, duzy boost wydajnosci widac chocby w czasie przelotu tm5 wiec nastepnym celem byloby 4100-14-15-15 c1 g1 gdzie wstepnie spojrzalem i da rade przejsc kilka cykli tm5 ale wiedzac jak sie nameczylem z pelna stabilnoscia 4000-14-15-15 c1 to zabiore sie do tego dopiero jak pojawia jakies nowsze biosy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dośc że potrzeba nowych zapinek to jeszcze nie pasuje bez modyfikacji :E

Schermafbeelding-2021-12-04-151545.png

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem dla znajomka szybki test  do max 35W multi. Specjalnie nie siedziałem z ustawieniami więc pewnie dało by się zauważalnie wyższy wynik zrobić.

 

e8lZV4J.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten gosc od asusa co wrzuca biosy wrzucil tez jakis tool (dla strixow w gore) do automatycznego szukania OC, testuje wszystko, boosty na rdzenie, boosty na lekkie obciazenie, octvb (w zaleznosci od temp), przejscia heavy->light load, cos jak ai w biosie tylko tu na podstawie testow stabilnosci a nie predykcji.

Odpalilem z ciekawosci i zaczyna od szukania maksymalnego taktowania stabilnego przez minute bez obciazenia, podalem limit adaptive voltage na 1.42 i dopiero na 5.9 sie zresetowal :D 

https://www.dropbox.com/s/z12a3o2j8p0wvy7/AutoOptEFI1204.zip?dl=0

lAjiRlW.jpg

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Wu70 napisał:

Na granicę stabilności nic tak nie pomaga jak dodatkowe V

Niestety nie ma tak łatwo i bywa że V nie jest w stanie pomóc. Mi na Z490 dopiero dobranie ODT dało stabilizację. Żaden dodatkowy prąd nie dawał rady.

20 minut temu, Wu70 napisał:

Ten gosc od asusa co wrzuca

To nie ten gość :cool:. To  Peter "Shamino" Tan. Ma niezłe CV. Gdzie on nie był, czego nie widział...

Edytowane przez Lancer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzam kto to, dla mnie w internecie wszyscy są równi heheheh :D

8 minut temu, Lancer napisał:

Niestety nie ma tak łatwo i bywa że V nie jest w stanie pomóc. Mi na Z490 dopiero dobranie ODT dało stabilizację. Żaden dodatkowy prąd nie dawał rady.

Na ogol dodanie V wystarcza ale jak stabilizujemy juz naprawde ciezkie ustawienia dla danych pamieci to faktycznie trzeba probowac wszystkiego, mi teraz na z690 tez m.in. ODT uratowalo sprawe.

a 4000-14-14-14-1T nawet 1.75v nie pomaga ? ale to raczej za duzo dla tych pamieci i pewnie nic nie pomoze

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Wu70 napisał:

Nie sprawdzam kto to, dla mnie w internecie wszyscy są równi heheheh :D

No tak, ale niektórzy są równiejsi i mogą wrzucać do sieci nowiutkie BIOSy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Wu70 napisał:

Ten gosc od asusa co wrzuca biosy wrzucil tez jakis tool (dla strixow w gore) do automatycznego szukania OC, testuje wszystko, boosty na rdzenie, boosty na lekkie obciazenie, octvb (w zaleznosci od temp), przejscia heavy->light load, cos jak ai w biosie tylko tu na podstawie testow stabilnosci a nie predykcji.

Odpalilem z ciekawosci i zaczyna od szukania maksymalnego taktowania stabilnego przez minute bez obciazenia, podalem limit adaptive voltage na 1.42 i dopiero na 5.9 sie zresetowal :D 

https://www.dropbox.com/s/z12a3o2j8p0wvy7/AutoOptEFI1204.zip?dl=0

lAjiRlW.jpg

I ile czasu zajął ci pełen cykl? Pisałem z tym gościem na prv, i mówił, że ok. 4h... ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie puszczalem, odpale wieczorem jak mnie nie bedzie ale czas glownie zalezy od tego ile wpiszesz zeby testowal jeden etap. 4h dla jak dlugiego pojedynczego testu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Wu70 napisał:

Dalej nie puszczalem, odpale wieczorem jak mnie nie bedzie ale czas glownie zalezy od tego ile wpiszesz zeby testowal jeden etap. 4h dla jak dlugiego pojedynczego testu?

Z tego co zrozumiałem to całość, kompletny test. No może trochę to trwać skoro szuka optymalnych ustawień. A ty ile minut ustawiłeś dla pojedynczego testu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pewnie 4h przy domyslnej sugestii kilku min per test. Pierwszy test jest minutowy niezależnie od ustawień ale na kolejne dam tak z 7min chociaż jak zostawię to na dłużej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szlag mnie trafi z tym LF II 360...nie dość że trzba zdjąć ten plastik z blokopompki to te "płozy" po bokach blokopompki stykają się z radiatorami VRM na Z690-A Strix D4...Tutaj mega środkowy palec dla ASUSa za obudowanie tak socketu że nawet nie idzie wypiąć tych dwóch fan headerów pod socketem.

Gdyby nie to że temperatury są fantastyczne (83*C @ 280W SmallFFT P95 AVX) to wywalił bym to cholerstwo.

ps.
Ma ktoś problem z BT na Z690? Bez przerwy u mnie przerywa ?

Edytowane przez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Molgby ktos podrzucic stronke gdzie pojawiaja sie te nowe biosy do MSI ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego ostatniego co dawałem link tam nie będzie. Ktoś wygrzebał 115u3 jeszcze z jakieś innej Chińskiej stronki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Ogider napisał:

Tego ostatniego co dawałem link tam nie będzie. Ktoś wygrzebał 115u3 jeszcze z jakieś innej Chińskiej stronki.

Wlaczaam, a tam pokazuje, ze wirusy ?

Ktos tu wrzucal linka do biosow wszystkich mobasow MSI :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, napisał:

Gdyby nie to że temperatury są fantastyczne (83*C @ 280W SmallFFT P95 AVX) to wywalił bym to cholerstwo.

Proste =  zmień płytę ..Asus dał ciała i tyle - żeby już AIO nie wchodziło to nie wiem co trzeba ćpać przy projektowaniu..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Ogider napisał:

Tego ostatniego co dawałem link tam nie będzie. Ktoś wygrzebał 115u3 jeszcze z jakieś innej Chińskiej stronki.

Masz ten bios do podeslania w pliku ?? Tamten link pokazuje niby 9mb a chce sciagac zipa 350kb i pewnie z tojanami :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@stobis

złożyłeś już? Ciekawi mnie fera,wrzuc aide64 stability test z widocznym vcore i power package

Edytowane przez forum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Zhao napisał:

Proste =  zmień płytę ..Asus dał ciała i tyle - żeby już AIO nie wchodziło to nie wiem co trzeba ćpać przy projektowaniu..

No mam płytkę pod DDR5...innego ASUSa ROG xD

Z690 Tachyon też jest mega obudowany dookoła socketu i E-ATX czyli kawałek MB będzie wisieć w powietrzu a kabelek 24pin będzie w tym miejscu doginał pcb.

Edytowane przez
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...